11:57
11/6/2018

Ludzka inteligencja nie zawsze wykryje socjotechnikę, a sztuczna inteligencja może wzmacniać fałszywe przekonania. Pokazuje to atak o wdzięcznej nazwie “Call me maybe” wykorzystujący Siri.

W praktyce wygląda to tak, że użytkownik iPhone’a otrzymuje wiadomość, której nadawca jest wskazany jako…

Maybe: [Nazwa_Nadawcy]

Siri nie jest w takich przypadkach pewny, czy nadawcą komunikatu jest określona osoba. Asystent tylko to sugeruje i “niechcący” może wzmacniać fałszywe przekonanie o tożsamości nadawcy.

Atak “Call me maybe”

Wprowadzenie w błąd może nastąpić na dwa sposoby.

  1. Atakujący wysyła do ofiary zespoofowany mail, który zawiera numer telefonu (np. w sygnaturce). Jeśli ofiara choć raz odpowie na mail, kontakt będzie się pojawiał jako “Maybe: [NADAWCA]” przy każdej kolejnej wiadomości. Co istotne, pierwsza odpowiedź na mail może być automatyczna czyli można atakować np. gdy ofiara jest na urlopie i ma włączony autoresponder.
  2. Atakujący wysyła do ofiary wiadomość iMessage, w której od razu identyfikuje się jako określona osoba. Nowy kontakt pojawi się jako “Maybe: [NADAWCA]” i to już otwiera pole do ataku socjotechnicznego. Warto zauważyć, że ta druga forma ataku jest bardzo prosta do przeprowadzenia (zob. obrazek powyżej).

O ataku napisał Robert Hackett w Fortune. Został on pokazowo zaatakowany przez Jamesa Macka z firmy Wandera. Ciekawe jest to, Wandera zgłaszała problem do Apple. Producent iPhone’ów odpowiedział tylko, że błąd nie należy do kategorii “security vulnerability” i został przekwalifikowany na problem z oprogramowaniem do rozwiązania w późniejszym czasie. Wydaje się, że można to łatwo naprawić, zresztą nikt tu niczego nie zhackował. Wykorzystano tylko specyficzne zachowanie oprogramowania, zapewne wdrożone z myślą o wygodzie.

Niedawno pisaliśmy o tym jak urządzenie Amazon Echo nagrało rozmowę małżonków i udostępniło ją innej osobie. Też nikt nie pomyślał, że coś takiego może się zdarzyć. Podejrzewamy, że będzie coraz więcej tego typu problemów z wirtualnymi asystentami.

A może maszyny specjalnie się buntują :>

 

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

Rozpocznij dyskusję, bądź pierwszy... ;-)

Dodaj komentarz

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: