19:36
17/12/2009

Poniższa wiadomość to informacja prasowa nadesłana do Niebezpiecznika poprzez formularz kontaktowy. Nie pojawia się ona na głównej stronie vortalu ani w kanale RSS. Została opublikowana w dziale Prasownica, ponieważ jedną z misji Niebezpiecznika jest wspieranie polskich firm z branży IT Security poprzez publikowanie ich oferty handlowej. Redakcja Niebezpiecznika może, ale nie musi podzielać opinii znajdujących się w poniższym tekscie. Zachowano pisownię oryginału.

Jak informuje laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery próby ingerencji z zewnątrz w sieci komputerowe to codzienność polskich firm. Aż 71% ankietowanych specjalistów bezpieczeństwa IT potwierdziło, że takie incydenty miały miejsce w podmiotach w których pracują.

Głośna ostatnio sprawa kradzieży korespondencji e-mail naukowców zajmujących się ociepleniem klimatu, włamanie na stronę Uniwersytetu Warszawskiego, czy włamanie na stronę Centralnej Komicji Egzaminacyjnej to najgłośniejsze w ostatnich tygodniach przykłady działalności internetowych włamywaczy. Problem ten dotyczy również polskich firm – mówi Zbigniew Engiel z Mediarecovery.

Ankietowani podczas konferencji Confidence 2.0 specjaliści bezpieczeństwa IT mówili wprost, że zagrożenie zewnętrznym atakiem na sieć to rzeczywiste zagrożenie z jakim nie raz się spotykali. O większości tego typu przypadków opinia publiczna nigdy się nie dowie – twierdzi Engiel – bo żadnej firmie nie będzie zależeć żeby chwalić się tym przed światem. Takie problemy rozwiązuje się bez rozgłosu.

Wskazywane przez specjalistów problemy przekładają się wprost na zakup odpowiednich technologii obronnych. Przedsiębiorcy coraz częściej chcą wiedzieć jak doszło do danego incydentu, jak przeprowadzono atak, a także mieć w ręku mocne dowody w przypadku kiedy udałoby się ustalić sprawców – dodaje Zbigniew Engiel. Dlatego też coraz większą popularność zdobywają narzędzia informatyki śledczej, a nazwy takie jak EnCase czy NetWitness stają się coraz bardziej popularne wśród specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT.

Narzędzia informatyki śledczej to szczególne rozwiązania pośród innych dedykowanych bezpieczeństwu. Pozwalają rozłożyć na czynniki pierwsze każdy incydent, dając tym samym kompleksową wiedzę na jego temat. Dodatkowo wszystkie działania prowadzone są na zasadzie „widzę wszystko nie zmieniam nic” co daje wysoką wartość dowodową zebranym informacjom.

Wyniki tegorocznej ankiety nie odbiegają wiele od zeszłorocznych. Potwierdzają tym samym, że problem nie jest wydumany i każda firma lub instytucja może paść jego ofiarą.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

Rozpocznij dyskusję, bądź pierwszy... ;-)

Dodaj komentarz

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: