9:58
12/11/2010

O produktach firmy Elcomsoft piszemy dość często. Warto więc odnotować, że najnowsza wersja ich Internet Password Breakera wspiera większość przeglądarek internetowych oraz programów pocztowych.

Wyciąganie haseł z przeglądarek internetowych

Obsługiwane przez IPB przeglądarki to: Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox, Apple Safari, Google Chrome i Opera. Z klientów pocztowych mamy Outlook Express, Windows Mail, oraz Live Mail. Oprócz zapamiętanych loginów i haseł, program wyciąga również informacje wykorzystywane przez przeglądarkę do “autouzupełniania” formularzy.

Elcomsoft Internet Password Breaker

Elcomsoft Internet Password Breaker

Elcomsoft twierdzi, że narzędzie przyda się przede wszystkim tym, którzy zmieniają przeglądarkę i nie są w stanie przypomnieć sobie jak brzmi zapamiętane w niej hasło. My mamy trochę inne zdanie w tej kwestii…

Przeczytaj także:

33 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Fajna rzecz dla zajmujących się informatyką śledczą.

 2. Takich softów jest sporo, darmowych i nie. Jest też polski tego typu program (forensic), a mianowicie PassTool Password Reader, tyle że ukierunkowany raczej na nasz rodziny rynek (komunikatory).

 3. “Gratuluję” pomysłu. Google Chrome (i chyba też Firefox) same z siebie dają możliwość obejrzenia zapamiętanych haseł.

 4. @Ler:
  w niektórych przeglądarkach (np. opera) nasza “baza haseł” dostępna jest po wpisaniu hasła głównego. Ten program może wyciągać też hasła w takich przypadkach? Tzn. z ominięciem hasła głównego?

  p.s. przez te konkursy na niebezpieczniku byłem zmuszony założyć konto na fb-.-

 5. Kiedyś też bł taki program chyba PassTool się zwał

 6. oni wam placa za pisanie takich “artykulow” ?

  • patryk: tak. grube ruble :)
   A powaznie: nie publikujemy na Niebezpieczniku zadnych tekstow sponsorowanych (opłacanych), a na informacje prasowe przesylane od producentow mamy osobny dział “Prasownica”, nie podpiety na główną i do RSS-a. Powyzsza wersja programu wydala sie vi.curemu interesujaca, wiec to opisal — tyle w temacie. Zgodnie z przewidwaniami, inni dopisali inne toole tego typu w komentarzach. I o to chodzi.

 7. Do Opery jest jeszcze UnWand. Jest mnóstwo takich programów do wszystkich przeglądarek, nie wiem dlaczego reklamujecie akurat ten.
  @apatia – ja tam nie założę konta na fejsbuku choćby mnie na kolanach błagali. Trzema trzymać jakieś standardy.

 8. Program do wyciągania haseł z Opery to nie pierwszyzna – Google “OperaPassView” .

 9. Użycie “master password” w FF skutkuje zaszyfrowaniem wszystkich haseł przy użyciu 3DES-a:
  http://luxsci.com/blog/master-password-encryption-in-firefox-and-thunderbird.html
  Więc o ile ten program nie stosuje brute-force, to hasła powinny być bezpieczne ;P

 10. Co do Opery, to także jakiś Rosjanin już dość dawno napisał program unwand, który po dziś dzień działa bez zarzutu z wand.dat z opery 10.63, a pierwszy raz go używałem chyba z Operą 7 (lub 8). Ratował mnie przed skutkami “dziur w głowie” kilkakrotnie. ;) Do znalezienia w czeluściach internetu.

 11. @apatia,vinnie: operowe hasla z wand.dat gdy jest uzyty MasterPassword nie sa do “odczytania” czy to unwandem czy operapassview, podobnie jak w FF

 12. Na rynku jest jeszcze inny program do odczytywania haseł w kompie, np. PassTool Password Recovery, odczytuje dane z przeglądarek, komunikatorów, klientów poczty, windowsa, office etc Dużo jest na rynku programów takich aplikacji :)

 13. @apatia
  “w niektórych przeglądarkach (np. opera) nasza “baza haseł” dostępna jest po wpisaniu hasła głównego. Ten program może wyciągać też hasła w takich przypadkach? Tzn. z ominięciem hasła głównego?”

  Nie. Program Elcomsoft odczytuje tylko niezabezpieczone “bazy haseł” z Opery i Firefoksa (do tego tylko z domyślnych lokalizacji/profili).
  Nieco inaczej jest z oprogramowaniem Passcape…

 14. Właśnie – ktoś już pytał – ten program wykorzystuje Brute-force??

 15. @Placio74, @Piotr: to już nie rozumiem – ten soft wyciąga niezaszyfrowane hasła z bazy, czy łamie hasło główne i wyciąga zaszyfrowane? :P

 16. @marsjaninzmarsa
  “…ten soft wyciąga niezaszyfrowane hasła z bazy, czy łamie hasło główne i wyciąga zaszyfrowane?”

  Elcomsoft Internet Password Breaker nie ma opcji łamania hasła głównego i nie wyciąga zaszyfrowanych haseł.

 17. Czyli rozumiem, że robi dokładnie to samo, co sam Fx po wejściu w ustawienia -> bezpieczeństwo -> wyświetl zapisane hasła? W takim razie co on właściwie łamie?

 18. @marsjaninzmarsa
  “… W takim razie co on właściwie łamie?”

  No… na upartego dekodowanie zahashowanych haseł może podpadać pod ‘łamanie’…

  • Z punktu widzenia forensic specilisty, jeśli hasło wpada na niehttpsowany serwer to często prościej niż łamanie wychodzi sniffowanie/debugowanie… :) jeśli zapamietane hasło należy do serwisu httpsowego, tez są sposoby na sniffing ;)

 19. Podsumowując: program wyciąga hasła z przeglądarek jedynie w przypadku, kiedy nie ma założonego hasła głównego.
  Finito.

  Dla ‘hackerów’ z gimnazjum może to dobre jest, ewentualnie do ‘odzyskiwania’ haseł z kopii zapasowej, jeśli komuś nie chce się ręcznie plików podmienić i sprawdzić.

  Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

 20. Szanowna Redakcjo,
  http://www.sjp.pl/wspiera%E6
  http://sjp.pwn.pl/szukaj/wspiera%C4%87

  To, że czasownik “wesprzeć” tłumaczymy na angielski jako “to support”, wcale nie znaczy że działa to także w odwrotną stronę — ta relacja nie jest przechodnia. Proszę zapamiętać: to support w kontekście w jakim zostało użyte w tekście tłumaczymy tylko i wyłącznie jako “obsługiwać”! Program obsługuje taką i taką przeglądarkę, płyta główna obsługuje taki a taki procesor itp.
  Dziękuję za uwagę.

  • Piotr: Pierwszy raz mi ktoś zwrócił na ten błąd uwagę. Przyjąłem do wiadomości, poprawiłem, wystrzegać się będę.

  • chesteroni: nie Piotr K. (aczkolwiek ja też bym popełnił) ale vi.curry, który pisał ten artykuł ;-) A “autentykacja” nigdy nie padła na łamach tego serwisu, fuj, fuj — dlatego rozumiem obrzydzenie piotrka “wspieraniem”. Dla mnie jeszcze jednym magicznym słowem jest “interface”.

 21. @Piotr: nie wiem czy dużo czytasz artów z branży komputerowej, ale “wspierać” w sensie obsługiwać już od dawna na dobre weszło do powszechnego użytku:) Już w starych magazynach z 99′-00′ roku można było przeczytać, że taka a taka karta graficzna WSPIERA pixel shadery w wersji x.xx, zatem Konieczny nie popełnił błędu, a wręcz oddał hołd branżowemu nazewnictwu:)

 22. @apatia:
  Piotr K. popełnił błąd, tyle że dość często spotykany. To mniej więcej tak, jak z ‘authentication’. Jedyne poprawne tłumaczenie na naszą mowę ojczystą to “uwierzytelnianie”, ale masa niedouczonych tłumaczy to jako ‘autentykacja’.

 23. @Apatia: niestety nie zgadzam się. Wspierać to beznadziejna kalka językowa z angielskiego. Nie ma jej nawet w branżowym słowniku: http://www.idg.pl/slownik/popupik_haslo.asp?id=47718&slownik=pa.

 24. @Piotr: natomiast w kwestii relacji, to powinienes powiedziec, ze nie jest to relacja symetryczna albo ze jest to relacja przeciwsymetryczna, w kazdym razie na pewno nie ze “nie jest to relacja przechodnia”.

 25. @barkh:
  a Ty popraw przecinki ;D

 26. @PiotrK: Interface ma taki ładny polski odpowiednik: “międzymordzie”. ;-)

 27. “program Elcomsoft odczytuje tylko niezabezpieczone “bazy haseł” z Opery i Firefoksa”

  Przecież w przypadku braku hasła głównego wszystkie hasła można podejrzeć z poziomu przeglądarki, w opcjach. W takim układzie jest to badziewie, nie program, oraz mamy do czynienia z badziewiem, nie newsem.

  • kotecek: zamiast ufać opiniom z komentarzy, zainstaliuj i wypróbuj u siebie. BTW: nie podpisuj się e-mailami, które do Ciebie nie należą.

 28. rozumiem, że aby skorzystać z takiego programu ktoś musiałby mieć dostęp do:
  a) uruchomionego kompa w trybie admina
  b) wystarczy sam dysk, nawet zahasłowany
  c) można to zrobić zdalnie, przez neta

  ??

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: