18:34
15/11/2021

W 45 odcinku podcastu Na Podsłuchu gościliśmy Przemysława Jaroszewskiego, który niedawno spotkał się ze smutną ingerencją polityczną w swoją pracę. W wyniku tej ingerencji, Przemek został “wylogowany” z CERT Polska, w którym spędził 20 lat, w tym 5 ostatnich na stanowisku kierownika.

Zapraszamy do posłuchania całości rozmowy, z której dowiecie się:

 • co Przemek usłyszał od ministra Janusza Cieszyńskiego w dniu w którym ustalono, że to koniec jego 20 letniej przygody z CERT Polska?
 • co Przemek zalicza do sukcesów (a co do porażek) zespołu CERT Polska, którym kierował przez ostatnie 5 lat?
 • kto ma największy wpływ na cyberbezpieczeństwo w Polsce?
 • jak Przemek ocenia ustawę o KSC i czego mu w niej brakuje?
 • co jest największym problemem w Polsce przy obsłudze incydentów?
 • co według Przemka było trafną obserwacją ministra Cieszyńskiego?
 • czy przed wysłaniem CV do CERT Polska trzeba sobie wyczyścić konta w mediach społecznościowych z postów dotyczących polityki?
 • gdzie można śledzić wywrotowe posty Przemka?

Podczas rozmowy wspominamy też Viruta, Tytusa, Romka i Atomka, a Przemek opowiada również o tym, jak działają inne akademickie CERT-y na świecie.

Przeczytaj także:

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Piotrek, kudosy dla Ciebie i Przemka za pierwsze 4 minuty rozmowy (za resztę też). Dawno się tak nie ubawiłem, choć może to mój czarny humor ostatnio wychodzi przy kontakcie z publiciem w ostatnich czasach.

  Szkoda Przemka, mam tylko nadzieję, że te naciski się skończą bo w sytuacji z Białorusią i ogólną dezinformacją, po takich kompromitacjach jak Dworczyk zaraz się okaże że ktoś nam wyłączy przepompownie albo elektrownie i leżymy ;/ – ciekawe kiedy zmądrzeją nasi wielcy.

  • @UczelnianyRandom

   Oni nie po to są wielcy aby musieli mądrzeć ;-)

 2. Spodziewałem się jadu i sensacji jak z “Faktu”, a tymczasem bardzo kulturalnie. No i w sumie chyba nie padło wyjaśnienie “dlaczego”.

  • Padło

 3. Wy chyba żyjecie w alternatywnej rzeczywistości. csirty sektorowe pomagają? Bitch please xD Jeszcze tak się nie zdarzyło.

 4. Na listę złośliwych domen z Cert’u (wspomnianą w wywiadzie) bym nie liczył – ciężko tam coś dodać. W sensie – możesz wypełnić formularz, dostajesz numerek, a potem cisza.

 5. Skłoniliście mnie do zastanowienia, czy więcej tracę czy zyskuję na niebyciu dżentelmenem. Omijają mnie i zawsze będą omijać pewne możliwości zarezerwowane dla ludzi potrafiących uciszyć nastroje swoją kulturą wypowiedzi, dystansem i opanowaniem. Nie dowiem się pewnych rzeczy, które mnie ciekawią, nie poznam politycznej podszewki decyzji wpływających na mój i innych los. Za to omijają mnie też fałszywi przyjaciele. Mi to w sumie pasuje.

 6. Czy CERT Polska jeszcze istnieje?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: