9:34
4/1/2022

To się nazywa prezent na święta! Bank na skutek błędu wykonał 75 000 nadmiarowych transakcji na łączną kwotę ok. 711 milionów złotych. Ale gotówka nie wzięła się znikąd. Bank zduplikował przelewy wychodzące swoim klientom, co oznacza, że część z nich odnotowała nagle spore braki w funduszach i stan przedzawałowy.

fot. depositphotos.com

Zdarzenie miało miejsce w londyńskim oddziale Santandera, 25 grudnia. Sprawę komplikuje to, że część z przelewów to były transakcje na rachunki w innych bankach. Santander zwraca teraz pieniądze swoim klientom. Szczęśliwie dla banku, przepisy w Wielkiej Brytanii pozwalają w takiej sytuacji na pozyskanie środków wprost z kont osób, które niesłusznie je otrzymały. (Ciekawe co w przypadku, kiedy już je wydali?)

Kiedy jedni, czyli pracownicy i podwykonawcy, cieszyli się w święta dodatkowymi środkami, inni — czyli płacący im właściciele firm mający konta w Santanderze — osiągali stan przedzawałowy. Wielu z nich myślało, że niespodziewane pomniejszenie ich salda to albo wynik jakiegoś ataku albo ich własnej pomyłki przy zlecaniu przelewu.

Jak w wypowiedzi dla CNBC mówi jedna z “ofiar”, pracownik kadr w firmie, która została dotknięta błedem:

To mi zrujnowało święta. Myślałem, że to mój błąd. Że będę mieć przez to spore problemy w pracy

Podwójne księgowanie transakcji (zarówno przychodzących jak i wychodzących) dotykało też polskich banków.

Co robić, jak żyć?

Mieć konta w 2 różnych bankach. Jak jeden na skutek pomyłki wyczyści nam rachunek do zera (tymczasowo), to na waciki weźmiemy środki z drugiego banku.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

38 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czy jakiś bank nie miał podobnego problemu jakiś rok temu? Pobieranie znacznie większej kwoty, bo przecinek był pomijany jeżeli dobrze pamiętam i na przykład 10,59 za zakupy było traktowane jako 1059 zł

  • Tak, to też był Santander :)

  • Testowali na produkcji :)

   P.S.
   Ten tekst nigdy się nie zestarzeje.

 2. Hint: Nie ufaj nikomu i spodziewaj się niespodziewanego ;)

  • Hiszpańskiej Inkwizycji?

  • Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji

 3. Czy pomyłki bankowe to jest temat, który interesuje czytelników niebezpiecznika?

  • tak

  • Tak, co najmniej jednego z nich.

  • Tak

  • Tak

  • Czasami “pomyłka” nie jest pomyłką, a celowym działaniem. Błąd w sofcie- niemożliwe, krytyczna część aplikacji po review i wszelkiej kontroli jakości. Błąd w konfiguracji? Wyścig dwóch serwisów? Możliwe. Ale wszystko jest dużo bardziej prawdopodobne przy wsparciu hakerów.

 4. Ale jak NASZ Credit Agricole zrobił dokładnie to samo we wrześniu 2021 temu i przeksięgował jeszcze raz rozchody to na Niebezpieczniku jakoś cicho o tym było

 5. Nie błąd a Hindusi, puścili przelewy nie zastanawiąc się a czyniąc robotę małpy. W zeszłym roku jak nadchodził brexit to pozmieniali zespoły i szukali gdzie taniej. Kalkulacje przewidywaly tlyko kilka błędów i kar :)

  • Dobrze mowisz ja żeby odblokowac konto do pracy na komputerze też muszę dzwonić do Indii angielski porażka u nich czasami jeb. Się sluchawka

  • Problemem jest nie tyle zatrudnianie tych gosci, tylko ze ilosc kompetentnych pracownikow IT nie jest nieskonczona nawet (zwlaszcza) w indiach (malo pieniedzy, duzo ludzi) i tamtejsi pracodawcy tak szurali, ze juz dawno przebili sie przez dno beczki, w stylu gosci ktorzy ledwie skonczyli podstawowe nayczanie, a papiery/certyfikaty dostali bo sa zbyt glupi do pracy w polu i wojt sie ulitowal bo jakos zarabiac musza…

   I nawet to nie bylo by takie absolutna tragedia, gdyby te firmy nie wykorzystywaly braku kwalifikacji i szans na alternatywne zatrudnianie zeby od razy utrącic jak sie juz przytrafi sensowna decyzja.

   Ps. I to nie jest tak, ze jakos specjalnie lubie hindusow, ale trzeba rozumiec sytuacje jesli chcesz z nimi pracowac. Jesli szef zespolu synchronicznych sztangistow naobiecuje ci ze wycisna na raz 2 tony, to sensownie pierwsze co sprawdzasz ilu jest tam wogole, bo wtedy wiesz, ze w zespole jest jeden koles i ile bys kasy nie wladowal w motywowanie jego i jego kierownika, szkolenia atlasy itp. to te 2 tony na raz po prostu sie nie zdarza i jestes do przodu gdzie konkurencja traci czas i pieniadze na walke z lenistwem (ktore tez sie czasami zdarza, wszedzie).

 6. Przypadkiem to można dziecko zrobić a nie przelać 700 mln xd

  • Jedno i drugie można przypadkiem :)

 7. Dobrze mowisz ja żeby odblokowac konto do pracy na komputerze też muszę dzwonić do Indii angielski porażka u nich czasami jeb. Się sluchawka

 8. W październiku firma kryptowalutowa Compound przypadkowo wypłaciła użytkownikom 90 milionów dolarów:

  Rozdali ludziom miliony w kryptowalucie. Teraz ładnie proszą o ich zwrot
  https://www.dobreprogramy.pl/rozdali-ludziom-miliony-w-kryptowalucie-teraz-ladnie-prosza-o-ich-zwrot,6690279924996736a

 9. Nagle pomyłkami zagramanicznego oddziału banku zaczęliście się zajmować?
  Co w takim razie z informacjami z kraju o:
  – 15.02.2021 -> MBank podwójnie naliczał transakcje.
  – 20.06.2021 -> Santander naliczał 100-krotność transakcji (a także w tym dniu Wielkopolski Bank Spółdzielczy neoBanku robił to samo swoim klientom).
  – 02.09.2021 -> Credit Agricole i Millenium podwójnie naliczał transakcje.

  Szanuję wasz portal. jednakże wybiórcze traktowanie tematu (bo tu akurat przypau z milionami funtów) nie wydaje mi się dobrym pomysłem.

  No chyba, że wraz z nadejściem nowego roku zamierzacie informować ludzi o każdym takim fakapie we wszystkich bankach w Europie? ;P

  • O co Ty się w ogóle sapiesz xD? Że ciekawostkę napisali? Takie to złe?

   O nie, na stronie z artykułami związanymi z bezpieczeństwem, dodali artykuł związany bezpieczeństwem… BEZPRAWIE! MIESIĄC TEMU NIE DODALI

  • Dobrze prawisz. A z wymienionych przez Ciebie sytuacji to tylko o mBanku słyszałem.

 10. Mam nadzieje że chociaż połowa z poszkodowanych pójdzie do prawnika i chociaż połowa z tej połowy będzie sie sądzić z bankiem, za takie błędy trzeba płacić.

 11. mi jakies 15 lat temu pracodawca 2x przelal to samo wynagrodzenie. po czym nastepnego dnia sam sobie ta kase zabral z mojego konta. wiec da sie.

  • To musiał nie być pracodawca, tylko błąd banku.

 12. 09,11,2021 z mojego konta w Santander bank zginęło 55tys. zł. Ktoś sobie wypłacił. Wyczyścił mi kartę kredytową. Teraz bank pobiera spłatę kredytu którego nie zaciągnęłam. Nie mam pieniędzy. Co mam robić? Policja powiadomiłam.

  • Na początek sugeruję zapoznanie się z poniższymi artykułami i kontakt z biurem Rzecznika Finansowego. Warto również pomyśleć o zatrudnieniu prawnika.

   Nieautoryzowane transakcje płatnicze – analiza Rzecznika Finansowego 2020
   https://rf.gov.pl/2020/09/18/nieautoryzowane-transakcje-platnicze-analiza-rzecznika-finansowego/

   3 marca – “Z konta zniknęły pieniądze? Co zrobić, by je odzyskać.”
   https://rf.gov.pl/webinaria-2/

   https://rf.gov.pl/kontakt/

  • Na kredytowce mialas 55 tys limitu? Nie kupuje tego. KK jest najmniej bezpieczna forma przechowywania pieniedzy, tam nawet trzymianie marnych kilku tysiecy zlotych to jak zostawic otwarte drzwi samochodu. Nie ma gorszej formy trzymania pieniadza.

  • Zgłosić się do sensownego prawnika i zainwestować kilka złotych w jego pomoc zamiast w spłaty fraudowego kredyt. Do banku skierować pisemne zawiadomienie z żądaniem zawieszenia spłat do czasu wyjaśnienia sprawy załączając zgłoszenie przestępstwa na Policji z potwierdzeniem jego przyjęcia.

 13. Błąd zystemu – pare lat temu tak usłyszałem od pseudo ksiegowej

 14. Lata temu mialem cos podobnego w nieistniejacym juz Kredyt Banku: rata kredytu nie zeszla, a saldo konta powiekszylo sie o te sama kwote. System przypuszczam pomylil znak – z +.

  Efekt: bank przyladowal mi odsetki karne, do samgo konca wypieral sie, ze to nie ich wina, a jak s…ynow postawilem faktami pod sciana to nawet nie uslyszalem przepraszam. I taki koniec.

 15. Lata temu mialem cos podobnego w nieistniejacym juz Kredyt Banku: rata kredytu nie zeszla, a saldo konta powiekszylo sie o te sama kwote. System przypuszczam pomylil znak – z +.

  Efekt: bank przyladowal mi odsetki karne, do samgo konca wypieral sie, ze to nie ich wina, a jak s…now postawilem faktami pod sciana to nawet nie uslyszalem przepraszam. I taki koniec.

 16. Lata temu mialem cos podobnego w nieistniejacym juz Kredyt Banku: rata kredytu nie zeszla, a saldo konta powiekszylo sie o te sama kwote. System przypuszczam pomylil znak – z +.

  Efekt: bank przyladowal mi odsetki karne, do samgo konca wypieral sie, ze to nie ich wina, a jak s… postawilem faktami pod sciana to nawet nie uslyszalem przepraszam. I taki koniec.

 17. Lata temu mialem cos podobnego w nieistniejacym juz Kredyt Banku: rata kredytu nie zeszla, a saldo konta powiekszylo sie o te sama kwote. System przypuszczam pomylil znak minus z plusem.

  Efekt: bank przyladowal mi odsetki karne, do samgo konca wypieral sie, ze to nie ich wina, a jak …ynow postawilem faktami pod sciana to nawet nie uslyszalem przepraszam. I taki koniec.

 18. Lata temu mialem cos podobnego w nieistniejacym juz Kredyt Banku: rata kredytu nie zeszla, a saldo konta powiekszylo sie o te sama kwote. System przypuszczam pomylil znak minus z plusem.

  Efekt: bank przyladowal mi odsetki karne, do samgo konca wypieral sie, ze to nie ich wina, a jak …ynow postawilem faktami pod sciana to nawet nie uslyszalem przepraszam. I taki koniec.

 19. Na Bitcoinie nigdy double spending się nie zdarzył… W banku jesteś właścicielem rachunku a nie pieniędzy. Pamiętaj 1 BTC = 1BTC

  • Fakt, w przypadku btc i innych wirtualnych wynalazkow srodki po prostu znikaja.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: