20:02
14/12/2019

Od kilku dni po kilkudziesięciu Czytelników dziennie pisze do nas z przerażeniem, że ich telefon “sam wysyła SMS-y z linkami na dziwne polskie numery”. Piszą do nas właściciele i Androidów i iPhonów. Jedni widzą te SMS-y w aplikacji Wiadomości, inni — ku swojemu przerażeniu — tylko na billingach. O co chodzi?

Najpierw przytoczmy klika e-maili od Czytelników:

Mój telefon dziś rano sam wysłał SMS na numer 732 232 984 o treści
“(kyEtX7WIjE3c) Google weryfikuje numer telefonu: https://goo.gl/LHCS9W”
Było to o 05:53, jeszcze spałem więc nie był to przypadkowo wysłany SMS z kieszeni.

W dniu dzisiejszym trzykrotnie z różnych numerów dostałam na numer telefonu służbowego smsy rzekomo od Googla o treści “Google weryfikuje numer telefonu” i link do kliknięcia. Oczywiście nie klikałam.

analizując billingi polaczen odkrylam ze moj telefon wyslal sam smsy pod numer 732 232 986. oczywiscie nie wiem co w nich bylo, bo polaczen nie mam na telefonie. znalazlam w necie, ze sluzy do oszustw. te smsy zostaly wyslane 18 listopada, to byl dzien kiedy po raz pierwszy uruchomilam nowy telefon. xiaomi mi9t. czy jest jakis sposob, by przeskanowac androida pod kątem czy nie ma jakichs preinstalowanych wirusow?

Po wpisaniu numeru w google pojawia się informacja od innych użytkowników, że jest to próba wyłudzenia danych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim smsem, jednak dzisiaj podpiąłem numer pod aplikacje BOLT, która rzekomo miała wyciek danych.

W sumie to nie wiem na ile to naprawdę Google. (…) Jest to na tyle nieczytelne i nielogiczne że właśnie pytał się mnie o to doktor wykladajacy na politechnice, bo dostał 2 sms.

Wczoraj późnym wieczorem otrzymałam SMS od nieznanego mi numeru o treści “Google weryfikuje numer telefonu.” do którego dołączony był też link. Chwilę później zauważyłam, że w spisie połączeń esemesowych mam również wiadomość o podobnej treści do innego, ale bardzo podobnego numeru (różnił się tylko ostanią cyfrą), z tym że w tym wypadku to ja byłam nadawcą wiadomości. Rzecz jasna samodzielnie nie pisałam takiej wiadomości, musiało się to stać automatycznie i bez mojej wiedzy, co bardzo mnie martwi i zastanawiam się czy mój telefon nie został zainfekowany.

Nie, Twój telefon nie jest zhackowany!

Jeśli zauważyłeś, że Twój telefon wysłał SMS na któryś z poniższych numerów:

732232988
732232986
732232984
732100230

o treści:

Google weryfikuje numer telefonu https://goo.gl/LHCS9W

lub

Google is verifying phone# of this device Learn more: https://goo.gl/LHCS9W

To nie wpadaj w panikę. Twój smartfon nie jest zainfekowany! To nie żaden atak, to nie są SMS-y Premium.

Gdybyś kliknął w podany w wiadomości link (ale dobrze, że nie kliknąłeś — nieufność to podstawa przy podejrzanych wiadomościach!), to mógłbyś przeczytać, że takie SMS-y — zarówno WYCHODZĄCE z Twojego telefonu, jak i PRZYCHODZĄCE na Twój telefon, to standardowa metoda weryfikacji, czy podany przez Ciebie numer telefonu w ustawieniach Twojego konta Google wciąż należy do Ciebie:

Te SMS-y, raz na jakiś czas (raz na rok?) z Twojego telefonu do siebie wysyła Google, a czasem też takiego SMS-a wysyłają na Twój numer sami:

Te od Google mogą przyjść z “dziwnego numeru” lub po prostu z nazwy “Google”:

Google robi to, bo mu na to pozwoliłeś, kiedy podczas konfiguracji konta Google podałeś numer telefonu. Ustawieniem tym możesz sterować, wystarczy wejść w “Ustawienia” a następnie “Google”:

Czy te SMS-y do Google kosztują?

Te przychodzące od Google — nie. Te wysyłane przez Twój telefon, tak. Ale to stawka za normalny SMS, bo jak widzisz powyżej, SMS-y są wysyłane na polskie numery i nie znamy przypadku, aby były wysyłane częściej niż 2 razy na rok. Nie są to więc duże pieniądze.

A dlaczego taki dziwny numer?

Każdy numer, będzie “dziwny” — bo przecież nie masz numeru do Google wpisanego do książki adresowej — a żeby proces weryfikacji był tańszy i sprawny (pomyśl o milionach użytkowników), musi to być co najmniej kilka numerów.

Zgadzamy się, że cały proces nie jest zbyt intuicyjny i może budzić obawy. Ale naprawdę, nie jest to nic, czym należy się przejmować pod kątem bezpieczeństwa Twojego telefonu.

Nawet Google boi się swoich SMS-ów

I na koniec perełka. Jak można przeczytać w Dzienniku Zachodnim, który w tej sprawie zdobył wypowiedź przedstawiciela Google — nawet pracownicy firmy wysyłającej te SMS-y ich nie rozumieją i widzą w nich (niesłusznie!) zagrożenie :D


Aktualizacja 15.12.2019, 10:25
Jak się okazuje, nie tylko pracownicy Google nie wierzą w prawdziwość wysyłanych przez firmę wiadomości. Nawet ich sztuczna inteligencja wbudowana w Androida ma do tych SMS-ów zastrzeżenia 🤣

Więc jeśli następnym razem zobaczysz kogoś, kto zdezorientowany lub przerażony wkleja screena takiego SMS-a i pyta o co chodzi, daj mu znać — że wszystko z nim w porządku i nie tylko dla niego, te SMS-y wyglądają jak przekręt. A potem podeślij mu ten artykuł. Niech się uspokoi.


Aktualizacja 17.12.2019, 17:29
Skontaktował się z nami Piotr Zalewski z Google, którego wypowiedź zamieścił Dziennik Zachodni. Piotr wyjaśnia, że w momencie udzielania wypowiedzi dziennikowi, nie miał pełnych informacji o przedmiotowych wiadomościach SMS:

Jak Państwo słusznie napisaliście, użytkownik Google po wyrażeniu zgody, może otrzymywać smsy od Google i jego urządzenie może wysyłać smsy do Google. Więcej informacji na ten temat w tym polskojęzycznym artykule w naszym Centrum Pomocy.
Przypadki podszywania się pod Google (phishing) i próby wyłudzenia danych zdarzają się od lat dość regularnie. Gdy kilka dni temu skontaktował się z nami Dziennik Zachodni nie mieliśmy niestety pełnego zestawu informacji zarówno wewnętrznie jak i od dziennikarza. Jesteśmy już w kontakcie z Dziennikiem Zachodnim, by zaktualizowali swój tekst i przepraszamy za ten błąd z naszej strony.
Zespołom wewnętrznie zwróciliśmy też uwagę na to, że proces weryfikacji z perspektywy użytkownika może być niejasny.

Google zwróciło też uwagę na to, że taka forma weryfikacji może być niejasna i zapewne niebawem nastąpi tu jakaś zmiana.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

132 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Możecie dorzucić do artykułu numer 732 232 987 :D

 2. Mimo wszystko to skandal że wysyłają płatne smsy na koszt użytkowników.

  • Zgadzam się.

  • Ale wyraziłeś na to zgodę. Twoja wina jak nie czytasz TOS.

  • Po włożeniu nowej karty SIM z nowym numerem od razu mi wysłał tego smsa, Google poprostu zbiera wszystkie numery jakich używamy, nie pyta się o to, zapewne jedynie gdzieś głęboko w ich regulaminie jest to zaszyte

  • Darmowa wyszukiwarka, darmowe dokumenty, darmowe miejsce w chmurze, darmowy system operacyjny, darmowe aplikacje mobilne(pomijam przychody z reklam)… więc może odżałujmy te 10gr za sms-a bez żalu;)

  • a czy teraz da się założyć konto gógla bez podania telefonu i bez zgód na te głupawe smsy?

  • @Adam to tak, jakbyś stwierdził, że skandalem jest, że dostawca internetu, albo kasjer w sklepie żądają od ciebie pieniędzy za wykonanie usługi/zakup produktu którą dam zainicjowłeś :) Skandalem byłoby, gdyby nie było to zapisane w TOS, a mimo to by tak robili.

   @An To albo trzeba czytać regulaminy, albo nie korzystać z usług Google, albo… pogodzić się z tym i nie narzekać, bo to pokazuje tylko wielkość własnej ignorancji.

   @detroit Oczywiście – podanie numeru telefonu jest opcjonalne: https://support.google.com/accounts/answer/1733224?hl=pl (sam przed chwilą to sprawdziłem, zakładając nowe konto)

  • I jeszcze na dodatek to nie Google te pieniądze dostaje. A i tak w większości przypadków abonament obejmuje bezpłatne smsy, więc nie dramatyzowałbym tak.

  • @jq
   Jak widać nie jest. Może google jeszcze przepuszcza niektóre kraje, albo wersje przeglądarki, albo wymaga wyłączonego adblocka, ale u mnie zakładanie nowego konta google niezmiennie kończy się komunikatem, którego nie da się przekoczyć:

   Weryfikowanie numeru telefonu

   Ze względów bezpieczeństwa chcemy mieć pewność, że to naprawdę Ty. Wyślemy Ci SMS-a z sześciocyfrowym kodem weryfikacyjnym. Obowiązują standardowe opłaty

   Jeżeli google kłamie w tak drobnej sprawie – dlaczego nie mieliby kłamać w wielkich?

 3. “Te wysyłane przez Twój telefon, tak. Ale to stawka za normalny SMS, bo jak widzisz powyżej, SMS-y są wysyłane na polskie numery i nie znamy przypadku, aby były wysyłane częściej niż 2 razy na rok. Nie są to więc duże pieniądze. ”

  A nie, to spoko… NIE, to nie jest ok, nawet gdyby sms kosztował 1gr. Ba, nawet mając darmowe sms-y to nie jest w porządku, bo dalej ktoś korzysta z twojego konta bez twojej wiedzy (tak, wiem, wytłumaczenie tu jest proste: “zgodziłeś się na to podczas konfiguracji konta”).

  • Poczekaj aż Ci powiem ile danych wysyła Twoja przeglądarka www podczas wchodzenia na strony…

  • Głąbie, sam wyraziłeś zgodę!

  • Dzwonilem do Playa bo wiekszosc to ich numery i kazdy kto ma zapis tego niech zrobi screenshota i wysle na ok@pomocplay.pl

  • I sam sobie odpowiedziałeś. Zgodziłeś się. Pretensje możesz mieć tylko do siebie.

 4. Tak, przeczytałem licencję użytkownika.
  Tak, przeczytałem warunki korzystania z konta Google…

  Hahahhahahahaaha…

  • Moc prawna tych licencji siega tylko tak dalego jak glebokie sa kieszenie podmiotu ktory ich akceptacji wymaga (bo zeby cos takiego mialo rzeczywista moc prawna, musialy by zajsc pewne warunki ktore nie maja miejsca).

   Pozatym, podmiot udostepniajacy tego typu licencje czesto celowo wprowadza uzytkownikow w blad nie poprawnie okreslajac rodzaj tranzakcji (patrz guzik “kup” akceptujacy (bardziej wartosciowa) tranzakcje “zakupu” oprogramowania w sklepie internetowym. “kup” a nie “licencjonuj” czy “wynajmij”).

  • Ps. Pomijajac juz wielokrotnie walkowana kwestie udostepniania licencji do wgladu PO DOKONANIU/ZAMKNIECIU TRANZAKCJI…

  • Żartowniś.
   próbowałem zaznaczyć

 5. No ale w iOS aplikacje nie są w stanie wysyłasz smsów, a jedynie wypełnić treść smsa i przekazać ją do aplikacji wiadomości, więc coś się nie zgadza.

 6. Niezle jaja! A redakcja jeszce uspokaja, ze to normalne.

  Nie, to nie jest normalne, ze automat podejmuje akcje w imieniu uzytkownika bez pytania o zgode.

  • Ale przecież pytał o zgodę. Rok temu. Jak dodawałeś numer i nie przeczytałeś dokładnie warunków usługi w których na zapewne 50-tej stronie było wyraźnie opisane jak działa taka weryfikacja.
   Wzorem do realizacji takiej usługi powinno być to jak wysłanie płatnego smsa z telefonu komunikuje Apple przy aktywacji iMessage.
   I na koniec – redakcja nie uspokaja że to normalne, ale uspokaja że to nie jest niebezpieczne. W końcowym akapicie stoi, że takie podejście wzbudza uzasadniony niepokój.

  • @PK

   A czy zatwierdzalem, ze automat bedzie wysylal platne SMSy akurat gdy jestem za granica na roamingu i nie moge latwo doladowac swojego pre-paida?

  • Dawniej w USA to nawet przy krajowych połączeniach płaciło się za odebranego sms-a. Może to jeden z tych przypadków?

  • Panie Piotrze Konieczny, w moim przypadku wysłali sms’a z numeru którego nigdy im nie podawałem. Co w takim przypadku można zrobić?
   Mam w telefonie 2 karty sim. Jedna jest ustawiona jako karta do połączeń a druga jako karta do internetu. Numeru tej karty do internetu nigdzie nie podawałem.
   SMS został wysłany właśnie z numeru tej drugiej karty internetowej.

  • na coś takiego zgoda powinna być wydawana za każdym razem.

   np. ja byłem jakieś pół roku stalkowany żądaniem podawania mojej pozycji, natychmiast po włączeniu w androidzie GPS do “celów statystycznych”. ile razy odpowiedziałem ‘NIE’, to ścierwo za każdym ponownym włączeniem GPS pytało o zgodę. Prawdopodobnie gdybym odpowiedział “TAK”, to ścierwo od razu dałoby spokój, i samo sobie włączało gdzie i kiedy chce. Na szczęście góglowe ścierwo ustąpiło.

   a z tymi SMSami jest taki problem, że wydanie zgody jest warunkiem koniecznym aktywacji usługi. w dodatku jak się aktywuje z telefonu przy jego inicjalnej (po rozpakowaniu i włączeniu) aktywacji, to sam sobie zczytuje nr. telefonu.

   na domiar złego, jak aktualizuje komponenty google, to warunkiem aktualizacji jest zgoda na nowy fragment licencji i regulaminu.

   google robi co się da, aby wymusić na nas różne zgody. bo albo soft się nie zainstaluje albo nie zaktualizuje, i wkrótce odetną nas od usługi z powodu starego softu, oczywiście po klarownym ostrzeżeniu (zaktualizuj, albo się nie dobijesz). i tak dalej.

  • @Piotr Konieczny – iMessage wysyła smsy konfiguracyjne nawet długo po skonfigurowaniu telefonu.

 7. “Czy te SMS-y do Google kosztują? Te przychodzące od Google — nie. ” — nieprawda, jeśli jesteś za granicą to w oramingu AFAIR kosztuje to 5PLN/SMS

  • Pokazesz która polska sieć nalicza opłaty za odebranie smsa?

  • @Piotr na pewno Orange gdy to ostatni raz sprawdzałem, czyli pewnie nie dalej niż 2015/2016

  • http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00008/D_005_0017768.pdf
   tmobile jak widać w mojej taryfie wciąż — nie 5 co prawda, ale 0,56 do 0,81 netto wciąż kroi

  • Ale cytujesz koszt SMS-a wysłanego, a nie odebranego.

  • @PK.

   KAZDA nalicza, gdy jestes akurat poza Polska na roamingu. A google tego nie wie.

  • Czy Wy naprawdę nie rozróżniacie wysłania SMS-a od jego odebrania i kosztów z tym związanych, czy to efekt sobotniej libacji? Pierwsze jest płatne. Drugie nie.

  • @PK

   Sprawdz IP z ktorego to pisze. Na roamingu place zarowno za odbieranie jak i za wysylanie SMS-ow, numer telefonu mam polski.

  • @Piotr Konieczny

   Za otrzymanie(!) SMSa w roamingu w niektórych przypadkach również się płaci.

   “Jeśli korzystasz ze Stawek Operatorów Zagranicznych – w większości krajów wiadomości odebrane w roamingu są bezpłatne. Jednak niektórzy partnerzy roamingowi pobierają dodatkowe opłaty za odbierane SMS-y w ich sieci.” – przykładowy cytat z cennika Orange

  • @Kastrator @szteniek @Internauta

   Za odbieranie wiadomości w roamingu się nie płaci. Wyjątek to sytuacja opisana przez Internauta, ale to oznacza, że samemu podjąłeś decyzję o przejściu na zagraniczny cennik, który takie opłaty może mieć. Więc pretensje możesz mieć tylko sam do siebie, że nie przewidziałeś, że ktoś akurat do Ciebie napisze. I nie widziałem żeby to ktoś kiedykolwiek zrobił więc jeżeli zapłaciłeś za odebranie to SMSa to prędzej jesteś idiotą niż takim przypadkiem
   Pozdrawiam, dawny pracownik sieci telekomunikacyjnej działu reklamacji więc wiem co mówię.

  • @TRC

   Nic nie ustawialem, nic nie przestawialem. Gdy laduja za granica dostaje automatycznie SMS-s od operatora Play ze stawkami polaczen. Tam jest takze informacja o cennie wysylanych i odbieranych SMS-ow.

  • Słabo czytasz te smsy od operatora bo piszą tam że odebranie sms jest darmowe. W każdej sieci w każdym kraju.

 8. A co jak jesteś za granicą?

 9. wyslij smsa o tresci “TAXI” {TWÓJ ADRES} POD NUMER 997 :)

 10. Haha ludzie jakie obsrane…Jakos obecnie jestem w roamingu i mam wszystko za darmo mms internet i rozmowy na całą europę. Więc proponuje zmienić taryfę albo operatora oraz prepaid to nie to samo co abonament.

  • Wyobraź sobie, że ludzie jeżdżą dalej niż Unia Europejska i te twoje pakiety można sobie darować :)

 11. Śmiem się jednak niezgodzic że nawet gdy wysyłane jest z podpisu Google to na pewno oni. Mam konto na fb na którym nigdy nie miałem numeru tel, a dokładnie takiej samej niemalże treści SMS od Facebooka dziś dostałem.. Także tego :-)

  • Oczywiście że to nie muszą być “oni” – od 2+ lat opisujemy wyjebki na InPost czy DHL z zespoofowanymi nadpisami w SMSach. Ale w tym wypadku te akurat smsy o tej treści są a) od “nich” b) niegroźne.

 12. Google umozliwia usuniecie numeru telefonu tylko na papierze, po usunieciu zeby sie zalogowac nadal trzeba podac tresc sms’a ktory wysylaja – na ten wlasnie numer telefonu ktorego przeciez juz nie maja… i to z aktywnie wylaczona podwojna autentykacja (swoja droga niedawne wlamania na konta google zwiazane byly z przejetymi/zdublowanymi kartami SIM wiec podwojna autentykacja / “odzyskiwanie konta” (po “zgubieniu” hasla) faktycznie bardziej zmniejszaja bezpieczenstwo uzytkownikow niz je powiekszaja ~ no chyba ze jestes kompletnym gl*em, czyli google ma najwyrazniej nowa ukochana demografie ~ a pomyslec ze kiedys byly to skrzynki ktore swiadczyly o kompetencji…).

  Natomiast przy baraku numeru telefonu, nie pozwola ci sie hu* zalogowac (chociaz masz username i haslo… i to w dodatku takie ktore nigdzie nie wycieklo (czyba ze oni sami wypuscili)…) tylko wymagaja dodatkowych form autentykacji (chociaz chyba tylko wyciagaja dane, bo pytaja o informacje ktorych sam bym im nie podal, wiec gdzie tu weryfikacja…).

  • Co do pierwszego, to jest rodzaj opóźnienia w czasie. Potwierdzam, że w przypadku usunięcia numeru rozpoznaje go przez kilka następnych dni. Po miesiącu już nie.
   Nie pozwalał mi się zalogować po wyczyszczeniu historii i cache przeglądarki. Chciał żeby mu podać numer telefonu lub inny email żeby mógł wysłać kod do weryfikacji. Stwierdziłam, że sam email może nic im nie da, adres nie wystarczy im do wtargnięcia do zawartości, to zaryzykuję. Dostałam kod, wpisałam i powiedzieli mi, że potwierdzają, że kontroluję tamten adres mailowy ale to nie świadczy, że mój jest ten na Gmailu. Zgrzytając zębami ze złości podałam im numer telefonu, wysłali mi ten SMS i tym razem podziałało. Stwierdziłam, że i tak nie będę używać jednego numeru całe życie, w przyszłości go zmienię i tyle…
   To było jak jeszcze czekałam na informacje o migracji/usunięciu kont w różnych innych usługach, nie mogłam pod wpływem impulsu usunąć Gmaila już wtedy. Szczęśliwie w ciągu dwóch tygodni ostatnie powiadomienia przyszły, upewniłam się, że konto w miarę możliwości oczyściłam/nadpisałam bezsensownymi danymi, po czym raz na zawsze skończyłam z usługami Google. Czas na dużo spokojniejszy rozdział w życiu…

  • A co to jest “autentykacja” w dodatku podwojna :) ? miales na mysli angielskie slowo “authentication” ? Ciekawe jak tlumaczysz “delete” – dyletant ?

 13. “Nie mamy odnotowanego przypadku, aby użytkownik iPhona miał wiadomość w wysłanych. Są tacy, co mają w odebranych (co też jest zastanawiające, bo aplikacje nie mogą czytać treści SMS-ów). Może przełożyli karty SIM z Andków?.”
  Jak nie mogą odczytywać skoro aplikacja Play24 sama wypełnia pole kodu po otrzymaniu SMS?

  • To jest funkcjonalność iOS 13, sprawdź w którym miejscu UI pojawia Ci się „XXXX – z wiadomości” ;)

 14. przepraszam, SwiftKey odczytuje kod z SMS i oferuje jego wklejenie

  • Nie odczytuje, spójrz komentarz wyżej ;)

 15. Hamerykańskie służby sprawdzają, czy numer na G koncie jest twój, czy na inne dane. Ale.. przecież wyraziłeś zgodę ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

 16. A mój telefon dzwoni sobie sam na ten lub podobny numer. Muszę sprawdzic czy też wysyła SMSy..
  To też jest w porządku??

 17. Są chyba lepsze i bardziej przejrzyste sposoby na weryfikację numeru telefonu, niż po cichu wysyłanie smsów w imieniu użytkownika… Google minus

  • Jasne, że są jak na przykład cichaczem odpytywanie swojego API z jadra systemu Android ;).

 18. Tak gdyby nie Google wasze telefony można by wyrzucić na śmietnik, dostajecie za free 15gb miejsca!!! Macie zapisane zdjęcia,kontakty i wszystko możliwe do przywrócenia na każdym telefonie w sekundę!!! Komu żal na SMSa od Google??? Nauczcie się tumany, że im więcej udostepniacie o sobie,tym więcej dostaniecie ułatwień,pomocy, Google guwno obchodzi że macie w kontaktach Tomka,chodzi o szybkie różne udogodnienia dla was!!! Polacy to tepaki .

  • Jakbyś tak poprawił polszczyznę, to aż bym się zgodził, a tak wychodzisz na pajaca.

   Ps. Więcej wykrzykników i znaków zapytania.

  • Serdecznie dziękuję za takie “udogodnienia”! Wolę komfort świadomości, że moje dane należą do mnie i nie ma do nich wglądu przedstawiciel wrednego kraju zza oceanu, roszczącego sobie pretensję do tytułu władcy świata.
   Mam dla siebie łącznie ze 3TB przestrzeni na CAŁKOWICIE SZYFROWANYCH dyskach i moje prywatne zdjęcia nadal pozostają moimi prywatnymi. A przy okazji nie muszę mieć wyrzutów sumienia, że narażam gdzieś prywatność innych osób, z którymi utrzymuję kontakt.

  • Chów klatkowy jest nieekologiczny. Ludzi też. Wolę być na wolnym wybiegu.

 19. Zaraz pękne ze śmiechu. Użytkownicy z darmowym systeme operacyjnym od Google zorientowali się, że nie mają kontroli nad własnym telefonem.

  Przyzwyczajcie się, bo to Google kontroluje wasz telefon. I może dzwonić, wysyłać SMSi blokować jak chce i kiedy chce.

 20. Zaraz bedzie wysyp phishingow, pod tytulem google sprawdza Twojego maila czy jest poprawny wystarczy kliknac w link http://goog1e.com/verify :) powodzenia.

 21. Tutaj plus dla jabłek, które mają umowę z operatorami i takie smsy weryfikujące iMessage są bezpłatne

  • Plus nalicza opłaty, nie ma też umowy z Apple

 22. Ja właśnie niedawno dostałem taką wiadomość z numeru 48 732232984
  Zastanawiałem się i w końcu to zignorowałem. Zaznaczę, że tylko dostałem taką wiadomość.

 23. Miesiąc temu pan ze sklepu meblowego dzwoni i pyta mnie dlaczego wysyłam mu SMSy z dziwnymi kodami wystraszyłem się i poprosiłem byśmy wyłączyli i włączyli telefon i gdyby sytuacja się powtórzyła poprosiłem by mnie poinformował. Przeglądałem SMSy i ku mojemu zdziwieniu nie widziałem bym takowe wysyłał.

 24. Radze zainstalowac apke truecaller, mam od kilku lat i skutecznie blokuje kazdy fajans

  • A jednoczesnie narusza prywatnosc numeru twojego i twoich znajomych.

  • @Piotrze, czy możesz coś więcej napisać? No i czy różni się to czymś od naruszania prywatności numeru telefonu i listy numerów przez Google?

  • @Piotr Konieczny,
   Czyli robi to samo co google?

  • … i jednocześnie od czasu wejścia RODO jest zupełnie bezużyteczny. Swoją drogą dało się go zainstalować obchodząc udostępnianie całej swojej książki telefonicznej. Z jednej strony trochę mi przykro a z drugiej nie był to do końca moralnie zdrowy program…Czy ktoś wie, czy w krajach poza UE baza dalej działa i program wyszukuje osoby po nr tel.?

  • @Łukasz,
   A co ma RODO do tego? Myślisz że oszust/telemarketer, który na czarnym rynku kupił Twoje dane wykradzione z jakiegoś sklepu internetowego będzie się przejmować jakimś RODO?

 25. Nie mam nigdzie opcji “Device phone number”, ani niczego podobnego w ustawieniach Google. Mam tylko numer telefonu przypisany jako “pomocniczy”, w którym nic się nie da zmienić, co najwyżej go usunąć.

 26. Jak to wyłączyć w takim razie? Co to jest ustawienia następnie Google…. nie ma przecież czegoś takeigo… Da sie kliknąć zarządzaj kontem google no i co dalej?

 27. Co za ludzie… Samo to, że link w tej wiadomości jest z domeny “goo.gl”, to już potwierdza to wiarygodność. W dodatku jak te lenie (bo inaczej ich nie nazwę) nie czytają ToS, to ich sprawa.

  • Nic nie potwierdza, goo.gl/* co prawda należy do google, ale jest dostępne do użycia dla każdego w ramach skracania adresów – czyli nie ma absolutnie żadnej wiarygodności.

  • Nie każdy jest zorientowany w domenach będących w posiadaniu google. Ja się właśnie dowiedziałem z tego artykułu, że ta domena jest bezpieczna. Normalnie jak to zobaczyłem to wzbudziło moje podjerzenia, dlaczego jakieś goo.gl a nie google.com. A jest jeszcze ogromna rzesza mniej świadomych użytkowników telefonów (niektórzy nawet nie znają pojęcia “domena”).

 28. Skoro Google samo nie ogarnia co wysyła i po co (mam na myśli pracowników niższych szczebli oddelegowany do kontaktu z klientami i supportu) to jest to idealne pole do działania wszelkiej maści oszustom, które w polu nadawcy mogą wstawić cokolwiek im się zamarzy, a link upodobnić do tego co wysyła Google.

 29. Heh, sprawdziłem i żaden z moich telefon nigdy nie wysyłał smsów do gugla, ale na wszelki wypadek usunałem numery ze wszyzstkich kont.

 30. Za niedługo telefony ze szpiegującą firmą będą za was same podejmowały decyzje.

  Wy naprawdę nie widzicie, jaka kupa sprzedawana jest wam pod znakiem firmy na G?

  Nie widzicie do czego prowadzi bezmyślne sprzedawanie swojej prywatności?

  Dzisiaj to tylko (albo aż) smsy, a jutro (za 5, 10 lat) taki smartfon będzie sterował waszym życiem. Jak u Orwella.

  Dla mnie to jest tragedia.

  • Apple wcale nie jest lepszy, ale za chwile PK zaprzeczy :-)

  • Dopiero zauwazylem, ze to pisala kobieta. Wolna (nie jak piwo) kobieta?

   :-)

  • @Kastrator,
   Z czego wywnioskowałeś że tamtego posta napisała kobieta? A w moim przypadku co obstawiasz? ;)

  • Różnie bywa, ale facet raczej rzadko posługuje się nickiem Kicia :)

 31. Ma już ktoś Librem 5 i może się podzielić opinią? ;)

 32. Ja pierdziele jeden z niewielu artykułów uspokajających, o braku zagrożenia na niebezpieczniku, a komentarzy nawaliło jak nigdy :)

 33. Od 9 grudnia do dzisiaj (16) czyli w ciągu 7 dni mój telefon wysłał sam 3 takie sms… dostałem 2 ostatni wysłany jest z dzisiaj, został wysłany o 4:30. Nie wiem po co tyle razy weryfikują mój numer..

 34. Na razie szału nie ma, pierwsze urządzenia są głównie dedykowane dla developerów i osób mających wiedzę, aby dać feedback do poprawek. Poza tym telefon nie umie zadzwonić – więc to mniej więcej powinno dać Ci obraz ile czasu potrzeba jeszcze na dopracowanie.

  Pine64 będzie szybciej.

 35. Dostem teraz tą wiadomość boję się troszkę dostałem gęsiej skutki myślę że kto stoi pod moim domem i mnie właśnie na mierzył mam dopiero 14 lat coś się stanie gdy tam wejdę w ten link

 36. Nowy numer alarmujmy wszystkich o następnym numerze o +30 699 048 6698
  Coś się stanie gdy wejdę w ten link

  • +30?
   SMS z Grecji?

 37. sam otrzymałem takie SMSy z dwuch różnych numerów
  732232986 oraz 732232987

 38. Wszystko okej, ale co, jeśli moja koleżanka dostała wiadomość o tej samej treści, ale od… znajomego? Jego numer nie zaczyna się na 732, ani też nie jest on numerem Google.

 39. Jak jest napisane w artykule, wysyłanie smsów “w naszym imieniu” można wyłączyć bez problemu. Te smsy wysyłane z powyższych numerów nie podlegają opłacie przez odbiorcę

 40. Co najciekawsze jeden z operatorów nie widzi problemu, nie ma możliwości zablokowania takich numerów. I to w dobie podsłuchów, systemów informatycznych, które umożliwiają blokowania, zapisywanie czego tylko się chce. Blokowanie z poziomu telefonu traci sens, skoro wystarczy zmienić tylko jedną cyfrę. Dzisiaj w nocy, przed 1 w nocy dostałem dwa takie sms-y. Pierwszy o godzinie 00:55 z numeru +48732232986 który telefon zapisał jako błąd. Drugi, minute później z numeru +48732232988 już nie był błędem. Poza tym niemożliwe jest obecnie zalogowanie się do historii połączeń i wiadomości sms. Konsultant twierdzi, że są problemy z aplikacją od wczoraj.

  • Bo problem zaczyna być widoczny w momencie gdy wkracza UOKiK i dowala karę liczoną w milionach. Działa to jak idealna szmatka do brudnych okularów – widzenie poprawia się o 100%.

 41. Zawsze gdy ktos mnie informuje ze gdzies jest blad a puzniej probuje mnie przekonac ze to nic takiego, to wiem ze odwalony zostal taki byk z ktorym sam sobie nie radzi!!!!

 42. A w komentarzach jest napisane że można to dostać 2 razy ja już dostałam 4 takie sms-y identycznie jak u kolegi u góry mam skany i wyraźnie widać że to nie jest Google są jakieś dziwne cyferki i literki i nie był to telefon autoryzowany bo Włożyłam kartę internetową z której nigdy nie dzwoniłam a pokazało mi bo nie miałam na niej środków że nie możesz wysłać sms-a bo nie masz środków na koncie czyli Gdybym miała to by mi zjadło.. w miejscu gdzie powinno pisać słowo Google było Goog.e/ to nie jest weryfikacja.. naprawdę w to nie wierzę i Możecie pisać co chcecie widać że to jest coś dziwnego bo na początku jest masa dziwnych znaków jakiś błąd potem Kolejny sms z innym numerem już bez błędu,to nie karta do dzwonienia ,tylko internetowa.

 43. Gdyby tak było że nie podlegały by opłacie takie sms-y zwrotne to by nie wyskoczył mi komunikat że nie masz środków na koncie Wyraźnie wynika z tego że są one płatne. Wszystko dzieje się bez naszej wiedzy o różnych godzinach.

 44. U mnie sytuacja identyczna jak u kogoś opisującego wcześniej. Z bilingu w apce t-mobile zorientowałem się, że wyszedł SMS na nr 732 232 xxx. (dokładnie z tymi iksami widnieje na liście)
  . Na tej SIM miałem aktywną transmisję danych. Google powinien znać tylko mój nr w Orange i to na niego właśnie przyszedł SMS z nr 732 232 984. OCB?

 45. 732232984
  11-03-2019
  15-03-2919
  25-03-2019
  …i to niby ma być “raz w roku”?!

 46. Super, wszyscy dostają weryfikację numeru telefonu przez googla z tym samym linkiem weryfikacyjnym, zajeawansowana metoda!

 47. W grudniu, mój telefon wysłał już AŻ cztery takie smsy, można to jakoś zablokować?

  • Usuń swój nr w gmailu …

 48. coś tutaj nie gra..
  Moja żona nie podawała nigdy ( sprawdziłem to ) numeru do weryfikacji… a dostaje często takie informacje.
  Ja natomiast podałem ( i to swój nie żony by nie było ) . Ani razu nie dostałem takiej informacji.
  Od razu dodam, że moja zona ( chodząc po typowo kobiecych stronach nie żadnych 19 plus :) ) . Oraz nie klikając w teorii na wszystko jak leci. Raz zciągnęła mi na kompa wirusa, takiego, że ręcznie musiałem go skrobać po kawałku bo nie szło inaczej. Innym razem w swojej pracy też chodząc po zwykłych stronach ( na maile na nic nie klikała bo jest już obeznana by tak nie robić ), ściągnęła wirusa co zablokował wszystkie kompy… format c tylko było. ten co szyfruje dane. Na Szczęście kopie danych były.
  Zatem albo ma wybitny talent ( w jej laptopie już linux siedzi ) albo z tą weryfikacją jest coś nie tak

  • U mojej żony odwrotnie – z Linuxa przeszliśmy na Windowsa.

   Polecam Sandboxie – można stworzyć oddzielne piaskownice do różnych czynności. Np. osobna piaskownica do gier, osobna do poczty itd. itp. Na linuxa jest jedna dystrybucja, która coś takiego potrafi (Qubes), ale jest okropna. Natomiast najnowsze Ubuntu (18.04) u mojej, żony ciągle się zawiesza, a jest grafikiem – a ma linuxa od parunastu lat. Trochę to nawet smutne bo idziemy pod prąd, ale widzę pewną różnicę jakościową na plus dla Windowsa.

 49. Duże pieniądze, czy nieduże, to kradzież naszych środków przez Google ma miejsce.

 50. […] tym ostatnim Microsoft dogonił Google, którego rzecznik prasowy jakiś czas temu ostrzegał przed atakiem hackerów przez SMS-y, ale SMS-y użytkownikom rozesłało samo Google […]

 51. Mój telefon tez wysłał na numer 459050104, 29 czerwca 2020 roku sms-a o weryfikacji numeru. I nie wiem czy to jakieś oszustwo, bo numer sie różni…

 52. […] Szczerze mówiąc, nie wiemy. Brak na to jednoznacznych dowodów, ale obstawiamy, że to element regularnej weryfikacji numeru przez Google — rok temu, także na przełomie roku, firma wysyłała SMS-y do tysięcy Polaków, choć wtedy o trochę innej treści. […]

 53. I co … ponad rok później dalej nic się nie zmieniło w tej sprawie. nigdy takiego smsa nie dostałem. Dzisiaj miałem przeniesienie nr do nowej sieci, a tu sms który na pierwszy rzut oka wygląda jak oszustwo.

 54. Haha! to nic się widzę nie udało zminić, bo dzisiaj, czyli po prawie trzech latach wciąż można otrzymać takiego smsa. Ja oczywiście z zasady przyzwyczajony do przekrętów wy…ebałem to g…wno w kosmos. I zawsze takie podejście jest właściwe! Widzisz coś podejrzanego to wywalasz. Również w stosunku do pisowskich bandytów – strzelać bez ostrzeżenia, ścinać łby, wieszać na latarniach, kopać i gnębić. Nie o wszystko trzeba pytać, żeby coś zrobić – signum temporis…

 55. …na marginesie – google to coraz większa niewiadoma – jak to kiedyś yebnie, to nie bedzie litości – sam obecnie się zastanawiam nad wyjściem opcji wszystkie urządzenia pod jedną flagą (bylejaką dodajmy – niedawno dopytywałem w sprawie opcji ustawień etykiet w gmailu – odezwał się jakiś “expert” – porada zupełnie błędna, lecz po czasie, bo po drodze sam doszedłem do właściwego rozwiązania) – która ograniczy się do jednego hasła w weryfikacji dwuetapowej plus token (opcjonalnie kod sms, lub ewentualnie kody jednorazowe) – raczej nie do złamania – na przegladarce edge oczywiście a nie na gównie zwanym chrome. Wszystko na własnym serwerze z backupem cotygodniowym lokowanym przez bufor n osobnym dysku.

 56. No to mój telefon wysłał dzisiaj SMSa.
  Na numer 732086101.
  Dwa zawały później trafiłem na ten artykuł i zastanawiam się kto wymyślił tą metodę weryfikacji O_o

 57. Google w ten sposób uzyskuje dostęp do bardzo ważnego identyfikatora – naszego numeru telefonu, który następnie może posłużyć do łączenia zbiorów danych na nasz temat pochodzących z różnych źródeł.

  Google kłamie, że sprawdza, czy nasz numer telefonu jest aktualny. Ja swojego numeru telefonu nigdy nie podawałem, a i tak SMS ode mnie wyszedł.

  Google po prostu wykradł mój numer telefonu. :(

  • Dzisiaj mi pierwszy raz zdarzyło . Google sam z siebie zmienił numer do weryfikacji konta na taki jakiego używałem z dziesięć lat temu i nieam już do niego dostępu. Na szczęście udałoi się go usunąć i dać prawidłowy. Myślałem że ktoś mi konto zhackował.

 58. Dzisiaj mi pierwszy raz zdarzyło . Google sam z siebie zmienił numer do weryfikacji konta na taki jakiego używałem z dziesięć lat temu i nieam już do niego dostępu. Na szczęście udałoi się go usunąć i dać prawidłowy. Myślałem że ktoś mi konto zhackował.

 59. U mnie sms wyslany na nr 732119999, nie ma go na liscie smsow dopiero na bilingu widac ze sms poszedl pod ten nr – czyli tresc smsa nieznana. Wczoraj zapytalem na help-communities@google.com czy to ich numer, poki co bez odpowiedzi.

 60. Dzisiaj po 7 rano mój tel. wysłał sms na nr 48732119998.
  W apce go nie widać, tylko na bilingu.
  Pierwszy raz zauważałem coś takiego, wcześniej tego nie było, ani na ten, ani na inny numer.
  Ciekawe kiedy zaczną doić użytkowników smsami premium albo płatnymi subskrypcjami.

 61. Odkopaliśmy w domu ten artykuł, bo teść zgłosił mi podejrzany SMS (ale tak naprawdę nie przychodzący, tylko wychodzący). Numer 459050110 tym razem, link do informacji ten sam co w artykule. :)

 62. “Google zwróciło też uwagę na to, że taka forma weryfikacji może być niejasna i zapewne niebawem nastąpi tu jakaś zmiana.”

  No to trochę im z tym schodzi skoro mamy 2022, a te SMSy nadal są w identyczny sposób wysyłane :)

 63. ta sytuacja ma miejsce od kiedy w Polsce rejestracja numerów nastąpiła.

  non stop kradzieże na skale całego kraju, scamy linki do youtube i inne głupoty.

  to pokazuje błędne decyzje należy się przed ustawami zastanowić 10x nim się coś podpisze.
  pomijam już kwestie demoralizacji dzieci.. wysyłanie linków do youtube z treściami które na szczęście youtube dość sprawnie usuwa!

  ps: nie wchodzcie na linki z youtube chyba że macie vpn i potraficie odpierać ataki.

  generalnie często jest tak że wasza przeglądarka zapamiętuje konto na youtube.

  dzieciaki w korporacjach niektórych wysyłają linki do youtube z treściami zakazanymi , brutalnymi.

  można zebrać dane i odsprzedać dalej :)<< konto youtube i potwierdzenie tożsamości.
  jeżeli rząd to robi to mam jak najgorsze zdanie bo są inne metody :)

  w dodatku Demokracja…i podstawowe prawa ludzi powinny być priorytetem!

 64. Być może prawa nie zostały złamane ale w sytuacji która ma miejsce na Ukrainie rząd a raczej ktoś kto udostępnia lub odsprzedaje dane powinien się zastanowić komu je odsprzedaje.

  bo to nie są żarty.

 65. kwiecień 2022, dalej to samo tylko 732 086 106 numer

 66. Ja to dziadostwo pobrałem z gogle play z aplikacją mObywatel, prawda jest też taka, że nie dokończyłem aktywacji aplikacji. Ku mojemu zdziwieniu dzisiaj wszedłem w gogle play w bibliotekę z niezainstalowanymi aplikacjami i jej nie ma. Możecie być pewni gogle play to podział społeczny pod dyktando żydowskie.

 67. Dodam jeszcze, ze u mnie po tym smsie wyslanym z automatu na nr 732119999 zaczalem otrzymywac rozne dziwne smsy. Straszenie rzekomymi dlugami – rzekomo EOS Polska, komornikami – Kruk S.A.
  Byc moze jest to zbieg okolicznosci ale zaczalem je otrzymywac dokladnie od tego samego dnia.

 68. Sms wysłany na numer 732086105 bez mojej wiedzy. Brak śladu w telefonie. Dowiedziałem się z bilingu.

 69. ile razy to google weryfikuje nr, co rok? W lipcu 2021 zweryfikowalo – a dzisiaj znowu probowalo (nie mam nic na karcie:P) wyslac smsa, tym razem pod nr +48661002944, tresc identyczna jak w artykule. Tym razem widze tresc smsa bo nie mialem nic na karcie i sms nie poszedl “cichaczem”
  Wkurza fakt ze nie wiem kto jest wlascicielem mojego tel w koncu, google czy ja?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: