21:29
11/8/2014

Niektórzy rosyjscy internauci twierdzą, iż zaobserwowali ciekawy komunikat błędu, kiedy próbowali zaktualizować Javę:

Próba pobrania Javy z terenu Rosji

Próba pobrania Javy z terenu Rosji

Początkowo, sugerowan, że Java została zablokowana przez zaognione niedawno regułki Roskomnadzoru, czyli rosyjskiego narodowego system cenzury internetu.

Ale podobno to nie Putin blokuje Rosjanom pobranie Javy, a robią to sami Amerykanie. Co ciekawe, nigdzie oficjalnie nie można znaleźć żadnego dokumentu informującego o embargu na Javę… Mało tego, jest wręcz zaprzeczenie tego, że Rosja jest przez Oracle blokowana (nie ma jej na niniejszej liście krajów objętych embargiem).

Jeśli któryś z naszych czytelników łączy się z terenu Rosji, będziemy wdzięczni jeśli sprawdzi i własnoręcznie spróbuje pobrać aktualizację Javy.

Kto wie, może akcja Amerykanów, jeśli rzeczywiście jest prawdziwa, ma na celu sprawić, żeby komputery Rosjan pracowały pod kontrolą dziurawej Javy i łatwiej można było je atakować? No chyba, że blokada odniesie przeciwny skutek i spadająca w Rosji liczba osób z Javą sprawi, że Amerykanie nie będą mieli kogo atakować? ;-)

PS. Ciekawe czym w takiej sytuacji mogliby odpowiedzieć Rosjanie? Blokadą dostępu do carderskich for?


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

50 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Przez rosyjskie proxy można normalnie pobrać jave.

  • przez moje również…

 2. Zachciało się odbudowy ZSRR to niech Ruscy cierpią…

  • Takie teksty to poziom pieniaczy z onetu. Odpocznij trochę, może idź na spacer, a potem napisz coś konkretnego. Wierzę, że potrafisz.

  • zrewiduj dziecko swoje poglądy, bo Ci widze papke z mózgu zrobili. Zatrzymaj sie, pomysl..

  • Niektóre komentarze są naprawdę ciekawe. Widać niebezpiecznika nie ma na banliście putina ;]

  • Czego się czepiacie chłopaka? Większość Rosjan popiera odbudowę mocarstwa i Putin wcale się z tym nie kryje. No ale brońcie ich dalej, znów możemy być ich “przyjaciółmi”

 3. Ja się dziwię, mamy świetny i bezpieczny HTML5 obsługiwany przez wszystkie popularne przeglądarki, zdobywający coraz więcej funkcji itd. a strony dalej korzystają z beznadziejnego Flasha, dziurawej Javy czy nawet niewspieranego od dawna Silverlighta. Powinni jeszcze zablokować wtyczki w przeglądarkach, może webdeveloperzy wreszcie poszliby po rozum do głowy…

  • Hint: Java to nie tylko środowisko do uruchamiania apletów w przeglądarce.
   Przykłady: Eclipse, IBM Rational Software Architect, ArgoUML, różne serwery (w tym Apache Qpid), mnóstwo desktopowych programów używanych w przemyśle, nauce i tych pisanych hobbystycznie.

   Serio nie widziałem już bardzo dawno żadnego, ale to żadnego apletu. Jedyne, co się u mnie uruchamia z przeglądarki w Javie, to KVM-over-IP dla serwera SuperMicro, a i to używa Java Web Start, a nie apletu. (Powodzenia w budowaniu klienta KVM na HTML5 + ECMAScript…)

  • Java to nic. Do dziś spotykam strony oferujące aplety ActiveX :)

  • “przez wszystkie popularne przeglądarki”. słowo-klucz: popularne. klient nie życzy sobie obsługi strony/aplikacji na ‘popularnych’ przeglądarkach, tylko na wszystkich. pisząc ‘obsługa’ mam oczywiście na myśli pełne działanie wszystkich funkcji, które i tak – jak tu już zostało wspomniane – nie zawsze wystarczają, by uzyskać pożądany efekt. poza tym jeszcze niedawno html5 był obsługiwany szczątkowo, a nie każdego stać na gruntowną przebudowę aplikacji co pół roku…

  • No fakt, pisząc o Javie myślałem głównie o pluginie do przeglądarki. Ale coś w stylu KVM w HTML5 jest możliwe, http://www.eyeos.com/technology/web-engine

  • @Com Piler Wykorzystanie pluginu wcale nie spowoduje, że strona będzie działać tak samo na każdej przeglądarce. Z kompatybilnością będzie nawet gorzej niż w przypadku HTML5, gdy weźmiemy pod uwagę systemy działające pod procesorami innymi niż x86, na przykład Android czy starszy Mac.

  • Taaak. Ten świetny HTML 5, który filmy odtwarza gorzej od flasha… Nie mówiąc o obsłudzę streamingu. Genialne!

  • @cd_s Streaming jest możliwy, a pisząc „filmy odtwarza gorzej od flasha” obrażasz jedynie swoją przeglądarkę :)

  • Wy wszyscy spuszczacie się nad HTML5 a nikt nie zauważył że flashy i inne dziury zastąpiono JS? Tak, wyłączcie sobie JS to nie włączycie choćby filmu na YT albo nie odpalicie webmaila i innych gowien komerchy. Nie rozumiem gdzie sie podziała godność programistów, tych wtyczek JS teraz wszędzie tyle dowalili że przeglądarka się zawiesza tak jakbym dalej miał zainstalowanego flasha.. koło się zamknęło. Znowu

  • HTML5 bezpieczny? Śledzić przez canvasy można!

 4. Jestem właśnie w hotelu w Petersburgu i nie mam jakichkolwiek problemów z pobraniem javy z oficjalnej strony.

 5. Podobno właśnie przez moskiewskie proxy do niedawna było blokowane.
  “Próba pobrania pakietów JRE i JDK Javy z oficjalnych stron Oracle.com ma kończyć się dla rosyjskich użytkowników niepowodzeniem. Udało się nam to potwierdzić z Polski, uruchamiając webowe proxy na serwerze (VPS) zlokalizowanym w Moskwie. Odwiedzając w ten sposób witrynę Java.com i wchodząc do sekcji pobierania można zobaczyć następujący komunikat o błędzie:”
  źródło DP

 6. Fake, wystarczy wejść przez proxy:
  http://anon.pp.ua/
  na
  https://www.java.com/ru/download/

  i działa bez problemu

  • Ukraina to jeszcze nie Rosja ;)

  • słowo klucz “jeszcze”

 7. Update można pewnie pobrać spoza strony jeśli znam numerek update’u, nazwę pliku. Inaczej proxy, albo szybciej Tor, czy Torwall, takie a’la proxy.

 8. obstawiam ze to prywatna odpowiedz kolegi jobsa na ruskie embargo na apple

  • Mówisz, że się objawił komuś?

 9. to co za problem aby sobie pobrać openjdk? też działają na nim programy to samo się tyczy apletów java

  • Pamiętaj, że z javy korzystają nie tylko zwykli użytkownicy, ale również firmy (w tym linie produkcyjne, banki itd.), a tam nie można tak od niechcenia zmienić VM’a.

  • Tyle że od Javy 7 “oficjalna” java różni się od OpenJDK tylko brandingiem Oracle, kod jest ten sam.

 10. Właśnie tak myślę – może jeszcze język/lokalizacja zgłaszana przez przeglądarkę jest potrzebna, a nie samo IP?
  W Firefoxie w about:config takie rzeczy przyuważyłam: intl.accept_languages (preferowane języki) oraz general.useragent.locale
  Nie mam rosyjskiego IP, a nie chce mi się bawić z proxy (które mogą tak czy siak być jakoś blokowane) i podobnymi, więc nie sprawdzę.

 11. IP Location: Russian Federation Russian Federation Moscow Host Telecom Net
  ASN: Russian Federation AS29076 CITYTELECOM-AS Filanco LTD,RU (registered May 27, 2003)
  Wchodzisz i pobierasz bez problemu wg mnie fake.

 12. fake jestem w Moskwie i bez problemu sciagnalem

 13. Komu potrzebny ten chlam Java same problemy jak widac!

 14. E, to raczej niedoinformowanie albo false positive…
  1. “This error come because of proxy settings in your system. If we set the proxy settings correctly it works fine.”
  2. http://blogs.techworld.com/technically-speaking/2007/10/argh–ive-been-embargoed/index.htm – odpowiedź stara jak świat, ale założe sie o pół /dev/null że ciągle aktualna ;)

 15. Panie Piotrze, może ten filmik nadaje się do dodania do artykułu http://www.youtube.com/watch?v=e-hYvdDGfNg ? :>

 16. Są dwie możliwości: albo fake, albo firma na O nie potrafi porządnie zaimplementować geofiltra. Skłaniam się ku drugiej opcji :-)

  • Albo gościu z Rosji, który to zaraportował internetom był ofiarą hijackingu BGP przez jakis embargowany kraj ;)

  • “był ofiarą hijackingu BGP” ? …Piotr co ty pleciesz….co ma embargo do ruchu tranzytowego? Jeśli prezentuje się pierwotną wan-ową geo adresacją rosyjską to nie ważne jak jest routowany, zawsze filtr geo będzie brał pod uwagę pierwotną lokalizację wyjściową usera, a nie pośredniczące hopy. Jedyna możliwość jest taka że AS jest przypisany do innego landu w którym jest embargo i gościa ISP fizycznie posiada adresacje z tej klasy AS.
   Dziękuje dobranoc

  • Dodam jeszcze ….

   ALL Oracle products are prohibited for export/reexport to the following:

   Any company or national of Cuba, Iran, North Korea, Sudan, and Syria. Licenses to these countries and parties are presumed denied.
   Re-export to these countries is prohibited; if you “know or have reason to know” that an illegal reshipment will take place, you may not ship to such a user.
   Entities listed on any U.S. Government Denied Party/Person List. See BIS’s The Denied Persons List, the Office of Foreign Assets Control’s Economic and Trade sanctions list, (OFAC), and the Office of Defense Trade Controls (DTC).
   Any customer you know or have reason to know, who is involved in the design, development, manufacture or production of nuclear technology, or nuclear, biological or chemical “weapons of mass destruction.”

 17. “carderskich for” -> forów. carderskich forów

  • Jak najbardziej “for”.

  • a czemu nie “while”?

 18. >Początkowo, sugerowan, że Java

  >sugerowan

  ;)

 19. Od lat pisze, ze Java to bacckdoor, ale oczywiscie i tak tego komentarza nie pusicicie – Niebezpiecznik bardzo nie lubi sie mylic (wlasciwie jest nieomylny, jak to u gowniarzy bywa), a ktos inny ma zbyt czesto racje.

 20. zawsze jest jeszcze openjre i wersja ibmowska

 21. Ale BUG w stopce ;-) i to tutaj!

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009- echo date(“Y”)

 22. Ja tak nie na temat ale może ktoś wie. Wczoraj albo przed wczoraj ktoś włamał się na serwery Multimedia Polska S.A i wykradł ich bazę danych podobno mieli 2 jedna dla osób fizycznych a druga dla instytucji i firm vip. Pewne ptaszki mi doniosły że poleciał phishing na ta druga bazę i infolinia im siadła ;)). Info z pierwszej.

 23. Bzdura, działa z Rosyjskiego IP pobieranie
  http://imgur.com/6x8wxZx
  http://imgur.com/Lr6U5JZ

 24. Java to utopia. Podobnie jak inne zabaweczki tego typu. Spróbujcie na tym czymś przetwarzać obrazy albo operować na większych macierzach. Gwarantuję że się nawet nie zdąży uruchomić. Pozdrawiam.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: