8:57
24/3/2010

Niebawem na lotniskach zamiast psów mogą pojawić się pszczoły. Serio! Brytyjczycy są w stanie wymusić na pszczołach “odruch Pawłowa”, dzięki któremu owad po wywęszeniu bomby …wysuwa język.

Kwiatki zapyla, bomby wykrywa

Pszczole podtyka się serie różnych zapachów. Podczas uwalniania “wybranego” zapachu owad zawsze “nagradzany” jest słodkim syropem. Dzięki takiej nauce, po kilku godzinach pszczoła za każdym razem kiedy wywęszy wyuczony zapach, wysuwa język. Skąd wiadomo, że język został wysunięty? Pszczołe oświetla się wiązką podczerwieni, kórą wysunięcie języka rozprasza.

Bzzzzz czy KA-BOOM?

Wyszkolone pszczoły mają posłużyć do budowy analizatora ulotnych zapachów o nazwie VASOR. Podobno każda pszczoła będzie używana do wykrywania ładunków wybuchowych tylko przez kilka dni — potem wyfrunie na wolność, a jej miejsce zastąpi kolejny owad.

Z takich pszczół na pewno powinni skorzystać Słowacka Policja, która znana jest z podrzucania losowym turystom materiałów wybuchowych do bagażu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Gdyby „wytresować” tak większą ilość pszczół i wypuścić w regionach konfliktów… Niezły byłby sposób na wykrywanie zamachowców-samobójców. „Alarm, tamtego w czerwonym berecie obsiadły pszczoły!”

 2. Z takich pszczół planowali już korzystać Chorwaci – do rozbrajania pól minowych. Nie wiem, jakie jest zaawansowanie prac, ale brzmi to sensownie. News jest z 2007 roku.

  http://wyborcza.pl/1,76842,4372982.html

 3. To powinni rozwijać a nie jakieś skanery, co pozwalają tłustemu strażnikowi zaglądać mi w tyłek;)

 4. A jak zmusić taką pszczołę do użądlenia to będziemy mieli system “fire and forget”

 5. Pszczola zadli tylko w ostatecznosci, bo zostawia zadlo w ofierze, po czym sama umiera;>

  Wg mnie pomysl wykorzystania pszczol eliminuje min. ryzyko detonacji bomby wrazliwej na nacisk, no i fakt zauwazenia takiego niskogabarytowego owada, jesli w ogole puszczali by wolno takie pszczoly “na sluzbie”. Na zywa pluskwe szpiegowska bylyby idealne ;)

  Ja poza odruchem Pawlowa widze tutaj metody szkolenia pozytywnego, ktore popularyzuje sie na psach.
  Ciekawi mnie tylko, jak rozwiaza problem “przywolania” ;)

 6. Pszczołę – e z ogonkiem na końcu – w ostatnim zdaniu nad obrazkiem. A poza tym Brytole zawsze mają setki głupich pomysłów i nic im z tego (całe szczęście) nie wychodzi.

 7. Płetwonurkowie do wyszukiwania min wykorzystują delfiny :] (delfiny nie są zaopatrzone w okrzyk Tora Tora Tora :]

 8. […] spam SMS-owy do czegokolwiek się przydał. Jak widać, Rosjanie świetnie radzą sobie bez tresowanych pszczół i padów do […]

 9. […] A przecież wszyscy wiedzą, że bomby najlepiej wykrywa zwykła pszczoła — a profesjonalne detektory groźnych substancji tworzone na potrzeby wojska to […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: