12:41
27/11/2012

Arnold Buzdygan (tak, ten, którego starsza część czytelników Niebezpiecznika może pamiętać z Usenetu, a z którego barwną postacią młodsza część czytelników może zapoznać się tutaj) opublikował na swoim blogu dość interesujący raport “szpiegującej” go agencji detektywistycznej, wynajętej w tym celu przez …Polkomtela (operatora sieci GSM Plus).

Dlaczego Polkomtel zlecił agencji KRUK śledzenie Arnolda Buzdygana?

Fakt istnienia raportu jako pierwsza ujawniła gazeta NIE w artykule “Telefon zagląda ci do łóżka“, o czym Piotrek informował na Facebooku 3 listopada, zastanawiając się wtedy czy tytułowy A. B. z artykułu w gazecie to Arnold Buzdygan (okazało się, że tak).

Arnold Buzdygan, KRUK, Plus GSM

Arnold Buzdygan potwierdza, że to on był śledzony przez detektywów na zlecenie Polkomtela

W skrócie, z jakiegoś powodu, Polkomtel zlecił agencji detektywistycznej śledzenie swojego klienta (Arnolda). Nie jest to nielegalne — każdy może wynająć detektywa. Powodu wynajęcia detektywów przez Polkomtela nie znamy, ale zapewne jakieś uzasadnione przesłanki się pojawiły (w końcu taka operacja trochę kosztuje…).

O co dokładnie chodziło, możemy się tylko domyślać na podstawie aktywności Arnolda w komentarzach pod naszym artykułem pt.: “Jak zarobić na planie unlimited, czyli okradanie operatorów GSM. Arnold napisał tam:

Jako osoba, której Orange, T-Mobile i Plus spalił KILKASET TYSIĘCY kart i jako JEDYNA osoba w Polsce, która ich za to pozywa mogę Wam powiedzieć, że polska to nie jest dziki kraj

O ile wynająć detektywa może każdy (i nie jest to przestępstwo) to lektura udostępnionego przez Buzdygana raportu może niektórym otworzyć oczy w kwestii “co wie o mnie mój operator GSM” (chociaż nic co jest w tym raporcie nie powinno zaskoczyć stałych czytelników Niebezpiecznika).

Co chciał wiedzieć Polkomtel?

Jak czytamy w ujawnionym raporcie, Polkomtel zadał detektywom pytania; m.in. czy Buzdygan utrzymuje kontakty z konkretnymi osobami (wymienionymi z imienia i nazwiska i o konkretnej profesji — prawnicy i adwokaci). Polkomtel wskazał także detektywom koordynaty GPS i zadał pytanie, co dokładnie znajduje się w ich okolicy.

Na myśl nasuwa się oczywiste pytanie — skąd Polkomtel ma koordynaty GPS, które próbuje połączyć z osobą Buzdygana? Pozostawmy je bez odpowiedzi i zakończmy humorystycznym akcentem — detektywi śledzący Buzdygana natknęli się w trakcie swojego dochodzenia na forum internetowe i przeprowadzili analizę jego domeny internetowej — jak czytamy w raporcie (pisownia oryginalna):

W rankingu stron Google PageRank posiada ona 2 indeks na 10 dostępnych ( indeks 1 jest najwyższym 10 najniższym ) (…) “DNS Records – system serwerów”

Wysłaliśmy do Polkomtela prośbę o komentarz w tej sprawie 22 listopada. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy prawdą jest, że Polkomtel zlecił śledzenie p. Arnolda Buzdygana — jeśli tak, to jakie były powody?

2. Czy Polkomtel przekazując informacje na temat p. Arnolda Buzdygana detektywom posiłkował się danymi
a) billingowymi (nazwiska osób, na które zarejestrowane były numery, z którymi kontaktował się p. Arnold)
b) lokalizacyjnymi (triangulacja BTS) kart SIM/telefonów p. Arnolda?

3. Czy prawdą jest, że “Plus zablokował tysiące kart SIM” należących do p. Arnolda – źródło jego wypowiedzi w tej sprawie: https://niebezpiecznik.pl/post/jak-zarobic-na-planie-unlimited/#comment-130127

A teraz, drodzy czytelnicy, a jednocześnie klienci Plusa, wyjrzyjcie przez okno i sprawdźcie, czy ktoś nie siedzi w samochodzie zaparkowanym po drugiej stronie ulicy… ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

92 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Subskrybuję komentarze ;)

 2. Po drugiej stronie to tylko taki no-life emeryt erotoman wychodzi na balkon i zagląda mi przez okno.

  • A niech to! Skubaniec mnie nakrył!

 3. Że tak zapytam… wynajęcie detektywa do śledzenia jest legalne, ale czy operator ma prawo przekazywać detektywom dane dotyczące koordynatów teleofnu? I czy może im przekazywać to, z kim kontaktował się przez telefon dany użytkownik? Nie podejdzie to w taki czy inny sposób pod naruszenie prywatnosci korespondencji (przy smsach pewnie tak, pytanie jak przy rozmowach)?

  • nie, nie może bez nakazu prokuratury billingi, lokalizacja itp. muszą być gromadzone przez operatora, ale nie można ich “ot tak” wykorzystywać

  • jesli przyjąć, że w gsmach siedzą spadochroniarze z ubecji to gdzie tu mowa o jakiś prawych działaniach

  • Myślę, że gdyby organizowali to spadochroniarze z UBecji to sami zrobili by lepszy wywiad niż ta agencja detektywistyczna.

  • @medecostam spadochroniarze z UB w GSM współpracują ze spadochroniarzami z UB w terenie – wszystko w temacie

 4. We wtorek idę do prokuratury!

 5. Najlepiej byłoby znać powody takiego postępowania. Nie każdy ma setki tysięcy kart do zdezaktywowania, więc kolega Arnold trochę wybija się ponad przeciętność ;)

  • Jak to określił adwokat Polkomtela na jednej z ostatnich rozpraw jestem dla nich “pacjentem specjalnej troski”.

   Sęk w tym, że z raportu jednoznacznie wynika, że nie jest to unikalne zlecenie, a jedno z wielu takich. Szpiegowanie klientów – i nie tylko klientów – ma więc Polkomtel w standardach swoich działań, a nie jako ewenement.

 6. A KRUK to nie windykacja?

  • Tak trudno się zorientować, że oprócz windykacji oferują usługi detektywistyczne? Przecież to też jest przydatne podczas windykacji…

  • Firma Kruk ma także panów których proponuje przysłać w sytuacji kiedy zwykłe nękanie telefoniczne związane ze ściągnięciem długów przeterminowanych nie przynosi skutków.(zresztą zgodnie z ustawą, patrz przepisy szczegółowe Telekomunikacji powyżej 1 rok od wystawienie faktury dług jest nieważny – o ile przepisy szczegółowe się nie zmieniły).

 7. Szczerze mówiąc liczyłem na bardziej merytoryczną odpowiedź na zadane pytania (wszystko jedno czy potwierdzającą cyz rozwiewajacą wątpliwosci co do aspektu prawnego).

  • Sorry, ten komentarz mial być odpowiedzią do komentarza Łotra.

 8. Prosimy o target=_blank na linkach!

  • Jasne, a stronę przerobić na tabelki! I przestać używać arkuszy styli! Stylować inline!

  • Uprzejmie proszę o dodawanie komentarzy przeglądarką IE w wersji 4.0 – inne będą wycinane! ;)

  • Kliknięcie rolką od myszy daje ten sam efekt.

  • Touchpady w laptopach nie mają rolek :/

  • Mają. Wystarczy nacisnąć ona przyciski naraz, lub dowolne miejsce na płaszczyźnie gładzika wcześniej własnoręcznie zadeklarowane w ustawieniach.

  • I drapać się w czoło kolistym ruchem.

  • Można też sobie pomóc klawiszem Ctrl.

  • W Operze przy klikaniu trzymać shift (działa zarówno przy myszy/touchpadzie, jak i przy nawigownaiu z klawiatury).

  • Skoro już jest offtop, to może podpowiecie mi, jak wytłumaczyć nauczycielowi od Web-aplikacji, że FrontPage 2000 i strona na tabelkach bez CSS to nie żadna webaplikacja?

  • @Olo: tu pomoże tylko cegła..

 9. A co ma do rzeczy czy ktoś ma 5 kart czy milion. Nie o to tu chodzi w całej aferze. Z tego co wiem żeby zbierać prywatne dane trzeba informować o tym osobę której dane dotyczą. To nie jest wyłącznie raport gospodarczy tylko również informacje o życiu prywatnym itd, podane są osoby z imienia i nazwiska wraz z peselem niezwiązane nawet z osobą arnolda.

  Różnica jest taka, żona męża może śledzić ale firma/ inna osoba osobę trzecią już nie.

 10. Co na to GIODO ?

 11. touchpady mają natomiast obsługę miltidotyku i klikane za pomocą dwóch palców, działają tak samo, jak środkowe ucho myszy

 12. Wielki trollolo powraca? Lans na niebezpieczniku jak cholera ;] Swoją drogą niezły raporcik. Jestem pod wrazeniem.

 13. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że “wrona” jest(tzn jakieś 8 lat temu był) firmą upierdliwą i lejącą na to, że pokazuje im się pokwitowanie zapłaty.
  Najpierw wysyłają papierowy spam, później wydzwaniają, a na koniec przyjeżdża 2. bardzo dobrze zbudowanych(abs) panów którzy co prawda nie grożą, tylko przyjechali porozmawiać, ale negatywne wrażenie to robi.
  Jak już załapali, że nie mają czego szukać, to żeby nie stracić kasy zwyczajnie odsprzedali rzekomy dług innej firmie(nazwy nie pamiętam), ale tamta się odpierdzieliła po razu, wystarczyło zadzwonić.

 14. Ej, bez przesady. Z tresci raportu wynika, ze kol. Buzdygan byl zamieszany w biznes FCT. Skoro sam pisze o tysiacach kart SIM to mozna sobie wyobrazic, jaka jest domniemana skala tego procederu. Nic dziwnego ze Polkomtel probuje sie jak najwiecej dowiedziec o szczegolach jego dzialan. A koordynaty GPS najpewniej wskazuja miejsca, gdzie byly lokowane farmy modemow do kierowania nielegalnego ruchu.

  • Nawet jeżeli jego (A.B.) działania nie były legalne, Polkomtel też złamał prawo – chyba nie muszę tłumaczyć na przykładzie zabijania krów jak to wygląda, ale taka firma nie powinna sobie pozwalać na tego typu praktyki.
   Chyba, że w Rosji…

  • @qws: Wytłumaczysz, z którego paragrafu i dlaczego można postawić Polkomtelowi zarzuty? Pytam całkiem poważnie.

  • “Zamieszany”, “proceder” “nielegalny ruchy” !?

   Przedmówca to jak sądzę siepacz Polkomtela czy innego GSMu?

  • Chociażby 286 kk ?

  • @Arnold Buzdygan: rozumiem, że moje pochodzenie (tfu, miejsce pracy) w jakis sposob ma przesadzac o racji? Nawet, jesli przyjmiemy zalozenie ze jestem masonskim cyklista, siepaczem GSMow, to i tak wykorzystywanie FCT nie jest dopuszczane przez Polkomtel. Jesli korzysta sie z ich SIM to trzeba to przyjac. A mowie tylko i wylacznie o czyms zwanym zwykla przyzwoitoscia. Polkomtel ma cennik hurtowy, jak chcesz kierowac do niego ruch z obcych sieci to plac MTR. I tyle. Jesli zasady wspoplracy z dana firma sie komus nie podobaja to po prostu z nia nie wspolpracuje. Jesli ktos ma cennik na dana usluge to sie nie szuka tanszych obejsc. Bo to jest wedlug mnie – smieszne i nieuzywane slowo – nieleganckie.
   Z mojego siepaczowskiego punktu widzenia to proste, ale moze zostalem niewlasciwie wychowany. Serdecznie pozdrawiam :-)

  • @M: Słowa “proceder” “nielegalny” “przekierowanie ruchu” (cokolwiek to ostatnie oznacza) używają tylko siepacze Polkomtela i masz rację – przesądza to całkowicie o tym, że nie mają racji. I proszę Cię nie używaj słowa “przyzwoitość” w tej samej wypowiedzi gdzie jest “Polkomtel” bo robi mi się niedobrze.

   Więc jeszcze raz dosadnie żebyś zrozumiał – nie wykorzystywałem FCTów, nie przekierowywałem żadnego ruchu (cokolwiek to by miało znaczyć) i nie łamałem w żaden sposób regulaminu Polkomtela. A od 2009 roku nawet nie zajmowałem się telekomunikacją.
   Jedyne co robiłem to NORMALNIE DZWONIŁEM a mimo tego Polkomtel spalił mi kilkaset tysięcy kart wraz z pieniędzmi na nich i wykupionymi minutami.
   Nadal chcesz gadać coś o PRZYZWOITOŚCI ?

   A nawiązując do wychowania, współpracy, FCT itd. to proszę Cię – nie rób z ludzi głupków. Doskonale wiesz, że to nie bramkarze są BE tylko GSMowcy.
   To oni sami stworzyli ten rynek wprowadzając nieuczciwe – a wg mnie przestępcze, naruszające ustawę o nieuczciwej konkurencji – zasady.
   I póki zajmowali się tym tylko znajomi Królika to było wszystko OK, prawda? :)
   Mam wymieniać te grzechy GSMowców czy jednak jesteśmy w gronie znających się
   w temacie i mogę sobie darować?

  • Skoro nie kierowałeś ruchu do innych sieci przez te “karty” Plusa, to po co ci aż kilka tysięcy? Nie nie hejtuję, po prostu jestem ciekawy, bo raczej standardem to nie jest. Podali jakiś powód blokady w ogóle?

  • Polkomtel niczego nie podaje, po prostu dezaktywuje karty.
   Dzwoniliśmy w pewnych sprawach – nie mogę Ci niestety wyjawić w jakich bo za chwilę znajdzie się to w regulaminie Polkomtela jako zakazana czynność.
   Nie, nie robię sobie jaj – “przećwiczony” przeze mnie Polkomtel już dopisał do nich kilka rzeczy. Notabene – mimo już prawomocnego wyroku – sprzeczne z prawem zapisy – nadal nie poprawił swojego regulaminu.
   Poniżej jako “humoreskę” podaję co Polkomtel za niedozwolone czyny użytkownika, za które potem żąda 5 tys. kary .

  • 8. Abonent zobowiązany jest do:
   a. niepodejmowania jakichkolwiek działań powodujących zakłócenia pracy infrastruktury sieci telekomunikacyjnej i
   teleinformatycznej POLKOMTEL oraz sieci Internet,
   b. niepodejmowania jakichkolwiek działań powodujących zakłócenia pracy urządzeń aktywnych podłączonych do sieci
   telekomunikacyjnej i teleinformatycznej POLKOMTEL oraz sieci Internet,
   c. korzystania z usług zgodnie z obowiązującym prawem,
   d. nieużywania karty SIM z wykorzystaniem telefonu lub urządzenia telekomunikacyjnego kradzionego, bez homologacji lub bez
   certyfikatu,
   e. nieużywania adapterów bez zgody POLKOMTEL,
   f. niekierowania do sieci telekomunikacyjnej (w tym do sieci POLKOMTEL) ruchu telekomunikacyjnego z innych sieci
   telekomunikacyjnych bez zgody POLKOMTEL,
   g. niewykorzystywania telefonu i karty SIM lub urządzenia telekomunikacyjnego i karty SIM lub urządzeń telekomunikacyjnych
   niezgodnie z przepisami prawa lub niezgodnie z zawartą umową lub w celu realizacji działań na szkodę POLKOMTEL lub osób
   trzecich,
   h. nieudostępniania innym podmiotom usługi bez zgody POLKOMTEL w celu uzyskiwania korzyści majątkowych dla siebie lub
   osoby trzeciej,
   i. niewysyłania niezamówionych informacji handlowych (spam) ani niewysyłania w sposób masowy treści marketingowych,
   j. niekorzystania z usług w sposób naruszający interesy innych grup Abonentów, bądź dobre obyczaje, czy praktyki rynkowe, ani
   do niepodejmowania czynów nieuczciwej konkurencji,

  • Biorac pod uwage wszystko o czym Pan pisze, dlaczego po prostu nie zmienil Pan operatora skoro ten jest najgorszy? Chyba, ze zaczeli sledzic poprzez agencje po zmianie bo wczesniej mieli dostep do wszystkiego?

  • Po pierwsze – muszę się dodzwonić do wszystkich, także do tych co są w Polkomtelu.
   Po drugie – inni operatorzy także palą karty na potęgę, T-mobile/Eera jeszcze bardziej i bezczelniej niż Polkomtel
   To nawet nie jest dziki kraj, tylko jeszcze gorzej.
   A ten raport to wypłynął przecież teraz, po 2 latach.

 15. pewnie naciął Polkomtel na grubą kasę i robią badania czy mogą go (lub jego spółkę) ogolić w sądzie…standard.

  • Nie jestem i nigdy nie byłem dłużnikiem Polkomtela.
   To Polkomtel mnie okradł i oszukał – dezaktywując karty z kasą i minutami na nich i nie wykonując z góry opłaconych usług za co wytoczyłem mu kilka spraw i kilka następnych jeszcze czeka w kolejce.
   Raport zaś został zlecony dzień po upływie terminu odpowiedzi na jedną z moich reklamacji (na którą nawet nie odpowiedzieli).

  • jak już pisałem, na szczęście Polkomtel nie stanowi prawa wprost. I czy to było legalne rozpatrzy sąd. Przypomina mi się taki siwy i brodaty Pan z Polkomtela .. taki leśny ludek .. i od razu potem nosił wilk “promocje” razy kilka ponieśli i wilka .. :)

  • Skoro udostępnili usługę a człowiek wykorzystał zgodnie z przeznaczeniem wykorzystując nieuwagę opa to czemu miałby być za to karany?
   Wykorzystywanie luk zarówno w prawie jak i regulaminach usług nie jest karalne jeżeli nie łamie parargrafów.

  • Żeby było jasne – nie naruszałem nawet ich sprzecznych z prawem – notabene – regulaminów.
   Karty dezaktywowali jak leci – nie trzeba było nawet z nich intensywnie korzystać, dezaktywowali nawet te, które nigdzie nie zdążyły zadzwonić lub wykonały tylko jedno połączenie.

  • Ale jakoś musieli “wykrywać” te do wycięcia? Wkładane do tych samych apratów (blacklista IMEI), kupowane na fakture (identyfikacji po kupującym)…, routujące X% połączeń do tego samego operatora?

  • To już pytanie do nich.
   Ja mogę tylko podejrzewać, że tną po numerach IMEI aparatów dzwoniących, jak również po IMEI aparatów, które je aktywowały i lecąc serią (bo część z nich przecież nigdzie nie dzwoniła) .
   Może też jakieś kombinacje ze stacjami bazowymi – lokalizacja miejsca aktywacji/dzwonienia?
   Tak naprawdę to tylko Polkomtel wie jaki algorytm stosuje ich oprogramowanie i wątpię bym był w stanie ich zmusić do jego wyjawienia (może co najwyżej UKE lub prokuratura ale im się “nie chce”).

 16. Firma Polkomtel chętnie odpowie na pytania… jak tylko detektyw przyniesie raport o pytającym.

 17. “W rankingu stron Google PageRank posiada ona 2 indeks na 10 dostępnych ( indeks 1 jest najwyższym 10 najniższym ) (…)”
  Na ekspertów od analizy jeszcze im trochę brakuje. Jest odwrotnie – ranking: 1-najniższy; 10-najwyższy.

 18. Plus… plus PLUS plus… Daj o siebie zadbać: )

  Ja akurat znam p Solorza Żaka bardziej jako właściciela klubu Śląsk Wrocław, którego to miasto w niewybredny sposób wspiera naszymi podatkami. Na prawdę, nie trzeba dużo poczytać, aby stracić resztki szacunku do tego człowieka oraz jego przedsięwzięć. Wydaje się, że czas ubeckich przewałów minął 23 lata temu, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

  • Gwoli prawdzie trzeba oddać, że Solorz rządzi Polkomtelem od niedawna i nie wiem czy zdaje sobie sprawę co się tam wyprawia.
   Być może tak, ale wcale nie jestem tego pewien.

 19. Toż to największy troll internetowy w Polsce. Polecam archiwum usenetu, gdzie próbował być elokwentny i bystry – godziny śmiechu zapewnione.

 20. Ja na miejscu tego pana oskarżyłbym Polkomtel o łamanie prawa do prywatności

  • Każdy ma prawo wynająć detektywa, więc nie złamali prawa. To było wysoce nieetyczne, ale zgodne z prawem. Uważam, że wielkim sukcesem będzie jeśli każda osoba, która zamierza kupić startówkę lub abonament po przeczytaniu powyższego artykułu z góry skreśli tą firmę. Osobiście dodam, że gdyby mój operator robił takie akcje, tego samego dnia wydałbym wszystko z konta, a karta skończyła by w czeluściach klopa. To jedyna metoda jaką możemy LEGALNIE walczyć z takimi praktykami.

  • Sugerujesz, ze inni operatorzy tak nie robia, czy ze lepiej sie z tym ukrywaja? ;)

  • Szczerze mówiąc myślę, że mój operator nie nasyła detektywów na swoich klientów, a jak nasyła to ciut lepszych, bo o tym nie wiem…
   hmmm… niedługo pewno wku**iwszy się nieco wyłączę telefon i wrzucę go gdzieś głęboko do szuflady, i kupię sobie kartę telefoniczną. Swoją drogą to ironia losu, bo jakieś 10 lat temu mój cegłofon był naprawdę prestiżem choć tak na prawdę nie był mi potrzebny, teraz najchętniej utopił bym swoją komórkę w kiblu… ale nie mogę =/

 21. Nie myślałem, że operatorzy sieci komórkowych pozwalają sobie nawet na wynajęcie detektywa. Takie czasy, gdzie nie przejdę inwigilacja. Osobiście mam czarną listę operatorów, z którymi nie chcę mieć nic wspólnego. Dziś się wydłużyła.
  hmm i tak w ogóle… chyba jutro zostawię swój telefon w domu.

 22. No ja tez dostałem od Polkomtela kary 5k za sim’a i oczywistą natychmiastowa deaktywację. Polkomtel tak działa, jak pisze Arnold. Prawdą jest, że deaktywacje i kary są wizytówką Plusa a nie Solorza jako osoby. Klasyką są abonamenty “No Limit”, które wg Plusa trzeba opłacać w terminie a następnie schować do szuflady i broń boże nie dzwonić. Bo masz niby “nielimitowane”, ale jak jaśnie operator uzna, że wydzwoniłeś za dużo, to zapłać 5 tys. Arnold tak naprawdę powinien być dla nas wzorem. Ludzie kurczę! przecież oni na tym zarabiają!!! Nie powinno być tak, że operator robi nam łaskę, że świadczy usługę. A wy jak te owieczki (tzn. niektórzy) “Jak będę grzeczny to operator nie przywali mi kary”. No ludzie, wy z przedszkola czy z podstawówki?

 23. Kiedys Polkomtel odsprzedal moj “dlug”. Sprawe wygralem w sadzie: nie bylo zadnego dlugu. To jest mafijna korporacja – i pisze to z pelnym przekonaniem.

 24. Panie Arnoldzie niech Pan jeszcze napiszę za co Polkomtel tak Pana nie lubi, bo to trochę dziwne że blokuje te karty “za darmo”.

  • Bo jako jedyny go pozywam. Nie tylko w sprawachh cywilnych ale także w Sądzie OKIK.

  • Walcz, zrób precedens i wytargaj odszkodowanie za które będziesz mógł do końca życia opierdzielać się na leżaku w jakimś ciepłym kraju, niech mają nauczkę.

  • Żadnego odszkodowania nie wytargam – nie tej kraj.
   Będę się cieszył jak W OGÓLE odzyskam stracone pieniądze.

  • Myślę że to kwestia dobrego zaplecza prawniczego.

 25. A ja mam pytanie jakim cudem udało się Panu aktywować kilkaset tysięcy karty, bo to mnie najbardziej ciekawi. Ps. Każdy jeżeli jest warty uwagi to jest obserwowany takie czasy i jest to praktycznie niemożliwe do wyeliminowania…

  • Przecież to trwało na przestrzeni wielu miesięcy i nie robiłem wszystkiego sam.
   Przygotowałem sobie sprytnie kilkanaście aparatów NOKIA – wyciąłem szparę w tyle, więc nie musiałem wyciągać baterii żeby wymienić kartę, zadeklarowałem klawisze i… reszta to już nabycie wprawy :)

  • A powiedz mi gdzie kupiłeś tyle kart bo dalej mi się to wydaje nieprawdopodobne.

  • W firmach, które zajmują się hurtową sprzedażą starterów między innymi.

 26. Arnold, jak idziesz z nimi na duś to zobacz co wyprawiają w BDI Aero2. Tam znajdziesz sporo inspiracji do działania :)
  Obserwuję od pewnego czasu ten temat i nie mogę wyjść z podziwu na “bezradność” UKE. Wiem jedno, że choćby ch.. na ch… stawał ja w Plusie w życiu tel. nie wezmę. Szkoda, że w Polsce nie ma silnych organizacji konsumenckich tak jak w Niemczech.

  • Nie ma bo być nie może. Kasa operatorów korumpuje wszystkich – nieważne czy pośrednio (budżety reklamowe) czy inaczej. Fakt jest faktem.
   A prawo tak jest prawo ustawione, że takie organizacje – ja np. reprezentuję Organizację Konsumentów Usług Telekomunikacyjnych – są praktycznie bezradne. Sądy nie pozwalają nam na przykład przyłączać się do spraw i bezpośrednio pomagać tym pechowcom, których Polkomtel chce wydoić. :(

 27. Po przeczytaniu art. stwierdzam dwie rzeczy,
  1) Polkomtel jak najbardziej “ma coś za uszami”. Dysponuje pewnymi możliwościami i nielegalnie się nimi posługuje

  2) Pan Arnold też nie jest święty, a to w szczególności po przeczytaniu archiwum Usenet’u
  Jeśli tylko 10% z tych Pańskich “wyskoków” jest prawdą, to Panu się od Polkomtela słusznie należy – za tych wszystkich, którzy (wg arch. Usenet’u) przez Pana ucierpieli.
  Tak dla zasady.

  To wszystko ode mnie.

 28. Moga robic co chca i nie musza sie nikomu tlumaczyc. Jak ci sie nie podoba mozesz sobie isc do adwokata. Wystarczy jednak telefon z kartelu adwokackiego i on tez bedzie musial zamknac morde.

 29. Czytając, a właściwie przeglądając, ten raport dochodzę do wniosku, że pracownicy KRUKa to analfabeci. Najbardziej rzucający się w oczy przykład – notorycznie pojawiają się jakieś kwoty “XX tyś zł”. No chyba, że to jakaś nowa jednostka miary ;-)

  • ten “tyś.” to od paru lat już jakaś plaga.
   Nawet dziennikarze potrafią walnąć takimi bykami w finansowych artykułach i przechodzi to przez korektę ;)
   Jak dla mnie to także kompromitacja dla piszącego.

  • Co zrobić, skoro w podręcznikach i ćwiczeniach z podstaw przedsiębiorczości w szkołach średnich, co drugie ćwiczenie jest w “tyś. zł.” ;) Jaka edukacja, taka nacja ;)

 30. GPS przez http://security.osmocom.org/trac/wiki/RRLP ?

 31. Coś jakby w temacie:] “Zakupiłam starter popularnej sieci komórkowej z zielonym uśmiechem ( ;-) ) w logo, która świadczy usługę NO LIMIT na rozmowy i sms ze wszystkimi sieciami komórkowymi. Usługę włączyłam 12.11 br o godzinie 13:30, następnego dnia (13.11) byłam w Punkcie Obsługi Klienta, ponieważ zablokowano mi kartę, bo rzekomo złamałam regulamin. Poszłam więc dowiedzieć się w jaki sposób owy regulamin został przeze mnie złamany. Dowiedziałam się, że “za dużo dzwoniłam”, Pani sprawdziła w systemie- wydzwoniłam 700 godzin (w 24 godziny!) Pani nie potrafiła odpowiedzieć mi na pytanie w jaki sposób zagięłam czasoprzestrzeń. Z kartą nic nie dało się zrobić. Straciłam 55 zł, nie mogę dzwonić z mojego telefonu, ale za to mam 10 do zaj*bistości za wydzwonienie 700 godzin w jeden dzień.” http://www.yafud.pl/20052/

  • Nie chcę Cię martwić, ale szykuj się na karę 5 tys.

  • Przede wszystkim nie mnie;]
   Autorka yafuda w komentarzu z 29 listopada, godz. 18:30 napisała “w ramach wzjađnień- mam 23 lata, z konultantką nie było sensu się kłocić-moc sprawczą ma taką samą jak i ja. Reklamację złożyłam, dostałam ok. 90 zł odszkodowania-ale kolejnych 9 dni dzwonienia za darmo mi nie zwrócono, a na tyle czasu miałam wykupioną usługę.” (pisownia oryginalna zachowana).

 32. Powinno Was to zainteresować :) http://www.yafud.pl/20052/

  • Ale refleksu to muszę Ci pogratulować, szczerze:D

 33. Starsi znają, ale młodszym dał się poznać. Polecam pogooglować za Buzdygan +Wikipedia. Oskarżył wtedy stowarzyszenie Wikimedia Polska+jego sekretarz (czemu ją?) za to, że w artykule pisało o nim, że jest trollem internetowym. Domagał się usunięcia hasła o nim, z tego co wiem to z serwerów, co jest poza mocą adminów, mogą to zrobić developerzy w USA, a oprócz tego 100k PLN :) Nie znam kompletnego opracowania na ten temat, dlatego mówię o wyszukaniu samemu – są jakieś strzępy newsowe.

  • jego sława już dawno minęła, pojawili się nowi pretendenci do tronu największego przypała, znacznie lepsi jak Gracjan Roztocki chociażby.

 34. Jak to działa? Po co komu tyle kart?
  Zakładasz firmę, zostajesz operatorem(choćby VoIP) – zarabiasz na zakańczaniu połączeń MTR. Tak więc dzwonisz sobie jak najwięcej z innych sieci do swoich sieci(chyba ilość a nie czas połączeń jest tu istotna). Zarabiasz na MTR, to kupujesz jeszcze więcej sprzętu, zarabiasz więcej, a potem jeszcze więcej itd. – lepsze jak lokata w banku. Polkomtelowi i innym operatorom może się to nie podobać – ale takie prawo. Dzwonić sobie przecież można. Wszystko zgodnie z regulaminem i prawem.

 35. Panie Arnoldzie ale przecież pan ZARABIAŁ na tych kartach i wiem co z tymi starterami było robione i w jaki sposób a wiem stąd bo jestem byłem pracownikiem firmy XxXx startery były blokowane na podstawie zakupu w hurtowni, każda paczka karton dostawa ma swój numer, trzebabyło kupować w miejszych ilościach z wielu hurtowni i przez pośredników na różne dane ale po numerze IMEI też karty były blokowane telefonów było kilka a IMEI ten sam, zadko tel wymieniałeś a wymieniałeś jeśli stary się zepsuł, trzebabyło zainwestować i selektywnie wymieniać telefony bądź zmieniać numery IMEI co by załatwiło sprawę, straty były by mniejsze.

 36. niestety karty były uzywane NIEGODNIE z ich przeznaczeniem między innymi dlatego zostały zablokowane

 37. […] jest wyciekły raport ze szpiegowania przez Polkomtel swoich klientów. Tylko jeden popularny blog: niebezpiecznik.pl – chwała mu za odwagę! – nie bał się poruszyć tego tematu. Cała reszta […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: