22:54
12/10/2011

SONY znowu zhackowane?

Nowy oficer bezpieczeństwa SONY właśnie poinformował, że firma zauważyła próby logowania się na setki tysięcy kont sieciach SEN, PSN i SOE. Wszystko wskazuje na to, że ktoś ma dane użytkowników i sprawdza, czy są one poprawne.

Skąd wyciekły dane? I kiedy?

Nie wiadomo skąd pochodzą dane, które intruzi testują — nie jest wykluczone że pochodzą one z poprzednich ataków lub spoza sieci Sony. Bezpiecznik SONY zdradził jedynie, że większość z testowanych par login-hasło nie była poprawna. Atakującym udało się jednak poprawnie zalogować na ok. 93 000 kont (PSN/SEN: 60 tys., SOE: 33 tys.) — Sony zablokowało tymczasowo te konta.

PSN Play Station Network

PSN: Play Station Network

Podobno tylko na niewielkiej liczbie kont (z tych 93 000, na które udało się zalogować) atakujący wykonali jakieś akcje zanim Sony odcięło dostęp. Sony zapewnia, że użytkownicy nie mają się czego obawiać — dane ich kart kredytowych nie zostały przejęte.

P.S. Wygląda na to, że nowy oficer bezpieczeństwa w Sony wyszedł firmie na dobre. Atak został wykryty, reakcja jest prawidłowa, komunikacja też.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

22 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. A tak się właśnie ostatnio zastanawiałem, co się tak cicho wokół Sony zrobiło. Nawet przez myśl mi przeszło, że już im odpuścili ;)

 2. Lol.. po tylu wpadkach zrozumieli :D

 3. ciekawe jak zareaguja na reszte bazy. zbanuja wszystkich userow? ;)

 4. Yyy… Czy “bezpiecznik” to synonim “oficera bezpieczeństwa”?… ;)

  • To chyba jest bezpieczniak. Bezpiecznik to jest takie coś w mufie.

  • Definicja bezpiecznika z wiki

   “Bezpiecznik – podstawowy element zabezpieczający urządzenie, jego fragment lub użytkownika przed określonym czynnikiem zagrażającym.”

   Zamiast “podstawowy element” wstaw “człowiek” i wszystko gra :)

 5. @Aorta: To ciekawe kim jest wtedy niebezpiecznik? ;)

  • Oficerem niebezpieczeństwa ;D

  • Wyśmiewczy oficer bezpieczeństwa.

 6. @Maciek oficerem niebezpieczeństwa :D

 7. czy próbę użycia ‘n’ haseł można nazwać próbą “zhackowania” – tak z ciekawości pytam, bo coś mi tu nie pasuje

  • Myślę, że tytuł nawiązuje raczej do tego skąd te “n” wyciekło i czy faktycznie z tych 93k kont nic nie zniknęło ;)

 8. Nowy oficer bezpieczeństwa SONY Panowie, prosze … nie robmy kalek jezykowych. Nie ma w Polsce czegos takiego, jak oficer bezpieczenstwa. Officers of a company to zarzad firmy.

  • No ale kontr-propozycji nie usłyszeliśmy. Język to nie skamienielina. No chyba że łacina, czy hebrajski.

 9. Czyli 93000 osób nie zmieniło hasła po tych wszystkich wcześniejszych włamaniach lub zmieniło hasło na to samo hasło (nie jestem pewien czy Sony wymusiło zmiany haseł po wcześniejszych atakach)?

  • Te konta są chyba martwe, bo po tamtych atakach przy pierwszym logowaniu pojawiała się informacja o konieczności zmiany hasła. Chyba że ktoś uznał, że mu nie zależy, ale 93K?

 10. z imienia i nazwiska podalibyście skośnookiego

 11. zmienili szefa bezpieczenstwa i mialo byc tak pieknie. Heh tego pewnie tez wywala

  • A czemu mają wywalać chłopa za to, że ktoś testował dane które wypłyneły nie wiadomo skąd? To tak jak by zwolnić Policjanta za to, że złapał przestępce na gorącym uczynku, a nie jak ten się przygotowywał w domu to włamania :P

   Może testują te dane które zawineli z banku? Jakoś nie dawno się przyznali, że mieli hack, ale ukrywali to długo. Tam było chyba coś koło 100tyś kont. Tylko nazwy banku nie pamiętam :D

 12. Za ps3site: “Sony: „Wczorajszy atak i kwietniowy wyciek danych nie mają ze sobą nic wspólnego”” – ciekawe

 13. Skąd wiadomo, że próby logowania nie były wykonane przez właścicieli tych kont, a przez jakiegoś atakującego?

 14. Tak jak większość po wcześniejszym włamaniu, resetowali hasła ilu z nich resetowali swoje hasło na te same…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: