16:21
16/12/2014

W tym tygodniu uczniowie szkół średnich przystąpili do próbnych matur, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Pytania na nadchodzące dni każdy może jednak pobrać z internetu… Jak informuje nas jeden z czytelników, dyzio, arkusze egzaminacyjne zawierające pytania do próbnych matur z wszystkich przedmiotów są dostępne w internecie w tzw. “głębokim ukryciu”, a to oznacza, że każdy kto zna link do pliku może zapoznać się z pytaniami na nadchodzące egzaminy, m.in. poziom rozszerzony matematyki.

Aktualizacja: OKE już zareagowało na nasze zgłoszenie. PDF-y z maturami próbnymi, które jeszcze się nie odbyły, zostały usunięte, dlatego w artykule poniżej odcenzurowaliśmy pełne URL-e.

Pytania do próbnych matur publicznie dostępne

Zacznijmy od tego, że próbne matury, to nie matury. Można na nie nie przyjść, jednak część nauczycieli bierze pod uwagę ocenę z próbnej matury podczas wystawianiu uczniowi oceny końcowej z danego przedmiotu.

Jak informuje nas jeden z czytelników:

Uczniowie liceów w tym tygodniu piszą przygotowane przez CKE próbne matury. Jako administrator szkolnej sieci dostałem zadanie przygotowania wszystkiego do matury z informatyki — m.in. sposobu udostępnienia zdającym plików z danymi do zadań w części praktycznej. Okazało się, że dane dane pobiera się przez system wymiany plików Hermes, do którego trzeba się zalogować. Dalej robi się ciekawie: w przypadku matury z informatyki pobiera się plik html, który zawiera linki do paczek z materiałami do wszystkich matur. Sam plik wygląda bardzo podobnie do http://www.oke.waw.pl/new/download/files/File/matura_proba_2015/,, a linki prowadzą do plików w tej lokalizacji. Bardzo głębokie ukrycie. :)

Linki do arkuszy egzaminacyjnych wszystkich przedmiotów

Linki do arkuszy egzaminacyjnych wszystkich przedmiotów publicznie dostępne

Popatrzyłem na stronę OKE w Warszawie i widzę, że link do tej lokalizacji znajduje się [także] np. w jednym z newsów: http://www.oke.waw.pl/?go=page&inf=2567&p=news

W jednej z wiadomości link ujawnia ścieżke do katalogu z próbnymi maturami, które jeszcze sie nie odbyły

W jednej z wiadomości link ujawnia ścieżke do katalogu z próbnymi maturami, które jeszcze sie nie odbyły

Linki rzeczywiście funkcjonują poprawnie — oto arkusz z Matematyki rozszerzonej, która odbyć ma się w czwartek 18 grudnia 2014 roku (a dziś mamy 16 grudnia, wtorek).

Arkusz egzaminacyjny dla rozszerzonej Matematyki, który ma być wykorzystywany za 2 dni

Arkusz egzaminacyjny dla rozszerzonej Matematyki, który ma być wykorzystywany za 2 dni

Co na to OKE?

Zapytaliśmy OKE o to, czy ujawnienie treści arkuszy egzaminacyjnych przed terminem próbnej matury to problem. Czekamy na odpowiedź — kiedy wpłynie, zaktualizujemy nasz artykuł. AKTUALIZACJA: Na pytania odpowiedział Robert Michalski z Zespołu Wydziału Badań i Analiz OKE (wytłuszczenia nasze):

[B]ardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi na zaistniały problem, który już został przez nas rozwiązany.
Chociaż dyrektorzy szkół posiadają materiały egzaminacyjne od kilku dni, nie było intencją aby były one dostępne dla każdego. Jest to próbny egzamin i nie ma konieczności jego powtarzania (szkoły organizują go dobrowolnie – nie ma statusu materiałów chronionych przed nieuprawnionym ujawnieniem).

W związku ze statusem zamieszczonych materiałów system dystrybucji nie wymaga silnego bezpieczeństwa. Nigdy nie stosujemy do materiałów niejawnych takiego kanału dystrybucji.

W czym problem?

Podsumowując, pracownicy odpowiadający za dystrybucję arkuszy egzaminacyjnych chyba powinni być pierwszymi, którzy powinni przystąpić do matury z informatyki …i to na poziomie podstawowym ;-) Do plików z próbnymi maturami dostęp możemógł bowiem uzyskać każdy internauta, o ile zapoznał się ze strukturą strony OKE. Wcale nie potrzeba haseł dostępowych do systemu Hermes, które są przyznawane tylko nauczycielom, ponieważ pliki z maturami udostępniane są w publicznie osiągalnych lokalizacjach. Jakby tego było mało — ich adresy URL dostępne są w oficjalnych, publicznych, komunikatach OKE.

Próbnych matur się nie unieważnia, bo nie mają one większego znaczenia — i jak tłumaczą nam zaprzyjaźnieni nauczyciele — służą jedynie zapoznaniu uczniów z procedurami. Część z nauczycieli bierze jednak pod uwagę to jak uczeń wypadł na maturze próbnej, a więc poznanie pytań w przypadku próbnej matury może przynieść realny zysk

Miejmy nadzieję, że faktyczne matury będą dystrybuowane w inny sposób. Chociaż patrząc po zeszłorocznych aferach (por. Wyciek Matur 2014), Komisje Egzaminacyjne chyba nie do końca radzą sobie z bezpieczeństwem teleinformatycznym…

Aktualizacja
OKE już poprawiło stronę, więc linki nie prowadzą do PDF-ów z arkuszami. Uważny czytelnik spostrzeże jednak, że do katalogu z arkuszami egzaminacyjnymi mógł dojść każdy, kto wczytał się we wczorajszy komunikat na stronie OKE dotyczący publikacji arkuszy z języka polskiego. Kiedy dziś wykonywaliśmy screenshota tego komunikatu, licznik pokazywał, że czytało go co najmniej 212 osób. Może któraś z nich lekko zmodyfikowała link i wykonała kopię wszystkich arkuszy? ;-)

Przeczytaj także:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

82 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Tak samo było z WSiP i egzaminem próbnym dla klas 2 liceum w poprzednim roku szkolnym. Tam wystarczyło wpisać w Google hasła związane z tym egzaminem np. matura wsip polski pp. Gdy dotarliśmy do jednego linku wystarczyło edytować link zmieniając nazwę przedmiotu i co chcemy ściągnąć (arkusz czy odpowiedzi). Teraz nie będę szukał tego (pewnie gdzieś ktoś wrzuci kopię), bo chętnie sprawdzę się z angielskiego i matemtyki rozszerzonej.

  2. Skoro próbne matury nie mają statusu informacji nie jawnych a co za tym idzie jeżeli przypadkiem uczeń dowie się jakie będą zadania (znana będzie dokładnie treść zadań) to jaki profit może mieć uczeń?
    Że dobrze rozwiąże zadanie (dobra ocena), że nauczyciel da mu lepszą ocenę z przedmiotu?
    To są chyba jedyne profity… aha a tak przy okazji nauczy się rozwiązywać zadania (zakładając że na maturze będzie ten sam typ zadań).
    Prawda jest taka, że jak ktoś nie będzie chciał to i tak się nie nauczy, ten kto chce nauczy się.
    Nie ma sensu uczyć się każdego kanonu wiedzy z zakresu przedmiotu, jak tylko połowa z niego będzie i nie ma czasu na naukę wszystkiego (uczysz się najważniejszych[subiektywnie] informacji).
    A skąd moja opinia? Bo nasz system edukacji tego wymaga, nie uczyć podstaw (zapytajcie się swoich rodziców jak kiedyś uczono), tylko bezmyślnego rozwiązywania zadań, pisania z góry określonych odpowiedzi (nawet jeżeli są one niezgodne z podstawami), w obliczu takiego podejścia systemu edukacji, warto “odbębnić” formalności (wymagania systemu edukacji) a młody człowiek powinien zająć się prawdziwą edukacją, nauką i rozwojem.

    • Uczeń z tego ma mieć taki profit, że zobaczy jak to wygląda i sprawdzi swój poziom przygotowania. A to, że niektórzy nauczyciele wliczają to do oceny, to już ich własny wybór, imho robią to po to, by wymusić frekwencję. ;)

  3. Ta “próba” powinna również tyczyć się organizacji i zachowania właściwych procedur… no ale skoro są bonusy za wszystko oprócz kompetentnego wypełniania swoich powinności to potem i takie efekty.

  4. Nie dziwię się, że nie poświęcają na to czasu, bo tutaj jest potrzebna reformacja oświaty. Zdana matura, ukończone studia nie mają większego znaczenia. Liczy się pasja, auto-motywacja, samodyscyplina i właśnie tego powinni uczyć młodzież, żeby w momencie gdy dorosną i obiorą w swoim życiu właściwy kierunek potrafili podążać wyznaczoną drogą.
    Osobiście uważam, że nie więcej niż 25% procent zajęć, głównie praktycznych (projektów), dało mi wymierne korzyści, a reszta to strata 8-miu lat w okresie “licealno-studyjnym”.

  5. Te matury miały być próbą nie tylko dla uczniów! :)

    • I już wiadomo – OKE oblało!

    • Wprawdzie nasza oświata to patologia, ale już ma kuratora.

  6. są jeszcze gdzieś te arkusze?

  7. Tylko po co? Typowo polskie myślenie. No będziesz miał lepszą ocenę z testowej matury i co? Ba możesz mieć lepszą ocenę z prawdziwej matury. Co z tego? To oszukiwanie samego siebie. Brak kompetencji i lenistwo wyjdzie szybko u każdego prywatnego pracodawcy. Nie piszę o państwowych bo to idealna przechowalnia dla ludzi bez kompetencji.

    • Bez jaj.
      99% prywatnych pracodawców w tym pięknym kraju nie interesują twoje kompetencje, tylko żebyś był gotowy zapieprzać 25 godzin na dobę, 8 dni w tygodniu za płacę minimalną, a najlepiej za darmo :))

  8. Jestem maturzystą, co robić jak żyć?

  9. “W związku ze statusem zamieszczonych materiałów system dystrybucji nie wymaga silnego bezpieczeństwa”
    To w takim razie jeśli piszą, że nie są takie ważne te materiały to czy ktoś ma je do pobrania? :D

    • Lokalizację materiałów można było wywnioskować (nie będąc nauczycielem) z linku opublikowanego w ramach wczorajszego newsa na stronie OKE. News ten, do momentu zrobienia screenshota dziś (co widać powyżej) odwiedziło co najmniej 212 osób. Jest szansa, że któraś z nich zauważyła konstrukcję linka i postanowiła sprawdzić co kryje sie w .. i pobrała te pliki.

  10. A że tak z innej beczki…
    Czy OKE posiada licencję na RARa?
    Bo się kurn… uparciuchy wszelkiej maści zawzięły i wszystko rarują. Jakby zipować nie można było dowolnym narzędziem albo 7z’zzzować jak już te parę bajtów jest takie ważne.
    Przepraszam ale rar kojarzy mi się albo z krakami albo lewym firmwarem z rosyjskich stron. Jak widzę coś rarowane na ponoć “zaufanych” stronach zaraz mi się lampka ostrzegawcza zapala a na usta ciśnie pytanie o licencję… Już widzę jak mają, prędzej świnia niebo… Kupili by coś czego odpowiednik można mieć za darmo i na dodatek rosyjski produkt? Taaaaa

    • zipuj i raruj 100gb dumpów z sqla zobaczymy co wybierzesz. Obecnie rar5 to jedyny kompresor porównywalny z 7zipem (oceniam rozmiar po kompresji) tylko, ze 7zip “stoi w miejscu” jeżeli chodzi o czas kompresji.

    • Się znaczy arkusze mają również po 100GB i to usprawiedliwia użycie nietypowego algorytmu kompresji?

    • A dlaczego rar miałby być nietypowy? i dlaczego zły? Algorytm rar’a został stworzony bardzo dawno temu i (jeśli mnie pamięć nie myli) wcześniej od innych algorytmów. Co do licencji to pytanie jest słuszne, ale nie jest wykluczone, że takową mają.

    • Nietypowy: bo zadnej z głownych systemów operacyjnych go nie wspiera OOTB. Półtypowy jest zip i półtypowy jest gz. Rar nie jest. Podobnie jak lha, ace i kilka innych. Ide o zakład że nikt z mistszuf uzywających nie będzie w stanie technicznie tego uzasadnić. Wzieli rara bo piraty tak pakuja.

    • To, że rar’a domyślnie nie masz zainstalowanego w systemie nie oznacza, że systemy go nie wspierają. Z resztą na czym miało by polegać takie wsparcie? Na tym, że jest preinstalowany z systemem? Rar jest formatem kompresji bardzo starym (wiekowo) i jest ciągle popularny, a to świadczy o tym, że jest bardzo dobry. Inne formaty (lha, tar, itp.) są jego klonami (a może bardziej alternatywami), którym nie za bardzo się powiodło (jeśli chodzi o popularność). To, że się tobie nie podoba… no cóż.

    • > zipuj i raruj 100gb dumpów z sqla zobaczymy co wybierzesz.

      .tar.gz?

    • RAR to tylko format. Obsługuje go wiele programów 7-zip. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko odczytywanie to jest ich jeszcze więcej. Nie widzę problemu w stosowaniu tego formatu.

    • tar jest niepopularny, mówisz, i powstał jako klon na bazie rara :) ? Pochodzisz z jakiejś alternatywnej rzeczywistości? tar jest tak stary jak Unix. Mało co jest tak stare jak Unix wliczając to połowę ludzkości.

      Rar ma wile zalet których nie wymieniłeś, jednak żadna z nich nie ma zastosowania przy pakowaniu kilki MB. Ma jednak podstawową wadę: wymaga instalowania na komputerze oprogramowania 3rd party. A ponieważ Microsoft dalej ma model dystrybucji oprogramowania 3rd party na zasadzie “znajdziecie na wysypisku o nazwie internet” to jest ogólnie problematyczne: czy to co zassałes o nazwie setup.exe to aby nie jest trojan.

    • “Ma jednak podstawową wadę: wymaga instalowania na komputerze oprogramowania 3rd party”
      W każdym systemie tak jest, że chcąc czegoś używać musisz to sobie zainstalować. System to tylko podstawka którą dostosowujesz do swoich potrzeb i nie ma znaczenia czy są to systemy UNIX czy Windows, czy dowolnie inne.
      Wszystkie formaty pakujące są do siebie podobne i różnią się głównie algorytmami. Jeden pakuje lepiej obrazki, drugi tekst itp. @Robert z początku tego wątku najechał na rar’a pisząc, że to badziew, kto tego używa, pewnie same piraty (pewnie pisze z własnego doświadczenia). Taka postawa na Onecie może by i mu przyniosła jakieś plusy, ale na Niebiezpieczniku nie.
      Merytorycznie ten format pakujący jest tak samo dobry i powszechny jak i inne formaty i nie można o nim mówić, że jest nietypowy.

    • Nie zauważyłes ważnego: W Windowsie 3rd party instaluje się z wysypiska śmieci potencjalnie pełnego trojanów w rodzaju “dobreprogramy.pl” jak tam komu wyskoczy w googlu. W systemach Unixowych (wiekszości) z podpisanych repozytorium, bardzo często w postaci kodu źródłowego. To powoduje że wiarygodność tego softu na Windowsie jest głęboko poniżej podłogi. Następnie taki niewiarygodny kod należy zainstalować na komputerach co do których spodziewamy się jakiegoś poziomu zaufania bo przetwarzają dane poufne. Tu jest poważna sprzeczność. Po poważnych instytucjach nie spodziewam się obowiązku instalowania niepoważnych programów “bo mi się tak zachciało”. Podajcie jeden merytoryczny powód tego wyboru a nie tylko “bo można”.

    • Już widzę jak analizujesz źródła instalowanych programów. Wszędzie można wepchnąć “świnię”. Z instalowaniem śmieci z różnych stron z softem to masz rację. Od kilku lat jest na takich stronach duży burdel, ale wystarczy czytać i można go ominąć. Nikt też nikomu nie broni ściągnąć danego programu ze strony producenta a nie śmietniska pobieralni programów. Powiem więcej nikt kto zajmuje się systemami na poważnie nie ściągnie oprogramowania z czegoś takiego.

    • Wszędzie można podrzucić trojana. Jak pokazuje doświadczenie wyrzucanie go do śmietnika “stron z oprogramowaniem” jest o niebo bardziej skuteczne niż ukrywanie w kodzie źródłowym i podrabianie podpisów. Prawdę mówiąc od dawna nie pamiętam żeby w ważnych repo unix-like podmieniono kod na złośliwy, natomiast kilak razy dziennie potykam się o trojany na wszelkiego rodzaju fake stronach z oprogramowaniem dla win których jest tak wiele że często nie sposób znaleźć strony domowej (a nawet jak znajdziesz – czy masz pewność że *znalazłeś* ta właściwą?). Nie rzecz w tym czy można: rzecz w tym dlaczego ktoś zmusza mnie do używania 3rd party. PO CO? Niech mi ktoś to w końcu powie, co jest warte zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa co daje rar a nie daje zip. Ale naprawdę wartego. Nie pierdoły o pakowaniu logów SQLa nie mające związku z tematem. Co w *TEJ* sytuacji z arkuszami zyskaliśmy na użyciu nietypowego 3rd party pakera. Jaki ficzer. Ale ficzer a nie pierdoły typu 100 bajtów mniej.

    • Autor RARa udostępnia darmowy i otwartoźródłowy (chociaż nie wolny) dekompresor. Ten program występuje np. w repozytorium non-free Debiana pod nazwą unrar. Co do jakości kompresji to wydaje mi się, że wolny standard XZ może spokojnie konkurować z RARem.

    • Zgadzam się z przedmówcami, użycie programu RAR jest bardzo upierdliwe. Wyobraźcie sobie sytuację endusera bez prawa admina. Żeby rozpakować plik musi pobrać ze strony rar’a darmowy depaker unrar.exe i z linii poleceń odpalić go żeby przemielił plik. Jeśli ktoś ma na komputerze jakiś file manager i umie z niego korzystać to będzie na tyle ogarnięty żeby to zrobić bez niego. W przypadku plików zip, wsparcie do rozpakowywania jest od dawna w Windows, nawet jak ktoś nie zna się na obsłudze komputera, to otwiera jak katalog.

  11. Witam, udało mi się pobrać próbne matury, plik zip do pobrania stąd: http://tinyurl.com/2fcpre6
    Pozdrowienia

    • Oj Łobuzie… ;)

    • Witam
      Wysłałbyś mi próbne matury do biol i chem?

    • Skubany wrzucił w skracacz linków bo adres do YouTube’a wszyscy znają na pamięć.

  12. Ej, ale HALO! Czy przypadkiem w górnej części arkusza nie jest nota o ochronie prawnej informacji zawartych w arkuszu do momentu rozpoczęcia egzaminu?

    • I co w związku z tym?

    • No właśnie, ale z drugiej strony dyrektor OKE mówi, że chronione nie są…

    • To jest próbna matura, więc i próbna nota. =]

  13. Pliki te zdążyły zostać zindexowane przez google, wystarczy wpisać np. “matematyka_PR.rar” ;)

    • Już nie ma :( Są tylko z 2013 roku

  14. Tylko proszę się nie bawić w Jezusów internetów tylko ładnie podlinkować wiernym czytelnikom , gdy wyciekną główne matury :)

    • Nie ma tak łatwo, wracaj do zakuwania. :]

  15. No no, przydałoby się jakby ktoś zarzucił linkiem do matur ;)

  16. Trudno mówić o pasji do nauki czegokolwiek w sytuacji gdy media i otoczenie z każdej strony bombardują dzieciaki tekstami „nudnych lekcjach” czy też sprowadzając tydzień do przetrwalnika „byle do piątku”. Maluch nawet jak początkowo ma zapał to zaraz wyczuje, że coś nie tak i powinien się dostosować do reszty puszczającej oko przy pytaniu „czy fajnie jest w szkole”.

    • Nazywa 19 letnich koni “maluchami” to jednak przesada. Fakt, że dzieciństwo i młodość się przedłużyły, ale bez przesady. ;)

  17. Redakcjo Niebezpiecznika, macie rozszerzoną – możecie uploadować i wrzucić! :D

  18. Piootrek powiedz chociaż czy trudna jest matma roszerzona?

  19. Czy ktoś posiada arkusz do jutrzejszej podstawy z angielskiego?

  20. No i jeszcze do tego wszystiego RAR w erze 7z ;)

  21. eeee…art bez sensu…nie są to tajne dokumenty “ścisłego dostępu” więc po co “bić pianę”?

  22. Poda ktoś link do matury rozszerzonej z polskiego?

  23. Bo podobno teraz jest w edukacji trend, żeby uczeń nie zapamiętywał, tylko wiedział gdzie szukać. IMHO doskonała ta matura.

  24. Te materiały mogą być przecież publicznie dostępne, a każdy dojrzały uczeń powinien sam zdecydować czy chce znać pytania przed przystąpieniem do próbnej matury, robiąc przedtem analizę korzyści i strat z tym związanych.

  25. Ciekawe czy mają licencje na WinRara.

    • O matko, cały wątek jest o tym, że format rar jest wspierany nie tylko przez Winrara, a Ty wyskakujesz licencją. Jak masz wątpliwości, to złóż doniesienie gdzie trzeba i będziesz szczęśliwy. Tylko jak okaże się, że jest legalny, to rachunek na pokrycie kosztów dochodzenia niech wystawią Tobie.

    • Format RAR *rozpakowują* inne programy poza RAR-em/WinRAR-em, ale *utworzyć* plik w tym formacie można tylko oryginalnym RAR-em/WinRAR-em, ponieważ licencja RAR-a *zabrania* tworzenia alternatywnych programów generujących pliki w tym formacie.
      Tak więc pytanie o posiadanie legalnego RAR-a przez CKE jest jak najbardziej słuszne.

  26. czy posiada ktoś arkusz z matematyki rozszerzonej ?

  27. Czy ktoś wie skąd można ściągnąć próbny arkusz z biologii? Czy ktoś już go ma i chciałby sprzedać? ;p

  28. Zawstydzilibyście CKE i udostępnilibyście te PDF, pic na wodę.

    • A wysyłałbyś nam torty z pilnikami?

    • Panie Konieczny,możliwe,że nie tylko pilnik ale i solidna nić (ale taka wilgotna).
      Bo gdyby traktować Pana żart serio:
      Stale maraging utwardzają się pod wpływem używanej siły (np. takiego pilnika) .Jako materiałowiec z wykształcenia, to właśnie słyszałem od profesorów AGH, na temat więziennych krat – przynajmniej tych starszych krat,choć czy takie “zaawansowanie techniczne” miało miejsce w praktyce w więzieniach ? Zresztą teraz, to robi się podkopy,tudzież dłubie w ścianach bo są solidne drzwi ;) Albo przekonuje się naczelnika więzienia,że wie się za mało by narobić szkody/czy przeciwnie pomaga się jako więzień z tymi komputerami uczynnie strażnikom i naczelnikowi…No albo przemyca się do celi smartfona. Choć faktycznie.Dla tego bloga i dla zarabiania na szkoleniach itd. to byłby koniec.W razie uwięzienia – nie da się za długo,w razie ucieczki – opsec ;)

      Prywatnie, z takim newsem poczekałbym trochę dłużej,choć uczniom to przydałyby się raczej “zadania domowe” z przedmiotów,których nie będą mieć na maturze ani na studiach “w głębokim ukryciu” na stronach nauczycieli ;) (poza matematyką,informatyką i fizyką rzecz jasna).Ale gdyby taka “nowoczesność” miała prawo zajść, Polska “edukacja” byłaby edukacją z prawdziwego zdarzenia,a nie aspirującą do roli edukacyjnej wersją kolonii karno-reedukacyjnej dla niepełnoletnich ;)

  29. Przecież każdy jak chce się dowiedzieć co będzie to się dowie.. od innych. Na Facebooku w różnych grupach “Matura2015” w ostatnich dniach ludzie szaleją z maturami. Niektórzy pisali rozszerzenia zamiast w czwartek to np. dzisiaj w środę. I takim oto sposobem piszą w tej grupie jakie pytania były, inni to czytają, rozwiązują. I na drugi dzień piszą maturę 100% bo wiedzą z czego się przygotować. Dzisiaj mieliśmy angielski. Na szczęście albo i nieszczęście zaczynaliśmy o godz. 11. Przed tą godziną, nie widząc swojego arkuszu już wiedziałam czego będzie dotyczyło ostatnie zadanie pisemne.. Ba nawet w jednej z grup ktoś podał odpowiedzi do słuchania. Wszystkie oczywiście spisałam na rękę ;)

  30. Dołączam się do pytania ma ktoś arkusz z biol?

  31. Czy mógłby ktoś uprzejmy podać konkretny link do zadań, które pojawią się na biologii? Proszę, to tylko matura próbna więc nie musimy ze sobą konkurować, a bardzo by mi to pomogło. W odwrotnej sytuacji myślę, że pomogłabym komuś. Pozdrawiam. :)

    • Patrycja a jak mozesz pomóc? :)

  32. Ma ktoś może WOS ? Bardzo by mi się przydał.

  33. niech ktos poda chociaz jedno zadanie z matury z matmy prooosze

  34. Powinniście udostępnić matury, żeby wszyscy mieli równe szanse.

  35. Pokolenie, które spędza (marnuje) ~80% wolnego czasu w internecie na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych, niepotrafiące przeznaczyć chwili na naukę. Zamiast tego nerwowo odświeża tę stronę w celu jakiejkolwiek informacji o próbnych maturach… Wstyd.

  36. Przeleje 1 BTC za arkusze maturalne OKE (próbna matura) email: sadsaddsadsa.sdadsadsadsa@o2.pl

  37. To tylko próbne matury, które nic nie znaczą. Nawet jak jakiś nauczyciel na ich podstawie zdecyduje się zmienić ocenę uczniowi to jest już jego wina a nie OKE. Równie dobrze można by wymagać specjalnych procedur bezpieczeństwa od pracownika punktu ksero w którym nauczyciel robi kopie sprawdzianów.

    A co do twierdzeń w stylu że i zabezpieczenia powinny być przetestowane to w tym wypadku się z nimi nie zgadzam. Jak doskonale wiemy nie ma systemów nie do załamania, więc po co kilka miesięcy wcześniej pokazywać wszystkim jak będą chronione matury? OKE powinno się ograniczyć wyłącznie do testów wewnętrznych, a finalne rozwiązanie opublikować dopiero w dniu matur, tak by na jego złamanie(które może dać jakąś korzyść) było wyłącznie kilka dni.

    • Powinieneś zostać politykiem lub redaktorem faktoidu. Piszesz zdania sprawiające wrażenie logicznej i spójnej całości, rozmijając się przy tym całkowicie z prawdziwymi faktami.

  38. Naprawdę nie rozumiem jak można oszukiwać na próbnej maturze. Przecież to jest ćwiczenie które ma pokazać ile jeszcze trzeba pracy żeby zdać prawdziwy egzamin dojrzałości. W takiej sytuacji tę “dojrzałość” trzeba chyba faktycznie wziąć w cudzysłów. To smutne, że ci ludzie za parę miesięcy zaczną studia. Ze “sprytnym” podejściem do nauki wkrótce dołączą do grona niezadowolonych, nieszczęśliwych, oszukanych.

    • >Ale to przecież nie moja wina, że nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem!
      Tak właśnie będzie

  39. Przynajmniej można się czegoś dowiedzieć :)

  40. Tylko że CKE ustala poziom trudności zadań majowych m.in. na podstawie wyników matur próbnych.
    A skoro matury próbne mają zawyżone wyniki, to zadania majowe będą miały zawyżoną trudność.

  41. Tyle, ze wyniki matur oscylowaly w granicach 50%…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: