20:52
22/12/2010

Holenderski bank ABN Amro padł ofiarą ataku komputerowego. 13-tu włamywaczy, podobno bez pomocy osoby z wewnątrz ukradło 5.5 miliona Euro.

ABN Amro pwnd

Włamanie miało miejsce w marcu tego roku. Policja nie ujawnia szczegółów technicznych “wytransferowania” 5.5 milionów Euro, ale raport ze śledztwa sugeruje, że włamywacze byli w stanie (z zewnątrz) manipulować systemem transakcyjnym banku (miejmy nadzieję, że nie odkurzaczem ;).

ABN Amro RBS

ABN Amro RBS

Wykradzione pieniądze zostały przelane na konto słupa, który następnie rozesłał je do innych krajów. Policja ujęła w tej sprawie 13 osób, podążając śladami wykradzionych pieniędzy. Nie wszystkie z aresztowanych osób znają się nawzajem. Postawiono im zarzuty oszustwa finansowego, kradzieży i prania brudnych pieniędzy.

Trochę kasy odzyskano…

ABN Amro udało się odzyskać 2 miliony Euro. Reszta kwoty dalej gdzieś krąży… Prawie bije naszego, polskiego, fałszywego ochroniarza, który wyłudził 5 milionów złotych na lewą legitymację…

P.S. Polski oddział ABN Amro został kilka lat temu przejęty przez Royal Bank of Scotland. W Warszawie znajduje się obecnie RBS Global Hub Europe świadczący m.in. węwnątrzbankowe usługi, także te związane z bezpieczeństwem.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Myślę, że w głębokim ukryciu znaleźli kody dostępowe ]:>

 2. najtrudniej w tego typu przestepstwach jest odebrac pieniadze, nie pozostawiajac sladu…

  • Jest kilka dobrych metod, ale to bardziej do przedyskutowania przy piwie, niż publicznie. Nie ma sensu podpowiadać złodziejom.

 3. Jak czytałem początek myślałem że 13 latek się włamał :D

 4. PK – jak ktoś wyciąga z banku prawie 6 mln euro to pewnie przemyślał taką drobnostkę jak fizyczne dobranie się do tych pieniędzy ;)
  Sam mam kilka pomysłów, wcale nie głupich, jak można taką kasę ‘wyprać’ – no ale ciii…. ;)

 5. Spokojnie, bez paniki – to ryzyko zawodowe banku wpisane w politykę wynagrodzeń pracowników oraz strukturę inwestycji IT, gdyż przypadkiem znam osobiście kilku panów kolegów z polskiego RBSu i raczej nie są oni skłonni do inwestowania w najnowsze technologie IT wybierane na podstawie realnych przesłanek, tylko bardziej idą dyspozycyjnie/wojskowo szykiem łamanym robiąc rozpoznanie bojem minowego pola upustów, zaś wiele spraw traktują jako zadania domowe Adama Słodowego – zrób to sam…
  to i mamy efekty ;-)

 6. @Kenobi a ja :ukradli 5.5 Z eurobanku…

 7. Kiedyś krążyły po necie takie maile, podaj numer konta prześlemy ci pieniądze, 10% zostawisz sobie reszte odeślij tutaj itd. Oczywiście podchodzi to pod pranie pieniędzy.

 8. @Piotr Konieczny
  Po “transakcji” usunać cała baze i system :D

 9. @masterr
  Idealna fucha dla studentow i bezrobotnych ;)

 10. Skąd taka informacja, że ABN został okradziony? BN ma wtyki w wewnątrz? :P

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: