12:25
15/12/2009

Święta na Facebooku

Poniższa wiadomość to informacja prasowa nadesłana do Niebezpiecznika poprzez formularz kontaktowy. Nie pojawia się ona na głównej stronie vortalu ani w kanale RSS. Została opublikowana w dziale Prasownica, ponieważ jedną z misji Niebezpiecznika jest wspieranie polskich firm z branży IT Security poprzez publikowanie ich oferty handlowej. Redakcja Niebezpiecznika może, ale nie musi podzielać opinii znajdujących się w poniższym tekscie. Zachowano pisownię oryginału.

Święta to ulubiony okres cyberprzestępców. Co roku nowy wirus oszukuje licznych użytkowników, wykorzystując święta jako przynętę. W rym roku nowy wariant znanego wirusa Koobface GK wykorzystuje święta Bożego Narodzenia do rozprzestrzeniania się przez Facebook.

Facebook jest ulubionym miejscem polowania dla crackerów. Ogromna baza użytkowników tego serwisu społecznościowego oraz łatwość z jaką cyberprzestępcy mogą przejmować konta, sprawiają, że jest on bardzo atrakcyjnym kanałem do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Tak jest w przypadku najnowszego wariantu znanego robaka Koobface GK. Przynętę stanowi film ze świątecznymi życzeniami zamieszczony na stronie YouTube. Po włączeniu filmu lub kliknięciu w link na stronie użytkownik pobiera i instaluje robaka.

Kiedy wirus zostanie zainstalowany na komputerze, na ekranie pojawia się poniższy rysunek z ostrzeżeniem o ponownym uruchomieniu komputera w ciągu trzech minut, jeśli użytkownik nie wprowadzi właściwego kodu captcha (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) weryfikującego, czy użytkownik jest człowiekiem. Po upływie trzech minut nie dzieje się nic, ale komputer jest niezdatny do użytku. Po każdorazowym wpisaniu kodu captcha robak rejestruje nową domenę, na której film będzie przechowywany w celu dalszego rozpowszechniania.

serwisy społecznościowe stały się jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez hakerów do rozpowszechniania ich tworów ze względu na mylne poczucie bezpieczeństwa użytkowników w odniesieniu do zawartości tych serwisów. Przeważnie użytkownicy mają zaufanie do wiadomości i treści, które otrzymują, dzięki czemu hakerzy uzyskują dobre efekty poprzez te kanały
— Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs

Boże Narodzenie: najlepsza pora dla crackerów

Użytkownicy internetu często wysyłają za pośrednictwem sieci kartki świąteczne. O tej porze roku liczba zarażonych komputerów jest zawsze wysoka, gdyż pojawiają się nowe wirusy, które wykorzystują wzmożoną aktywność użytkowników.

Co roku w okresie Bożego Narodzenia wykrywane są nowe typy złośliwego oprogramowanie stworzone specjalnie z myślą o świętach:

MerryX.A pojawił się w 2005 r. Dostawał się do komputerów użytkowników w załączniku do wiadomości e-mail z życzeniami świątecznymi. W rzeczywistości był to trojan, którego zadaniem było rejestrowanie znaków wprowadzanych na klawiaturze i kradzież informacji. W ciągu zaledwie tygodnia wirus zdołał zainfekować ponad 50 tys. internautów.

Zafi.D. Choć ten robak pojawił się w 2002 r. i jest wciąż rozpowszechniany za pomocą e-maili zawierających życzenia świąteczne jako przynętę. Bez wiedzy użytkownika robak otwiera port w zainfekowanym komputerze i pobiera innego trojana.

– Rodzina złośliwego oprogramowania Navidad (Boże Narodzenie w języku hiszpańskim) ma wiele wariantów. Te przebiegłe robaki pojawiły się w 2007 r. Są trudne do wykrycia, ponieważ dostają się do komputerów w odpowiedzi na e-mail wysłany wcześniej do innego (zainfekowanego) odbiorcy. Wiadomość zawiera plik Navidad.exe, który zaraża komputer, gdy zostanie uruchomiony.

Oto kilka rad na temat bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisów społecznościowych:

1) Nie klikaj w podejrzane linki z niezaufanych źródeł. Dotyczy to również wiadomości otrzymywanych na Facebooku lub w innych serwisach społecznościowych, a nawet pocztą e-mail.

2) Jeśli klikniesz w taki link, sprawdź stronę docelową. Jeśli jej nie rozpoznajesz, zamknij przeglądarkę.

3) Nawet jeśli strona docelowa nie wzbudza Twoich podejrzeń, ale pojawia się komunikat proszący o pobranie jakiegoś pliku, nie akceptuj.

4) Jeśli pobierzesz lub zainstalujesz plik wykonywalny, a Twój komputer zaczyna wyświetlać komunikaty, prawdopodobnie znajduje się w nim wirus.

5) Dbaj o odpowiednie zabezpieczenie komputera, abyś miał pewność, że nie narażasz się na ryzyko zainfekowania złośliwym kodem.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

2 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. coś się uparli na tego facebooka,koś go nie lubi (co chwil słychać że tam co się dzieje) albo ma tak słabe zabezpiecenia że każdy może się włamać

  2. NA facebooku chyba będzie coraz gorzej. Dużo użytkowników stanowi łatwy łup. Trzeba uważać i warto korzystac z tego FF i jakiegoś dobrego pakietu IS

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: