7:46
3/11/2014

Wszystko zaczęło się ponad 2 lata temu, 4 stycznia 2012 roku, kiedy na forum internetowym pojawiło się anonimowe ogłoszenie-zagadka. Ktoś szukał wysoceinteligentnych osobników, a pierwszym z testów miało być odnalezienie ukrytego przekazu w załączonym do wiadomości obrazku.

Cicada 3301 — szukamy inteligentnych

Oto treść z pierwszej z serii zagadek Cicada 3301:

Hello. We are looking for highly intelligent individuals. To find them, we have devised a test. There is a message hidden in the image. Find it, and it will lead you on the road to finding us. We look forward to meeting the few who will make it all the way through. Good luck

Aby znaleźć rozwiązanie całej serii, oprócz staganografii trzeba było się także wykazać znajomością numerologi Majów, zagadnień z kultury cyberpunkowej oraz odwiedzić kilka budek telefonicznych w 14 miastach na świecie, a także odebrać wiadomość ze skrzynki głosowej jednego z numerów telefonów. Ale zacznijmy od początku. Spoiler alert!

Rozwiązał wszystkie zagadki, ale…

Joel Eriksson jest jednym z nielicznych, który rozwiązał wszystkie zagadki. Z pierwszego obrazka odzyskał przy pomocy narzędzia do analizy steganograficznej ciąg znaków, który po użyciu szyfru przesuwającego, ujawnił URL do innego obrazka.

Jedno z zadań-obrazków z serii Cicada 3310

Jedno z zadań-obrazków z serii Cicada 3310

On też zawierał tajną wiadomość — link do Reddita z kodem Majów w nagłówku strony i kilka podejrzanych komentarzy, które okazały się być fragmentami zaszyfrowanej wiadomości. Po ich odszyfrowaniu przy użyciu wskazówek z rozwiązań poprzednich zagadek Joel trafił na numer telefonu. Wykonane połączenie przekierowało go na pocztę głosową, która powitała go następującą treścią:

Very good. You have done well. There are three prime numbers associated with the original final.jpg image. 3301 is one of them. You will have to find the other two. Multiply all three of these numbers together and add a .com to find the next step. Good luck. Goodbye.

Okazało się, że brakującymi liczbami pierwszymi jest wysokość i szerokość obrazka. Pomnożenie ich z 3301 wskazało adres strony internetowej na której komunikat kazał odświeżyć stronę za pewien czas. Dopiero wtedy na ekranie pojawiały się liczby. Były to koordynaty GPS wskazujące budki telefoniczne w takich krajach jak: Hiszpania, Polska, Rosja, Francja, USA, Japonia.

Plakat Cicady w Warszawie

Plakat Cicady w Warszawie

Joel poprosił internautów o pomoc i wspólnymi siłami namierzono ulotki z wizerunkiem cykady i kodem QR. Kody doprowadziły do kolejnych obrazków, w których zakodowano fragment wiersza Williama Gibsona – Agrippa. Po zaaplikowaniu na nim kodu książkowego, który był wynikiem jednej z poprzednich zagadek, z treści wiersza odczytano URL do sieci Tor.

Errikson jednak nie dał rady go zobaczyć. W międzyczasie bowiem osoby stojące za zagadkami Cicada 3301 umieściły na stronie oświadczenie, że są rozczarowani postawą internautów, którzy choć pracują razem, to jednak żaden z nich nie wykonał wszystkich zadań samodzielnie. Nie chcieli “odtwórców”.

Jakie jest rozwiązanie?

Czy ktoś poza Erriksonem dotarł tak daleko? Jeśli tak, to dlaczego się nie ujawnił? W internecie można znaleźć informacje, że ci, którym udało dotrzeć się do prawidziwej treści strony w sieci Tor zostali zaproszeni do “prywatnego” rozwiązywania dalszych zagadek.

Wciąż jednak nie wiadomo kto stoi za Cicada 3301? Agencje rządowe? Grupa podziemnych hackerów? (Cicada 3301 oficjalnie zaprzecza, że ma związek z nielegalną działalnością) Bankowy establishment? A może to niesztampowa kampania proszku do napoju lub gum do żucia? W internecie jest kilka przerażających oświadczeń rzekomych członków Cicady, ale czy są prawdziwe?

Macie szanse odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie, ponieważ w sieci pojawiło się zadanie na 2014 rok od grupy Cicada 3301 — znów jest to obrazek:

Zadanie Cicada 3301 na 2014

Zadanie Cicada 3301 na 2014

Hello. Epiphany is upon you. Your pilgrimage has begun. Enlightenment awaits. Good luck. 3301.

Jeśli zagadki was przerastają, w internecie jest pełno wskazówek (i domysłów). Powstała specjalna wiki poświęcona projektowi Cicada 3301, są też kanały na IRC i odpowiednie forum na Reddicie. Zabawa idealna na zimowe wieczory …ale, podobnie jak z Joel, wchodząc do gry po czasie, możecie już nie dotrzeć do wszystkich elementów zagadki…

PS. Dziękujemy Michałowi za przypomnienie o Cicadzie.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Subskrybuję komentarze ;)

 2. To sobie przypomnieliście na dwa miesiące przed edycją 2015 ;)

  Tu jest wikia dot cicada3301 2014:
  http://uncovering-cicada.wikia.com/wiki/CICADA_3301_2014_PUZZLE

 3. Sorry, ale takie zagadki to ja moge wymyslac na peczki. Albo 15-letni pryszczak.

  NEXT!

  • mass media muszą czymś żyć :-) jak będzie mln $ do wygrania to wezmę udział – albo wymyślę sobie jakieś zadania i sam je rozwiążę i b edę sławnym hakierem czy kimśtam ^^ hurrra

  • A moze po prostu grupa hobbystow, ktorzy szukaja nowych czlonkow? Nie wszystko co chociaz troche wykracza poza szara codziennosc jest robione przez znudzonych gimbusow :) Tajne stowarzyszenia jak np Skull and Bones naprawde istnieja.

  • ten troll poszedł o wiele za daleko

 4. Aż przypomina się 2.3.5.41 ;)

 5. wymyslenie tego nie jest takie proste jak sie wydaje, rozwiazanie tym bardziej.

 6. To już Świat Wiedzy szybciej o tym pisał ;) Przypomnijcie na początku 2015 o nast. edycji :D

 7. szkoda pradu na takie g*wna, ktore prowadza do niczego. jak ktos ma za duzo czasu, to niech sobie rozwiaze krzyzowke panoramiczna.

 8. przypomniałem Wam ze 3 razy przed rozpoczęciem i jak już zaczeli rozwiązywać nowe zagadaki,a teraz gdy bliżej do nowej zagadki wrzucacie stary materiał :D

 9. zamiast zajmować się takimi bzdetami, lepiej zająć próbą rozwiązania jakiegoś istotnego problemu współczesnego świata…

  • Rozwiązałeś już jakiś?

 10. przeczytawszy Enlightment awaits, wtedy tez zrobilem ze zdjecia negatyw.. i sie zaczelo.. :p

 11. Inteligentni ludzie nie szukają takich grup.
  To one szukają geniuszów.

 12. “kilka przerażających oświadczeń rzekomych członków Cicady” – pasuje to oświadczenie do klasycznego do wzorca od teorii spiskowych.W sprawie “sekretnych masońskich organizacji” takich wpisów “nawróconych chrześcijan” jest nieco więcej,szablon podobny – możliwe że to oświadczenie to kolejne “misjonarstwo” katolickie – choć nie należy wykluczać poprawności podanej informacji.I to nie zmienia faktu,że im bardziej zaglądasz w otchłań,tym otchłań bardziej zagląda w ciebie – stąd wchodzenie w takie zagadki jest nieco ryzykowne,ograniczony czas i “znikające ślady” sprzyjają namierzeniu i zlokalizowaniu.Wzorzec niestety faktycznie paramasoński,a współpraca z kimś, kogo celów się nie zna, to kiepski interes.Można zostać wykorzystanym.
  “Inteligentni ludzie nie szukają takich grup.
  To one szukają geniuszów.” – no na pewno.Współpraca z kimś,kogo celów nie znamy to wystawienie się na inną formę ataku.Socjotechniczno-manipulacyjny, celem przejęcia naszych zasobów.Nie komputerowych.Cenniejszych.Intelektualnych.

 13. Nemesis Game IRL ;).

 14. Cóż, ten tekst a pastebinie jest niestety przesiąknięty błędami.
  1. Osoba, która w tej chwili uprawia taką religijną propagandę, często nie myśli całkowicie logicznie i (z definicji religii) krytykuje wszystko, co nie pasuje do religijnego światopoglądu, nieraz nadpisując własne wspomnienia. W tym momencie zapala się lampka ostrzegawcza.
  2. Te ezoteryczne brednie (piszę kolektywnie, oj, tam Ubermensch, świadomość itd.) sprawdzają się w niewielkim procencie populacji. Reszta generycznych odpadów, którzy w naturalnym środowisku posłużyłyby dla drapieżników, owym zasadom nie podlega.
  Cóż więc to jest ta Ciccada? Rzucę takie dwie możliwości:
  1. Kolejna kampania reklamowa. Może HR jakiejś firmy. Zauważmy, że np. steganografii można dokonać na nieskończenie wiele sposobów. Dlaczego akurat te, do których są narzędzia? A nie te, do których trzeba badać ciągi różnic, dzielić na nieskończenie wiele różnych segmentów i próbować demodulować?
  2. “Próba mikrofonu”. Jakaś organizacja wywiadowcza testuje metodykę kontrolowanego “information bubble” na odpowiednio zmyślnych hackerach (stąd wstępna próba posługiwania się tymi narzędziami). Jak na razie mamy informacje o tym, że ktoś rozwiązał zagadki z pomocą innych internautów. Pytanie: Czy innych internautów?

  • Ten tekst na pastebinie może być “dla zmyły”.

 15. Ja obstaje za nasz silna grupa Dragon Sector miejsce 1, oni mogą szukać indywidualisty co nie byłoby bezsensowne. Przy okazji słynny Erickson I jego team Team ClevCode jest na miejscu 5.

  …This year (2013), we are currently ranked 5th in the world, according to ctftime.org. The competitions we have focused on the most so far have been Codegate and SECUINSIDE, where we qualified to the finals in South Korea in both cases. In Codegate we got 5th place in the qualifiers and 6th place in the finals, in SECUINSIDE we came in 3rd place in both the qualifiers (out of 1083 registered teams) and the finals.

  https://ctftime.org

  http://blog.dragonsector.pl

  • Individuals w znaczeniu osoby, nie indywidualiści.

 16. Mateusz, prosze
  Mozę nie jest to jasne ale chciałem wspomnieć o tym, ze poprzednio Cicada odrzuciła grupowe rozwiązywanie problemu!

 17. Samodzielne sprawdzanie wiadomości w budkach telefonicznych w 14 miejscach świata – już tylko to świadczy o tym czym jest ten konkurs… ;]

 18. Chodzi o to:

  Fala( )2001

 19. ech przypomniały mi się stare czasy gdy wchodziło się na IRCa albo na usenet i w sumie wszystkie osoby to byli jacyś specjaliści, bardzo łatwo było wymienić się doświadczeniami lub znaleźć kogoś do współpracy przy projekcie. Dzisiaj internet to śmietnik i odśmiecenie informacji stanowi duży problem, nawet jak się szuka grafika to dostaje się CV 1000 osób, które w większości nie wiedzą jak poprawnie używać programów do grafiki.

  • orly? siedzisz w złych miejscach.
   chodź rzeczywiście chłamu teraz więcej niż kiedyś. ale jam dobrej myśli, w przyszłym roku indygo. :-)

 20. nie możecie w prost powiedzieć o co loto ?
  i tak po jakims czasie wszyscy bedą wiedzieli

  • skąd wiesz?

 21. No i mamy edycję 2016 :-)
  http://boards.4chan.org/x/thread/17180738

 22. z tego co widzę to w tym roku ruszyli z poziomu appek na mobile. właśnie próbowałem przejść aplikację z pytaniami ale jest ciężka…. link jakby kogoś interesowało itunes.apple.com/us/app/cicada3301-solve-the-mystery/id1094477551?mt=8

  ktoś może doszedł dalej niż do 4 ekranu?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: