16:07
31/7/2013

CERT Polska właśnie opublikował interesujący raport ujawniający kulisy podejrzanej działalności jednego z partnerów NASK-u, firmy Domain Silver.

Domain Silver

Domain Silver, z siedzibą na Seszelach, od maja 2012 roku rejestrował domeny .pl pod działalność botnetów, służące m.in. do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania lub hostowania C&C botnetów. W raporcie przeczytać można, że tylko jedna spośród 641 zarejestrowanych przez Domain Silvera domen była nieszkodliwa — domainsilver.pl.

NASK po wielu skargach na Domain Silver podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy. Obecnie domeny zarejestrowane przez DomainSilver spoczywają w “czyścu” (registrar vinask) i czekają na sinkholowanie.

domainsilver.pl

domainsilver.pl – statstyka domen

Statstyka domen rejestrowanych przez Domain Silver przedstawia się następująco: 404 domeny jednoznacznie szkodliwe i 179 służących do hostowania C&C takich botnetów jak Citadel, Dorkbot, ZeuS Ice IX, Andromeda, RunForestRun. Część z domen wykorzystywano także do hostowania reklam farmaceutyków i rekrutowania mułów przy pomocy spamowych kampanii.

Domain Silver to rogue registrar?

Dlaczego Domain Silver stał się partnerem NASK-u, a nie kupował domen u innych rejestratorów nazw (np. w OVH?). Odpowiedź jest prosta:

Uprzywilejowana pozycja rejestratora, umozliwiająaca mu dokonywanie rejestracji nowych nazw domenowych, delegowanie ich na serwery nazw, a także kontrolę nad danymi abonenta, może być niestety nadużywana. Z pozycji rejestratora łatwo można bowiem wprowadzać
do rejestru serie nowych nazw domenowych, wykorzystywanych następnie do phishingu, spamu czy zarządzania złosliwym oprogramowaniem, jako dane abonentów podając informacje niezweryfikowane lub, w skrajnym przypadku, samodzielnie wygenerowane.

W przypadku wykrycia nadużycia, prosby o reakcję trafiają zazwyczaj w pierwszej kolejnosci do rejestratora. Pozwala mu to na ignorowanie ich przez pewien czas, lub podejmowanie działan w taki sposób, aby nie zagrażały całosci infrastruktury – na przykład usuwanie problematycznych nazw dopiero po stworzeniu nowych i odpowiedniej aktualizacji złosliwego oprogramowania.

Miejmy nadzieję, że stanowcza reakcja NASK-u ostudzi podobne zapędy wśród innych “wannabe registrarów”. Swoją drogą, ciekawe ile podobnych “fałszywych” registrarów znajduje się obecnie w innych TLD…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

16 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. content ?

 2. Hahaha jaki fail ;D… Fajny news ;D

  • Juz naprawili :P…

 3. rekrutowania mułów

  Wat?

  • Muł to potoczne określenie “słupa”, ale ukierunkowanego na malwaresacje finansowe.

 4. Czy jest gdzieś dostępna lista domen, które wykupiła w/w
  firma?

 5. A przez całe życie myślałem, że NASK lepiej kontroluje swoich “kontrahentów” :/ Moje życie stało się kłamstwem D:

 6. Używacie takich dziwnych “rogue registrar”, “sinkholking”, żue auż siu nourmaulniue językłów przekruńcuwa na innuę struanę.

  • Wiesz, że jesteś 12546957 osobą, która o tym pisze? I to nic nie dało. Ale ponarzekać musisz, co nie? Daj sobie spokój i zajmij się czymś ważnym.

  • @Ninja twój post w wersji niebezpiecznikowej: Wiesz, that
   jesteś 12546957 osobą, która o tym writuje? I to nothing dało. Ale
   powhinować musisz, rightnie? Daj sobie breaka i zajmij się czymś
   importantnym. Czaisz teraz dlaczego zachowanie poprawnej
   polszczyzny jest ważne?

  • nastepny polonista
   a nie wiesz czasem ze NAZW WLASNYCH sie nie tlumaczy ? podane przez ciebie nazwy sa uzywane w jezyku miedzynarodowym do okreslenia konkretnej rzeczy / osoby, wiec prosze spusc z tonu i jak wyzej kolega nadmienil, zajmij sie czyms produktywnym

   ps. mam dosc tlumaczenia wszystkiego na jezyk polski, potem polowy tekstu nie moge zrozumiec

  • Bardziej to mnie panowie chodziło o to, żeby Niebezpiecznik takie pojęcia odsyłał gdzieś na wikipedie, a nie na ich szukajkem. Ostatnio jestem zbyt leniwy żeby cokolwiek pisać. Nawet nie chce mi się iść na dół herbaty posłodzić.

  • Bo się miśkom nie chce wysilić. “Rogue registrar” to nie jest żaden problem przekładowy, po prostu “rejestrator oszust” albo jakiś synonim. Z kolei “sinkholing” to jest termin tak specjalistyczny, że co najmniej 90% informatyków się zdziwi, jak go usłyszy.

 7. @angel
  Co to jest “język międzynarodowy”? Jaki region Ziemi* zamieszkuje ludność posługująca się tym językiem?
  Od kiedy “rejestrator domen-oszust” jest nazwą własną?
  Poza tym zapomniałeś o ąęółśćźż w swojej wypowiedzi.
  I nie, nie jestem polonistą. Kultura języka świadczy o kulturze osoby. Bycie informatykiem/inżynierem nie zwalnia z posługiwania się poprawnym językiem.
  Tak samo posiadanie mózgu nie zwalnia z myślenia.

  *) Ziemia – to jest nazwa własna

 8. “czyścu”? Raczej: czyśćcu.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: