23:59
14/11/2013

Google właśnie przedstawiło na swoim blogu statystyki zapytań służb poszczególnych krajów o dane użytkowników. Polska prosiła Google o informacje na temat użytkowników 496 razy, o daje nam 10 miejsce na świecie. O dane najczęściej pytali Amerykanie, Hindusi i Niemcy (odpowiednio: 10918, 2691 i 2311 razy).

Google - statystyki zapytań o dane użytkowników od służb poszczególnych krajów

Google – statystyki zapytań o dane użytkowników od służb poszczególnych krajów

Szczegółowe dane na temat Polski znajdziemy w Transparency Report

Google - Transparency Report dla Polski

Google – Transparency Report dla Polski

Jak widać, Google w ostatnim okresie średnio odpowiedziało na ok. 1/4 żądań.

PS. Warto podkreślić, że liczby udostępnione przez Google nie zawierają tych żądań, które miały miejsce, ale o których Google, zgodnie z prawem, nie może nic powiedzieć (chodzi o żądania na podstawie tzw. Foreign Intelligence Surveillance Act — firmy, które są proszone o dane na tej podstawie nie mogą nawet ujawnić, że otrzymały takie żądanie).


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

31 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ktoś Wam screena podmienił.

 2. Znalazłem błą;) Literwóka w zdaniu: “Jak widać, Google w ostatnik okresie średnio odpowiedziało na ok. 1/4 żądań.” ma być “… ostatnim…”

 3. Znalazłem błąd;) Literówka w zdaniu: “Jak widać, Google w ostatnik okresie średnio odpowiedziało na ok. 1/4 żądań.” ma być “… ostatnim…”

  • To literówka,a nie błąd.

  • @Ilona:

   Literówka – błąd powstały w
   trakcie maszynowego przepisywania tekstu (np. na maszynie do
   pisania lub klawiaturze komputera)

   (za Wikipedią).

 4. Trzeba w końcu odsunąć ten PIS od władzy, robią nam z kraju
  państwo policyjne!

  • A zaraz po nich LSD.

  • Tak, i DSL.

  • moze piguły znow polecą pod kancelarie premiera trzaskac butelkamy zeby tego straśnego kaczynskiego odsunac od władzy!

  • To chyba miała być ironia. Za czasów PiS media nieustannie oskarżały władze o tworzenie państwa policyjnego. Można zacytować klasyka “Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie.”

   496 razy wygląda całkiem niewinnie, można odnieść wrażenie , że ten Transparency Report ma za zadanie jedynie uspokajać, ze niby wcale nie jest tak źle

  • Media oskarżały, a teraz władza/służby jeszcze bardziej się panoszą. Google transparency report jest ukazywany nie od dziś:
   https://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/PL/
   Zarówno ilość żądań o dane, jak i odsetek spełnionych żądań rośnie.

   Ale to nic w porównaniu do żądań o dane klientów od służb do polskich telekomów.
   Operatorzy telekomunikacyjni na każde żądanie policji, ABW, CBŚ, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej czy innych służb państwowych muszą dostarczać im billingi wskazanych abonentów.
   (..)
   Jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przygotowanie odpowiedzi na jedno pytanie służb kosztuje firmę średnio 40 zł. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku takich pytań było niemal 1,9 mln, operatorzy łącznie wydali 74 mln zł.

  • Media oskarżały, a teraz władza/służby jeszcze bardziej się
   panoszą. Google transparency report jest ukazywany nie od dziś:
   https://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/PL/
   Zarówno ilość żądań o dane, jak i odsetek spełnionych żądań rośnie.
   Ale to nic w porównaniu do żądań o dane klientów od służb do
   polskich telekomów.
   http://forsal.pl/artykuly/648407,miliony_na_inwigilacje_polakow_telekomy_wystawiaja_rachunek.html
   Operatorzy telekomunikacyjni na każde żądanie policji, ABW, CBŚ,
   CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej czy innych służb
   państwowych muszą dostarczać im billingi wskazanych abonentów. (..)
   Jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Administracji i
   Cyfryzacji, przygotowanie odpowiedzi na jedno pytanie służb
   kosztuje firmę średnio 40 zł. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku
   takich pytań było niemal 1,9 mln, operatorzy łącznie wydali 74 mln
   zł.

  • 2,5 roku minęło… i nadal aktualne :-(

 5. Dane oficjalne w takich sprawach maja sie do rzeczywistosci jak piesc do nosa.

 6. Nie Polska, tylko państwo polskie i nie krajów, tylko państw.

 7. No i co tam uzyskały z tego, że ja o danym IP wpisywałem o 23:58 frazę “big boobs” ?

  • Nie do końca. Choć w przeglądarce jak mam nadzieję wszelkie “inteligentne” szukanie czy przypominajki do paska adresu powyłączałeś, okazuje się, że często sami właściciele różnych stron ułatwiają Googlowi działanie instalując ich kod np. do statystyk czy tak dziś popularnego content hostingu.

 8. A skorygował by koś te liczby o wielkość populacji kraju którego dotyczą statystyki. W tedy będzie bardzie prawdziwy obraz…

 9. No Polska pytała o dane 0,001% obywateli, więc jak dla mnie to to nie wygląda niepokojąco.

 10. Nawet nie 500 oficjalnych zapytań przez pół roku z czego rozpatrzono zaledwie 23%. Wydaje się to strasznie mało jak na ok. 38 mln kraj.

 11. Chociaż w czymś jesteśmy dobrzy. Może nie najlepsi, ale 10 miejsce to zawsze coś :)

 12. Jeśli Polska pytala google o dane tylko 500 razy to ja mogę spać spokojnie..

 13. Oni juz mnie niczym nie zaskocza…

 14. @Konieczny: za każdym razem pytali o dane średnio około jednego i jednej piątej obywatela. Tu masz sprecyzowane: https://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/PL/

  • Cholera, zapomniałem kliknąć “Reply”… prośba o nie przepuszczanie komentarza, zaraz wyślę poprawnie wyżej. ;)

 15. Wiecie co ;)
  Panowie mogą mnie w pupę pocałować.
  Tajemnic nie mam.
  Głupi nie jestem.
  Technologii używam ze świadomością tego, że WSZYSTKO zostawia ślad.
  Jeśli mnie coś wkurza to tylko to, że ktoś gromadzi moje zapytania nie dla służb, ale po to by zrobić ze mnie konsumenta i wepchnąć mi do mózgu coraz perfidniejsze reklamy.

  Uświadamianie postawy use it when you need and never more – nawet fajne hasło mi się napisało ;) czyli używaj narzędzi w sieci świadomie by firmy marketindode nic się o tobie nie dowiadywały, bądź wolny od komputera, używaj przycusku POWER – to jest przyszłość wolnego społeczeństwa.

  • “czyli używaj narzędzi w sieci świadomie by firmy marketindode nic się o tobie nie dowiadywały” – raczej utopia. Grunt to zdawać sobie z tego sprawę. Jak chodzisz po supermarkecie i widzisz te wszystkie sztuczki stosowane “abyś kupił”, to się śmiać chce. Wcale też nie trzeba być zalogowanym w sieci – wystarczy, że masz kartę “na punkty” w (dajmy na to) stonce i już mogą ci nawet zwykłą pocztą przesłać wcelowaną reklamę – a przycisk POWER kliknięty – sprytne, co? ;)
   To jest jak z kontem na fb – nie jest lepiej go nie mieć, tylko mieć fałszywkę. Przy takim podejściu traci sens targetowanie reklam.

 16. […] postanowiło poszerzyć swój “Transparency Report” o sekcję pt. “Safer E-mail“, w której ujawnia jacy znani dostawcy poczty nie […]

 17. […] informacji o użytkowniku. To czy te dane otrzyma i w jakim zakresie, to już inna kwestia (por. Polska w TOP10 krajów proszących Google o dane użytkowników). Ponieważ ten proces wnioskowania o dane użytkownika jest długi, a bywają nagłe sytuacje, […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: