11:30
20/10/2012

BBC w swoim oficjalnym stanowisku przeprasza widzów za trudności jakie w tym tygodniu pojawiły się w odbiorze kanałów tej stacji na terenie Europy i Środkowego Wschodu. Nie wskazuje palcem na winnych, ale robią to inni — brytyjski Telegraph podał, że za zagłuszaniem sygnału satelitarnego stać ma Syria z Iranem.

Syria i Iran zakłócają transmisję satelitarną Eutelsatu

Powód? Według rządu Syrii stacje telewizyjne BBC i CNN przedstawiają fałszywe informacje na temat sytuacji w tym kraju, podjudzając tym samym trwającą tam wojnę domową.

BBC Arabic

BBC Arabic

Zagłuszane mają być transpondery satelitarne kontrolujące obszar Morza Śródziemnego. Warto jednak wspomnieć, że wcześniej Eutelsat przestał transmitować 19 irańskich kanałów. BBC w swoim oświadczeniu podnosi, że zakłócanie transmisji satelitarnej narusza międzynarodowe umowy. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych idzie o krok dalej i twierdzi wprost, iż tego typu działania są po prostu nielegalne.

Jamming dość powszechny…

Przypomnijmy, że w trakcie walk obalających reżim Mubaraka, Egipt całkowicie odciął się od internetu. Aby wspomóc wymianę informacji w tym kraju, w Europie uruchomiono wtedy kilka usług typu Dial-Up, które umożliwiły Egipcjanom łączenie się z internetem w “staroświecki” sposób, za pomocą linii telefonicznych. Plan cenzury “internetu” tego nie przewidział…

Z kolei w Krakowie, w trakcie pogrzebu prezydenta Kaczyńskiego pojawiła się informacja o zagłuszaniu telefonii komórkowej — powodem miała być chęć ochrony dyplomatów przed ewentualnymi bombami z zapalnikami aktywowanymi via GSM.

I na sam koniec “wspominania” jammingu powróćmy do Wielkiej Brytanii. To tam w trakcie Igrzysk Olimpijskich działała “bezprzewodowa policja“, której celem było namierzanie kibiców stawiających niekoncesjonowane Access Pointy (wyłączność “na Wi-Fi” miała jedna firma).


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jakoś trzeba się bronić przed propagandą telewizji :)

  • off tv = on thinking

 2. Voice of America też wskazuje winnych i podaje to jako komunikat w newsach i swoich programach innojęzycznych – Jako przyczynę wskazuje interferencje z Syrii.
  Ba, sluchajac jednego z ich kanałów natknąłem się na takie zabawy wczoraj.
  Niestety mój sprzęt jest bardzo profesjonalny – Dekoder cyfrowego polszmatu, więc nawet nie byłem w stanie tego przekazu odczytać, ale BER skoczył niebezpiecznie nisko na ten konkretny transponder.

  • Czyli co, mieszkasz w Syrii, czy ichni wywiad przyjechał pod twoją chałupę i sieje po tych częstotliwościach

  • “BBC w swoim oficjalnym stanowisku przeprasza widzów za trudności jakie w tym tygodniu pojawiły się w odbiorze kanałów tej stacji na terenie Europy i Środkowego Wschodu.”

  • Obecne zakłócenia tyczą się także transpondera z którego nadawane są programy Eurosport i Eurosport 2 w SD. Powodem zakłóceń jest prawdopodobnie francuski program informacyjny France 24 nadający w dwóch językach, angielskim i francuskim.

   Kanały HD Eurosportu są nadawane z transponderów naszych platform satelitarnych (Eurosport HD z Cyfry+, Eurosport 2 HD z N), tak więc nie ma obaw o przerwy w odbiorze.

  • BEER nisko skoczył? Chyba opadł w miarę picia.

  • “Czyli co, mieszkasz w Syrii, czy ichni wywiad przyjechał pod twoją chałupę i sieje po tych częstotliwościach”
   Wystarczy zakłócić dosył do transpondera.

   Warto jeszcze dodać, że sygnał do większości nadajników naziemnych w Polsce dosyłany jest drogą satelitarną. Teraz wraz z wprowadzeniem DVB-T się to zmienia, ale radio zostaje przy dosyle satelitarnym. W swoim czasie miała miejsce taka ogólnopolska awaria: http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=7346 (login: radiopolska, hasło: radiopol – to takie prymitywne zabezpieczenie przed botami, a początkowo protest przeciw ACTA).

   Satelita przez którego Polskie Radio dosyłało sygnał do nadajników uległ awarii (zmienił swoją pozycję), przez co praktycznie w całym kraju zamilkły stacje Polskiego Radia. Przez kilka minut nie nadawał nawet Solec Kujawski na 225 kHz (przełączyli się na dosył telefoniczny po ISDN, dla modulacji AM to wystarcza). Potem większość nadajników, z braku innego wyjścia, zaczęto zasilać ze… streamu internetowego.

   Gdyby ktoś bardzo chciał, to zakłóciłby i całe radio w Polsce, może za wyjątkiem nadajnika długofalowego w Solcu (ale to jeden obiekt, wystarczy w jakiś sposób odciąć zasilanie) i stacji lokalnych.

 3. Komentarz pisany tylko po to żeby być pierwszy . Radio Wolna Europa też zagłuszano, czekam na syryjskiego Wałęsę. Teraz na poważnie, czy w ramach rewanżu można by tak samo potraktować media reżimowe? Kilka tysięcy baloników z małymi nadajnikami nastawionymi na częstotliwości policyjne. Jako sygnał proponuję jakąś świńską piosenkę.

 4. Eutelsat, operator własnej floty satelitarnej, już wielokrotnie doświadczał zakłócania przekazów satelitarnych z takich krajów jak Iran, Syria czy Libia. Sprawa jest bardzo poważna i skomplikowana, gdyż niemal wszystkie wiązki pokrywają Europę i Bliski Wschód jednocześnie.

  Takiego problemu nie ma na przykład operator Astra, u którego wiązki satelitarne są ściśle ograniczone do Europy, czy samej Unii Europejskiej.

  Zakłócanie polega na emitowaniu jakiegokolwiek sygnału na częstotliwości wejścia transpondera*. To może być zarówno gotowy sygnał cyfrowy jak i zwykła nośna**.

  Jeżeli zakłocenia nachodzą na nasz przekaz, to najpierw podnosi się BER (Bit Error Rate), a przy coraz silniejszym sygnale zakłócającym odbiór się zacina i pojawiają się śmieci na obrazie bądź wogóle sygnał jest niezdatny do poprawnego odbioru.

  Jeżeli zakłócenia nie nachodzą na nasz przekaz, to mogą spowodować np. obniżkę mocy na wyjściu transpondera, aby moc wyjściowa była taka sama. W efekcie widzowie w Europie, którzy mają dużo lepsze pokrycie mogą nie zauważyć zakłócania, natomiast tam gdzie poziom sygnału jest dużo niższy (Bliski Wschód) mogą się pojawić problemy w odbiorze.

  * – transponder = odbiornik, sterowanie i nadajnik w jednym. Przechwytuje sygnał z wyższego pasma i emiguje go na niższym.
  ** – http://en.wikipedia.org/wiki/Carrier_wave

  • Znasz się an satelitach? Polecił byś jakąś lekturę?

  • @Olek – lektury nie mam, ale sporo można się dowiedzieć z forów i serwisów takich jak satkurier.pl, satclub.pl, parabola.cz, czy z różnych zagranicznych stron.

 5. Jak na mój gust to rząd Syrii ma rację.

  Nie wierzę ani jemu ani tym bardziej BBC czy CNN bo takie ściemy i manipulacje jakie oni potrafią robić to szkoda gadać ale sądzę, że to mądra decyzja.

  Pozdrawiam

 6. No, ale żeby BBC dla dzieci zakłócać ? Chyba, ze tez jakaś propagandę szerzy

 7. Chciałbym wspomóc w jakiś sposób działania Syrii oraz Iranu , może ktoś orientuje się czy jest możliwość dokonania anonimowego przekazania niewielkiej kwoty pieniężnej ?

  • Niestety wszystkie przelewy z zsre do Iranu czy Syrii zostały zablokowane więc chyba tylko btc, ale 3a by wiedzieć komu wysłać.

  • premium sms z 2,88 z VAT nie działają tam :(

 8. Oczywiście, że Syria ma rację, choć to może i narusza “międzynarodowe umowy”. Jednak nie ma wielkiego wyjścia, bo przecież zjednoczone siły osi USA-Izrael-GB, wraz z ich usłużnymi mediami, nie przebierają w środkach – mając w głębokiej pogardzie wszelkie międzynarodowe umowy, prowadząc nielegalne działania wojenne – organizując, sponsorując zamieszki i topiąc we krwi to państwo dla swoich partykularnych, imperialnych interesów. Trzymam kciuki za Syrię, Iran w swojej walce o wolność i niezależność od swoistej dżumy, zwanej zachodnią demokracją.

 9. Skoro Eutelsat zablokował 19 stacji Irańskich ( http://www.newsvine.com/_news/2012/10/15/14447583-european-satellite-provider-cuts-off-iranian-tv ) to naturalnym odwetem jest blokowanie sygnału eutelsatu do momentu aż przeproszą i wznowią transmisje.
  Ja, że cenzury nie lubię mam nadzieję, że owa firma padnie.

  • Ta firma nie padnie i ma powód do zablokowania transmisji. Iran od wielu lat zakłócał przekazy na satelitach Eutelsatu, szczególnie podczas licznych zamieszek czy wyborów prezydenckich.

   Niestety zakłocenia obejmują nie tylko pojedyńcze programy telewizyjne, ale także wszystkich innych nadawców na tych samych multipleksach.

   Kila lat temu problemy miała śląska TV Silesia, a także słoweńskie kanały telewizji publicznej. To jest dopiero cenzura.

  • @krz
   Dzięki, muszę doczytać

  • Niedawno AsiaSat wyłączył bez podania przyczyny irański kanał newsowy PressTv. Większość udziałów AsiaSat posiada firma General Electric we władaniu Davida Rockefellera – globalisty, głównego udziałowca Citi Group i wielu korporacji – w tym naftowych (Exxon Mobile, …). Nie trzeba dodawać, że Iran nie jest ulubionym krajem takich ludzi, zwłaszcza że Iran jest poza mackami bankowej mafii (poza systemem rezerwy frakcyjnej i pieniądza fiat). Wojna jest nieunikniona, a w tej chwili trwa wojna propagandowa. Polecam pooglądać PressTv na ich stronie internetowej. Są tam dostępne ciekawe materiały. Hańba dla Astry za zdjęcie kanału z ich satelity. To atak na wolność.

 10. Na satelicie nie ma multipleksów, ale transpondery…

  • Transponder zawiera multipleksy (SCPC) lub jeden szerokopasmowy (MCPC), stąd ta częsta pomyłka, ponieważ na głównych pozycjach satelitarnych zwykle panuje: jeden transponder = jeden multipleks.

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Single_Channel_Per_Carrier

 11. To te satelity nie mają jakiejś “węższej” anteny na uplinku? Przecież wiadomo, kto go wystrzelił, więc i wiadomo, gdzie jest jego naziemny nadajnik, nie musi wejście transpondera zbierać sygnału z całej Europy i Azji Mniejszej. Owszem, nie ma idealnie kierunkowych anten, ale różnica kilkunastu czy być może nawet dwudziestu kilku dB robi swoje. Zagłuszający musieliby nieźle przywalić mocą. Zaś prawowity właściciel podbiłby tylko trochę swoją moc i tyle (no chyba, że śakieś przepisy mu nie pozwalają).

  • nie, nie ma idealnie kierunkowych anten :)

 12. Czy też ostatnio mieliście kłopoty z eurosportem 1 i 2?NIe chodzi mi o te w hd.Zanikający sygnał itp.

  • Tak, te kanały też są zakłócane, ponieważ z tego samego transpondera (multipleksu na nim) nadawane są dwa informacyjne programy France 24. Eurosport uruchomił tymczasowe niekodowane kopie z 11642 H SR:27500 3/4

 13. Powinni zakłócać TVN,POLSAT i TVP, to w Polsce ludzie by byli mądrzejsi, a tak powtarzają USSraelskie brednie

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: