11:07
1/2/2017

Jak informuje nas anonimowy czytelnik, w ostatnich dniach na forach internetowych poświęconych bezpieczeństwu IT w sieci TOR opublikowano bazy serwisów skojarzonych z tytułem prasowym Wprost.pl. Bazy zawierają ok 300k+ wpisów:

  Imię i nazwisko
  Login i hash hasła
  Adres e-mail
  Adres zamieszkania
  Klucz aktywacyjny

Są także informacje na temat subskrybentów wraz z kluczami licencyjnymi.

Aktualizacja 2.2.2017
Otrzymaliśmy natępujące oświadczenie od Wprost.pl:

W nawiązaniu do Państwa publikacji informuję, że w związku z powzięciem informacji o możliwości dostania się bazy w niepowołane ręce, wydawca serwisu natychmiast powołał zespół do zdiagnozowania źródła problemu i zabezpieczenia danych. Jednocześnie zgłosiliśmy odpowiednim organom możliwość kradzieży bazy lub nieuprawnionego dostępu do niej.
Chcę podkreślić, że do sprawa dotyczy bazy sprzed kilku lat, obsługiwanej przez system zewnętrzny. Obecnie wydawca pracuje na zupełnie innym systemie, a tzw. stary system jest utrzymywany z uwagi na konieczność obsługi zobowiązań w zakresie prenumeraty wydań cyfrowych.
Ze swojej strony wydawca dba o profesjonalne i należyte zabezpieczenie posiadanych i obsługiwanych baz oraz serwerów, na których są one przechowywane. Będziemy prowadzić wszelkie niezbędne działania w celu ostatecznego wyjaśnienia sprawy i będziemy informować o ustaleniach.

Z poważaniem,
Anna Pawłowska-Pojawa
PR Manager

Aktualizacja 2017.02.24 16:01
Pani Anna podesłała kolejne oświadczenie:

W związku z informacją opublikowaną w Państwa serwisie w dniu 1 lutego 2017 r. informujemy, że w tym tygodniu złożone zostało do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z nieuprawnionym dostępem do systemu – jednej z baz danych. W ramach przeprowadzonej analizy, spółka AWR nie stwierdziła innych niepożądanych skutków działania sprawcy, takich jak zniszczenie, uszkodzenie, usunięcie, zmiana lub utrudnienie dostępu do bazy danych bądź zakłócenie działania systemu informatycznego. Nie ma natomiast wiedzy, czy sprawca wykorzystał uzyskane informacje w jakikolwiek sposób, w tym czy zostały one ujawnione dalszym nieuprawnionym podmiotom.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Jak informuje nas anonimowy czytelnik, w ostatnich dniach na forach internetowych poświęconych bezpieczeństwu IT w sieci TOR opublikowano bazy serwisów skojarzonych z tytułem prasowym Wprost.pl. Baza zawiera dane na temat ok. 2700 użytkowników z lat 2007-2011:”

  Opisaliście bazę sexshopu który w paczce też się znajduje, venus.net.pl. Baza wprostu jest aktualna i bazą są tylko pliki w folderu wprost.pl :P

 2. gdzie znajdę linki, kolega pyta?

 3. Na forach TOR :)

  • A są jakieś ciekawe fora w tor. Hydra Polska już zniknęła można prosić o jakieś nazwy, linki?

 4. wszystkie fora w tor poupadaly ponoc zostalo tylko jedno ale wstep jest na zaproszenie a tego zaproszenia nikt nie moze dostac

 5. W bazie są rekordy ze stycznia 2017 więc trudno ją nazwać “starą”. Tabela historia.sql. Pani PR Manager coś ściemna i chyba chce zamieść sprawę pod dywan.

 6. “TOR”? Nie, “Tor”. Wiem, że to skrótowiec, ale jednak zapisuje się tak, a nie inaczej. Podobnie jak Exif, a nie EXIF. Ot, wybór twórcy.

 7. nie znalazłem jej na ftpach, ale to tak
  http://web.archive.org/web/20170219220731/http://pastebin.com/z2hkhsF2

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: