19:22
15/2/2022

Ukraina przed kilkoma chwilami poinformowała o ataku DDoS na stronę MON. Nie można się też dostać do serwisów dwóch banków, Privatbank oraz Oschadbank, ale jak informują ich klienci, bankomaty wciąż działają.

Czy to Rosjanie?

Póki co nie wiadomo kto stoi za atakami. Wiadomo jedynie, że nie są to włamania i podmiany stron lub szyfrowanie zawartości serwerów, co miało miejsce miesiąc temu i w co próbowano wrobić Polaków, a “zwyczajne” ataki DDoS, czyli zalewanie serwerów ruchem.

Ataki DDoS można wygenerować niewielkim kosztem (w sieci istnieją płatne usługi). Na razie nie podano jakim konkretnie typem ruchu oberwały ofiary, ani co dokładnie jest źródłem tego ruchu. Nie wiemy więc, czy to jakiś botnet czy amplifikacja np. DNS.

Teraz, zapewne po puszczeniu w świat komunikatu o atakach, na ww. strony i serwisy dostać będzie się chciało więcej osób, nie tylko z Ukrainy, aby sprawdzić czy działają, co może dodatkowo obciążyć infrastrukturę i sprawiać mylne wrażenie, że atak, który ustanie, trwa dalej.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W Polsce nie działa strona PKO BP.

  • Co serwery PKO robią w UA?

  • Może kopią na koszt tamtejszej ludności..

 2. Działa pko bp

 3. Zdania ekspertów są podzielone

 4. Może kopią na koszt tamtejszej ludności.

 5. A ktoś wie co się stało ze stroną LPR? Dodatkowo śmigłowce nie latały od pon.

 6. Dzisiaj wielka awaria w Santanderze. Nie działają płatności kartami, zbliżeniowe, bankomaty. W aplikacji mobilnej zniknęły karty i zdezaktywował się Blik.
  Czyżby testy na produkcji? A może atak Rosjan?

 7. Nawet chwilowa niedostępność banków, w szczególności w sytuacji Ukrainy, powoduje zwiększone zainteresowanie gotówką. Każdy chce się zabezpieczyć żeby nie pozostać bez możliwości płacenia. Problem jest jednak taki że w każdym kraju większość obrotu finansowego odbywa się elektronicznie. Gotówki jest po prostu w obrocie zbyt mało. A to nakręca dalszą panikę. I tak właśnie łatwo destabilizować kraje:P

 8. […] środy stanu alarmowego ALFA-CRP. Oficjalnie “ALFA” została wprowadzona ze względu na zagrożenia związane z konfliktem na Ukrainie. Nie ma na razie żadnych dowodów na to, że atak na LPR był z tym konfliktem powiązany lub że […]

 9. […] też o mniejszej wagi zagrożeniu — regularnie ukraińskie serwery obrywają DDoS-ami. Te ataki nie powodują utraty danych, ale budzą niepokój wśród ludzi, którzy ze względu na […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: