12:48
22/10/2021

W ostatnich miesiącach wielu dziennikarzy pytało nas o to, jak mogą wykryć, czy są inwigilowani oraz jak zabezpieczyć zarówno siebie jak i komunikację ze swoimi źródłami, zwłaszcza tą przez internet i telefon. Niektórzy podejrzewali, że zostali zhackowani, a ich służbowa i prywatna korespondencja jest monitorowana (por. Dziennikarze byli infekowani Pegasusem). Inni dostawali anonimowe pogróżki i obawiali się o swoich bliskich. Do kilku zgłosili się sygnaliści z ważnymi informacjami, a dziennikarze chcieli wiedzieć jak się z nimi komunikować tak, aby nikt nie był w stanie ustalić tożsamości sygnalisty, nawet w przypadku przeszukania i zabezpieczenia ich komputera i smartfona (por. Czy ktoś wrabia dziennikarza Wyborczej, aby przejąc jego komputer?).

Na bazie rozmów z tymi, którzy się do nas zgłosili oraz przekazywanych im porad przygotowaliśmy specjalne, dedykowane prasie i mediaworkerom szkolenie. Kilka tygodni temu zrealizowaliśmy je w formie warsztatów dla jednej z redakcji i jej zespołu dziennikarzy śledczych oraz wspomagających ich pracę prawników.

Szkolenie okazało się sukcesem i jak widzicie powyżej, otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback: na 11 ocen, każda to 5/5. Ale ważniejsze jest to, że uczestnicy warsztatów faktycznie zmienili niektóre swoje zachowania i zwiększyli swoje bezpieczeństwo online, stając się dzięki temu trudniejszym celem nie tylko dla detektywów, którzy niekiedy są przeciwko nim wynajmowani przez firmy będące celem dziennikarskich śledztw, ale także bardziej pospolitych stalkerów/hejterów oraz zwykłych internetowych przestępców.

Dlaczego dziennikarze powinni znać techniki OPSEC-u i OSNT-u?

Materiał szkolenia jest mocno przećwiczony w boju. Bazuje na naszych własnych, ponad 15-letnich dziennikarskich doświadczeniach, a także eksperckiej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Sami, poruszając niekiedy bardzo wrażliwe tematy, stawaliśmy się obiektem internetowych ataków “odwetowych” i pogróżek. Wiele razy musieliśmy chronić tożsamość naszych informatorów, nie tylko podczas policyjnych przesłuchań.

Przez lata wypracowaliśmy procedury i znaleźliśmy narzędzia, które po prostu są skuteczne i pozwalają nam na swobodę pracy przy zachowanie odpowiedniego poziomu OPSEC-u. Poza tematyką OPSEC-u (czyli zabezpieczenia siebie, bliskich i źródeł) na szkoleniu pokazujemy też wiele OSINT-owych sztuczek i narzędzi, które ułatwiają pracę dziennikarzy i pozwalają albo dotrzeć do kluczowych informacji albo potwierdzić “cynk” w niezależny sposób.

Poniżej znajdziecie ogólną, proponowaną przez nas agendę szkolenia. Całość trwa 8h, ale w razie potrzeby możemy ją dostosować pod daną redakcję i jej profil. Skrócić albo rozbudować.


Szkolenie prowadzą: Marcin Maj i Piotr Konieczny

Zaproś Niebezpiecznika do swojej redakcji

Jeśli jesteś dziennikarzem i chciałbyś wziąć udział w tym szkoleniu lub zorganizować je dla swojej redakcji, to wypełnij poniższy formularz. Odezwiemy się do Ciebie, i po ustaleniu szczegółów i dopasowaniu agendy, prześlemy ofertę. Uwaga! Koniecznie użyj swojego służbowego, redakcyjnego adresu e-mail, bo to szkolenie przeznaczone jest tylko i wyłącznie dla dziennikarzy i wspierających ich pracę ze źródłami osób. Nie oferujemy go innym grupom zawodowym.

  Twój redakcyjny adres e-mail: (wymagane)

  Twój telefon: (przyśpieszy kontakt)

  Ile osób chcecie przeszkolić? (wymagane)

  Potwierdź, że jesteś z krwi i kości ;-)

  Nie jesteś związany z prasą, a interesuje Cię cyberbezpieczeństwo albo OSINT? To zobacz nasze szczegółowe i rozbudowane szkolenia, a także krótkie i zwarte internetowe webinary z tej tematyki, przeznaczone dla każdego. Kliknij tutaj aby zobaczyć je ewszystkie.


  Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

  Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

  Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

  3 komentarzy

  Dodaj komentarz
  1. Dobra “inicjatywa”. Agenda mocno zachęca do skorzystania. Każdy portal internetowy, każda redakcja powinna wdrożyć przynajmniej minimalne zabezpieczenia. W praktyce jest tak, że mało kto o tym myśli.

  2. […] nich już została zhackowana. Dlatego wszystkich kolegów dziennikarzy zapraszamy na nasze dedykowane warsztaty z cyberbezpieczeństwa zawierające elementy OPSEC i OSINT. A już teraz, kup sobie i skonfiguruj klucz U2F, to naprawdę bardzo pomaga aby nie stać się […]

  3. […] pozwalają szybko “zapomnieć” dane osobowe źródła są dodatkową ochroną (por. cyberbezpieczeństwo dla dziennikarzy). Nie da się przecież przekazać nikomu danych informatora, jeśli się ich nie […]

  Twój komentarz

  Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

  RSS dla komentarzy: