11:32
2/1/2021

Dobrze poinformowany, czyli nie tylko posiadający odpowiednie umiejętności i praktykujący w software house lub dziale IT, ale także stale poszerzający swoją wiedzę. Ktoś, kto wie, co w IT piszczy, zna najnowsze trendy i chętnie się w nie zagłębia, a czas wolny od programowania z przyjemnością poświęca na samorozwój, czyta literaturę informatyczną lub uczy się w ramach kursów video. Poniżej kilka ciekawych tropów na rok 2021.

1. Naucz się chronić cenne dane

Kryptografia to dziedzina nauki, której sedno stanowią sposoby bezpiecznego przekazywania informacji. Jest ona niemal tak stara jak nasza cywilizacja, a dziś rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny. O tym arcyciekawym temacie z programistycznego punktu widzenia opowiada książka Podstawy kryptografii. Poznasz wraz z nią historię rozwoju technik szyfrowania informacji, matematyczne podstawy kryptografii, stojącą za nią teorię oraz praktyczne zastosowania tej nauki. Niezależnie od tego, czy chcesz poznać kryptografię na własny użytek, czy jest Ci to potrzebne w celach zawodowych, książka ta okaże się doskonałym przewodnikiem po świecie szyfrów, kluczy i algorytmów zabezpieczających dane. Znajdziesz w niej informacje na temat protokołów SSL i SSH, a także szczegółowy opis algorytmu SHA3.

e-book: 24,90 zł (59,00 zł)

książka drukowana: 35,40 zł (59,00 zł)

2. „Ściśle tajne” to fikcja

Zakup najdroższych technologii zabezpieczeń, karty biometryczne, intensywne szkolenia personelu, restrykcyjna polityka informacyjna czy wreszcie wynajęcie agencji ochrony ― Kevin Mitnick udowodnił, że w świecie sieci i systemów poczucie bezpieczeństwa jest tylko iluzją. Ludzka naiwność, łatwowierność i ignorancja ― oto najsłabsze ogniwa, wiodące do uzyskania poufnych informacji, tajnych kodów i haseł. Mitnick, obecnie najbardziej rozchwytywany ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa komputerów, w książce Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła pokazuje, jak łatwo można ominąć bariery systemów wartych miliony dolarów. Przedstawiając i analizując metody hakerów oparte na prawdziwych atakach, demonstruje, że tam, gdzie nie można znaleźć luk technicznych, zawsze skuteczne okazują się ludzkie słabości.

e-book: 19,90 zł (44,90 zł)

audiobook: 12,90 zł (44,90 zł)

książka drukowana: 26,94 zł (44,90 zł)

3. Język programowania to za mało

Do projektowania aplikacji nie wystarczy znajomość języków programowania i umiejętność posługiwania się zestawem narzędzi developerskich. Konieczna jest jeszcze wiedza o tym, w jaki sposób rozwiązać dany problem; innymi słowy, trzeba poznać algorytmy. Jeśli chcesz je zrozumieć i szybko je przyswoić, to książka Algorytmy. Ilustrowany przewodnik jest dla Ciebie! Dzięki niej opanujesz najważniejsze pojęcia i łatwo zrozumiesz, w jaki sposób algorytmy pomagają w rozwiązywaniu problemów programistycznych. Pokazano w niej słabe i mocne strony najważniejszych algorytmów. Nie zabrakło przydatnych schematów i przykładowych fragmentów kodu napisanego w Pythonie. Książkę tę szczególnie docenią programiści samoucy, inżynierowie i każdy, kto chce zyskać wiedzę o algorytmach.

e-book: 24,90 zł (54,90 zł)

książka drukowana: 32,94 zł (54,90 zł)

4. Koniec problemów z zależnościami w aplikacjach

Docker zmienił podejście do wdrażania oprogramowania. Jego obrazy i kontenery upraszczają zarządzanie zależnościami, dzięki czemu testowanie, wdrażanie i skalowanie aplikacji staje się o wiele prostsze. Niemniej zrozumienie działania Dockera i nauczenie się wykorzystywania go w poprawny sposób nie jest trywialne i wymaga wysiłku. Albo ― dobrego podręcznika, jak Docker. Praktyczne zastosowania. Dzięki niemu szybko nauczysz się korzystać z Dockera. Wyjaśniono tu podstawy jego działania, pokazano praktyczne techniki wdrażania i testowania kontenerów Dockera, przedstawiono także podstawowe wewnętrzne procesy kontenerów. Z książki dowiesz się, jak przygotować pakiet aplikacji ze wszystkimi ich zależnościami, a następnie przetestować go, wdrożyć, skalować oraz utrzymywać w środowiskach produkcyjnych. Znajdziesz tu również nowy rozdział na temat Docker Compose, głębsze omówienie trybu Docker Swarm, wprowadzenie do Kubernetes, a także przykłady optymalizacji obrazów Dockera i wiele innych przydatnych informacji.


e-book: 24,90 zł (59,00 zł)

książka drukowana: 35,40 zł (59,00 zł)

5. Myślisz o certyfikacie CCMA?

Skoro tak, to musisz koniecznie sięgnąć po książkę CCNA 200-301. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco. Dzięki tej monografii poznasz teoretyczne podstawy funkcjonowania sieci i nauczysz się konfigurować je w praktyce. Niezależnie od tego, czy marzysz o pracy administratora infrastruktury sieciowej, czy chcesz zapoznać się z tematem w ramach studiów informatycznych, ten podręcznik pomoże Ci postawić pierwsze kroki, opanować niezbędną wiedzę, nabyć doświadczenia, zdać egzamin CCNA i… zdobyć upragniony certyfikat Cisco!

e-book: 29,90 zł (249,00 zł)

książka drukowana: 149,40 zł (249,00 zł)

6. Czy potrafisz skonfigurować sieć MikroTik?

MikroTik. Kurs video. Przygotowanie do egzaminu MTCNA koncentruje się na oprogramowaniu RouterOS firmy MikroTik oraz urządzeniach sieciowych i ich konfiguracji. Ich największą zaletą jest prostota. Coraz większa grupa administratorów sieci decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania, nawet w bardzo dużych sieciach. Niewiarygodne? Na południu Polski działa operator telekomunikacyjny mający ponad 6 tysięcy klientów i wykorzystujący na co dzień produkty MikroTik. Oryginalne, wygodne, niezawodne urządzenia przewodowe i bezprzewodowe wraz z oprogramowaniem są świetnym rozwiązaniem dla firm.

kurs video: 29,90 zł (89,00 zł)

7. BASH, czyli bazowy język Linuksa

Linux jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. By móc w nim pracować, trzeba opanować dedykowany mu język programowania i równocześnie powłokę systemową, czyli Bash. Bash. Kurs video. Zostań administratorem systemów IT stanowi świetny wstęp do świata programistów Linux dla osób, które wcześniej nie miały z tym środowiskiem styczności lub których doświadczenie jest niewielkie. W ramach kursu poznasz programowanie w języku skryptowym Bash od strony praktycznej ― nauczysz się poruszać w konsoli Linux oraz konfigurować całe środowisko pracy. Napiszesz także własne skrypty automatyzujące pracę w systemie Linux. Zdobyta wiedza przyda Ci się podczas poszukiwania pracy, a także do tego, by wystartować jako junior administrator/DevOps engineer lub junior embedded developer.

kurs video: 29,90 zł (99,00 zł)

8. Admin w sieci

Windows Server 2019 od dekad funkcjonuje na rynku IT i cieszy się stale rosnącą popularnością. Pod tym oprogramowaniem działają serwery lokalne, a także serwery różnych usług. Obecnie w każdej firmie, w której istnieje potrzeba zarządzania usługą katalogową (Active Directory) oraz wszelkimi rolami serwera, najczęściej można także znaleźć kontroler domeny oparty na tym środowisku. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak funkcjonuje Windows Server i do czego można wykorzystać nową wersję tego oprogramowania, musisz koniecznie zapoznać się ze szkoleniem Microsoft Windows Server 2019. Kurs video. Zostań administratorem sieci. Znajdziesz tu odpowiedzi na podstawowe pytania oraz konkretne wskazówki, co i jak powinieneś zrobić — od instalacji serwera aż po konfigurację dostępu do internetu dla stacji klienckich. A jeśli miałeś już do czynienia z tym systemem, sprawdzisz, jakie nowości przynosi wersja 2019 i do czego mogą Ci się one przydać.

kurs video: 29,90 zł (89,00 zł)

9. Kontenery w chmurze

Docker zrewolucjonizował sposób budowania i uruchamiania aplikacji. Możliwość zamknięcia programu w „lekkiej maszynie wirtualnej”, jedynie z potrzebnymi mu zależnościami, pozwoliła na sprawne zarządzanie uruchomionymi aplikacjami oraz odizolowanie ich od siebie. Równocześnie pojawił się szereg problemów. W jaki sposób uruchamiać kontenery na wielu maszynach fizycznych? Jak łatwo nimi zarządzać? Jak zapewnić skalowanie i bezawaryjność aplikacji? Jak aktualizować aplikację do nowszych wersji bez przerw dla użytkownika końcowego? W 2014 roku pojawił się pierwszy commit projektu, który dzisiaj znany jest jako Kubernetes. Od tamtej pory aktywnie rozwijany i uzupełniany o nowe funkcjonalności, zdobywa zaufanie developerów i firm opierających swoje wdrożenia na kontenerach. Kubernetes, który opanujesz dzięki udziałowi w szkoleniu Kubernetes. Kurs video. Wdrażanie aplikacji, adresuje większość problemów, przed jakimi staje developer czy administrator podczas wdrażania swojej aplikacji ― począwszy od uruchomienia, poprzez połączenie jej z innymi aplikacjami wewnątrz klastra, skończywszy na wystawieniu do klienta.

kurs video: 29,90 zł (119,00 zł)

10. Serwer od Windowsa?

Tak. Windows Server to najbardziej profesjonalny i najczęściej używany w firmach sieciowy system operacyjny. Jeśli dopiero zaczynasz drążyć temat, ale także jeśli chcesz wejść na wyższy poziom zaawansowania i znajomości tego systemu, koniecznie zainteresuj się szkoleniem Microsoft Windows Server 2019. Kurs video. Nowoczesne administrowanie siecią. Poznaj najnowsze, zaawansowane funkcje Windows Server, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.

kurs video: 29,90 zł (89,00 zł)

Powyższe zestawienie wartych uwagi książek i kursów video przygotowała dla Was platforma ebookpoint.pl, która już po raz dziewiąty organizuje największą akcję e-czytelniczą, w tym roku pod hasłem #Zaczytani2021. W promocji czeka na Was aż 35 tysięcy tytułów, w tym e-booki, audiobooki i kursy video w cenach od 6,90 zł do 29,90 zł z rabatami sięgającymi do 95 procent.

Nowością w promocji są książki drukowane z 40-procentowym rabatem i darmową wysyłką od 40 zł. Promocja trwa jedynie 72 godziny i zdarza się tylko raz w roku! Obejmuje książki z każdej dziedziny życia, w tym mnóstwo tytułów z kategorii IT, między innymi z wydawnictw: Helion, PWN, Promise, IT Start czy Videopoint.

Konkurs!

W trakcie promocji dodatkowo do wygrania trzy czytniki PocketBook wraz z trzema bonami na zakupy o wartości 100 zł każdy. Wystarczy w dniach 2-5 stycznia 2021 kupić książkę, e-book, audiobook lub kurs video oraz dokończyć zdanie:

Najlepsza przeczytana w 2020 roku książka to…

i w maksymalnie kilkunastu zdaniach napisać na blogu ebookpoint.pl co szczególnego jest w tej książce i dlaczego warto ją przeczytać. Na końcu wypowiedzi trzeba podać swój unikalny numer zamówienia. Nagrody trafią do trzech najbardziej kreatywnych osób!

Ale, ale ― na koniec DESER, czyli to, co wszyscy lubią najbardziej. PREZENTY! Dla Czytelników NIEBEZPIECZNIKA ebookpoint.pl przygotował cztery zupełnie nieinformatyczne e-booki. Wszak nie samym IT człowiek żyje! Pobierajcie, czytajcie, relaksujcie się :)

Niniejszy artykuł jest artykułem sponsorowanym i za jego publikację redakcja otrzymała wynagrodzenie.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Windows Server 2019 od dekad funkcjonuje na rynku IT”
  Wykryto pętlę czasu

 2. Dzięki za info. Biblioteczka uzupełniona. Tego podsta o akcji Helionu widziałem też na innych serwisach, bez takich oznaczeń. Szacunek za to, że Wy zawsze jesteście fair i oznaczacie tektsty sponsorowane.

  • No nie bardzo. W RSS nie ma żadnej informacji o artykule sponsorowanym.

 3. CCMA ?

  • CCMA – Cośtam Cokolwiek Mamy Anonimowe
   nie znasz tej technologii?
   @Piotr – poprawcie tą literówkę

 4. Sam fakt że książki są po polsku wystarczająco zniechęca do kupowania tych wypocin.

 5. Taki dobrze poinformowany programista, sieciowiec złota rączka, haker itp, to w praktyce nie jest pożądany :) bo
  1. za dużo wymaga,
  2. za dużo wie.. :)
  3. wie zazwyczaj tylko to co mu potrzebne
  4. takich to w zasadzie nie potrzeba :)
  5. ..bo często później stają się konurencją. :)

 6. Dobrze poinformowany to może być prawie zawsze idiota, a czasami programista.

  Bardzo często programiści sięgają po nowoczesne rozwiązania, ale nie mają bladego pojęcia, jakie wady mają takie rozwiązania, bo nowoczesność przed wszystkim.

  Potem do banalnej rzeczy, jak powiększanie/zmniejszanie czcionki na stronie przyciskiem (ko js to może z 5 linijek), ładują bibliotekę Jquery albo AngularJS, która w pakiecie dostarcza nie jedną, ale kilka tys różnych funkcji.
  W ten sposób zamiast 5 linijek mają 4 linijki kodu, ale za to mają liba ważącego kilkaset kB zlinkowanego z innego serwera, co przeszłości powodowało rożne kosmiczne problemy.

  Rezultat jest taki, ze o ile 7 lat temu przeglądrki z Noscitpem nie dało się praktycznie używać, tak teraz przeglądarki bez Noscripta nie da się praktycznie używać.

  Od kiedy do sktyptów internetowych jak np Prestashop czy Magentoo trzeba pakować przez Composera tysiące modułów, nikt już nie panuje nad bezpieczeństwem takiego skryptu,
  i to w czasach RODO.

  Jeżeli stary Oscommerce był dziurawy, to co o dzisiejszych Prestach i Magentach można powiedzieć?

  W czasach WEB 2.0 i powszechnych frameworków nikt już nie panuje nad bezpieczeństwem i stabilnością żadnej aplikacji.

  Pozdro

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: