8:17
3/10/2017

Redakcja Niebezpiecznika codziennie dostaje dziesiątki pytań. Większość z nich, to wciąż te same problemy, dlatego bez przeszkód kierujemy naszych czytelników na właściwe tory. Czasem jednak zdarza się, że pytanie jest z gatunku Archiwum X… Poniżej przedstawiamy jeden z takich “niewyjaśnionych” przypadków. Może któryś z czytelników będzie miał pomysł, jak wytłumaczyć ten incydent? Oddajemy głos osobie, która go nam opisała:Jestem czytelnikiem waszego portalu od bardzo dawna i chciałbym do Was napisać z jedną sytuacją która miała miejsce w dniu dzisiejszym a także kilku poprzednich dniach. Może będziecie w stanie mi pomóc wyjaśnić przyczynę takiej sytuacji.

Od 3 tygodni w dniach poniedziałek-czwartek przebywam w Londynie w delegacji. Dzisiaj znajomy który jeździ ze mną opowiadał mi o sytuacji, która mu się ostatnio przydarzyła. W trakcie rozmowy z polskiego telefonu na polski numer znajdujący się w Polsce, rozłączyło go po czym po kilku sekundach odtworzyło mu całą rozmowę w słuchawce. Nie chciało mi się wierzyć dopóki mnie nie zdarzyło się to samo.

Dzisiaj w trakcie rozmowy telefonicznej do Polski, po 2-3min rozłączyło mnie i odtworzyło całą rozmowę od początku do końca, gdzie było słychać tylko i wyłącznie mojego rozmówce. Mój głos nie był słyszany.

Jeżeli moja rozmowa została odtworzona to wcześniej musiała zostać gdzieś zapisana. Macie jakieś pomysły co to mogło być? Dlaczego nasze rozmowy są nagrywane, a jeżeli nawet to dlaczego ktoś dopuścił do takiego buga aby zostało nam to odtworzone?

Coś o nas:
Obydwa telefony są nasze prywatne
Jego system w telefonie to iOS, mój android
Jego sieć to T-mobile, moja Plus
Jesteśmy w zupełnie różnym wieku
Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź gdyż googlowanie nie daje żadnej odpowiedzi.

Zdarzenie występuje tylko na rozmowach międzynarodowych (roaming), a więc nie jest spowodowane lokalnie zainstalowaną aplikacją na telefonie dzwoniącego. Czyżby więc jakaś centralka nagrywała rozmowy (co można sobie wyobrazić, w końcu TERRORYŚCI), a na skutek jakiegoś błędu odgrywała ja przy zerwanym połączeniu?


Aktualizacja 3.10.2017, 9:50
Winny jest pośrednik w połączeniach roamingowych, który chce zarobić więcej. Ponieważ rozlicza się za czas połączenia, to sztucznie go wydłuża (poprzez odegranie nagranej rozmowy właśnie). To bardzo ciekawe, że żaden regulator nie interweniuje w tej kwestii. A jeszcze ciekawsze jest to, że każdy pośrednik “po drodze” może — jak widać — swobodnie nagrywać rozmowy. Co dzieje się z tymi nagraniami? Kto jeszcze ma do nich dostęp? Jak zwykle, do bezpiecznych rozmów polecamy komunikator Signal, działający i tekstowo i głosowo.


Aktualizacja 9.10.2017, 12:45
Jeden z naszych czytelników informuje, że problem przydarzył mu się także na połączeniu krajowym:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

286 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Źle założony podsłuch, może jacyś praktykanci robili.

  • Nie ma to jak rzetelna wypowiedź eksperta.

 2. Kolejny błąd Matrixa? ;p

  • W punkt :D

 3. Londyn to teraz bardzo niespokojne miejsce. Pewnie monitorują obcokrajowców i być może “coś się zawiesiło” w oprogramowaniu monitorującym.

 4. potwierdzam, mi zdarzyło się podobne zjawisko.
  Rozmówca ze szwajcarii dzwoniący do Polski. Roaming Play – lokalnie Nju.
  Identyczne objawy w słuchawce w roamingu – czyli zerwanie połączenia i odtworzenie jednej strony rozmowy.

  • Ja miewam to samo i mój kolega podobnie. Przypadek ten sam: jesteśmy w lycamobile Szwajcaria (+41…) i dzwonimy na numery polskie. Czasem sie zdarza, ze po jakims czasie przerywa rozmowe (polaczenie wciaz aktywne) i odtwarza mi nagranie tylko drugiej osoby.

   Dodatkowo, najczesciej moj numer pojawia sie rozmowcy jako zupelnie inny (takze inny kraj) – wiec mimo, ze fizycznie dzwonie ze szwajcarskiego numeru z terenu Szwajcarii, wyswietlam sie jako inny kraj – czasem Grecja, czasem Wlochy, czasem UK..

 5. Też spotkałem się z takimi sytuacjami przy połączeniach zagranicznych.
  Nie osobiście ale analizowałem takie przypadki łącznie ze zrzutem ruchu rtp z rozmów voip.
  Operator od którego wraca taka zapętlona rozmowa nie jest w stanie do tej pory wyjaśnić gdzie jest ona generowana.

 6. Podobna sytuacja zdarzyła mi się wielokrotnie dzwoniąc na polski numer w niemieckim roamingu (z Play do Orange). Mojego rozmówcę rozłączało, a ja słyszałem nagranie z ostatnich minut (bez mojego głosu). Nagranie było odtwarzane w pętli.

  Co ciekawe, wtedy jeszcze roaming działał na starych zasadach i jeżeli mojego rozmówcę rozłączyło po 3 minutach, a ja przez kolejne 3 słuchałem nagrania, to konto było obciążone jak za 6 minut rozmowy przychodzącej.

  Z innych ciekawostek w roamingu, od czasu do czasu zdarza się również połączyć z zupełnie innym numerem. Pomimo tego, że wybieram połączenie z zapisanym kontaktem i jego numer pokazuj się w trakcie łączenia. Może to być przypadek, ale wydaje mi się, że poprzedza to dłuższa chwila ciszy po wybraniu numeru (nie słychać sygnału łączenia)

  • Co do połączenia z innym numerem.. mogę powiedzieć, że to “normalne” a już na pewno częste zjawisko. Zwykły błąd systemu. Moi teściowie dzwoniąc ze swojego stacjonarnego numeru na numer zagraniczny dodzwaniają się, ale czasami ich numer wyświetlany jest zupełnie błędnie. To też częsty błąd przy rozmowach międzynarodowych.
   Odnośnie nagrywania rozmów – nie wiem co to może być. Przypuszczam jednak, że część rozmów może być rejestrowana. Np rozmowy mojej żony, czy jej znajomych ze względu na wymawianą skróconą nazwę firmy, która wtedy brzmi interesująco… ;)
   Ja nigdy (choć mieszkam poza Polską) nie miałem problemów z odtwarzanymi rozmowami. Mam natomiast problem z:
   – częstym słyszeniem rozmowy innych osób (karta SIM nie ma znaczenia, przypuszczam, że problemem jest operator obsługujący daną rozmowę – zwykle zagraniczny Orange). Co ciekawe te rozmowy zwykle słyszę, gdy rozmawiam z żoną. Czasami ciszej, czasami głośniej, czasami oboje słyszymy obce rozmowy, czasami tylko jedno z nas,
   – ja w słuchawce (gdy rozmawiam z żoną) słyszę czasami pikanie jakby klikała jakieś przyciski (wybieranie tonowe), choć niczego nie klika ani nie dostaje powiadomień, etc. Gdy oboje jesteśmy w Polsce, to ten problem nie występuje, a przynajmniej nie został przeze mnie zauważony.

  • Jeśli chodzi o dodzwonienie się na inny numer to kwestia braku międzynarodowego numeru kierunkowego (czyli +48 dla Polski). Bez tego łączy cię z takim samym numerem jak wybierasz, ale w danym kraju.

  • @Bartek – nie do końca. Tzn w niektórych przypadkach tak jest, ale nie w każdych. :) Kiedyś, dawno temu gdy jeszcze chodziłem do LO to znajomy wybierając numer do kogoś z listy kontaktów dodzwaniał się do kogoś innego. Raz nawet udało się w taki sposób zadzwonić do księdza z naszej parafii (widziałem ten błąd na własne oczy). Choć numery były zupełnie inne. Oba numery były w Erze (innych osób też). jako były pracownik jednej z sieci widziałem przypadki, że ktoś wybierał prawidłowy numer, ale dodzwaniał się gdzie indziej. :) Czasami zdarzały się też problemy, gdy ktoś dzwonił na numer kierunkowy (48). I nie chodzi mi o prefix do Polski, a do miasta w Polsce… :) W mojej książce tel wszystkie kontakty mają numery kierunkowe… :) A zdarzyło mi się parę razy w życiu dodzwonić gdzie indziej. Rzadko, ale jednak. Moja żona miewa problem z kierunkowym międzynarodowym. Czasami musi wybrać np 0048 a czasami +48. Loteria.

  • @Ktos: Bartek może mieć racje. To jak masz zapisane w kontaktach może nie mieć znaczenia. Zauważyłem że różne sieci różnie wysyłają nr telefonu dzwoniącego – czasami numer jest z +48 czasami bez. Telefony poprawnie rozpoznają kontakt i wyświetlają nazwę kontaktu.
   Jeżeli jednak klikniesz na taki kontakt (np w ostatnich rozmowach) to wybierasz nie numer z książki kontaktowej tylko jego wersję bez +48 i zonk w roamingu gotowy.

  • Kwestia blednych polaczen to czesto efekt starych laczy stosujacych jeszcze R5 albo inny przedmiot pozadania muzeow techniki. W koncu sie wyeksploatuja (czas amortyzacji w telefonii – 25 lat)

 7. Awaria systemu Echelon

 8. Czesc. Dokładnie to samo przytrafiło mi sie w sobote rozmawiając z Bristilu z osoba bedaca w Polsce.

 9. Mój znajomy miał dokładnie taką samą sytuację w Niemczech. Podobno zdarzyła mu się ona w miejscu o słabym zasięgu sieci, choć nie wiem, czy to ma znaczenie. Telefon na Androidzie.

 10. Znalazłem takie coś:
  http://blog.wedotechnologies.com/fraud-alert-roaming-fraud-scheme

  Wynika z tego, że między operatorem w UK a operatorem w PL jest ktoś jeszcze. Operator pośredni, który kombinuje.

  Nie jestem specem od GSM więc może ktoś, kto ogarnia temat się wypowie, czy to możliwe.

  • Jest możliwe, i to chyba najpopularniejszy Fraud

  • w tanich sieciach rozmowa czesto leci przez posrednika. Rozmówca otrzymuje polaczenie z innego numeru, a nawet kraju niz dzwoniacy. Próba oddzwonienia na ten numer konczy sie losowym polaczeniem albo niczym. Zapewne optymalizacja kosztow, część leci w voipie do tanszego kraju a dalej gsm, etc.

 11. Ciekawe, ciekawe… Być może w rozmowie padły jakieś słowa klucze, które wychwytywane są przez komputerowy system rozpoznawania mowy i oczekują na moderacje przez człowieka (mało prawdopodobne ze względu na kosmiczną ilość takich podejrzanych rozmów) , ewentualnie działa na zasadzie speech to text i jest następnie taka rozmowa w formie tekstowej gdzieś archiwizowana( z wieloma błędami zapewne) , ale nawet gdyby tak było to wydaje się mocno podejrzane, że występuje błąd pozwalający losowo odsłuchać autorowi jego własną rozmowę i to tylko jednego z rozmówców. Niemniej jednak temat ciekawy.

  • Słowo klucz: “o panie jaką bombową fazę wczoraj miałem”

 12. Bug w NASA – ciekawe.

  • NASA? No to kosmiczny błąd musi być ;)

  • *No Such Agency

 13. CS (2g/3g) czy PS (volte)? Lista obsługujących telefonów: https://en.wikipedia.org/wiki/Voice_over_LTE
  W tym drugim wypadku potrafię sobie wyobrazić, że pakiety z głosem rozmówcy gdzieś mogą być buforowane i nie musi to być wynik złej woli inwigilujących. Coś gdzieś przestaje raportować, że pakiet doszedł. Po padzie połączenia i odzyskaniu go sieć przepycha z powortem wszystkie niezaACKowane pakiety.

  • Pewnie dla oszczędności pieniędzy, przesyłają rozmowę normalnym internetem po kablu, jak na skype i buforują rozmowę każdej ze stron (stąd słychać tylko jedną osobę), w razie problemów z łącznością (bufor między internetem a operatorem) wtedy z opóźnieniem dostaniesz odpowiedź i brzmi to w miarę naturalnie – ale jak się coś zawiesi/urwie/przepełni może oprogramowanie wariuje i puszcza bufor jeszcze raz.

   Coś jak z faksem, gdzie jak linijka jest za mocno uszkodzona i bit korekcyjny nie pomoże, to drukuje poprzednią.

   Pewnie pokłosie tego, że roaming ma być taki tani i operatorom najtaniej jest przesyłać rozmowę tradycyjnym internetem pomiędzy krajami.

  • Od bardzo dawna komunikacja leci “zwykłym internetem” nie sitnieję dedykowane łącza, wszystko jest jedynie tunelowane a w środku używany jest m. in. protokół SS7

  • To nie jest tak ze rozmowa jest odtwarzana tylko raz. To jest LOOP, i trwa dopoki nie zakonczy sie polaczenia.

  • Co ciekawe, takie sytuacje zdarzaja sie mi od okolo 2 miesiecy.
   Mieszkam za granica i opisana sytuacja zdarza sie tylko w przypadku polaczn na polskie numery telefonow (pomimo ze przekraczam granice roznych poanstw codziennie i dzwonie na numery rowniez z roznych panstw).

 14. Mam numer w Orange, przebywam w Hiszpanii i jednego dnia miałem dokładnie to samo.
  Z początku myślałem, że mam deja vu i się zastanawiałem, dlaczego słyszę drugi raz to samo od mojego rozmówcy. W tym dniu miałem jeszcze kilka to telefonów z/do PL i za każdym razem połączenie było, jak się później okazało, przerywane a ja słyszełm około minutowy monolog mojego rozmówcy. Dopiero kolejna połączenie odbywało się normalnie.

  • Miałem to samo dzwoniąc z Grecji do PL.

  • Też miałem taką sytuację dzwoniąc do Polskiego Orange będąc w Albani i korzystając z Greckiej sieci komórkowej WIND (dla wyjaśnienia: grecka wyspa Korfu ciągnie się wzdłuż wybrzeża Albani, przez co na sporym fragmencie południowej Albani jest zasięg greckich sieci komórkowych). Telefon w Polskim Orange.

 15. Dodam, że chyba wszyscy moi rozmówcy, którego problem dotyczy, są klientami Plus’a.

 16. Dokładnie to samo. Tylko połączenie było z operatora internetowego (IPFON) na zwykły numer zagraniczny (Belgia). Drugim razem udało mi się to nagrać WireSharkiem – rozmowa była między dwoma użytkownikami IPFON.
  Bardzo to wszystko dziwne…

 17. Ta sama sytuacja. Oba numery w t-mobile, dzwoniłam z Portugalii do Polski

 18. Potwierdzam – Połącznie Niemcy -> Polska identyczna sytuacja około 2 tygodnie temu

 19. Mi wielokrotnie zdarzyło się to dzwoniąc ze STACJONARNEGO telefonu z Polski na belgijski lub angielski numer. Taka sytuacja zdarza mi się co jakiś czas, mniej więcej od początku tego roku.

 20. Potwierdzam, zdarzyło się we Florencji. Dokładnie to samo. Oba telefony w Plusie

 21. play UE -> play PL. BTW. czy Wy od jakiegoś czasu nie macie problemów z roamingiem? Często nawiązanie połączenia jest wręcz niemożliwe, uruchamiają się raz automaty polskojęzyczne, raz zagraniczne, a jak uda nawiązać się połączenie, to jakość jest jakbyśmy prowadzili rozmowę międzygalaktyczną.

  • Potwierdzam, mam to samo z playem w Niemczech. Trzeba dzwonić po kilka razy. Dlatego rozważam zmianę na inną sieć z nadzieją, że to rozwiąże problem.

 22. Wszystkie zagraniczne rozmowy są nagrywane, normalna rzecz w dzisiejszych czasach.

 23. Nie osobiście, ale u mnie w rodzinie była taka sytuacja kilka tygodni temu. Rozmowa DE -> PL

 24. Ja mialam podobne zdarzenie jakies 10-13 lat temu w trakcie rozmowy krajowej. W trakcie polaczenia cos zerwalo i nagle zamiast swojego rozmowcy, zaczelam slyszec kogos zupelnie nieznajomego i jego rozmowe. Nie cala – slyszalam tylko jedna strone. Wydawalo mi sie wtedy, ze centrala zle sparowala polaczenie i dala mi podsluch na kogos innego. Moj glos do niego nie docieral (wyraznie rozmawial z kims innym) i nie docieral do osoby, z ktora ja wczesniej rozmawialam.

  • Ja miałem dokładnie to samo jakieś 7 lat temu. Nagle połączenie się zerwało, słyszałem jakiś pisk przez ułamek sekundy a następnie cudzą rozmowę tylko jednej osoby.

  • Problemy z komutacja kanalow i ich przelaczaniem dla laczy cyfrowych. Kiedys bylo popularne w TCN24 ale to juz chyba wymarlo…

 25. Przy telefonach z Czarnogóry do PL zdarza się to prawie za każdym razem. Przy czym nie rozłącza się telefon, ale w ramach rozmowy odtwarza nam co mówił nasz rozmówca w Czarnogórze.

 26. Mi się kiedyś taka sytuacja również zdarzyła, ale nie z telefonu komórkowego.
  Prowadziłem rozmowę służbową (to mógł być początek 2016 roku) pomiędzy dwoma telefonami stacjonarnymi – ja z Polski i rozmówca z Gruzji.
  Reszta była dokładnie tak samo opisana jak w przytoczonym tekście.

 27. Myślałam, że to wina telefonu mojej mamy z którą rozmawiam prawie codziennie (uk – pl/orange). Oprócz słyszenia przez nią tego co mówiłam w ciągu kilku ostatnich minut, mogę dorzucić jeszcze zrywanie połączenia po równych 5 minutach. Czasami jak do niej dzwonię, to mam normalny sygnał, chociaż u niej nie wyświetla się, że dzwonię. Dodatkowo wczoraj po raz pierwszy sekretarka mnie poinformowała, że “nie ma takiego numeru”, a po napisaniu jej smsa numer nagle zaczął istnieć. ;) Jest ktoś w stanie jakoś sensownie wytłumaczyć? Jak ona do mnie dzwoni z angielskiego numeru, to nie ma takich problemów – nigdy nie bylo powtarzania rozmów, czy zrywania ich.

 28. Z tym innym numerem który się wyświetla to jest to podmiana numerów aby obejść stawki MTR. Nazywa się to simboxing :)

  • Nadużycie powyższe polega na wykorzystaniu różnicy pomiędzy cenami detalicznymi a stawkami za zakończenie połączenia poprzez skierowanie ruchu międzyoperatorskiego na karty SIM „udające” zwykłego abonenta/użytkownika sieci mobilnej. W tym przypadku
   poszkodowanym jest najczęściej operator a skutkiem ubocznym zestawienia połączenia poprzez FCT bez wiedzy abonenta/użytkownika jest zmiana numeru dzwoniącego (numeru A) oraz inne braki w funkcjonalności usługi (takie jak obniżenie jakości czy też nawet brak połączenia). Standardową procedurą operatorów telekomunikacyjnych w przypadku wykrycia zjawiska kierowania ruchu międzyoperatorskiego przez urządzenia FCT jest zawieszenie świadczenia usług telekomunikacyjnych, a następnie zerwanie umowy i w razie większych strat – dochodzenie odszkodowania na drodze sądowej. Niewykluczone jest również
   skierowanie zawiadomienie do prokuratury dotyczące popełnienia przestępstwa, np. fałszowania informacji dotyczącej realizacji połączeń (zmiana numeru
   abonenta/użytkownika dzwoniącego).

 29. Te samą sytuacje miałem podczas rozmowy ze znajomym z Portugalii, któremu parokrotnie “odtwarzała się” nasza rozmowa.

 30. Miałem taką sytuację wielokrotnie w rozmowie z Polskim numerem w Niemczech kiedy byłem w Polsce, Czarnogórze jak i w Niemczech. To żadne bajki, mój rozmówca też to potwierdzał.

 31. Żonie przytrafiło się to dzwoniąc z Wysp Kanaryjskich do Polski.

 32. Identyczna sytuacja spotkała mnie w Warszawie podczas rozmowy z kierowcą Ubera.
  Po paru minutach szukania się na ulicy podczas ulewy wreszcie udało mi się go namierzyć rozmawiamy przez okno samochodu, a w telefonie słyszę jego głos który mówi w kółko to samo (jakieś 1.5minuty zapętlone, ale że to było tłumaczenie jak mam iść to w sumie trochę się przydało). Kierowca w tym czasie sądził ze się rozłączyłem i po prostu czekał na mnie.

  (ja mam telefon w heyah, kierowcy nie pytałem, ale jak dobrze pamiętam był Polakiem więc roamingu mieć w Polsce nie powinien)

 33. ECHELON globalny podsloch ktory oficialnie nieistnieje

 34. Też miałem taką sytuację na początku roku. Dzwoniłem z Polski do Niemiec. Oba telefony z Orange PL, oba ajfony.
  W którymś momencie rozmowę przerwało, głównie to ja mówiłem, więc połapałem się dopiero przy drugim powtórzeniu. Łącznie chyba z 5 czy 6 przebiegów odsłuchałem – w tym włączając tryb głośnomówiący, żeby współpracownicy mogli posłuchać – po czym się rozłączyłem.

 35. Mialem dokladnie to samo , ale podejrzewam, ze podczas rozmowy (iphone) nacisnalem przypadkowo opcje nagrywania wlasnym uchem 0_0 Dlaczego? Gdy rzucilem okiem na telefon podczas owego ‘odtwarzania’ mialem przyciski play i stop.

 36. Miałem to samo.
  Rozmawiałem z polskim numerem w Niemczech. Cztery razy odtworzyło mi ten sam fragment rozmowy w niedziele wieczorem. Wniosek jest prosty… nagrywają;]

 37. Moi współpracownicy doświadczyli tego również kilkukrotnie – wszystkie telefony w Plusie. Czyżby Polkomtel miał jakieś problemy z pośrednikami?

 38. Nie rozumiem – to pośrednicy w roamingu mogą nagrywać rozmowy? Czy to regulują jakieś przepisy? Jak długo i na jakich zasadach nagrania są przechowywane?

  • Ustawa Prawo telekomunikacyjne zabrania utrwalania tresci przekazu. A w praktyce jak to wyglada? Nie mam pojecia.

 39. Zonie przytrafilo sie cos takiego kilka dni temu dzwoniac z Krety do Polski.

 40. Przecież już nie ma różnicy, czy roaming, czy nie, więc ONI TO NAGRYWAJĄ i im to nie wyrabia, nie ma bata!!! To nie żadne sztuczne wydłużanie rozmowy!

  • no właśnie…

  • Oczywiście, wszystko wskazuje na to że nagrywają nasze służby. Być może na razie pilotażowo nagrywają tylko połaczenia międzynarodowe, żeby danych było mniej i treść statystycznie bardziej interesująca. Tylko jakiś bug w sofcie mają, że jednostronnie przerywa połączenie i zaczyna odtwarzać podsłuchiwanemu.

 41. Identyczna sytuacja była wspomniana w “Polityce”, a wypowiadała się (nie pamiętam dokładnie, kto) osoba swego czasu dość wysoko postawiona w służbach specjalnych: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1718582,1,operacja-sluzby-specjalne.read

 42. Ewidentnie roaming fraud pośrednika. Przed tym można się chronić za pomocą NRTRDE i alertów generowanych za jego pomocą. To rozwiązanie (świetna wersja Oracle) ma już jednak wiele lat i jestem w szoku, że nie jest stosowane. Oczywiście można je stosować tylko post factum, ale wykryty przekręt umożliwia wejście na drogę sądową i zerwanie umowy.

 43. Jak widać to dość powszechne zjawisko. Czy niebezpiecznik mógłby trochę ten temat podrążyć by się dowiedzieć co jest grane???

 44. Darmowy roaming wymuszony przez UE musiał doprowadzić do spadku jakości operatorów międzynarodowych.

 45. Zdarzyło mi się 02.10, 2 razy pod rząd. Dania -> Polska. Wychodządza duńska (via T-Mobile) – odbiorca Polska różne sieci (Plus/Orange). Słyszałem tylko rozmówcę. Ewidentne nagranie.

 46. Spotkało mnie to samo dokładnie !!! Myślałem że to błąd tylko.
  Potwierdzam sytuację miała miejsce kilkukrotnie!

 47. 13 sierpnia miałem podobny przypadek z moim smartfonem. Dzwonił do mnie kolega, który pracuje w niemcowni z jego niemieckiego numeru z T-Mobile. W pewnym momencie maszyna zaczęła odtwarzać około 30s. fragment naszej rozmowy w kółko i w kółko, a konkretnie tylko to co mówił do mnie kolega, swojego głosu tam nie słyszałem. Początkowo sądziłem, że to kumpel robi sobie ze mnie żarty, ponieważ zapętlenie było tak idealnie spasowane, iż mówiłem do niego, żeby się nie powtarzał z tym co mówi. Dopiero za czwartym czy piątym razem zorientowałem się, że coś jest nie tak. W rejestrze tel. połączenie ma długość 1:29 – w sumie to nawet nie wiem, kiedy zerwało połączenie.

 48. Miałem to samo. Rozmowa z Szwecji do PL operator Orange. Oba telefony z IOS

 49. To niestety częsty zabieg hurtowników (operatorów “pośrednich”) polegający na podtrzymaniu parametru call duration. Przy odpowiednio dużej skali oznacza to konkretne pieniądze.

  Problem powinien zostać zgłoszony zarówno do T-Mobile, jak i Plus. Operatorzy egzekwują kary umowne za takie praktyki, niezgodne z umowami wholesale, z rozwiązaniem umowy z takim operatorem włącznie.

 50. Poprawka. Zdarzenie o którym piszę wyżej miało miejsce 2 września. Połączenie wychodzące z 9:57 trwające 00:03:18.

 51. Mialem podobnie w stanach, tylko bez uzycia roamingu.

  Mialem lokalna karte T-Mobile w Nowym Jorku. Ktos do mnie zadzwonil z Nowego Jorku. Jak sie rozlaczylem to nadal slyszalem w mojej sluchawce osobe ktora do mnie dzwonila. Najlpesze: z tego co mowila wynikalo ze osoba dzwoniaca do mnie byla juz na kolejnym polaczeniu z kims innym. Ja u siebie slyszalem tylko jedna osobe.

 52. Tez miałem taką sytuację, ale to było z Polski do Polski(chyba – możliwe że klient był za granicą) . Nagle cisza i po chwili zaczęło mi kawałek rozmowy odtwarzać zapętlony.
  To było… Dziwne :-D

 53. Mi ostatnio stało się tak z Niemczech do Polski , tylko ze u mnie rozmowa się zloopowala i w kółko to samo było

 54. 25 września, godz. ~10:30 (czasu brytyjskiego) prowadziłem rozmowę z Play (Wielka Brytania) do Orange (Polska) i po około 3 minutach rozmowy naglę słyszę głos z w słuchawce i wszystko to co było mówione od początku rozmowy… Potem kilkukrotnie dzwoniłem na stacjonarny w Polsce i wszystko było ok (??) tylko rozłączało po kilku minutach.
  Jeszcze brakowało głosu “Rozmowa kontrolowana. Rozmowa kontrolowana.” ;D

 55. to samo tydzien temu 2-3 razy pod rzad. z uk do pl. tmobile

 56. W tym roku (połowa września) miałem identyczną sytuację dzwoniąc z Włoch do Polski. Telefony z Androidem 4.1, 6.0 w sieci Plus (operator roamingowy Nova? niestety nie pamiętam dokładnie). Co ciekawe nie zauważyłem rozłączenia, po prostu po chwili ciszy zaczęła się odtwarzać rozmowa drugiej osoby (bez moich odpowiedzi w między czasie). Odtworzenie nastąpiło po kilku minutach rozmowy.

 57. Również potwierdzam wyżej zaistniałą sytuację – kilka dni temu połączenie z Grecji (Kefalonia) do Polski (ja w Play, a odbiorca w Polsce w Orange). Po ok 3 minutach (bez przerwania rozmowy) ponownie słyszę to co przed chwilą mówił rozmówca – myślę – deja vu… czekam dalej i jeszcze raz to samo – fakt, byłem na kacu i na własnej skórze poczułem “dzień świstaka”… mam nadzieję, że to tylko jakiś bug w roamingu, a nie początek jakiejś grubszej afery…

 58. Rozmowa z Play (Portugalia) do T-Mobile (Polska), przełom sierpnia i września.

 59. A co jest jeśli słyszę podgłos / echo w telefonie ???

  • Za głośno ustawiona słuchawka drugiej osoby ewentualnie głośnomówiący.

 60. Miałem idealnie taka samą sytuację.
  Połączenie z Wiednia (Austria) do Polski.
  Android => Android
  Rozmowę słyszałem potwórzoną 3 razy. Stały fragment 15 sekundowy. Tylko głos mojej rozmówczyni. A mnie rozłączyło.

 61. Zagadnienia roamingowe to bardzo skomplikowana sprawa , w dodatku angażująca wiele stron po drodze – połączenie, pakiety musizaprzejsc przez wielu operatorów i ich sieci. To były ogromne pieniadze które na skutek regulacji UE mocno przycieto. Nic dziwnego ze ilość błędów konfiguracji wzrosła. Nic dziwnego gdyż konfiguracja obejmuje tysiące operatorów i stawek, warunków, etc. Zwykły normix niezwiązany z telco nie ma pojecia o poziomie komplikacji ‘backoffice’ niezbędnym do tego by jego telefon działał na całym świecie. Niegdyś były za to potężne pieniadze i praca przy telco przyciągała tzw. top talent (dam kiedyś przy tym pracowałem – teraz się to już nie opłaca ;) )

  Nikt nie nagrywa waszych rozmów – tyle ze pakiety gdzieś się zapętliły i wróciły do was. Każdy MSISDN (numer telefonu GDM) w roamingu jest podmieniany na inny, lokalny numer – zarządzanie tym procesem to zadanie VHLR

  Nie wierzcie w Echelon – operatorzy dysponujący topowymi maszynami maja problem z wydoleniem obsługi cząstki znacznie prostszych spraw niż słuchanie całej komunikacji głosowej na świecie w wielu językach i bieżąca jej analizę.

 62. Witam,
  Miałem to samo. Dzwoniłem do kolegi przebywającego w Danii. Dwukrotnie odtworzono mi część rozmowy. Rozłączyłem się i było tak samo.

  Pozdrawiam

 63. Miałem taką samą sytuacje. Będąc w Polsce dzwoniłem z angielskego telefonu na angielski , który również byl w Polsce. Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem, że wszystkie rozmowy są nagrywane i trzymane przez 5 lat, a wiedzą to tylko osoby na wysokich stanowiskach w sieciach telefonicznych.

 64. puszczają via Internet i VoIP??? może już lepiej ugadać się na jakiś Whatsapp?

 65. Zdarzyło mi się to w Hiszpanii, w ostatnią sobotę. Ale wydłuzenie rozmowy nie miało znaczenia, bo koszty rozmów były takie jak w PL – więc po co to? Czy na pewno chodzi o wyciąganie (kradzież) pieniędzy?

  • Jeśli przedłużą rozmowę to więcej kasy dostaną.

 66. wszyscy operatorzy w Polsce z tego co wiem trzymają (nagrywają) wszystkie połączenia przez 5lat

  • Możesz podesłać więcej informacji w tej sprawie?

 67. Miałem to samo kilka dni temu w Portugalii. Jednorazowy przypadek. Roaming do Polski z Orange na Orange. Nie pamiętam niestety jaki był w tym momencie lokalny operator.

 68. Mamy w firmie Orange, duża spółka państwowa. Od jakiegoś czasu (3-4 tygodnie) zdarzają się nam dziwne połączenia. Np. masz wpisaną osobę dla przykładu “Jarek” – wyświetla Ci się że dzwoni. Odbierasz a tam ktoś zupełnie inny się pyta kto mówi – i że to ja do tej osoby dzwonię.
  Pomyślałem że może bramki fixują. Oddzwaniam do “Jarka” a tam odbiera ta osoba która przed chwilą do mnie dzwoniła. Pomyślałem – być może ktoś zawinął telefon osobie z naszej firmy której to numer jest. Idę więc piętro niżej do tej osoby i pytam gdzie ma telefon, a ona mi go pokazuje że leży wygodnie na biurku …

  Potraficie to wyjaśnić?
  Bez roamingu – Orange, zasięg Orange.

  • Z jakiego telefonu korzystasz ? Jeśli jakiś z tych starszych to one mają coś z softem bo jeżeli masz zapisany numer 500123456 jako Szef a zadzwoni do Ciebie 600123456 to wyświetli Ci go jako Szefa ;)

  • W sumie zeszłoroczna nokia “klasyczna”

 69. Podobnych zapętleń doświadczyłem już kilkukrotnie. Z tą maleńką różnicą, że rozmowa nie była rozłączona, a w jej trakcie odtworzono mi rozmowę po raz kolejny.
  Ponadto dość często bywa tak, że w trakcie oczekiwania na sygnał nawiązywania połączenia, słyszę “biurowy szum” lub głos nieznanych mi osób.
  P.s. badałem się i jestem zdrowy.

 70. miałem identycznie na linii polska – hiszpania oraz polska – holandia

 71. Ja miałem to samo jak dzwoniłem do mamy. Ona była w Holandii ja w Polsce. Oba telefony w Orange – oba Windows Phone i to ten sam model (905 XL).

 72. Taka sytuacja zdarza mi się dosyć często (fakt, że dużo dzwonię do Niemiec), ale tylko w sytuacji, gdy dzwonię z polskiego numeru na niemieckie komórki (przy rozmowach z numerem stacjonarnym z Niemiec nie zdarzyło mi się nigdy), w rozmowach w PL nie zdarzyło mi się nigdy. Ja również w słuchawce słyszę tylko głos rozmówcy, swojego nie. Nasze rozmowy są na 100% nagrywane. Mam abonament w Orange.

 73. Też miałem ten problem. Między telefonami komórkowymi T-Mobile Play, ale też komórka stacjonarny (UPC).
  Zjawisko wystąpiło pod koniec września, zaś gdy byłem w UK w lipcu – nie było problemu.
  Ciekawostka.

 74. No dobra, ale z tego linku, który był przytoczony wcześniej odnośnie “Roaming Fraud Scheme” wynika, że operator pośredniczący stara się przedłużyć rozmowę osobie dzwoniącej odgrywając jej do słuchawki, to, co mówiła wcześniej osoba, do której dzwoniono. Czyli rozumiem, że nieuczciwy pośrednik liczy na to, że osoba dzwoniąca przez jakiś czas nie zorientuje się co się dzieje i będzie próbować gadać i że się szybko nie rozłączy. No bo jeśli dzwoniący się rozłączy, to chyba tu nie ma opcji, żeby operator przedłużył sobie dwa razy faktyczną rozmowę? Czy jest taka opcja?

 75. Ja miałem to samo ostatnio w Niemczech.
  Sieć Play polski numer dzwoniłem na polski numer w polsce.

 76. Witam,
  miałem ten sam przypadek tylko na połączeniu krajowym.
  Po zakończeniu cała rozmowa była zapętlona kilkukrotnie.. treść rozmowy – wycieczka kolegi do Amsterdamu…

 77. Podobna sprawa, ale z dzwoniącymi automatami: https://gimletmedia.com/episode/104-case-phantom-caller/

 78. Miałem podobnie
  1. Będąc w UK dzwoniłem z VIBER’a do PL na nr Orange
  2. Będąc w UK dzwoniłem z PL numeru Orange na Orande
  W 2 przypadkach rozmowa została odtworzona.

 79. Ta sama sytuacja, dzwonie z UK do Polski – po okolo 1 minucie odtwarza rozmowce i tak w kolko dopoki nie rozlacze. W tym czasie rozmowce w PL rozlacza.

 80. Korzystajac z roamingu tez mialem taka sytuacje, dokladnie 3 razy…

 81. Za dlugo to trwa na scam posrednika. W ogole ciezko mi uwierzyc w VoIPowych posrednikow na terenie UE w dzisiejszych czasasch. Raczej obstawialbym, jakis nieumiejętnie wdrozony element bezpieczenstwa anty-terrorystycznego. Tak czy inaczej warto aby Niebiezpiecznik sprobowal tematem zainteresowac operatorow i zobaczyc co maja do powiedzenia w tej sprawie.

 82. Signal to dobra aplikacja, bo ma otwarty kod źródłowy. Szkoda, że działa tylko przez Internet – do szyfrowania SMS-ów można używać Silence (też open-source), ale nie słyszałem o alternatywie w przypadku rozmów telefonicznych. Swoją drogą, ciekawe, jak by to brzmiało bez odszyfrowania :)

  • Z Signala tez mozesz dzwonic (tak jak ze wszystkich innych komunikatorow na nim bazujacych)

  • A co ten pseudokomunikator wnosi w porównaniu z całą masą prawdziwych komunikatorów opartych o XMPP ? Bo nie kumam, trzeba specjalnej aplikacji by komunkować się bezpiecznie ? Przecież to bzdura jest.

 83. Wczoraj miałem okazję doświadczyć opisywanego “zjawiska” na własnej skórze. Rozmowa roamingowa pomiędzy UK (telefon w sieci Play), a PL (telefon w T-Mobile).

 84. Dokaldnie to samo mialem w tamtym miesiacu. Rozmowca byl w roamingu niemieckim. Rozlaczylo mnie a raczej rozmowce rozlaczylo a mi zostaly odwltwarzane ostatnie mniej wiecej 3 minuty polaczenia. Orange (mon operator) stwierdzil ze to “blad systemu”

 85. Jak byłem w Belgii to podczas rozmowy z mamą mnie rozłączyło, a jej odtwarzało kilka razy kilka minut monologu z naszej rozmowy.

 86. Potwierdzam, identyczną sytuację mieli moi rodzice. Mama była w Niemczech, korzystała z polskiego numeru (Orange) w roamingu. Ojcu (Play) odtworzyło rozmowę ponownie.

 87. A może wszyscy macie schizofrenię i słyszycie głosy.

 88. Ja mialam tak kiedy byłam w Hiszpanii a właściwie w Katalonii na pare dni przed Referendum i myslalam, że to jakis podsłuch stosowany przez hiszpańska policję, bo w innych rejonach Hiszpanii ( a byłam na pólnocy i w Madrycie tez) takie rzeczy sie nie działy. Rzeczywiscie niepokojace to nagrywanie i odtwarzanie rozmów… i bez sensu… Zorientowałam sie, kiedy nagle moja mama w rozmowie ze mna przestala mnie sluchac i zaczela jeszcze raz opowiadac mi te sama historię. Nie, nie ma demencji!

 89. Dzis mialam to samo
  Play do play
  Hiszpania-polska

 90. Witam,

  Miałem to samo dzwoniąc z Rygi do Polski. Dzwoniłem do żony i prowadziliśmy dość intensywną dyskusje. Jak mi 3 czy 4 raz zaczęła powtarzać to samo, a na moje pytania czy mnie w ogóle słucha w kółko mówiła to samo co poprzednio to się dopiero zorientowałem że coś jest nie tak. Chyba 3 razy mi powtarzała to samo. Niby dla kobiety to normalne że nie słucha i powtarza to samo, ale że identycznymi słowami to było dość dziwne :-)
  U mnie pokazywało cały czas że jestem połaczony z jej numerem. U niej się rozłączyło.
  Dużo dzwonię w roamingu i zdarzyło mi się coś takiego tylko raz jakoś 2 tygodnie temu.

 91. Doloze swoje 3 grosze.
  Mam siec w EE (uk) jestem w Polsce obecnie na jakis czas. W telefonie tym w Polsce wskoczyla mi sie T-mobile i tak sobie dzwonilem lub do mnie dzwonili. Od jakiegos czasu dokladnie tak mi sie dzialo. Ktos do mnie dzwonil z UK, zrywalo polaczenie a osobie dzwoniacej odtwarzalo cala rozmowe ze mna – jakby byla nagrywana wlasnie.
  Nie chcialo mi sie pisac o tym nigdzie, bo po tygodniu meczenia sie z rowznymi ustawieniami doszedlem do tego co sie stalo – winna jest siec TMobile.
  Wszedlem w settings – carrier settings i z “auto” zmienilem na “manual”. Wyskoczyly mi 3 sieci polskie, wybralem Orange i wiecej nie mialem zadnego problemu.
  To tyle :-)

 92. Ja i moja żona spotkaliśmy się z tym w sieci EE. Dzwoniąc z angielskiego numeru do Polski przerywało rozmowę i odtwarzało rozmówcę od początku. Żeby było wesoło, nie zawsze był to nasz rozmówca. Ja słyszałem rozmowę po rosyjsku i arabsku a moja żona po arabsku. Nigdy natomiast po angielsku. Chyba mi się jednak teoria spiskowa włącza w tym temacie.

 93. Od jakiegoś czasu nie jestem w temacie, ale operatorzy nie podpisują umów między sobą tylko z brokerem (pośrednikiem). Jeśli u niego wystąpi jakiś błąd to dotyka wszystkich.

  • To chyba wszyscy maja z tym samym brokerem podpisana umowe. Gdzie znalazles takie info?

 94. Potwierdzam rozmowy odtwarzane z Wloch. W dziale handlowym koleżanka odebrała telefon od klienta i mówił jej że 3 razy dzwonił do Polski i słyszał za każdym razem nagrana rozmowę która odbył wcześniej.

 95. Witam.
  Ja miałem inny problem w krajowej sieci.Smsy które do przychodziły były jakieś dziwne.Zawierały część z innych okresów gdzie pojawiały się różne nieporozumienia.Ktoś wie co to mogło być?

 96. Miałem podobną sytuacje. Oba nr należą do mojej firmy-sieć Orange PL. Dzwonię z Hannoveru (iPhone7) do Amsterdamu( iPhone5). Po trzech minutach rozmowa przebiega płynnie i nagle orientuje się ze mój pracownik powtarza się. Sytuacja dziwna bo dwa dni wcześniej opowiadał mi o niej znajomy(Android w Plusie ) i ciężko mi było w to uwierzyć.

 97. podobna sytuacja. na poczatku wrzesnia, dzwonilem z Hiszpanii do Polski. t-mobile – plus

 98. Miałem identyczną sytuację. Dzwoniłem z Niemiec do Polski. Ja w z Plusa w roamingu przez O2. Mój rozmówca w Play.

 99. Uhaha

  Po co w ogóle używać głosowego Roamingu?

  Ja w fonie mam tylko internet, numery telefonu mam na Voipie, kontakty na Skypie i Handouts’cie.

  W rezultacie jeśli za granicą mam neta – np w Dubline z sieci tree.ie, to wszystko działa jak ta lala.

  Standardowe usługi telefoniczne już dawno zostały pochowane w betonowych sarkofagach,
  tylko w rachunkach jeszcze tego nikt nie zauważył, cyfrowe centrale, które w latach 1997-2000 roku instalowała jeszcze telekomuna były połączone światłowodami, w każdej głowicy takie centrali pracował Asterisk, tylko telekomuna za jeden numer brała 50 zeta abonamentu.
  Ten sam numer powielają operatorzy GSM, “połączenie telefoniczne” kończy się na najbliższym BTS’ie, a dalej jest już tylko internet.

  W rezultacie, żeby płacić za połączenie telefoniczne w roamingu na terenie UE, to trzeba chyba być skończonym durniem.
  W przypadku sieci GSM w UE sygnał = internet, może z wyjątkiem środkowej Grenlandii i niektórych “europejskich” wysp na Pacyfiku czy Oceanie Indyjskim. xD

  PZDR

  • Trzeba byc ciezkim frajerem jak ty zeby placic za dane z pakietu internetowego, jezeli mozna rozmawiac za darmo (w ramach darmowych minut u operatora). To tyle w temacie.

 100. Dokładnie to samo miałem 2 razy.
  Telefon w sieci Orange, przebywam na terenie Białorusi, nie zauważam rozłączenia, w pewnym momencie słyszę ze strony rozmówcy ten sam tekst który powiedział kilka minut wcześniej.

 101. W weekend bylem w Bristolu u znajomych. Dzwonilem do Polski. Kilkukrotnie osoba z ktora rozmawialem powtarzała ta sama kwestie. Dopiero kiedy powtworzyla bardzo dlugie zdanie slowo w slowo zdalem sobie sprawe ze cos jest cholernie nie tak. Zdarzenie to mialo miejsce podczas 3 telefonów (czesto sie rozlaczalem bo myslalem ze problem z zasiegiem). Dopiero za 4tym razem udalo nam sie porozmawiac bez “replay”. Moj pierwszy wniosek byl, ze mam do czynienia z nieudanym podsluchem.

 102. Jak się okazuje nie zdarza się to jedynie w roamingu.
  Dzwonił do mnie znajomy z Portugalii mający abonament w lokalnej sieci. Ja w Polsce w Plus. Rozłączyło nas w pewnym momencie. Jak się później okazało tylko ja się początkowo zorientowałem że nas zerwało. Po ponownym zdzwonieniu się mówił, że słyszał jeszcze raz to samo co powiedziałem chwilę wcześniej.

 103. Korzystałem z Signala przez pół roku, ale zrezygnowałem bo zauważyłem, że nie odbiera wszystkich wiadomości SMS. Np. musiałem czAsami ponawiać parokrotnie wysyłkę SMS z kodem od banku, czasem SMSy od znajomych przepadały. Przed rozpoczęciem korzystania z Signal nie było problemów i po zakończeniu korzystania również tego typu problemów nie ma.

 104. mysle ze to PiSiory podsluchuja, telefony nakazali rejestrowac aby do kazdej nagrywanej rozmowy mozna bylo dopisac rozmowce. Ten roaming to tylko niekompatybilnosc dwoch podsluchow tego w Polsce i zagranica

 105. Mi się dziś zdarzyła odrobinę inna sytuacja. Dzwoniłem na niemiecki numer i w trakcie rozmowy, zacząłem słyszeć jednostronną konwersację rozmówcy od początku. Trochę się wystraszyłem, myśląc, że zwariował. Zadzwoniłem jeszcze raz i dowiedziałem się, że po drugiej stronie w trakcie powtórki była cisza. Sytuacja powtórzyła się po kilku minutach. Creepy!!

 106. 12-15 wrzesnua bylam w Londynie i z Pl telefonu rozmawiqlam na Angielski z klientem. Oboje jesteśmy przedsiębiorcami. Ta sytuacja zdarzyła się 5x w ciągu 3 dni mojego pobytu..
  Odsłuch rozmowy miał w słuchawce on.

 107. Miałem to samo co Tomek ledwo tydzień temu. Dzwoniłem z Hiszpanii z Polskiego numeru do Polski i po chwili zaczęło mi odtwarzać od początku rozmowy ale tylko to co mówił mój rozmówca

 108. Mam to samo od kilku dni przy połączeniach do Niemiec, pomiędzy telefonami w Orange i Plusie.

 109. Ceny połączeń spadają, wraz z nimi spada jakość usług. Częste awarie, machlojki operatorów itd.

 110. A była zapowiedź że “rozmowa kontrolowana”?

 111. Miałem podobna sytuację w lipcu. Dzwonił do mnie teść z Orange, mój operator to Plus. Oba telefony w Polsce i byliśmy wtedy jakieś 500 metrów od siebie. 5 minut rozmowy i teść się pierwszy rozłaczył, po kilku sekundach telefon znowu mi dzwoni, odbieram i słyszę naszą rozmowę, jedną i drugą stronę na końcu no to cześć i dalej jeszcze jakieś 10 minut jak teść tłumaczy się tesciowej gdzie był i co robił ;) To było dopiero dziwne..

 112. Watpie.
  dzisiaj spotkalo mnie to za granica. zadzwonilem od razu do BOK i chialem zlozyc reklamacje. Pani powiedziala ze sie musi skonultoewac. czekalem 10 minut. po 10 minutach polaczylo mnie z konsultantem ktora twierdzi ze dopiero do nich zadzwonilem i strasznie opornie przyjmowali reklamacje.
  mam wrazenie ze to nie jest zwykly blad ani zagraniczni operatorzy.

 113. Moja żona miała coś takiego w Polsce przy kiepskim zasięgu. Operator powtarzał jej kawałek rozmowy. A swoją drogą to nie wierze, że nasze rozmowy nie są rejestrowane

 114. Ja mam sytuacje w Orange dzwoniąc z Holandii też odtwarza mi rozmowę

 115. no mnie sie zdarzylo w zeszlym tygodniu to samo ze szesc razy w Londynie i dzwonilem do roznych osob i w pewnym momencie urywalo i slyszalem nagrana rozmowe ale tylko mojego rozmowce, czyzby bali sie ze polacy z stad wyjada i zaczeli podsluchiwac:) dzwonilem z polskiej sim karty do polski

 116. Witam!

  Mnie takie sytuacje zdarzają się już od bardzo dawna, wszystko jest nagrywane…. nie ma to nic wspólnego z systemem na naszym telefonie, ponieważ Polską kartę mam w Samsungu GT-E1150i (polecam telefon ładuje tylko co niedzielę) ;) i nie ważne czy wykonywałem połączenia do Polski, Niemiec czy Holandi… nie ma reguły….

 117. Kupię gołębia pocztowego

  Połączenie roamingowe W. Bryt. – Polska, Orange. Też się kilka razy zdarzyło. Sygnału nie zrywało, tylko się rozmówca zapętlał.

  To, że rozmowy są rejestrowane, nie podlega raczej dyskusji. Ciekawe jest natomiast przez ile czasu są przez operatora, i czy tylko przez operatora, przechowywane.

 118. Okres 15-20 września po moim przylocie do UK, błąd kilkakrotnie występował na 2 telefonach w Orange. Rozmowy do Polski do numerów w różnych sieciach. Za pierwszym razem nawet nie zauważyłem rozłączenia, rozmówca z Polski został rozłączony normalnie. Aktualnie sytuacja nie występuje.

 119. Ktoś na Mirko napisał:
  Tak się składa, że bardzo blisko współpracuję z jednym z największych polskich telco, jako podwykonawca. Połączenia krzyżowe to wynik nieprawidłowej działania centrali u operatora (strumień RTP wysyłany w trybie multicast, lub wręcz na nieprawidłowy port) lub (następne tylko w przypadku voip) błąd firmware aparatu albo nieprawidłowy routing w sieci lokalnej albo błąd routera (nieprawidłowa obsługa SIP ALG).

  Operatorzy w Polsce nie nagrywają wszystkich połączeń (przynajmniej krajowych, czy nawet wewnętrznych), bo to ogromna ilość danych. Istnieje jednak interfejs dla odpowiednich służb, pozwalający w dowolnym momencie rozpocząć nagrywanie, bez możliwości jakiegokolwiek sprawdzenia tego przez abonentów – nie zmieni się opóźnienie, nie pojawi się żaden mały trzask, ani zniekształcenia, ani też nic w sygnalizacji. Jego istnienie nie jest tajne, bo jest oficjalnie wymagane przez organy państwowe (ustawa – Prawo Telekomunikacyjne). Oczywiście wszystkie metadane połączenia (kto, kiedy, do kogo, itd.) są archiwizowane.

 120. Sporo operatorów komórkowych może mieć podpisaną umowę z BICS (Belgacom ICS), który właśnie jest operatorem zajmującym się pośrednictwem między krajowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Być może to u nich jest jakiś problem, albo właśnie poprzez ucieczkę na tańsze rozwiązania (wymuszone zlikwidowaniem opłat roamingowych w UE) dochodzi do takich rzeczy.

  Informacje o BICSie można znaleźć m.in. na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Belgacom_ICS W holenderskiej wersji jest sekcja o szpiegostwie i pojawia się tam GCHQ: https://nl.wikipedia.org/wiki/Belgacom_ICS

  Strona interetowa firmy: https://bics.com/

  Może miałby Niebezpiecznik ochotę dotrzeć do nich?

  PS. Wasza strona jest w dalszym ciągu blokowana w brytyjskich sieciach komórkowych, natomiast przez łącze stacjonarne nie ma problemu. W Niemczech strona jest bezproblemowo osiągalna ze wszystkich łączy.

  • Jacy operatorzy? Jeden już odblokował. Przyznał się, że korzystał z bazy reputacji Symanteca, w której nbzp był ponoć oznaczony jako strona 18+. Nie wiedzieć czemu ;)

  • O2 UK ostatnim razem na pewno blokowało ostatnim razem

 121. Miałeś coś takiego w UK. Dopiero jak trzeci raz kolega powtórzył to samo zorientowałem sie ze coś nie gra :)

 122. Portugalski NOS serwuje to, co opisaliście. Co ciekawe przełączając się na MEO takiego efektu już nie ma :)

 123. Witam,
  Najpierw nalezaloby wykluczyc kilka hipotez
  Czy telefon, bedac w roamingu, ma wlaczone szyfrowanie? Operator moze latwo wymusic brak szyfrowania – jest to robine w momencie negocjacji paramertow polaczenia, np algorytm szyfrowania, typ i paramerty speech codekow, etc. W takim przypadku w trakcie rozmowy jest wyswietlane ostrzezenie, np. wykrzyknik. W roamingu jest to czesta praktyka.
  Wylaczyc wsparcie 3G oraz 4G
  Wylaczyc transmisje pakietowa
  Zestawic polaczenie z PL na numer ktory jest w roamingu
  Uzywqc telefon bez systemu operacyjnego

 124. Czy jest jakiś sposób na korzystanie z programu “Signal” na Windows phone? – nie wszyscy znajomi muszą się znać na technologiach, więc coś w miarę intuicyjnego? Czy WhatsApp ma gorsze zabezpieczenia?

 125. Dokładnie to samo zdarzyło się dziś gdy dzwoniłem z zagranicy na Polski numer ze Skype (przez usługę Skype To Go).

 126. Każdy operator ma obowiązek rejestrowania (na pewno w Polsce) wszystkich połączeń (rozmowy,sms,mms) lecz są one zaszyfrowane i bez zgody sądu nie może ich odczytać. Opisany przypadek jest o tyle dziwny że wskazuję na poważny błąd u operatora i należało by to zgłosić.

  • Oj tu się mylisz, przynajmniej w PL. Nie mają takiego obowiązku, za to są specjalne narzędzia/całe platformy telekomunikacyjne do podsłuchiwania które firmy telekomunikacyjne muszą posiadać i udostępniać do nich interface dla służb polskich. Działa to na zasadzie kopiowania w centrali operatora strumienia RTP i wysyłania “kopi” do centrali służb z którymi są spięci, ale to też działa jednokierunkowo i nie ma możliwości żeby ci odtworzyli nagranie, a jak już podsłuchują to obydwie strony nie tylko jedną. A z tego co czytam to jest to na taką dużą skalę i tak bezsensownie, że nie sądzę żeby ktoś to specjalnie robił.
   Podejrzewał bym bardziej jakieś błędy w sofcie VoLTE lub “podobnych” bajerów, albo jakiś switching pomiędzy operatorami zagranicznymi tym bardziej, że istnieje takie dziwne “zaufanie” na sygnalizacji SS7 pomiędzy operatorami, że takie problemy wychodzą i będą wychodzić.

  • W kwestii retencji danych polecam lekturę prawa telekomunikacyjnego i rozporządzeń do niego. Już od czasów Bletchley Park wiadomo, że metadane są często cenniejsze od samej treści – szybsza analiza bez udziału człowieka za pomocą algorytmów, mniejsza objętość, łatwiejsza archiwizacja i często ujawniają informacje niedostępne z analizy samej treści.

   Prywatność w ujęciu globalnym już dawno poległa na polu walki o interesy i wpływy nazywanej potocznie dla konsumentów “wojną z terroryzmem”.

 127. Moja żona byłą tydzień temu w Barcelonie i mieliśmy takie przypadki pare razy dziennie, na początku to było zaskoczenie, poźniej już było wiadomo że trzeba się rozłączyć i zadzwonić ponownie

 128. Miałem taką samą sytuację w Niemczech dzwonić z sieci Play na Polski numer Który obecnie też był w Niemczech

 129. Problem rowniez wystapil na wyspie Kos Grecja 3 dni temu dzwoniac do sieci orange. Problem to Polska i nagrywanie obywateli przez sluzby

 130. Ten artykul przypomial mi, ze tez miałem taka dziwna dla mnie sytuacje podczas niedawnego wyjazdu.

  Dzwoniacy T-Mobile Polska (z Hiszpanii)
  Odbierajacy Plus (w Polsce)
  Roaming Movistar
  Data 15/09/2017 godz 11:02

  Może warto byloby zrobić baze i poszukać wspólnego parametru dla takich zdarzeń?

 131. Rozmowa DE sieć. Nju do Polski sieć Orange
  Nju zerwało Orange odtwarzało głos tylko jednego rozmówcy Nju

 132. Ostatnio w albanii byłem. Ta sama akcja. Teściowa do żony dzwoniła. Operator Play.

 133. Ja polecam Telegram, też szyfruje rozmowy, jest open source – dokładnie tak jak Signal. Czemu Telegram? Bo z tego co zauważyłem to więcej osób go używa w Polsce i bez sensu, żeby teraz budować drugą grupę ludzi używającą innego rozwiązania – wtedy będziemy mieć 2 mniej popularne komunikatory, a nie 1 większy.

  • Telegram jest rosyjski. Nie mam do niego zaufania.

  • @Misiek: Gdyby wszyscy tak myśleli, mielibyśmy monopol chociażby GG. Albo e-maili, bo też w pewnym czasie większość ich używała. Albo listów…
   @Wujek Pawel: To plus. Mniejsze ryzyko, że NSA go sięgnie.

 134. Mąż i syn przebywają w Niemczech, wszyscy mamy telefony w Orange. Kiedy dzwonię do nich z Polski taka sytuacja z odtwarzaniem rozmowy jest bardzo częsta. Myślałam, że to przez mój aparat gdyż jest to stara Nokia nie dotykowa lecz z tego co tu czytam nie ma to znaczenia. Najgorsze jest utrudnienie kiedy trzeba coś pilnie załatwić a tu nie można się dogadać.

 135. Wersja z nieuczciwym posrednikiem mija sie z prawda w przypadku gdy polaczenie jest zrywanem, a pozniej ten posrednik oddzwania ze spoofowanym numerem. Operator z ktorego sieci zostalo zainicjowane polaczenie, nie bedzie mial tego poleczenia w swoim systemie bilingowym i za nie nie zaplaci. Przy tym wolumenie rozbieznosci bylyby ogromne.

 136. Ostatnio miałem taką samą sytuację. Operator Plus, połączenie wykonane z UK.

 137. Miałam tak samo 2 razy jak rozmawiałam z mama. Mieszkam w UK a ona jest w Polsce tez mnie to zastanawia

 138. Pytanie czy tylko obywatele Polski maja taki problem.

 139. Rozumiem że info w aktualizacji jest potwierdzone.
  Jednak podobnie lubią się zachować aplikacje do nagrywania rozmów jak się wysypią. :D
  Ja bym sprawdził czy aby ktoś mi nie zainstalował jakiegoś syfu na telefonie.
  I nie szukał bym od razu po służbach

 140. Mi również się przydarzyło coś takiego. Dzwoniąc z polskiej karty Play z Wielkiej Brytanii na telefon stacjonarny w Polsce dzwoniąc do restauracji aby zamówić stolik odpowiedziałem już na 3 pytania dotyczące daty ilości osób oraz menu po czym kobieta zaczęła powtarzać te same trzy pytania, na co ja jej znowu mówię, ale gdy mnie zapytała po raz trzeci to się zdenerwowalem i pytam : Czy Pani mnie w ogóle słucha?! A ona dalej swoje pytania powtarza po czym się zorientowałem że coś jest nie tak, że to mechanizm o którym tu mowa.

 141. Pewnie Echelon się zawiesił, i coś znowu NSA zwrotnie uciekło do źródła nagrania ;P Zresztą inwigilacja dzisiaj to rzecz powszechna… pół roku temu jakiś dziwny malware mi się wgrał na lapa zmieniając bezpowrotnie właściwości systemu i go straszliwie zamulając, usunąć się go nie dało być może zwykły wirus…. być może echelon wytypował mnie za niepoprawne politycznie komentarze? Snowden jeden wie ;P
  Ps. Za tego echelona znowu mi się lap zacznie wieszać pewnie, tylko teraz mam linuxa i vault7 pod tym kontem wgrać muszą ;P

 142. Właśnie rozmawiałem przez telefon o tej sytuacji ze znajomym(On Play, Ja Orange), bo tez mi sie to zdarzało na terenie Niemiec, kiedy rozmawiałem z kims w kraju. Czasem nastepowalo rozlaczenie po którejś ze stron, a czasem zawieszenie rozmowy. Wtedy osoba u której połączenie zostało utrzymane słyszała mnie. A kiedy to u mnie zostało połączenie to tez słyszałem siebie. Systemy android, ale zdarzyło się i na BB10. No i chciałem z nim o tym pogadać, i wiecie co? Co pół minuty nas zawieszalo naprzemiennie i odtwarzalo mój glos z ostatniej rozmowy.

 143. Cześć,
  Ja umiem ten przypadek w 100% powtórzyć i trochę niezgadzam się z tezą zawartą w aktualizacji 3.10.2017, 9:50. Otórz: Korzystam na codzień z telefonii voip z kilku operatorów tej samej firmy (Grupa BetaMax), i w jednym z nich (w cosmovoip.com), mam już drugi tydzień ten problem, dokładnie po minucie z sekundami rozłącza rozmowę osobie do której dzwonię przez voipa (I podkreślę, że żadna ze stron NIE KOŃCZY POŁĄCZENIA!), a potem powtarza mi to nagranie osoby do której dzwonię. Dzieje się to za każdym razem, gdy dzwonię przez cosmovoip do polski na różne numery komórkowe do sieci play. Innych połączeń nie testowałem, ale ten przypadek powtarza się za każdym razem. Dzwonię i po minucie słyszę swojego rozmówcę w kółko zapętlonego to co on mówił przez ostatnią minutę i tak bez końca… Pomóżcie dojść co to jest. Żeby były to oszczędności operatora to nie sądzę. Mam też konta w innych voipach od tej samej grupy voip i tam problem nie występuje. Dzwonię bez problemu przez powervoip oraz actionvoip w różne miejsca i jest ok, tylko cosmovoip tego operatora jest zapętlony. Różnica w sposobie w jakim korzystam z tych innych operatorów jest tylko taka, że nie dzwoniłem nimi na polskie numery, ale pętla ta nie występuje tam.

 144. takie pytania proszę kierować do firmy EXATEL :)
  zabezpieczałem kiedyś pomieszczenia których nie ma :)
  Z tego co wiem było ich w 2010 roku 15 w kraju.

 145. Boże… Jak mam tak od miesiąca dzień w dzień,za każdym razem jak zadzwonię to po 2min zaczyna się to samo czyli powtarzanie rozmów. Odechciewa się dzwonienia. Dzwonię na trzy różne sieci w Polsce i przy każdej jest ta sama akcja

 146. No w końcu ktoś o tym pisze, ja od 2 miesięcy mam tak notorycznie, ja dzwonię z PL z sieci Plus lub T-Mobile na komórkę w NJU, która aktualnie jest w Niemczech czyli korzysta z roamingu, 4 na 5 połączeń kończą się właśnie zapętleniem rozmowy. Rozmowy nawiązywane z NJU będącego w Niemczech do Polski raczej nie mają takiej przypadłości

 147. Podobna sytuacja zdarzyła mi się dzwoniąc na polski numer w niemieckim roamingu. Mojego rozmówcę rozłączało, a ja słyszałem nagranie z ostatnich minut – bez mojego głosu. Pomyślałem, że z uwagi na to gdzie pracuję – IT w adm. państwowej – jestem podsłuchiwany.

 148. podobna sytuacje miałem wczoraj rozłączenie a potem odtwarzanie
  Holandia-Polska
  Orange -> KPN -> Plus

 149. W ubieglym tygodniu mialem dokladnie taka akcje, ale number z Luksemburga w roaminingu w niemczech telefonujac na numer polski tak wiec nie tylko UK.
  Gdy odgrywana jest rozmowa oczywisci polaczenie nadal trwa i nalicza.

 150. Słyszeliście kiedyś o echelon lub prism?

  • tylko ten EC-HELO-N jest w Polsce a nie Ameryce – co łączy wszystkie zdarzenia – Polska – przecież dla rządu wszyscy jesteśmy T-ERROR-YSTAMI… To nie błąd – to terroryści.

 151. Mialem tak samo bedac na Teneryfie :)

 152. No dobra to od początku, zniesienie roamingu jest tylko dla klientów detalicznych, telekomy nadal się rozliczają po staremu, żeby sobie odbić podniosły stawki dla wszystkich MTR spoza strefy EOG. Wynik tych magicznych operacji jest taki, że każdy telekom szuka oszczędności więc szara routa i bramkarze mają teraz co robić. Bałagan jest niesamowity połączenia cięte jak się skończy kasa na prepaidzie bramkarza, odtwarzanie sygnału wywołania, sztuczne przedłużanie rozmowy poprzez np. nie wysłania hangup itp. Systemy antyfraudowe rozpoznają mowę więc najprościej nagrać i odtworzyć to jeszcze raz. Taniej taniej i jeszcze raz taniej. Któryś z przedmówców napisał, że do telekomów szły debeściaki co miały ogromną wiedzę co i jak działa, teraz to są tam cienie debeściaków. Każdy ale to dosłownie każdy telekom idzie na najtańszą route jaka tylko jest, przykład — zadzwońcie na ukrainę 95% połączeń ma podłożony numer i to od każdego operatora. Coś takiego jak tajemnica korespondencji czy szyfrowanie nie istnieje wszystko leci w otwartym voipe i to po kodeku GSM bo najmniej pasma wcina. Do tego dochodzą geszefty z kierownictwa i technicznych gdzie dopuszcza się pośredników (czytać swojaków ) do transferu połączeń . Nigdy ale to jeszcze nigdy nie słyszałem żeby ktokolwiek sprawdzał pośrednika pod względem bezpieczeństwa. Wszyscy szukają kasy to jest wynik obniżania stawek i i likwidacji roamingu. A teraz echelon lub prism dla tych systemów to raj, snifowanie ruchu na węzłach jak wszystko leci w open necie, jakie szyfrowanie A1 w gsm itp jak się wszystko dostaje na tacy. Bylejakość dotarła do telekomów i się rozpycha, nawet na infolinii pracują ludzie z Ukrainy i nic nie kumają. Obecna sytuacja to splot wielu czynników ale buforowanie minuty rozmowy to nie błąd w konfiguracji to celowe działanie, nie będę opisywał jak latają pakiety voipowe ale napiszę to tak NAWET KRAŚĆ NIE UMIEJĄ masakra jakaś.

 153. Mało tego, ta rozmowa odtwarza się w kółko- ostatnio zorientowałem się po jakiś 3 min jak mój ojciec po raz 3 przepraszał mnie za to, że o czymś zapomniał.

 154. W tym tygodniu w czwartek rano w rozmowie miedzynarodowej zdazylo mi sie doklanie taka sama sytuacja. Dwukrotnie, po przerwaniu rozmowy kwestie rozmowcy odegrane od poczatku.
  Klopotliwe, myslalem ze dalej z nim rozmawiam…

 155. Potwierdzam. 5 pazdziernika 2017, to samo z Austrii do Polski (obustronnie orange). Rozmowce rozlaczylo, po mojej stronie tak, jakby byla kontynuowana rozmowa – ta sama sekwencja rozmowcy powtorzona czterokrotnie.

 156. W ramach protestu obywatelskiego przeciwno wszechobecnej inwigilacji, proponuję każdą rozmowę telefoniczną rozpoczynać słowami kluczami :-)
  Taki mały DoS ;-)

 157. Mieliśmy dokładnie taką samą sytuację podczas 2 tygodniowego pobytu w Grecji.
  Kilkukrotnie, różnym osobą rozmowy były wielokrotnie w kółko odtwarzane.

 158. Przynajmniej jawnie pokazali, że ich państwo słuch (dosłownie) obywateli (-;

 159. Mysle ze tu chodzi o slowa kluczowe.

 160. Dlatego dzwoniąc z Niemiec do domu w PL daje pusty sygnał. Reszta leci szyfrowanym kanałem…

 161. Od 2 tygodnie mam to samo i to nie przypadek, podczas 20-30 rozmów z komórki w orange w PL do orange który wyjechał do nieniec słyszeł po 2-3 minutach przerywaną rozmowę a dokładniej rozmówcę i się początkowo rozłączałem myśląc że tracę sygnał i oddzwaniałem pytałem “co mówiłeś” na to rozmówca nic, no dziwne bo słyszałem że mówisz… paranoja czy co, no ale trafiłem na Wasz artykuł i skojarzyło mi się że mam właśnie to samo z różnicą taką, że przerywa, dziś odsłuchałem całość i słychać w kółko 2 minuty powtarzającej się rozmowy, słyszę w kółko rozmówce z charakterystycznymi urywkami słow że wiem że to nagranie na 100%. Niech ktoś coś z tym zrobi bo to nie błąd systemu tylko celowe działanie wymuszające koleje wykonywanie połączeń i przedłużające tym samym rozmowę. Nagrałem nawet te powtarzające się nagrania ale co z tego…. właściwie nie jestem stratny poza czasem, ale czuję naciąganie systemu na wyciąganie kasy od małych operatorów, jak ktoś tu pisał, choci o stawki miedzy operatorami….

 162. Normalka. Podczas wykonywania połączeń roamingowych często dzieją się takie cyrki. Często połączenie nie łączy się w ogóle, często tylko w połowie, sprawiając że jedna ze stron słyszy ciszę, szum, albo samą siebie. Kilka razy zdarzyło mi się już taka sytuacja, że podczas wykonywania połączenia do Niemiec, połączyłem się z tą samą obcą osobą dwa razy, a dopiero za trzecim ustanowiłem połączenie do osoby do której dzwoniłem. Do osoby w Niemczech wtedy łączyła się osoba, która dzwoniła do mojego przypadkowego odbiorcy.

  Jeżeli bezpieczeństwo pośredników i ogólnie kompetencja ich deweloperów jest na takim poziomie, to typ może wynikać właśnie z tego.

 163. Myślałam , ze tylko mnie przydarzają sie takie dziwne sytuacje. Uf , nie jestem wyjątkiem i nie wiem tak naprawdę dlaczego poczułąm sie lepiej. Kilka razy dzwoniąc z USA do Polski słyszałam kiklkakrotnie odtwarzaną romowę. W pierwszej chwili myslałam ze mój rozmóca jest na podwójnym gazie i w kółko klepie to samo. Moze zmienie operatora????

 164. Potwierdzam sytuację. Miała miejsce miesiąc temu w Chorwacji. Będąc tam dzwoniłem z polskiego na polski numer. Nawet się nie zorientowałem, że połączenie zostało ponownie odtworzone. Dopiero po chwili zrozumiałem, że ta osoba mnie nie słyszy, i jest odtwarzane nagranie z przed chwili.
  Jak widać po komentarzach to jakiś większy proceder. Przeczytałem większość komentarzy i prawie wszystkie dotyczą połączeń w strefie roamingowej A1. Może faktycznie ma to coś wspólnego z wprowadzeniem RALH.
  Niech redakcja sprawdzi dokładnie o co chodzi bo dzieje się to na wielką skalę

 165. To samo u mnie. Wyladowalem na Londyn Luton i rozmawialem z zona po czym nastapilo rozlaczenia i odegranie glosu zony. Pierwsze co pomyslalem to ze podsluchuja lotniska w celu wykrycia terrorystow. Nastepnie jak dzwonilem na numer (zapisany w ksiazce) to polaczenia byly wykonywane w rozne miejsca, raz polaczyl mnie z firma w Australii a za drugim razem z jakas kobieta nie wiem gdzie. Dopiero jak uzylem angielskiego numery wszystko zaczelo dzialac.
  Siec Orange, OS Android.

 166. Dzis dzwonie do zakladu uslugowego z kom. w play – zaklad nie odbiera, slychac sygnal i raz po raz komunikat “ROZMOWA KONTROLOWANA, rozmowa kontrolowana” – CZY WIECIE, co TO MA ZNACZYC? jestem w szoku

 167. U KAŻDEGO operatora sieci telefonii komórkowej ‘siedzą’ tak zwani “smutni panowie w garniturach”, którzy naprawdę pilnują tego, co wychwyci system komputerowy. Oni są jakby ‘ostatnim’ selekcjonerem tego co istotne a co nie. Nie ma znaczenia, czy wcześniej nasza rozmowa przejdzie przez program szyfrujący i zostanie odszyfrowana u odbiorcy informacji.

  Ciekawostką jest wzmianka o tym, że ‘własny’ głos nie był słyszany a tylko ‘rozmówcy’. Część producentów telefonów, w trosce o zgodność z przepisami międzynarodowymi nie pozwala na nagrywanie głosu rozmówcy (Tak, można to obejść – jest to kwestia oprogramowania. Każdy system (android, iOS, win, symbian…) na dane urządzenie nie jest idealnie ‘czysty’. W końcu musi być dopieszczony, aby z tym konkretnym telefonem działał, więc i producenci coś tam dodają albo usuwają.)

  Nie można się też dziwić, że między operatorem PL a UK jest ktoś jeszcze. Wszak skrajnie nieopłacalne byłoby kładzenie osobnych podmorskich łączy telefonicznych. W dzisiejszych czasach pakuje się wszystko w światłowód a poszczególne pakiety poprzez VOIP trafiają do odpowiedniego operatora, tam są ‘rozpakowywane’, przekazywane do stacji nadawczej a stamtąd do komórki. (Tak, wiem. W rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane. Wiem. Ukończyłem Elektronikę i Telekomunikację.) Miejsc aby się ‘podpiąć’ jest naprawdę cała masa.

 168. To proste…. https://pl.wikipedia.org/wiki/Echelon

 169. Witam ja mam już kolejny raz taką sytuacje dwa dni temu dzwoniłam do mojej mamy ( z angli do polski) i ta sytuacja że słyszę jak mama mówi do mnie jeszcze raz to samo była już drugi raz więc mówię do mamy zmień sobie telefon bo coś ci się z nim dzieje ale dziś dzwoniłam do polski do innej osoby i ta sama sytuacja zgłupiałam, pomyślałam kupiłam tani telefon i się zepsuł,znalazłam tu odpowiedz na to dziwne zjawisko.

 170. Jestem w Holandii od początku września i nic takiego nie doświadczyłem a rozmawiam po kilka godzin dziennie. Za to zauważyłem że np. filmy z YouTube się zapętlają. Z internetem łącze się z hot spota przez VPN do polskiego serwera. Ogólnie net działa słabo przez VPN. Czy możliwe jest że transmisja między mną a VPN jest rozszyfrowana po drodze?

  • Jeżeli drugi koniec VPNa nie jest pod Twoją wyłączną kontrolą to nigdy nie masz pewności, że transmisja jest bezpieczna. Dlatego kompletnie bez sensu jest kupowanie jakiejkolwiek usługi VPN, bo daje to tylko złudne poczucie bezpieczeństwa.

 171. Mialem identyczna sytuacje przebywajac w Watykanie. W swoim przypadku jestem sklonny stwierdzic ze autentycznie byl to wynik przechwytywania rozmowy. Link do stackexchange opisujacy podobne zdarzenie:
  https://security.stackexchange.com/questions/131590/phone-conversations-being-recorded-and-played-back

 172. Trafiłam na wasz artykuł, bo tydzień temu miałam identyczną sytuację. Zadzwonił kolega z Niemiec, rozmawialiśmy przez chwilę i w pewnym momencie powiedział, że coś mu przerywa, ma chyba słaby zasięg. Potem cała pętla tego co mówił od początku się powtórzyła tak, że przez chwilę nawet nie zorientowałam się, że mówię do nagrania, bo jego wypowiedzi tak pasowały do tego co ja odpowiadałam. Potem przeraziło mnie, że on mówi swoje, ja swoje, zdałam sobie sprawę że odtwarza się cały czas ta sama rozmowa, myślałam, że to jakiś żart. Potem znów, trzeci raz odtworzyło się to samo, zakończyłam wtedy połączenie. Kiedy zadzwoniłam do niego znowu, powiedział, że nagle coś go rozłączyło. To bylo strasznie dziwne, moja pierwsza myśl była taka, że jesteśmy podsłuchiwani nie wiadomo przez kogo i dlaczego… Teraz nie ma opłat roamingowych, więc teoria, że to operatorzy chcą zarobić więcej, wydaje się bez sensu.

  • Nie operatorzy tylko pośrednicy, którym płacą operatorzy.

 173. Jakieś 2 tyg temu wróciłem z wakacji w grecji i ludzie mieli identyczną sytuacje. Najpierw rozłączyło im rozmówce a później odegrało rozmowę jakieś 2 razy

 174. U mnie identycznie, byłam w Portugalii, rozmawiałam z mamą, w pewnym momencie zaczęła bez sensu powtarzać to wszystko co przed chwila powiedziała. Myślałam, że coś jej się w głowę stało, szczególnie, że nie reagowała na moje komunikaty :P

 175. Ja mam wieści z Iranu ;) Uczestnik wycieczki do tego kraju (pierwsza połowa września) był dość zszokowany “automatycznym odtworzeniem” rozmowy przy połączeniu z Polską.

 176. Miałem podobną sytuację z tym że w telefonie słyszałem osobę trzecią (tylko jedną stronę rozmowy).
  Koleżanka ze stanów przyjechała do Polski na studia i korzysta tu z tamtejszego abonamentu (jakoś jej się to opłaca). Jeśli ma to jakieś znaczenie, to ma iPhone’a.

  Co do Signala, to nie potrafię korzystać a jego połączeń głosowych – strasznie zacina. Testował ktoś na dłuższą metę Wire.com?

 177. Miałem coś podobnego 06.10 po 13:00.
  Dzwoniłem z sieci Plus na niemiecką komórkę i w trakcie rozmowy mój rozmówca został odtworzony od początku rozmowy… Czary? ;-)

 178. Ja też tak często mam gdy dzwonię do męża, który pracuje w Niemczech. Oboje mamy numery w Orange. Jednej rozmowy rozłączałam się 4 razy bo po 3 sekundach znowu odtwarzało mi jego kwestie. Myślałam, że to wina któregoś telefonu, ale jak czytam to coś innego. Za pierwszym razem myślałam, że mąż żarty sobie robi. Z czasem stało się to uciążliwe bo ile razy można się rozłączać i zaczynać rozmowę od nowa.

 179. Hmm Hmm Hmm.. Przesłuchy, czyli słyszenie innych osób podczas rozmowy występowało też w mojej firmie. Mamy trochę cebulową konfigurację, główną centralką jest centrala wirtualna Grandstreama (software’owa całkowicie), ale telefony przenośne obsługiwała pomocnicza stara centrala analogowa Siemensa serii HiPath (na którą nie trzeba było wykupywać licencji po 100$ za łebka – f*** you Unify, hue hue :P ). W momencie gdy zegar taktujący na jednej z jej kart obsługujących połączenia się rozjechał, cudze rozmowy były kilka tonów cichsze ale słyszalne… Relacje towarzyskie w naszej firmie na tyle się polepszyły że kilka osób nawet żałowało kiedy ją zrestartowałem, naprawiając problem. Tym niemniej, jeśli jakiś telekom wykorzystuje analogowe łącza/centrale/analogiczną technologię pól komutacyjnych po drodze to dość dobrze by to tłumaczyło zjawisko.

  Natomiast “nagrywanie”.. Centrale mają bufory. Muszą mieć ponieważ łącza komórkowe i kablowe są niestabilne, bez buforu następuje takie “rwanie” głosu, dochodzi jak ze studni (również z tym walczyłem na bardzo niestabilnym łączu MPLS między oddziałami firmy, taki efekt to jitter – zmora VoIPów, gdzie pakiety muszą dochodzić w bardzo równym tempie).

  To moja czysta spekulacja, ale jestem w stanie wyobrazić sobie błąd, gdzie:
  – centrala przydziela w wyniku dowolnego zdarzenia za duży bufor
  – paczki VoIP go napełniają i nie są kasowane po wysłaniu (np przez błąd adresu bufora, albo wysypany software pola komutacyjnego/zawieszony kontroler),
  – po napełnieniu bufora połączenie się wysypuje (bo nie mają gdzie spływać kolejne paczki VoIP, cały bufor jest źle oflagowany jako “do wysłania” a przez to niezapisywalny),
  – paczki są wysyłane od nowa ponieważ bufor, a w zasadzie picker paczek z bufora działa w pętli.

  W zasadzie to nawet nie musi być zła adresacja, wystarczy żeby wysypało sie flagowanie paczek jako wysłanych, bufor w teorii wystarcza około 200 ms (czyli jakieś 2kB, pi razy oko), jednak jego faktyczny, fizyczny rozmiar na pole komutacyjne może być większy. Tu by się musiał wypowiedzieć inżynier central.. Tak czy siak, ktoś pewnie na końcu i tak stwierdzi zarządowi producenta central dla telekomów że to nie bug tylko ficzer bo przecież klient zostawia więcej kasy :P

 180. Coś jest na rzeczy
  Prawie zapomniałem o tym artykule i aktualizacjach (powyżej) aż nagle zadzwonili do mnie z pracy i w tle słyszę coś czego nie powinienem słyszeć!!!
  Opisze tak dokładnie jak to możliwe by ewentualnie spróbować odtworzyć sytuację:
  – oglądam na komputerze stacjonarnym jeden z filmików z kanału Arhn na YT
  – zadzwonił telefon
  – włączyłem pauze w filmiku
  – odebrałem telefon i podczas rozmowy w tle słychać było ostatnie sekundy nagranie które dopiero co pauzowałem.
  Odbiorca nic nie słyszał!
  i teraz mała zależność, sygnał dzwonka trwał kilka sekund zanim włączyłem pauzę i odtworzona część nagrania trwała mniej więcej tyle samo. To tak jakby coś w telefonie nagrywało otoczenie w czasie odtwarzania dzwonka.

  Rozmowa była wewnątrz kraju! sieć Plus, telefon Sony Xperia E2105

  Nie ukrywam, że mnie to zaniepokoiło

  • A może po prostu Twój rozmówca oglądał to samo. Dodaj sobie opóźnienie sygnału GSM (zadzwoń sam do siebie z drugiego pokoju a zobaczysz jakie są lagi) i gotowe.

 181. Nie dałoby się jakoś oznaczać tych wszystkich spamów “mi też to wyskoczyło, mi też!”? Zapewne między tymi arcynudnymi opowiastkami ktoś napisał coś ciekawego…

 182. Moja rozmowa została przerwana. Próbowałem ponownie dodzwonić się do mojego rozmówcy, ale numer był zajęty. Po chwili kolega oddzwonił i ze zdziwieniem opowiedział mi, że cały czas mnie słyszał, jak mówiłem, ale dopiero gdy trzeci raz usłyszał to samo, kapnął się, że coś nie tak, że ja gadam w kółko to samo. Bylem wtedy w Niemczech.

 183. Wczoraj miałem dokładnie to samo. Gość był poza granicą Polski, bardzo źle było go słychać, mówił do mnie ale coś nas przerywało, po chwili zadzwonił do mnie jakiś drugi numer, ten pierwszy rozmówca cały czas był na linii, rozłączyłem jeden i drugie połączenie, po chwili oddzwania do mnie numer i słyszę w słuchawce dokładnie to samo co gość mi przed chwilą powiedział, jestem przekonany, że było to nagranie naszej chwilę wcześniej przeprowadzonej rozmowy.

 184. Witaj, niemożliwe (inne kręgi zainteresowań), i jeszcze jakie jest prawdopodobieństwo, że oglądalibyśmy ten sam materiał o tej samej potrze i oglądali dokładnie ten sam fragment.

 185. Kazdy op na swiecie a zwlaszcza w czasach ciecia kosztow wysyla rozmowy miedzynarodowe / roamingowe jako VOIP i korzysta z posrednikow. Jestes w UK i dzwonisz do Polski? Tamtejszy op zestwi polaczenie przez posrednika ktory wpusci polaczenie do Polski przez bramke GSM. Za to polaczenie op w UK zaplaci X posrednikowi a do Polski wysle info ze zrealizowal polaczenie i zarzada standardowej stawki ktora jest wyzsza niz X a ktora op w Polsce musi zaplacic. To ze przy okazji jakosc bedzie beznadziejna, ze polaczenie w PL zostanie zerwane ale polaczenie w UK bedzie dalej naliczane a w konsekwencji wieksza ilosc minut zaraportowana opowi w PL…

 186. Własnie coś takiego opisała moja… mama. Rozmawiała ze znajomym z USA, choć trudno tu mówić o roamingu jako takim bowiem każda ze stron korzystała ze swojego krajowego operatora.

 187. echelon

 188. Kolega dzwonil do mnie z Polski z Orange na Niemiecki T-Mobile, rozlaczylo, zadzwonil ponownie… czy tez zadzwonilem do niego niby ja… odebral i uslyszal to co ja w poprzedniej rozmowie zanim nas nie rozlaczylo mowilem :) przed chwila to bylo.

 189. W dniu dzisiejszym /sieć orange/ stało się to u mnie dokładnie 20 razy /nie przesadzam, myslałem, że mnie trafi …../. Mieszkam chwilowo w Niemczech i ten problem zdarzał mi się wcześniej dwa, może trzy razy w m-cu, ale dzisiaj to już przesada, przecież to jest ewidentna inwigilacja.

 190. Potwierdzam, mnie to doprowadza do szału. Nie dość, ze zasięg Orange sie pogorszył ( przynajmniej w mojej lokalizacji) to co chwila słucham odtwarzanie sekwencji rozmowy. Pzrze jakis czas słyszałam głos tylko osoby będącej za granica ( Niemcy, Hiszpania), ale ostatnio mąż słyszy również głosy rozmówcy będącego w Polsce. No nie da sie czasem pogadać , wrrrrrr

 191. potwierdzam. Niemcy. Moja macierzysta Plus, dzwonie na t-mobile pl, w roamingu połączony z vodafone.de

 192. Moja mama dzwoniła wczoraj do siostry. Z numeru niemieckiego na polski. Też jej zaczęło odtwarzać rozmowę, po tym jak siostra sie rozlaczyla sama…

 193. Tyle czasu od pierwszych zgłoszeń a tu dalej cisza.. operatorzy milczą. Śmierdząca sprawa bardzo!

 194. Chyba czas zacząć to bardziej nagłaśniać! Proponuję zmasowany atak na fora internetower operatorów z pytaniami i zgłoszenia mi. Tak swoją drogą. Operatorzy mają jakiś limit czasu na wyjaśnienie zgłoszeń?

 195. Niebezpiecznik, bardzo proszę o rozwikłanie tej sprawy. Mnie to wygląda na fakt inwigilowania wszelkich rozmów zagranicznych przychodzących do Polski. Myślałem, że to występuje tylko, gdy wdzwania się z zagranicznego numeru do Polski, ale mi przydarza się to również gdy dzwonię z playa do playa, lecz zdecydowanie rzadziej.

 196. Nie uwierzyłbym, gdybym nie doświadczył tego.
  Dziś dzwoniłem z polskiego numeru na polski znajdujący się na weekend w Anglii.
  Powtarzało tylko rozmówcę z Anglii ok. 2-3 razy wolniej.

 197. Przed minutą – dzwonek z numeru +382 67693117
  Czarnogóra, nie był dłuższy niż 52 sek.

 198. Witam,mam ten sam problem z powtarzaniem , zawsze jeżeli telefon jest w roamingu , zarówno w sieci T-Mobile i angielskiej EE w zależności w którym kraju obecnie przebywam,

 199. Miałem to samo dzwoniąc do niemiec.Składałem reklamację w plusie.i co mi odpisali? Że oni nie nagrywają rozmów..Zażadałem oswiadczeń ..Z działu reklamacji zadzwonili do mnie i co się okazało. że tych rozmów w moich bilingach wcale nie ma!A ja zapisywałem daty i godziny..wariata ze mnie robią..zwalali też na operatorów zagranicznych.nie odpuszczę i będę uparty

 200. Potwierdzam, przytrafilo mi sie dzisiaj oba telefony Windows Phone z Optus Australia do Plus Polska. az mnie zmrozilo.

 201. Mi zdarzyło się to samo i to dwa razy w ciągu tego miesiąca, dodam, ze mam I Phone 8+ w sieci Plus GSM i jestem w tym momencie za granica. Rozmowa została przerwana a ja słyszałam jeszcze raz co kilka minut wcześniej mówił moj rozmówca. Nie wiedziałam , ze nasze rozmowy są nagrywane

 202. Witam. Z Polski do Niemiec też w ostatnim czasie kilka przypadków miałem z Plusa do T-mobile

 203. Miałam dzisiaj ten problem. Sądzę, że to po prostu poczta głosowa. Coś się na linii pieprzy, rozmówca zostaje przełączony na pocztę głosową i nagrywa wiadomość. Po nagraniu rozmóca zostaje odłączony a druga osoba słyszy nagranie. U mnie to tłumaczenie pasuje. Choć nie mam poczty. Jednak widzę, że problemy z łaczeniem sa. Dzwoniłam przedwczoraj do osoby przebywającej w Niemczech i podczas czekania na odebranie telefonu słyszałam w słuchwace muzykę, której ta osoba nie ustawiła.

 204. jestem w Niemczech zdarzyło mi sie to 2 razy -wczoraj i dzisiaj . Koledze dzisiaj także . Rozmowy Niemcy-Polska

 205. Dziś znów miałam taka sytuację zaczelam szukać czy coś w necie na ten temat znajdę i trafiłam tutaj.To wkurzajace gadam z mężem ktory jest w delegacji za granicą i zachwile slysze powtórkę rozmowy tylko jego głos.Zawsze się rozlanczam i dzwonie ponownie.Wiele razy tak juz mialam i tak mnie to denerwuje gdzie z tym problemem się zwrócić?

 206. Witam
  Od dwóch miesięcy mam to samo kiedy jestem w Polsce i dzwoni z angielskiego numeru. Tyle tylko ze tez zdążą się to kiedy jestem w Anglii . I tu moje pytanie którego nikt nie zadał. Mianowicie czy wszyscy tu opisujący sytuacje z nagrywaniem rozmów maja powód żeby się obawiać ze ktoś ich słucha ? Bo chyba to jest kluczowe pytanie, bo jeśli nie ma nikt nic na sumieniu to pewnie w całe by się tym nie przejął, no ale jeśli coś tam mamy za uszami to pytanie jest czy to błąd jakikolwiek roamingu czy naprawdę nas ktoś słucha i dopiero błąd podsłuchiwania powstaje kiedy są połączenia zagraniczne bądź za granica.
  Pozdrawiam

 207. Dziś taka sama sytuacja, jak opisywana wielokrotnie powyżej spotkała również mnie. Rozmowa z kom. z Polski (Orange) na kom. w Niemczech (T-Mobile).
  Jak dotąd chyba nikt jednoznacznie nie odpowiedział na pytanie, co jest powodem takich sytuacji :(.

 208. Potwierdzam, miałem tak jak kolega dzwonił do mnie z DE (nie pamiętam czy z PL czy DE numeru) do mnie w PL. Rozmowa się powtarzała, w sensie leciało w pętli ostatnie 2-3 minuty. Śmiesznie wtedy było bo akurat kolega w tym czasie mi przytakiwał “tak tak no no” i ja ciągle mówiłem a on mi cały czas “no no” :)

 209. Mi też zdarzylo się coś takiego na połączeniu krajowym, oba telefony Android, jeden Play, drugi plus

 210. Lata temu (prawie dwie dekady) na numer komórki, który dostałem od firmy, przychodziło mi po kilka omyłkowych telefonów tygodniowo. Zawsze były to połączenia stacjonarne z TPSA, ludzi którzy chcieli się połączyć na całkiem inne numery komórek. Nauczyłem się odbierać telefony od nieoczekiwanych numerów (zwykle odległymi kierunkowymi) “pomyłka, słucham” a potem “jak już wspominałem, to pomyłka”…
  Częstotliwość pomyłek się stopniowo zmniejszała, aż w końcu przestały się pojawiać. Powodu nie znam do dziś. W większości przypadków było to zabawne (tłumaczneie, że pomyłka, i że nie, nie wystawiałem traktora na sprzedaż, i nie może przyjechać go zobaczyć, ewentualnie ton głosu faceta, który spodziewał się że odbierze dziewczyna/żona), poza takimi np. jakieś dziecko próbowało się dodzwonić do rodzica, i nie do końca rozumiało że to jednak inny numer…

 211. Wiadomo coś w tej sprawie? Jak widać to raczej pupularny problem a wyjaśnień brakuje.

 212. Eszelon się zepsuł.

 213. Ja przed chwilą miałem dość dziwną sytuacje. pare dni temu oddałem swój telefon do serwisu (iPhone) i aktualnie korzystam ze starego telefonu z androidem. Gdy odłożyłem telefon i chciałem pójść spać, telefon zaczął do mnie “gadać”, przybliżyłem telefon do ucha i usłyszałem moją mamę jakby z kimś rozmawiała. Pobiegłem do drugiego pokoju, a mama śpi.. Dodam tylko, że mama wcześniej korzystała z tego telefonu (z Androidem), jednak przed zaprzestaniem użytkowania został on sformatowany i przywrócony do ustawień fabrycznych, a sam telefon około dwóch miesięcy leżał rozładowany w szufladzie.

 214. Przed chwilą miałem taki przypadek, że koleżanka dzwoniąca do mnie z Niemiec (i niemieckiej komórki T-Mobile) “wpadła w pętlę”. Dokładniej mówiąc pewien fragment rozmowy usłyszałem 3 razy… Dopiero za trzecim zorientowałem się, że to jakaś anomalia, bo dzwoniła z pociągu i myślałem, że nie możemy się dogadać ze względu na ginący zasięg… Prawdziwy brainfuck :|

 215. połączenie z PL do DE, oba nr +48 jeden w PLUS a drugi w T-mobile, zerwało połączenie, oddzwonilem do nr w t-mobile, który był w DE i 6 razy slyszalem to samo, myslalem, że mam spory “problem” z dzieckiem zanim zalapalem aby sie rozlaczyc i sprobowac ponownie, za tym razem juz bylo ok………uff

 216. Dzis mialem to samo. Dzwonilem z Niemiec do Polski. Mam siec NJU. Nie zauwazylem nawet ze odbiorca zostal rozlaczony. Dopiero po chwili zorientowalem sie ze slysze czesc rozmowy ktora juz przeprowadzilismy. Tak trzy razy zani sie rozlaczylem. Rozmowca w Polsce zostal natomiast rozlaczony automatycznie. Zadzwonilem na infolinie do Nju i wyobrazcie sobie ze ta sytuacja powtorzyla sie w czasie rozmowy z konsultantka. Nagral sie i zaczal odtwarzac w petli nawet odcinek automatycznego systemu infolinii z rzadaniem wyboru cyfry dla polaczenia z konsultantem i sama konsultantka. Gdy zadzwonilem ponownie w infolinii oswiadczyli mi ze jeszcze o takim przypadku zapetlenia rozmowcy nie slyszeli. Mysle ze klamia. Ale dzwoncie do swoich operatorow i mowcie o tym.

 217. Ja miałem tak nawet jak dzwoniłem ze satelitarnego telefonu z zagranicy na polska komórke plusa :) I ostatnio jak dzwoniłem z Niemiec do Polski – Plus – Plus

 218. Od kilku dni dzieje się tak gdy dzwonię z Irlandii sieć Lyca Ireland do Polski na różne sieci: Plus, Play, te dwie nagrywają i odtwarzają. Rozłączenie rozmowy u mojego rozmówcy następuje po 17-stej, casami po 18-stej minucie i rozmowa zaczyna być odtwarzana ale słychać tylko mojego rozmówcę, z ciekawości czekałem co się stanie gdy minie te odtwarzane 17 minut i zaczęło się od nowa odtwarzanie i tak w koło. Takie coś jednoznacznie świadczy o oszustwie ze strony polskiego operatora, który w ten sposób wydłuża rozmowę ażeby pobrać opłatę za połączenie przychodzące. Muszę jeszcze sprawdzić czy to się wydarzy gdy po dwóch stronach będzie jakiś zwykły prosty telefon a nie smartphone, ale już dzisiaj kupiłem nowy telefon Nokia 105 z nową karta sim i dzwoniłem do Polski na inne numery niż wczesniej i było to samo, ale moi rozmówcy posiadali smartphon-y, zreszta dzisiaj ciężko o kogoś kto ma normalny zwykły telefon, ale jak kogoś poproszę to napiszę czy na zwykłych telefonach też to się dzieje. Po mimo wyjątkowo nieprzyjemnej i stesującej sytuacji wygląda to na zwykłe naciąganie polskich operatorów.

 219. Miałem identyczną sytuację dzwoniąc z holenderskiego numeru na polski. Mój rozmówca się rozłączył, a ja słyszałem jego słowa od początku rozmowy.

 220. Witam, miałem tak samo dziś z rozmową PL-DE.
  Osoba z Niemiec po ukończonej rozmowie, dostała ponowne połączenie i słyszała całą naszą rozmowę, dwie osoby. Chyba ktoś nagrywa te rozmowy, te rozmowy, gdyż oba telefony są w androidzie.

  • Też dziś mieliśmy taki problem, rozmowa DE-PL. Najwyraźniej pośrednicy roamingu nie przejmują się informowaniem o nagrywaniu rozmów (w celu dowolnym)

 221. ja dziś miałem taką sytuację: rozmowa PL-DE – z Polski, bez roamingu – rozłączyło po 10 minutach i zaczęło odgrywać głos rozmówcy z DE – dziwne…

 222. @niebezpiecznik #niebezpiecznik
  kilka lat, pierdyliard zgloszen w komentarzach..
  nie zaczerpneliscie zadnych informacji?

 223. W tym roku miałem coś podobnego: w pracy na scrum mogliśmy wdzwonić się komunikatorem albo telefonicznie. Pewnego raz jak wdzwaniałem się telefonicznie urwało połączenie zaraz po mojej wypowiedzi, wdzwoniłem się jeszcze raz i gdy mineło mniej więcej tyle czasu ile czekałem na swoją wypowiedź odtworzyła się cała moja wypowiedź – Słyszeli ją wszyscy na callu, włącznie ze mną.
  Żeby wbić na konferencje dzwoniło się na polski numer ale organizatorzy spotkania byli w UK.

 224. IRL do Pl cały czas tak samo po 2-3 min
  Odsuchujè rozmowy?!

  • To samo dzisiaj. telefon z IRL do PL, z polskiego numeru na polski numer. Myslalem ze mi moj rozmowca sfiksowal, bo dwa razy mowil to samo.

 225. Dzisiaj I mi sie to przytrafilo Ch – Pl po jakis 3 minutach rozmowy. Dzwonilem do Urzędu Dzielnicy wiec podejrzewam ze na stacjonarny.

 226. Sprawa, jak widzę, nadal aktualna. Miałem podobnie, wiele razy, dzwoniąc z Polski do Niemiec (obydwa telefony w Orange). Jakiś czas temu pojawiło się coś jeszcze: wybierając numer (do Niemiec) od razu, bez sygnału oczekiwania, łączy mnie z rozmową zupełnie obcych osób, które mnie nie słyszą, ja jednak słyszę je bardzo wyraźnie. Rozmawiają w różnych językach: włoski, węgierski, coś na kształt arabskiego… Z tych, które rozpoznaję, słychać, że łączy mnie dokładnie na początku rozmowy (“pronto”, “halo”…). Ktoś spotkał się z czymś podobnym?

 227. Dzis przytrafilo mi sie to samo. Polski numer heya, aktualnie jestem w IRL, wykonalem polaczenie z polskim numnerem w tmobile znajdujacy sie w PL. Po jakims czasie rozmowy, ni stad ni z owad zaczalem slyszec rozmowce jak powtarza dokladnie to samo co wczesniej.
  Po rozlaczeniu sie, i wykonaniu ponownego polaczenia do rozmowcy, okazalo sie ze niby ja sie rozlaczylem! Hahah

 228. Mieszkam w Irlandii. Kilka tygodni temu miałem rozmowę o pracę z pracodawcą w Polsce (oboje mamy prywatne komórki) stało się dokładnie to samo. Całe pierwsze 3 minuty nagrane i odtworzone w moim kierunku. W ciągu 30min przytrafiło się to 3-4x. Były to godziny popołudniowe (lunchtime).

 229. Witam jestem w Szwecji i też miałem kilkukrotnie taka sytuację co jeszcze najciekawsze dzwoniąc do żony kilka razy był dziwny sygnał w słuchawce a do żony wybijał nr z Ameryki później z Libanu choćto ja dzwoniłem z pl nr o co tu chodź?

 230. Potwierdzam, przed chwila, podczas rozmowy sluzbowej z Irlandia (Polska w Plusie – iphoneX, irlandia Eir stacjonarny) zdarzylo sie dokladnie to samo, Irlandczyk z ktorym rozmawialem byl w szoku co sie wlasnie wydarzylo, a dokladnie to slyszal moje wypowiedzi sprzed 2-3minut raz jeszcze. w koncu doszedl do wniosku ze gadam bez sensu, ze juz to mowilem i nie odp na pytania HAHA, mnie w tym czasie rozlaczylo. Mi pierwszy raz zdarzylo sie to ok grudnia 2020, tez przy polaczeniu z irlandia, ale tym razem to ja slyszalem zapetlony text, i od razu przypomnial mi sie skecz z yt Miszy jak rozmawial w vanie z szefem :)) Czy juz zyjemy w matrixie??

 231. Mam taka sytuacje dzwoniac z holenderskiego numeru z holandii na polski. Z tego co udalo mi sie ustalic to wyglada troche inaczej, rozlacza rozmowce po okolo 30 sekundach a ja dalej slysze w kolko jego glos. Troche dziwne w 2021

 232. Miałem z tym do czynienia kilkukrotnie. Dzwoniłem z Vodafone w Irlandii na Orange w Polsce. Niekiedy po ponownym połączeniu z rozmówcą zrywało po ok 3 minutach i zaczynało odtwarzać to, co rozmówca mówił do mnie.

 233. Ja kiedyś w górach coś tam krzyknąłem i też w pętli to odtwarzało.

 234. Miałem dzisiaj ten sam problem, tylko, że w rozmowie krajowej, dzwoniła do mnie mama, po zakończeniu rozmowy zadzwonił do mnie numer prywatny i w słuchawce słyszałem moją rozmowę z mamą tylko bez mojego udziału.

 235. Lata mijają a problem pozostaje nierozwikłany

 236. Ja miałam taką sytuację kilkukrotnie, zawsze rozmawiając przez telefon z mamą mieszkającą w Stanach. Muszę ostrzec innych, bo to są złodzieje i zaraz napiszę jak działają. Pierwszy raz zdarzyło się to 6 lat temu. Mama przesłała mi pieniądze przez Western Union i przez telefon podała mi kod ich odbioru. Tuż po przekazaniu mi tego kodu, rozłączono nas, a mama słyszała naszą rozmowę od początku, tzn, tylko to co ja mówiłam. Na drugi dzień okazało się, że ktoś odebrał za mnie te pieniądze. Jak to możliwe bez dowodu? Ano tak, że przekaz z Western Union można też odebrać z bankomatu, np w banku ING. Wówczas wystarczy sam kod odbioru i kwota. Wtedy jeszcze nie skojarzyłyśmy tego triku z nagraną rozmową z kradzieżą pieniędzy. Następnym razem, jakiś rok później – dokładnie to samo. Rozmowa toczyła się do momentu podania kodu, a potem rozłączenie i odtworzenie nagrania. Wtedy połapałyśmy się o co chodzi i już mama nie podawała mi kodu przez telefon. Później jeszcze kilkukrotnie się to zdarzyło, ale złodzieje nie doczekawszy się ważnej informacji, a już wiedząc, że taka nie padnie – rozłączali nas w dowolnym momencie i po prostu wychodzili z rozmowy, puszczając mamie moje nagranie. Takie akcje wzmagają się w okresach przedświątecznych, gdy ludzie przesyłają sobie pieniądze. Oni liczą na jakiekolwiek dane do przechwycenia kasy, nie tylko Western Union. Dlatego przestrzegam wszystkich.

 237. to samo doswiadczenie dzisiaj / telefon z Plusa PL do Francji (wychodzace z iPhone) – po kilku minutach zerwane i odtworzone rozmowca od poczatk. Czy ta sprawa zostala kiedykolwiek wyjasniona?

 238. Znajomy był w Wielkiej Brytanii i rozmawiał przez telefon z żoną w Polsce. Połączenie zostało w pewnym momencie przerwane a po chwili w słuchawce dało się słyszeć : ” it’s nothing important” . Smutne jest to że taki element społeczny może bezkarnie wykonywać codziennie swoje ohydnie zbrodnie nie będąc ukaranym, nie czując zapewne skruchy ani wstydu.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: