9:22
18/1/2015

Po SQL injection w nazwie firmy, wstrzykniętym do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarcej — pora na paragon “z dodatkiem” :-)

B7asePYCMAEKdEz

Jak słusznie zauważa @kerouanton, pewnie nikt tego nie zauważył, bo z reguły u dołu paragonów prezentowane są różne enigmatyczne ciągi znaków.

PS. W temacie “ataków na sklepy” polecamy też lekturę wpisu Hackowanie czytników kodów kreskowych w Leroy Merlin oraz Przepis na darmową kawę w IKEA.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Te enigmatyczne znaki na końcu to zazwyczaj systemowy numer paragonu i numer unikatory drukarki / kasy fiskalnej.

  SQL był raczej w jakimś programie z którego ten paragon został wydrukowany.
  Drukarka czy też kasa fiskalna nie mają bezpośredniego połączenia z bazą danych.

  • Na pewno !? moja żona ma kawiarnię wszystkie paragony są zapisywane na urządzeniu/karcie pamięci, nie wnikałem jaki to format ale fakt jest faktem że wszystko jest zapisane na kasie

  • Format zapewne Posnetu albo Novitusa, zresztą oba bardzo zbliżone do siebie :) tylko te dwa formaty są o tyle fajne, że nie można sobie wysłać na wyjście paragonu byle czego, bo jedynym typem paragonu jaki może nosić dowolny tekst jest “rejestracja transakcji” (najczęściej stosowany do wydruków z wirtualnych terminali karcianych (apka na “kasie” + podłączony pinpad). W paragonach fiskalnych i raportach funkcji operatora znaki są przyjmowane tylko w nazwie towaru :)

  • @Kamil
   W przypadku kas i drukarek z kopią elektroniczną zamiast rolek, są to najzwyczajniej w świecie pliki tekstowe.
   Jeśli wyjmiesz SD z kasy żony i wrzucisz w czytnik to znajdziesz struksturę mniej więcej taką:
   archiwum -> nr unikatowy -> 0,1,2,3,4,5 … -> 01, 02 .. 11, 12
   gdzie pierwsze cyferki to numery raportów dobowych (zazwyczaj do 1830), a kolejne to nr paragonów :)

   Tylko uwaga, możesz sobie te plik skopiować i pooglądać, ale pod żadnym pozorem nic w nich nie zmieniaj, zmiana daty modyfikacji pliki może skończyć się ponownym zainicjowaniem karty pamięci – co oznacza kuku dla Twojej pani.

   Dani producenci udostępniają nawet gotowy soft do tego (do zgrywania kopii również, ale jest to wolne)

 2. Co z tego może wyniknąć ? nic… co ktoś uzyska ile sklep sprzedał mleka ? :P

 3. Kamil – to jest zapisywane w pamieci fiskalnej – nieulotnej, niezniszczalnej itp – ale daleko temu kawalkowi krzemu do bazy SQL :)

  • Pamięć fiskalna trzyma tylko kwoty obrotu transakcji, NIP podatnika, obowiązujące stawki podatku, dobowe raporty fiskalne i rejestry czynności technicznych :)

 4. Program wykonał złą operację podczas pobierania numeru ostatniego paragonu a komunikat błędu poszedł na wyjście drukarki razem z następnymi błędami

 5. Widzę, że z tureckiego podwórka…

  • Merhaba ;) na to samo zwróciłem uwagę :)

 6. To jest SQL, ale nie injection. Po prostu na paragonie został wydrukowany komunikat błędu razem z zapytaniem, które się nie udało.

 7. @Etam

  Ta, i zupełnie przypadkiem “zwyczajny” SELECT kończy się “WHERE (1=1)” ??

  • Ale jakbyś się znał na zapytaniach, to byś wiedział że to where (1=1) nie zmienia w tym zapytaniu nic, równie dobrze może go tam nie być.

  • To popularna “procedura” stosowana w sytuacji, gdy zapytanie jest budowane z “klocków” – where nie może być pusty, więc wpisuje się 1=1 na wypadek, gdyby żaden inny klocek (tu: klauzula) nie był w danej sytuacji dostawiany.

 8. Przecież zdjęcie nie przedstawia paragonu fiskalnego, a już na pewno nie z polskiego paragonu fiskalnego. Zawartość paragonu fiskalnego jest ściśle opisana przez rozporządzenie MF. To raczej jakiś wydruk z POSa, na którym śmigają przeważnie windy.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: