10:31
30/1/2020

Właśnie ruszyła nowa, darmowa usługa “I got phished“. Usługa jest przeznaczona dla firm i jeśli się w niej zarejestrujecie, będziecie otrzymywać informacje o wszystkich użytkownikach z Waszej firmowej domeny, którzy dali się podejść w niektórych atakach phishingowych.

Co to znaczy niektórych?

Tych, o których wie organizacja Abuse.ch i które dała radę przeanalizować tak, że dotarła do listy ofiar z danego ataku.

O tym jak namierzyć kto jest ofiarą danego ataku phishingowego, a zwłaszcza takiego, który został stworzony w oparciu o znany phishing kit, opowiadaliśmy w ostatnim odcinku niebezpiecznikowego podcastu “Na Podsłuchu”.

Jeśli sami odkryjecie jakieś ofiary phishingu i chcielibyście dać znać Abuse.ch (które powiadomi ich administratorów w ramach usługi I got phished), to możecie przesłać te informacje za pomocą API.

Nie, nie przechwycisz powiadomień konkurencji

Wiemy o czym myślicie, ale musimy Was zmartwić (albo uspokoić ;). Aby uzyskać wgląd w listę ofiar z danej domeny, podczas rejestracji trzeba potwierdzić, że ma się odpowiednie uprawnienia w ramach danej organizacji. Usługa I Got Phished do rejestracji wymaga udowodNienia posiadania kontroli adresów: abuse@, security@, noc@

O ile abuse i security są dość popularne i nierozdawane na prawo i lewo, o tyle alias “NOC” nie jest zbyt popularny. Zalecamy więc administratorom (zwłaszcza darmowych uslłg pocztowych) jego jak najszybsze zajęcie.

Co zrobić, żeby pracownicy nie nabierali się na phishing?

Polecamy ich atakować i szkolić. Jak poprawnie to robić, aby rzeczywiście zwiększyć wiedzę pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa i odporność na ataki? Tego dowiecie się z wykładu Piotrka z konferencji SECURE:

A gdybyście chcieli swoich pracowników przetestować, to zapraszamy do kontaktu. Z chęcią ich za Was zaatakujemy, wyniki podsumujemy i na koniec w odpowiedni sposób przeszkolimy. Sukces gwarantujemy :)

Przeczytaj także:

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Szkoda że nie ma podobnego narzędzia dla użytkowników z poza grona firm. Np strona gdzie dostajesz informacje tylko na temat swojego maila coś jak Have I Been Pwned z informacją czy hasło wyciekło lub email, tylko że tutaj dostawałbyś informacje o phishingu ze swojego środowiska.

  • “Szkoda że nie ma podobnego narzędzia dla użytkowników z poza grona firm.”
   Jest.
   1. Api HIBP, stawiasz skrypt na vpsie i sobie odpytujesz api co 6 h
   2. Możesz dodatkowo szukać swoich credentiali na pastebinach przy uzyciu zautomatyzowanych narzędzi. (PwnBin, WhatBreach)
   2.5. Za parę złotych można mieć maila we własnej domenie i nic nie broni przed użyciem tego narzędzia jeśli taka wola.
   3. Jak masz kumaty router domowy to możesz zaciągać w łątwy sposób feedy z phishtank’a czy openphish’a
   4. Jak chcesz wiedzieć co lata z Twojej sieci to już kwestia zarządzania zasobami

  • A to nie wiedziałem że aż tyle możliwości jest dostępnych.

   Będe musiał poszperać, może jakiś poradnik znaleźć. Taka wiedza zawsze się przyda, a jeśli nawet nie – to przezorny, zabepieczony.

   Dzięki

 2. Aż dziwne, że na niebezpieczniku nigdy nic nie było o abuse.ch
  Nie jestem w stanie znaleźć żadnej informacji potwierdzającej wiarygodność usług w domenie abuse.ch… Czyżby globalny phishing test by @niebezpiecznik?

 3. Od czego to skrót w aliasie “NOC”? Do czego taki alias jest najczęście używany? Z góry dziękuje za odpowiedź

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: