11:34
3/11/2023

Scrollujesz sobie Twittera, a tam nagle pojawia się taki post:

Czy ten deepfake z prezydentem jest wiarygodny? No nie jest idealny, ale nam się wydaje, że wiele osób nabierze. Nie każdy jest świadomy tego, że taki klip można dziś tanio wygenerować w (kilku) serwisach/aplikacjach. Przestępcy zaś są i generują reklamy ze znanymi osobami, które w coraz bardziej wiarygodny sposób zachęcają np. do inwestycji w instrumenty finansowe. Ci którzy się złapią, bo ufają zdeepfejkowanej znanej osobie, stracą pieniądze.

Będzie tego jeszcze więcej

Narzędzia do generowania tego typu nagrań w ostatnich miesiącach mocno poszły do przodu. W redakcji najbardziej podoba nam się to, które pozwala przetłumaczyć nagranie na inny jezyk (z zachowaniem głosu osoby i z dopasowaniem ruchu warg).

Współczesne narzędzia do generowania deepfake’ów pozwalają wgrać jakiś klip video i następnie:

 • podmienić wypowiedź na dowolną, ale wciąż “czytaną” oryginalnym głosem osoby z nagrania
 • dopasować do nowej wypowiedzi ruch warg na nagraniu

Takich narzędzi (aplikacji) jest już kilka. Niektóre darmowe inne niezbyt drogie. Korzystaliście już z jakichś? Jak wrażenia? Które z nich są Waszymi ulubionymi?

Na tę ciekawą reklamę wykorzystującą Deepfake’a zwrócił nam uwagę na Twitterze nasz Czytelnik Daniel (pozdrawiamy!). Jeśli i ty widzisz coś ciekawego i związanego z cyberbezpieczeństwem, daj nam znać! Przypominamy też, że na Twitterze piszemy najwięcej/najczęściej, tam też wklejamy najwięcej memów ;) Więc jeśli jeszcze nas tam nie śledzicie, to zacznijcie. Tu link do naszego profilu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W sumie widzę kolejny krok scamerów. Od jakiegoś czasu na Androdzie na “belce” z newsami od Google pojawiają się scamy np z funduszami inwestycyjnymi Muska, bywały fundusze z Morawieckim, gdzie obiecywano zyski w miesiąc na zawrotne kwoty i stronki to opisujące są coraz lepsze

 2. Ten kto to zmontował, nie wziął pod uwagę jednej prostej rzeczy – Kwachu nigdy nie pierdzieli takich głupot jak Pinokio

  • Urzekła mnie twoja historia. Błysnąłeś tym tekstem jak szprota w oleju :D

  • mnie za to urzekła twoja elokwencja. Masz to po rodzicach, czy zdobywałeś szlify w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych?

 3. Mnie cały czas dziwi fakt, że Google czy Microsoft przepuszczają reklamy które są typowym oszustwem. Za krytykowanie szczepionek potrafili zamykać kanały, a sami przepychają reklamy oszustw.

 4. Deepface z prezydentem jest bardzie ciekawy. Idealnie jest podłożony głos, jedynie po temperamencie mówiącego można poznać, że to podkładka.

 5. Tutaj też fajnie zostało to zmontowane ;)
  https://m.youtube.com/watch?v=DvFuiRgo-dc

 6. To jest mocne, ale co najwyżej na 40% ;)

 7. > Przypominamy też, że na Twitterze piszemy najwięcej/najczęściej
  Eee… klikam, a tam ostatnie z 2021 roku. Ke?

  • Bo się nie zalogowales a Twitter od pewnego czasu sortuje profil po “najpopularniejszych”

 8. Ile z tych AI dziala lokalnie? Ilu nie da sie zidentyfikowac?
  Firma udostepnila narzedzie do popelnienia przestepstwa nigeryjskim ksiazetom – niech placi…

  • Otóż to. Są to narzędzia o znikomym zastosowaniu legalnym (nie potrzebujemy kolejnego koncertu 2Paca) natomiast o ogromnym spektrum wykorzystania do oszustw. Walić po oczach i zwalczać ile się da. Życzę powodzenia w sądzie, gdy ktoś wygeneruje taki filmik z dużą dbałością o detale a potem np. pozwie kogoś pod wymyślonym powodem. Piękne narzędzie do niszczenia życia ludziom.

  • Niech każdy producent noży…

 9. Mogę dokładnie opisać sposoby zastosowania różnych noży w codziennym życiu, które nie szkodzą nikomu a wręcz przeciwnie – pomagają.
  Spróbuj podać podobne sposoby wykorzystywanych deepfake’ów.

  Jakoś niedawno była mowa o polityku, który sam dla siebie stworzył nagrania w różnych językach, żeby się popisać przed odbiorcami. Mogę sobie wyobrazić zastosowanie w przemyśle filmowym (postprodukcja przy dubbingu).
  Profesjonalne podmioty – niech się rejestrują i weryfikują tożsamość, żeby było wiadomo, co kto wytworzył.

  Dla mnie raczej to narzędzie nie jest porównywalne do noża, a przynajmniej do samochodu (na który trzeba mieć uprawnienia, rejestrację i publicznie widoczny numer rejestracyjny).

 10. To miała być odpowiedź @bueh dot. producentów noży.

 11. […] ostrzega przed DeepFake z Aleksandrem Kwaśniewskim, proumjącym […]

 12. […] inteligencji przez atakujących możemy zobaczyć w jednej z niedawnych publikacji niebezpiecznika: » Przestępcy użyli deepfake’a z Aleksandrem Kwaśniewskim — Niebezpiecznik.pl –. Prześledźmy jednak kilka sposobów w jaki zespoły broniące mogą użyć sztucznej inteligencji […]

 13. Od czasu do czasu bawię się jednym z takich narzędzi do klonowania głosów. Nie będę robił reklamy, zresztą jest dość znane i chyba zagościło w artykule. Mój głos i sposób mówienia, wygląda na to, są na tyle specyficzne, że narzędzie nie jest w stanie ich wiernie odtworzyć :D

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: