12:51
5/1/2016

Dziś na stronach UOKiK po raz pierwszy pojawiło się “ostrzeżenie konsumenckie”. Dotyczy ono działalności (wciąż aktywnej) serwisów internetowych Tomasza Braniewskiego. UOKiK wymienia kilka domen Tomasza, my namierzyliśmy kolejne.

Niezgodne z prawem praktyki Braniewskiego

UOKiK informuje o niezgodnych z prawem praktykach Tomasza Braniewskiego i jego firmy Invest-Net. Prowadzone przez firmę serwisy umożliwiały dodawanie ogłoszeń, ale w ramach 3 miesięcznego testu, o czym informował regulamin. Po tym okresie, do internautów wysyłane były pisma wzywające do zapłaty 500 PLN netto.

Jeśli któryś z naszych czytelników otrzymał tego typu wezwanie to — UOKiK uspokaja — nie należy się przejmować, bo nie mają one mocy prawnej. Invest-Net na swoich serwisach

 • nie miał poprawnie opisanego przycisku Zgłoś Ofertę (brakowało jednoznacznej informacji, że usługa jest odpłatna).
 • nie informował o pełnej nazwie firmy
 • nie informował o pełnej cenie i czasie trwania usługi
 • nie przekazywał w formie trwałej potwierdzenia zawarcia umowy

UOKiK nałożył na Braniewskiego karę 21 000 PLN.

Jakie domeny stosowały niezgodne praktyki?

Ostrzeżenie UOKiK dotyczy następujących domen:

 • ale-gratka.pl,
 • bez-posrednikow.pl,
 • oferty.com.pl,
 • ale-gratka.com,
 • alegratka.eu,
 • top-gratka.pl

Część z nich już nie działa, ale nasza analiza pozwoliła na ustalenie kolejnych domen, powiązanych z działalnością Tomasza Braniewskiego. Wynik krótkiej analizy przedstawiamy poniżej:

Serwisy i serwery powiązane z Tomaszem Braniewskim

Serwisy i serwery powiązane z Tomaszem Braniewskim

Żeby było weselej, jedna z domen (ale-gratka.com) wciąż ujawnia pełne dane osobowe właściciela, a na jednym z hostów, na które wskazuje inna domena (już nieaktywna) znajdują się “schowane w głębokim ukryciu” backupy baz danych ;)

tomasz-braniewski-serwisy

Na ich podstawie można poznać kolejne serwisy Braniewskiego:

  top-gratka.com
  auto-online.com
  oferty-online.com
  ofertynet.com.pl
  polecanenoclegi.com
  szybkosprzedaj.com
  vipmotors.pl

Oraz na ich podstawie namierzyć adresy IP, które były wykorzystywane do hostingu serwisów, które z kronikarskiego obowiązku odnotujemy:

  89.161.236.234
  208.73.211.70
  141.8.224.183
  185.53.179.8
  80.72.46.106
  212.85.98.31

UWAGA! Niektóre serwisy wciąż działają i są groźne dla zdrowia :)

Przykładem jest bez-posrednikow.pl, które przede wszystkim może wyrządzić Wam krzywdę poprzez upadek. Z krzesła. Ze śmiechu. Tylko spójrzcie na treść opisów:

Jeden z serwisów przed którym ostrzega UOKiK

Jeden z serwisów przed którym ostrzega UOKiK

Strona wydaje się być generowana automatem (i zhackowana) — tylko popatrzcie na “przygaszanie oferty” :)

Podsumowując, nie sądzimy, aby ktokolwiek był w stanie podać swoje dane osobowe na tym, wciąż aktywnym serwisie. Natomiast wszystkim korzystającym z jakichkolwiek serwisów internetowych zalecamy aby ZAWSZE zapoznali się z ich regulaminem, a w przypadku otrzymania jakiegokolwiek niespodziewanego wezwania do zapłaty kontaktowali się z prawnikami lub pisali skargi do UOKiK albo innych instytucji nadzorczych. Warto też zastanowić się, czy zawsze rzeczywiście musimy podać prawdziwe dane osobowe lub teleadresowe… (np. na serwisie do pobrania “dzwonka” na komórkę).

Aktualizacja 15:00
Brawa dla Esetu za szybkość (fot. Łukasz):

c3e43cb5-2e4a-4eb5-9c99-99bffb7205b9

Aktualizacja 11.1.2016
Do redakcji Niebezpiecznik.pl wpłynęło pismo od kancelarii Borkowska & Partners z prośbą o usunięcie z artykułu pewnych informacji dotyczących firmy Invest-Net. Pismo jest analizowane, a do czasu podjęcia przez redakcję decyzji co do zasadności pisma, dostęp do “spornych” informacji został zablokowany.


Aktualizacja 3.09.2017, 19:22
Skarga złożona przez kancelarię Tomasza Braniewskiego do GIODO na nasz artykuł została przez GIODO oddalona jako bezzasadna. W związku z tym blokada treści znajdujących się we WHOIS, co do których Tomasz Braniewski miał zastrzeżenia została wyłączona.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

45 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ja to generalnie podziwiam osoby które korzystają z serwisów jak te. Istny SZOK !

 2. Ostatnio wystawiałem ofertę mieszkania właśnie w Płońsku. Po kilku dniach dostałem telefon czy nie jestem zainteresowany wstawieniem mojej oferty na jeden z tych serwisów.

 3. Same nazwy tych domen są podejrzane. Zupełnie jak z automatu, np. szybkosprzedaj.com brzmi dla mnie jak szybkieklopoty.com :)

 4. > zhackowana

  lol joomla :)

 5. http://bez-posrednikow.pl/, śmiechłem :D

 6. “Modyfikacja zostawionych Klienta takich jak: nr telefonu, odnośnik e-mail także adres korespondencyjny możliwa wydaje się za pośrednictwem Lokum Obsługi Kolesia pod adresem mejl:. pl” fragment z regulaminu…. tfu znaczy reguła :D

 7. Od razu gołym okiem na screenie widać, że te strony nie wzbudzają zaufania. Co kierowało ludźmi, aby ufać takim stronom?

 8. Pewno tylko kilka osób dało się nabrać, skoro kara taka niska :)

 9. Niezła tandeta :D

 10. z ciekawości,jakiegoś softu używaliście do analizy tych domen ? :) Jeśli tak,jakiego (nie wliczając przeglądarek,numbers itp :P

  • zapewne dig i nikto zrobiły swoje.

  • robtex.com twoim przyjacielem (wersja stara dużo lepsza)

 11. “czy zawsze rzeczywiście musimy podać prawdziwe dane osobowe lub teleadresowe…”
  Przecież posługiwanie się fałszywymi danymi to łamanie prawa ;)

 12. Ktos juz pobral ta cala baze danych?

  Jest tam kilka(nascie) tysiecy emaili uzytkownikow, oraz hasla do bazy SQL… oj pojde dzis spac znow o 3am ;))

  • ja jestem w trakcie ściągania :)

  • Tak z ciekawości, to po co Ci te dane?
   Tzn chcesz się tylko pobawić w łamanie hashy czy masz jakieś(nie interesuje mnie jakie) ambitniejsze plany?

 13. gratulacje dla posiadaczy jednego/kilku z 291278 adesów e-mail w ich bazie. :)

 14. Ciągle są!
  wystarczy wyguglać: backup_tomek_26

 15. Wszyscy wiemy, że najlepszy backup to ten udostępniony publicznie w sieci ;)

 16. Podsumowanie publicznego backupu:
  – 291278 e-maili
  – śmieszki z głupot typu zapisywanie w bazie tekstów (bez sensu do jednego języku)
  – śmieszki ze skryptu spamerskiego (“newsletter”)
  – jakieś loginy i hasła do bazy (w ciągu trzech lat mogły się zmienić :)

  • Czyli w sumie jeżeli założyć, że z tych 291278 maili 0,1% dało się nabrać i zapłaciło 500zł ( a backup po dacie jest z 2012 wiec przez 3 lata mogło przybyć użytkowników to zyskali 145639 zł. a zapłacili kary 21 tyś. zł. czyli są 124,5 tyś. na plusie…

   Jeszcze w publicznym backupie jest wzmianka o stronie hxxp://vipmotors.website.pl co wskazuje, że zapewne wszystkie strony były generowane za pomocą portalu hxxp://website.pl

 17. A to już nie pierwszy taki.
  Był już taki co sę zwał Krzysztof H.
  portale De Lege Artis kbiz.pl i wiele innych.
  Co wiecej dane znajdowały się tam autogamicznie.

  Ciekawe czy to to samo towarzystwo czy coś nowego.

 18. Regulamin wygląda jak tłumaczony automatem
  http://bez-posrednikow.pl/regulamin/

 19. Bardzo nie podoba mi się takie postępowanie Urzędu. Dla mnie pan Braniewski jest uczciwym obywatelem. Nie został prawomocnie skazany, nie został nawet prawomocnie ukarany przez UOKiK. Tymczasem Państwo – w imieniu którego działa UOKiK – nawołuje do publicznego ostracyzmu Braniewskiego. Nie mamy nawet pewności czy to rzeczywiście on stoi za tymi stronami (być może jest tylko słupem).

  Być może w tym przypadku okaże się, że Braniewski działał niezgodnie z prawem. Wtedy niech gnije w więzieniu. Mimo wszystko nie może być tak, że władza wydaje publiczne wyroki przed sądem. Tym bardziej, że istnieje szybki sposób na zakończenie działalności Braniewskiego. Sąd może tytułem zabezpieczenia przejąć domeny i zdjąć strony do czasu wyjaśnienia sprawy. Procedura jest szybka i bezbolesna.

  Dzisiaj UOKiK ostrzega być może przed przestępcą, ale jutro może ostrzec przez chociażby niewinnym Niebezpiecznikiem, co wtedy?

  • Dzisiaj sądy mogą go skazać, ale jutro mogą wysłać do gułagu redakcje niebezpiecznika.. Co wtedy ?

  • @Łukasz to jest kwestia uprawnień i doświadczenia instytucji, domniemania niewinności, a także wiary w system. Już tak jest w demokracjach, że o winie lub niewinności decydują określone instytucje – sądy. Nawet kara nałożona przez UOKiK na Braniewskiego będzie (jeśli się odwoła) rozstrzygana przez sąd.

   UOKiK nie ma żadnego doświadczenia i co najważniejsze uprawnień do osądzania o winie lub niewinności. Każdą decyzję każdej instytucji publicznej możemy zaskarżyć do sądu. UOKiK jest tylko stroną postępowania.

   Nie jestem w stanie podać żadnego błędu UOKiKu, ale ile było konferencji prasowych Policji czy Prokuratury ws. złapania groźnego przestępcy na których wprost niszczono ludzi, a potem w całkowitej ciszy ci ludzie byli uznawani za niewinnych z powodu braku znamion przestępstwa? Oczywiście pomyłki sądu też się zdarzają i redakcja Niebezpiecznika może trafić do gułagu, ale właśnie dlatego mamy możliwość apelacji do sądu wyższej instancji, kasacji do Sądu Najwyższego czy nawet skarg do międzynarodowych trybunałów.

   Nie chcę porównywać Braniewskiego do Kluski, ale sprawa Optimusa przychodzi mi jako pierwsza do głowy. Kluskę i jego firmę również zniszczono poza salą sądową w ciągu jednej chwili. Po roku Sąd przyznał Klusce 5 000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) odszkodowania.

  • To w takim razie jestes Utopista zyjacym w wymyslonym swiecie idei.
   Kazdy czlowiek z oczami pragmatyka wie, ze w system wierza tylko ci co maja odpowiednie zasoby, zeby w niego “uwierzyc”
   Biada Ci, oj biada lemingu
   Sprawa optimusa – tutaj wlasnie uzyto pelnego wachlarza systemowych narzedzi, zeby ich zniszczyc :D
   papatki, buziaczki caluski :)

  • @Frank: zgadzam się z Tobą. Jednak popełniasz jeden błąd. To właśnie w demokracji istnieje instytucja sądu skorupkowego czyli po polsku – ostracyzm. W ustrojach republikańskich w takich sprawach wypowiada się sąd czyli prawo. W ustrojach demokratycznych wypowiadają się ludzie czyli większość.

  • @Frank: Mylisz się zasadniczo. UOKIK ma doświadczenie, jak i uprawnienia o osądzania w sprawach dotyczących ochrony konsumenta oraz działań niekonkurencyjnych. Podstawę prawną znajdziesz na stronach UOKIK.
   Na tym polu można go porównać do np. Urzędu Skarbowego, który sam z siebie uprawnień sądowniczych nie posiada i można się odwoływać do sądu od kar/decyzji US, to ten może nałożyć kary zgodnie z ustawami, które mu na to pozwalają (o czym wiesz, skoro przywołujesz przypadek Kluski).
   Tak więc w tym przypadku jak najbardziej UOKIK ma obowiązek do wykonania działań, a później nałożenia kary w przypadku stwierdzenia naruszenia polskiego prawa (w zakresie “obsługiwanym” przez UOKIK).

   A nawet jeśli ów Braniewski jest tylko słupem, to tym bardziej należy mu się co najmniej “otrzeźwienie”, bo ja bym znacznie surowszą karę mu wlepił…

  • UOKiK jest instytucją dziwną.
   Z jednej strony potrzebną bo niejeden konsument nie ma żadnych szans z firmami z drugiej mająca też pomagać firmom a nie bardzo są chętni.
   Błędy UOKiK? Klauzule niedozwolone.
   Trudny temat i strach pisać regulaminy. Wielki błąd w postaci nie podania ramowego regulaminu albo zbioru który byłby zgodny prawem. Dało to pożywkę wielu dziwnym sytuacjom gdzie karani byli ludzie nie mających złych zamiarów co więcej stosujący dobre praktyki w biznesie tylko z powodu wątpliwych zapisów w regulaminie.
   Wzór regulaminu skoro jest on obowiązkowy powinien być opublikowany w dz. ust.

   Z tym że nie są to działania niezgodne z prawem a jedynie wątpliwe.
   Obecnie też działają w zgodzie z prawem.
   Oni są od ostrzegania konsumentów i od ścigania takich nieprawidłowości.
   dokonują tego z urzędu i dobrze że informują o nieuczciwych praktykach.

   Czy mają rację?
   Dośc prosta sprawa.
   Mają nie musimy udowadniać winy bo nie sądzimy osoby.
   Mamy do czynienia z działaniem ponad wszelką wątpliwość niezgodnym z prawem i urząd reaguje w ramach prawa w celu zabezpieczenia zbiorowych interesów konsumentów.

   Jak w wspomnianych prze zemnie sprawach działa to podobnie. To nie sąd czy policja zadziałały najpierw a urząd skarbowy wystosował oświadczenie z ostrzeżeniem.
   Policja jest kompletnie niezdolna do sprawnego działania bo ogranicza ją piramida procedur i co śmieszne równoczesny ich brak i sądy które są karykaturą działania na rzecz obywateli i praworządności.

  • Nikt nie nawołuje do ostracyzmu. Komunikat ostrzega przed firmą, która ewidentnie wyłudza pieniądze, oraz wyjaśnia dlaczego podpisane z nią umowy nie mają mocy prawnej. Tyle się mówi, że państwo nie kara oszustów, nie chroni przed nimi obywateli, że subskrypcje SMS, że wkręca się starszych ludzi w podpisywanie jakiegoś syfu itp., a jak wreszcie ktoś z tych bandytów dostał po łapach, to nagle “domniemanie niewinności”.
   Sprawa Braniewskiego jest jasna i nie ma tu miejsca na wątpliwości.

  • Jak upadło Amber Gold, to każdy narzekał, że nikt przed nimi nie ostrzegał w mediach, a tylko KNF wstawiło ich na listę ostrzeżeń.

 20. kontakt=gniazdko elektryczne

 21. Ostrzeżenie konsumenckie wydawane jest w formie postanowienia na które przysługuje zażalenie do sądu. Wcześniej Uokik musi postawić przedsiębiorcy zarzuty i dać mu możliwość ustosunkowania sie do nich. Wydaje się, że to całkiem mocne mechanizmy zabezpieczające.

 22. Pooglądałem sobie te PHPy z backupu i już żałuję – do tej pory oczy mi krwawią.

 23. bez-posrednikow.pl to jest obecnie zwykły SEO spam, przechwycona domena :). Wystarczy sprawdzić whois. Namierzyłem np. r17.pl z takim samym właścicielem… Chyba ktoś długo pracował nad tym ostrzeżeniem ;D.

 24. Jeszcze przed chwilą dało się zalogować do jego gmaila danymi z kopii, ale ktoś już zmienił hasło. Baza nie zawiera 291k meili jak pokazuje ostatni rekord, ale 472k.

  • Część wyników jest podwnojona

 25. reakcja gmaila na hasło do bazy z jednego configu:
  Your password was changed 31 hours ago.

 26. Halo Halo niebezpiecznik !

  zaktualizujcie jeden adres..

  W komunikacie prasowym opublikowanym 4 stycznia 2016 roku dotyczącym ostrzeżenia konsumenckiego w nazwę jednej ze stron internetowych wkradł się błąd. Prawidłowa to: ofertynet.com.pl, a nie jak podaliśmy – oferty.com.pl. Za pomyłkę przepraszamy. Nazwę poprawiliśmy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej. Ostrzeżenie konsumenckie zamieszczone na stronie od początku było prawidłowe.

 27. Jakos nie slysze ani nie widze takich rzeczy w innych krajach cywilizowanej Europy, czy to oznacza ze Polska juz dawno nie jest w Europie, mam na mysli mentalnie?
  To taki daleki wschod, ze nawet muslimy nie chca tu mieszkac ?

  Teraz inwiligacja PISu niczym Korea Pld – to tez na wschod przeciez.

  Ja pierdole, wspolczuje Wam zescie takim glupim narodem – ludzie! Jeszcze ludzie, juz wkrotce biali niewolnicy.

 28. @nie słyszę – bo nie chcesz – jest taka firma jednego Niemca na której wzorują się nasze wilczki – firma kolesia przesyła błędnie wystawiony dokument z danymi firmy nazwą i złym telefonem na przykład – prosza o poprawę danych i odesłanie faxem i beceluja po 1000euro później u nas z ego co widać kolesie wyłudzają na:
  – faktury niemal identyczne do np. telekomunikacyjnych
  – katalogi internetowe i ogłoszenia
  – numizmatyka
  – telecentra z ofertami, gdzie grupą docelową są ludzie starsi, którzy zapominaja czasami co przed chwila mówili – w ten sposób mogą tracić nie tylko pieniądze, ale i domy

  moim zdanie takie telecentra powinny być domyślnie OFF dla ludzi na emeryturze, co więcej jesli nie wyraziłeś zgody moim zdaniem nie może do mnie dzwonić żadna infolinia bo to jest niebezpieczne dla konsumentów

  ostatnio jakaś “firma” wymysliła usługę przez telefon, której jako że jest usługa medyczną nie możesz nawet jako konsument “zareklamować” w ciągu 14 dni – nie, bo jest w prawie furtka – właśnie dla takich usług – zastanówcie się, kto taką furtkę zostawił…

  a możliwości jest sporo więc nie pieprz pieprzem Franku i kolego Franka o tym, że w PL jest dziwnie – jest tak samo jednak tam na Zachodzie – jednak tam prawo działa i takie firmy giną znacznie szybciej niż tu Franku…

 29. I tak właśnie, po cichu, władza wdeptuje w internet.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: