20:52
22/12/2010

Holenderski bank ABN Amro padł ofiarą ataku komputerowego. 13-tu włamywaczy, podobno bez pomocy osoby z wewnątrz ukradło 5.5 miliona Euro.

ABN Amro pwnd

Włamanie miało miejsce w marcu tego roku. Policja nie ujawnia szczegółów technicznych “wytransferowania” 5.5 milionów Euro, ale raport ze śledztwa sugeruje, że włamywacze byli w stanie (z zewnątrz) manipulować systemem transakcyjnym banku (miejmy nadzieję, że nie odkurzaczem ;).

ABN Amro RBS

ABN Amro RBS

Wykradzione pieniądze zostały przelane na konto słupa, który następnie rozesłał je do innych krajów. Policja ujęła w tej sprawie 13 osób, podążając śladami wykradzionych pieniędzy. Nie wszystkie z aresztowanych osób znają się nawzajem. Postawiono im zarzuty oszustwa finansowego, kradzieży i prania brudnych pieniędzy.

Trochę kasy odzyskano…

ABN Amro udało się odzyskać 2 miliony Euro. Reszta kwoty dalej gdzieś krąży… Prawie bije naszego, polskiego, fałszywego ochroniarza, który wyłudził 5 milionów złotych na lewą legitymację…

P.S. Polski oddział ABN Amro został kilka lat temu przejęty przez Royal Bank of Scotland. W Warszawie znajduje się obecnie RBS Global Hub Europe świadczący m.in. węwnątrzbankowe usługi, także te związane z bezpieczeństwem.

Przeczytaj także:

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Myślę, że w głębokim ukryciu znaleźli kody dostępowe ]:>

 2. najtrudniej w tego typu przestepstwach jest odebrac pieniadze, nie pozostawiajac sladu…

  • Jest kilka dobrych metod, ale to bardziej do przedyskutowania przy piwie, niż publicznie. Nie ma sensu podpowiadać złodziejom.

 3. Jak czytałem początek myślałem że 13 latek się włamał :D

 4. PK – jak ktoś wyciąga z banku prawie 6 mln euro to pewnie przemyślał taką drobnostkę jak fizyczne dobranie się do tych pieniędzy ;)
  Sam mam kilka pomysłów, wcale nie głupich, jak można taką kasę ‘wyprać’ – no ale ciii…. ;)

 5. Spokojnie, bez paniki – to ryzyko zawodowe banku wpisane w politykę wynagrodzeń pracowników oraz strukturę inwestycji IT, gdyż przypadkiem znam osobiście kilku panów kolegów z polskiego RBSu i raczej nie są oni skłonni do inwestowania w najnowsze technologie IT wybierane na podstawie realnych przesłanek, tylko bardziej idą dyspozycyjnie/wojskowo szykiem łamanym robiąc rozpoznanie bojem minowego pola upustów, zaś wiele spraw traktują jako zadania domowe Adama Słodowego – zrób to sam…
  to i mamy efekty ;-)

 6. @Kenobi a ja :ukradli 5.5 Z eurobanku…

 7. Kiedyś krążyły po necie takie maile, podaj numer konta prześlemy ci pieniądze, 10% zostawisz sobie reszte odeślij tutaj itd. Oczywiście podchodzi to pod pranie pieniędzy.

 8. @Piotr Konieczny
  Po “transakcji” usunać cała baze i system :D

 9. @masterr
  Idealna fucha dla studentow i bezrobotnych ;)

 10. Skąd taka informacja, że ABN został okradziony? BN ma wtyki w wewnątrz? :P

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: