13:31
1/7/2020

Jeśli nie wiecie, czym jest aplikacja TikTok, to i tak przeczytajcie ten tekst. Być może dzięki temu uratujecie swoje dzieci albo młodszych znajomych przed aplikacją, w której spędzają coraz więcej czasu. Z analizy bezpieczeństwa wynika, że TikTok, kontrolowany przez chińską spółkę, zbiera na temat korzystających z niej dzieci coraz więcej danych w całkiem cwany — i nie do końca jasno komunikowany — sposób.

Uciekaj…

Przy okazji ostatniej afery dotyczącej “cichego” sięgania przez TikTok do schowków użytkowników aplikacji (por. Popularne aplikacje mobilne wykradają dane ze schowków), ktoś odgrzebał bardzo ciekawy wpis pewnego badacza bezpieczeństwa, który przeanalizował (zreversował) aplikację TikToka. Poniżej przytoczymy fragmenty analizy:

TL;DR: TikTok to złośliwe oprogramowanie które jest wycelowane w dzieci, nie używaj go i nie pozwól swojej rodzinie aby z niego korzystała

Badacz nazywa TikTok platformą do zbierania danych pod przykrywką sieci społecznościowej. Zbierane dane to według badacza wszystko co można wyciągnąć na temat użytkownika z poziomu aplikacji za pomocą udostępnianego przez system API:

 • Informacje o sprzęcie (w tym CPU, identyfikatory sprzętowe, rozmiar ekranu, miejsce na dysku, zajęcie pamięci)
 • Informacje sieciowe (adresy IP zewnętrzne i lokalne, MAC adres routera i smartfona, nazwa sieci Wi-Fi)
 • Informacje o zainstalowanych aplikacjach (nawet tych, których już nie ma na telefonie — autor podejrzewa, że dane mogą pochodzić z systemowego cache, gdzie ślad o odinstalowanych aplikacjach zostaje)
 • Informacje o tym, czy smartfon ma jailbreaka
 • Informacje o lokalizacji (przez GPS, z próbkowaniem co 30 sekund)<

 

To co jest zbierane może być konfigurowalne zdalnie. Czyli aplikacja może otrzymać sygnał od producenta, aby pobrać dodatkowe informacje. 😱


Chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć iPhona albo Androida przed różnymi zagrożeniami, nie tylko przed zapędami TikToka? Zobacz nasz 2 godzinny wykład, który w szczegółach przechodzi przez konfigurację smartfona pod kątem bezpieczeństwa, pokazując konkretne opcje, które warto włączyć i demonstrując dodatkowe aplikacje, które pomogą lepiej chronić Twój telefon przed atakami, a Twoje dane przed wyciekiem. Użyj kodu TIKTIK, aby wykupić dostęp do naszego wykładu w niższej o 20PLN cenie:

PS. Obecnie dostęp do nagrań sprzedajemy w przedsprzedaży. Kończymy je montować i zostaną udostępnione na początku przyszłego tygodnia. Ale wtedy ich cena będzie wyższa, więc nie czekaj!

TikTok, pobierz to i uruchom

Co gorsza, jak twierdzi badacz, aplikacja przez długi czas nie korzystała z HTTPS do przesyłania danych, co narażało użytkownika na utratę prywatności. Szyfrowanie nie jest jednak dla TikToka problemem jeśli chodzi o przesyłanie danych analitycznych na swoje serwery. Co więcej, z każdą aktualizacją zmieniają algorytm aby — jak twierdzi badacz — utrudnić analizę tego, co aplikacja pozyskuje.

Pomyślicie sobie, spoko, zablokuję adres IP serwera po stronie swojego DNS-a lub firewalla i wała, TikToku! Niestety, wtedy aplikacja nie zadziała. Brak możliwości kontaktu z serwerem do analityki paraliżuję aplikację (inne aplikacje w takich sytuacjach po prostu dalej funkcjonują, bo nie postrzegają blokady analityki za coś kluczowego).

TikTok instaluje też lokalnie serwer proxy do transkodowania multimediów, ale serwer ten może być nadużyty przez inne aplikacje z racji braku uwierzytelnienia.

Ale jest lepszy hit. Badacz doszukał się tego, że:

TikTok ma też możliwość pobrania pliku ZIP z zewnętrznego serwera, rozpakowania go i uruchomienia.

Funkcja typowo “trojańska”.

Warto tu jednak zaznaczyć, że analiza miała miejsce kilka miesięcy temu, dotyczyła wersji na Androida i aktualna wersja TikToka może być już pozbawiona tych patologicznych wstawek. Badacz nie dostarczył niestety fragmentów kodu, które podparłyby głoszone przez niego tezy, bo jak tłumaczy, padł mu komputer i stracił dane. Analizę mógłby zrobić jeszcze raz, ale twierdzi, że nie ma na to czasu. Dorzucił za to linki do zbieżnych z jego badań innych firm, które także przyjrzały się TikTokowi, m.in. penetrum oraz Zimperium (raport w PDF). Ta druga przyznała TikTokowi ocenę 100/100 w kontekście zagrożeń dla prywatności.

Odinstalować, czy nie?

Zakres zbieranych danych, zwłaszcza w zestawieniu z zakresem danych pobieranych przez inne społecznościówki, jest faktycznie miażdżąco nadmiarowy. O ile developerzy aplikacji często pobierają informacje o sprzęcie użytkownika, aby móc lepiej walczyć z błędami — i można zrozumieć chęć pozyskania danych o modelu urządzenia lub lokalizacji użytkownika — to dane dotyczące informacji sieciowych nie są zazwyczaj potrzebne. A TikTok zbiera to i wszystko inne, co tylko się da zebrać.

Takie dane można wykorzystać do inwigilacji albo deanonimizacji użytkownika. Podobnie jak informacje o innych aplikacjach, jakie użytkownik ma zainstalowane. To w połączeniu z możliwością pobrania zipa, rozpakowywania go i uruchomienia brzmi jak smutny żart. To nie powinno mieć miejsca w żadnej aplikacji.

Nie ma się co dziwić, że Indie, które są w coraz poważniejszym konflikcie z Chinami, zachowawczo zabroniły używania TikToka swoim obywatelom. Ta aplikacja, w złych rękach, może być bronią, chociaż jej masowe zastosowanie wydaje się być małoprawdopodobne. Po takim numerze TikTok prawdopodobnie przestałby istnieć (i przynosić miliardy swojemu producentowi).

Podsumowując, jeśli wybitnie nie potrzebujecie — odinstalujcie TikToka. Sobie i innym albo chociaż zacznijcie z niego korzystać tylko poprzez przeglądarkę internetową, a nie aplikację. Wtedy TikTok jest mniejszym zagrożeniem dla Waszej prywatności i mniej informacji o Was może zebrać z Waszego urządzenia. Jeśli zdecydujecie się TikToka zostawić na telefonie, czego nie rekomendujemy, to dodajcie nas to obserwowanych! Obiecujemy nigdy nie wrzucić video, na którym ktokolwiek z nas tańczy.

PS. Jesteśmy też na Instagramie, Twitterze i Linkedinie, gdzie często wrzucamy unikatowe treści, niepojawiające się na serwisie lub w innych social mediach


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

68 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. […] “Afera” ze schowkiem nie jest straszna. Sama z siebie aplikacji nie przekreśla. Niestety są inne, zdecydowanie gorsze grzechy, których dopuszcza się aplikacja TikTok (por. Usuń TikToka z telefonu, natychmiast!). […]

  • No tak. Tik Tok zły , ale FB, google, MS i cała reszta to już nie szpiegują? Kiedy doczekamy się artykułu namawiającego do usuwania aplikacji FB itd?

  • Największym szpiegiem jest MS z jego telemetrią, android, google, apple. Nie wiem co się ostatnio dzieje, ale jest straszna nagonka na Chiny. Przypuszczam, że to wojna handlowa.

   Jeżeli ktoś uważa, że TikTok jest zły to w pierwszej kolejności powinien usunąć operę, MS, UEFI bo to dopiero zbiera informacje.

  • @short: Ale UEFI? Jakiś konkretny przykład, że każde UEFI zbiera dane? Czy może tylko chińskie wynalazki?

  • studencik,
   serio nie widzisz problemu w tym, że coraz więcej firm szpieguje? Szpiegują wymienione, prawda, niechaj zatem będą i kolejne: chińskie, rumuńskie, meksykańskie i słowackie? Uj tam, jak się puszczać to ze wszystkimi? Jak w pracy podszczypuje kierownik, to trzeba oddać się automatycznie całej reszcie szefostwa? Bo skoro kierownik już to robi, a strach się przeciwstawić, to trzeba być uległym przed resztą firmy? Bo się obrażą? Nie rozumiem takiej filozofii. Rozumiem za to dbałość o minimalizowanie strat. Zawsze będą jakieś straty. Trzeba tylko utrzymać ich jak najniższy poziom – i będzie dobrze. To, że ludzie skarżą się na fejsbuku, że huawei szpieguje, jest tylko pozornie hipokryzją.

  • Lbert 2020.07.01 21:12
   Jakie dla przeciętnego obywatela ma znaczenie czy tylko USA będą zbierać twoje informacje czy również Chińczycy? Te dane i tak już wyciekły ( bo ma je USA, Izrael) więc dla ciebie nic się nie zmieni.

   ps.
   Wszyscy dziś szpiegują ( w dowodach mają być nawet odbitki linii papilarnych), operator gsm wie gdzie jesteś, a karty prepaid rejestrowane. Dziś nie ma anonimowości.

  • @klonM: Ma ogromne znaczenie. Wolałbyś oddać klucze do mieszkania sąsiadowi, którego znasz już długo i wiesz, że ci nie obrobi mieszkania, czy takiemu, który po cichu będzie wynosił ci rzeczy?
   USA jakie by nie było zachłanne, to ma pewne granice, których nie przekracza. Chiny nie mają żadnych, a nieobliczalny partner to niebezpieczny partner, który dziś może tobie nie zaszkodzi, ale przyjdzie czas i na to.

  • short 2020.07.01 18:57
   No właśnie to jest bardzo podejrzane. Dziwnym trafem wojna handlowa z Chinami zbiegła się z wymyśloną epidemią na, którą umierają schorowane dziadki. W mediach krytyka Chin oraz zachęcanie wszystkich by rezygnowali z produktów, usług chińskich bo niby szpiegują. Tylko problem w tym, że USA też szpiegują i są gorsi od Chińczyków bo napadają na inne państwa (Irak, Afganistan, Syria, Palestyna, …).

  • @studencik
   Tik tok stał się poważną konkurencją dla FB to usa robi wszystko by zniechęcić użytkowników do korzystania z aplikacji. Chcą zniszczyć tik toka jak zrobili to huawei. Inaczej by to wyglądało, gdyby tylko tik tok szpiegował. Wtedy nawoływanie do usuwania apki byłoby uzasadnione.

 2. Czy nie uważacie, że posiadnie konta na portalu który opisaliście jak spyware jest naruszeniem etyki? Używanie jest formą akceptacji, więc może zastosujecie sie do własnej rady?

  • Zobacz jak aktywnie z tego konta korzystamy. A jak trochę się zastanowisz, to na pewno zrozumiesz, z jakiego powodu mogło tam powstać nasze konto (i dlaczego nigdzie o nim nie piszemy, poza — co oczywiste — tym artykułem).
   Psst, mamy też konto na bardziej wstydliwym portalu, co nie znaczy, że popieramy każdy rodzaj treści, która się tam pojawia.

  • A czy fakt, że policjanci zostają agentami pod przykryciem nie jest naruszeniem etyki?

  • Poza szpiegującym Tiktokiem mają też konta na portalach gejowskich, lesbijskich i sado maso. I nie zdziwiłbym się jeśli mieli też na Ashley Madison. I jakiego zdania bym nie miał o Piotrze Koniecznym (a mam bardzo dobre, spytajcie panią Gryszczyńską) to nijak nie da się mu zarzucić bycia lesbijką, więc musi być to robocze konto.
   Swoją drogą tworzenie takich kont musi być fragmentem niezwykle pasjonujących historii.

  • Tego konta na Ashley Madison sobie nie przypominam, ale wszystkie pozostałe mogę potwierdzić. Nawet konto w serwisie dla dentystów z Teksasu. Ostatnio zresztą ktoś na nasz adres zakłada konta w serwisach dla graczy ‍♂️. Nie każde konto na nasz adres jest nasze. Ale to w serwisie sado-maso totalnie potwierdzamy :D

  • “Czy nie uważacie, że posiadnie konta na portalu który opisaliście jak spyware jest naruszeniem etyki?”

   Cos jak policjant mowiacy “nie jestem glina” podczas zakupu dragow? xD

  • > A czy fakt, że policjanci zostają agentami pod przykryciem nie jest naruszeniem etyki?

   Czasem jest, czasem nie jest. Zależy od okoliczności.

 3. Dajcie znać Du(dz/p)ie, bo też ostatnio instalował. Ciekawe co na to BOR :D czy inne SB, które tam go teraz chroni.

  • Przecież ci inteligentni już tam dawno nie pracują, nie wymagaj niestworzonych rzeczy od prostych ludzi ;-)

  • Podbijam. Macie kontakt do rodziców Adriana, trzeba ich powiadomić o zagrożeniu

  • Przekaż Dudzie by zabronił korzystania z Siri, która słucha przez 24 godziny :) No, ale Siri to nie zagrożenie. Najgorsi są Chińczycy, Ruscy, a najwspanialsi amerykanie, którzy w imię wolności napadają inne państwa jak Irak lub zdracają własnych sojuszników np. Kurdów.

 4. na co komu tiktok? I kto z zdrowym rozsądkiem ufa chinolom? Ta banda umie tylko kraść kopiować i nadużywać

  • Oczywiście USA to jest ostoja demokrajci i sprawiedliwości? Nie napadła na Irak, Afganistan, Syrię by czerpać zyski z ropy i okupować owe państwa? Dla ciebie Chiny są tym złym mimo, że na nikogo nie napadli. Żall

  • Pani Agatko, była może Pani ostatnio w Hong Kongu, obejrzeć wolności obywateli państwa środka i jego poszanowanie prawa? Polecam :)

  • Szkoda, że pani nie obyło ostatnio w Seattle, tam to dopiero biło serduszko demokracji, oj BIŁO …

  • Po co wybiegać tak dalego? Toż to w demokratycznej Polsce zakazali ludziom wychodzić z mieszkań, ograniczyli prawa pod pretekstem walki z wirusem . Oczywiście to dla naszego dobra. BUhaa

  • Felix 2020.07.04 15:51
   B&B 2020.07.03 19:56
   Tak bo demokracja służy ludziom? Widać skutki nierządu po kaczym, albo Po-wskim nierządzie. Chiny państwo komunistyczne ( ale technologicznie może konkurować z USA) vs demokratyczna dziadoska Polska bez technologii i z nędzną przyszłością.

 5. Nie chcę bronić, ale takie dane to mogą być też używane do fingerprintingu. Są platformy które umożliwiają np. smart linki które działają na takiej zasadzie. Np. AppsFlyer

 6. No dobra, zamierzam przekazać informacje córce i żonie, o tym co tiktok zbiera, ale jestem pewien że otrzymam pytanie uzupełniające: “no i co?”. I co im odpowiedzieć?

  • Powiedz im, że to kwestia czasu jak pedofile dostaną informacje na temat Twojego dziecka. Takie dane o ludziach zbiera się po to, żeby je sprzedawać.

  • No i tym sposobem jeszcze bardziej doceniam swoją żonę (córki nie mam, to i nie mogłem przetestować).
   Dzięki

  • No ale nie za bardzo ciebie rozumiem. Pedofile będą mieli IP mojej córki i mojego routera, cpu, rozmiar ekranu itd no i co? Nawet jak będą mieli jej namiary GPS, co to z tego? Sądzisz, że zbierają miliony pozycji gps żeby wyśledzić te często powtarzające się i ją porwą? To się robi inaczej niestety. podkreślam moc słowa niestety. “Od tego są zagraniczne adopcje”. Polecam kanał Fundacji Im Dobrego Pasterza n YT.

  • To chyba miało bardziej zadziałać na wyobraźnię niż być 100% zgodne z prawdą. Tak samo jak podglądanie obrazu z kamerki laptopa przez hakera.

  • Ze straznicy w “szkolach z internatem” przegwalcili juz dostepne pensjonarjuszki a do tego w chinach powoli koncza im sie narzady od czlonkow tej strasznej sekty ludzi uprawiajacych gimnastyke czy epatujacych furią tybetanskich mnichow?

   I az chcialo by sie powiedziec “a bardziej na powaznie”, a nie mozna bo wystarczy poczytac raporty organizacji walczacych o prawa czlowieka.

   Natomiast samo podgladanie dzieciakow jest conajmniej bardzo creepy – biorac pod uwage, ze z jakiegos powodu chinczycy generalnie uwazaja zachodnie dzieci za bardzo ładne (czyli chinscy pedofile pewnie tez) a do tego wymordowali u siebie miliony kobiet selektywnymi aborcjami (czesto przymusowymi, i to nawet w ostatnich miesiacach ciazy) wiec porwania dziewczyn z zagranicy sa najnowszym “krzykiem” mody…

 7. Anonymous też się wypowiadają na ten temat:
  https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2020/07/01/anonymous-targets-tiktok-delete-this-chinese-spyware-now/

  • Anonymous to tylko tajemnicza nazwa pięknego miejsca zwanego Pentagon. Tak tak to oni, robią szum udając że walczą sami ze sobą i całym światem…

 8. LoveFinderrz :)

  Do you want to develop an app?

  • Jakoś brzmi znajomo \°v°/

 9. Dobrze że takich danych nie zbierają apki amerykańskiego Facebooka czy Microsoftu.
  Tak przy okazji z iloma to obecnie serwerami łączy się Windows 10 ver 2004, na które coś wysyła?

 10. Przesadzacie, i to mocno. Gdyby tiktoka na serio był taki be to by go zakazali w unii albo wywalono by go ze sklepu Play. Ps. Epic games też podobno mocno szpieguje a o nim takiej haji nie ma.

 11. “PS. Jesteśmy też na Instagramie, Twitterze i Linkedinie, gdzie często wrzucamy unikatowe treści, niepojawiające się na serwisie lub w innych social mediach”
  Pewnie jestem przewrażliwiony, ale dla mnie brzmi to jak tekst naganiacza.
  Usunę tiktoka, a założę konta na tych portalach. Czy bardzo poprawię ochronę swojej prywatnośći? (zmienić gościa od pijaru!)

 12. No i wielkie mi co,ktoś sie dowie jakiej mocy mam procesor ile mam pamięci i jakie aplikacje. Czy mam root ,albo lokalizacja. Trzeba mieć coś z głową by twierdzić że dzieci są zagrożone.
  ”TikTok to złośliwe oprogramowanie które jest wycelowane w dzieci”
  Co?Kogo,? Niby jak?
  A które apki tych danych nie zbierają. Fejs ma dostęp do wszystkich,a takie dane też sie pewnie kupuje.
  Ale o co chodzi w tych kłamstwach?
  ”Po takim numerze TikTok prawdopodobnie przestałby istnieć (i przynosić miliardy swojemu producentowi)”
  No to opłacili trola,który podobno zrobił amalize,a żeby naiwne owce przestraszyć użył “wycelowane w dzieci”
  A pewnie gdybym chciał,to bez problemu pewnie dane z Fejsa idzie kupić. A tu mam sie bać .

  • Jesteś idealnym targetem szkoleniowym Niebezpiecznika, bo wykazałeś się tak daleko idącą ignorancją, że powinieneś dostać na twarz, jakie dane można uzyskać z korelacji tych niby mało istotnych.

  • Ogarnij się kolego. FB, google, android, apple zbiera jeszcze więcej danych i nikt nie nawołuje by zamykać konta. Nie zdziwiłbym się, gdyby ten artykuł był sponsorowany.

  • —–BEGIN PGP SIGNED MESSAGE—–
   Hash: SHA256

   Nawołują. Głównie rozproszone jednostki, entuzjaści. Osoby, których nie traktuje się poważnie, nazywa foliarzami i paranoikami. A ze znanych osób Richard Stallman na przykład. Którego zresztą też wyśmiewają i zrobili z niego mem.
   I też nie rozumiem tej hipokryzji, że jedno zło się potępia, na inne spokojnie przymyka oko.
   —–BEGIN PGP SIGNATURE—–

   iHUEARYIAB0WIQQquIs9SAVG1lhyQfoxI2xOfBJjKwUCXv97nQAKCRAxI2xOfBJj
   K54/AQCwz5cku/xdNSOS45+UP+QnGGXYZd0CLRXAUtUw/wcGxQEAyRoo/XnxtQ0p
   tEaADjFJiGGtyla1ulx4U3oRNFhNNgE=
   =uPfS
   —–END PGP SIGNATURE—–

 13. Coś słabe te “wnioski badacza”. Apka przesyła dokładnie to, co inne apki. Tyle tylko, że do chińskiego, nie amerykańskiego, “wielkiego brata”. Zainteresował mnie fragment o lokalizacji GPS – mam ogromną prośbę do “badacza”, aby wyjaśnił, jak pobierać dane GPS (nie lokalizacji, tylko GPS), co 30 sekund i nie zabić tym baterii po kilku godzinach??

 14. Czy Du*a został zinwigilowany przez chińskie służby?

 15. Facebook robi to samo jednak nikt go nie blokuje. “autor podejrzewa, że dane mogą pochodzić z systemowego cache, gdzie ślad o odinstalowanych aplikacjach zostaje” – nie ma nic takiego. Prędzej z pamięci wewnętrznej bądź karty pamięci takie info można wyciągnąć. Tam najczęściej usuniete aplikacje zostawiają śmieci.
  Polecam zrootować telefon (o ile się na tym znasz), używać AFWall, XPrivacyLua, Storage Redirect, AppOps i wtedy tego typu aplikacje trzymasz w ryzach, blokując bądź karmiąc je fałszywymi informacjami.

 16. no dobrze, ale co to oznacza dla mnie, że tiktok zbiera dane o mnie i moich aplikacjach, jeśli nie robię czegoś zabronionego?? gdyby przeglądali moje dane zanudziliby się na śmierć

  • Z tego co piszesz można wnioskować, że może masz niski poziom poczucia własnej wartości.
   Zastanów się nad taką analogią:
   Co z tego, że ochroniarze w sklepie za każdym razem wkładają dłonie pod moje ubranie. Przecież nic nie ukradłam, ani nie jestem atrakcyjna. Myślę wręcz, że dotykając mnie czują obrzydzenie.

 17. “Pomyślicie sobie, spoko, zablokuję adres IP serwera po stronie swojego DNS-a lub firewalla i wała, TikToku!”
  Biorąc pod uwagę, że mówimy o smartfonach byłby to głupi pomysł. Zablokuj komuś dostęp do danej strony po Wifi to uruchomi dane komórkowe i tyle z blokowania IP. Prędzej by pomogła jakaś apka nadzoru rodzicielskiego w której można zablokować uruchamianie danej aplikacji. BTW. Wpisu nie czytałem, ale nie wspominacie czy TikTok wykrada dane tylko podczas pracy aplikacji czy także działa w tle, nawet jak telefon jest w trybie stand-by.

 18. I tak najgorsze, co mogło spotkać dziecko na Tik-Toku to był Andrzej Duda.

 19. Obecnie zazwyczaj wybiera się pomiędzy prywatnością a wygodą

 20. Taki tam artykul o miczym. FejsbÓk czy inne aplikacje nie szpieguja? Tiktok to przy nich to amatorszczyzna. Zresza, jakie tam wiekszosc z was ma sekrety… Co naprawde jest niebezpieczne to robienie z przecietnego janusza i grazynki bota lykajacego papke ktora mu serwuja i z mozgu jajecznice. Dodatkowo niszczenie wiezi spolecznych. “Szpiegowanie” to zawracanie gitary

 21. Szpiegowanie Chin jest znacznie groźniejsze niż USA bo to nie jest demokratyczne państwo i nie ma żadnych zahamowań. Change my mind

 22. Trzeba być debilem żeby w to uwierzyć

 23. ALE KŁAMIECIE I KTO TO UWIEŻY

 24. “platformą do zbierania danych pod przykrywką sieci społecznościowej.”….

  No błagam… BŁAGAM… a która sieć społecznościowa jest czymkolwiek innym?
  Pejsbuk?

  Jakoś bardziej ufam Chińczykom niż Amerykanom, którzy chcą ze świata zrobić globalną wioskę a z człowieka kukłę do kupowania w myśl, że człowiek nie jest nikim więcej niż wzorem matematycznym stworzonym przez sztuczną inteligencję (Google Apple Facebook).

  Oprócz zabijania ludzi w sensie – odbierania im cennego czasu z życia – sieci nie robią nic innego jak tylko gromadzą dane.

  Czy ktoś naprawdę rozsądny używa jakichkolwiek społecznościówek?

 25. “Informacje o sprzęcie (w tym CPU, identyfikatory sprzętowe, rozmiar ekranu, miejsce na dysku, zajęcie pamięci)
  Informacje sieciowe (adresy IP zewnętrzne i lokalne, MAC adres routera i smartfona, nazwa sieci Wi-Fi)
  Informacje o zainstalowanych aplikacjach (nawet tych, których już nie ma na telefonie — autor podejrzewa, że dane mogą pochodzić z systemowego cache, gdzie ślad o odinstalowanych aplikacjach zostaje)
  Informacje o tym, czy smartfon ma jailbreaka
  Informacje o lokalizacji”
  To wszystko są podstawowe informacje, które zbiera prawie każda aplikacja podłączona pod internet geniusze.

 26. A propo chin, ja wiem ze zle jest wrzucac wszystkich ludzi jednego worka, nawet pomimo calej gamy negatywnych stereotypow przypisywanych chinczykom ~ ale chociaz generalnie lubie wschodnia kulture, japonczycy robia dosc dobre wrazenie (pomimo wad), poludniowi koreanczycy tez egzotyczni (chociaz zdarza sie przesadny darwinizm) ale jesli ktokolwiek czytal/ogladal chinskie ksiazki/filmy na ich wewnetrzny rynek to wie ze sa praktycznie nie do strawienia.
  Sa tak przesiakniete swoista chora “moralnoscia”, gdzie okradany nie widzi problemu w tym ze zlodziej wysuwa żądannia w kierunku ofiary, bogaczy czci sie jak greckich bogow a drugiego czlowieka traktuje gorzej niz zwierzeta (a chyba wszyscy wiemy jak w chinach traktuje sie zwierzeta) i to z najbardziej durnych powodow pod sloncem (ustruj magiczno-kumunistyczny) nie wspominajac juz nawet o setkach innych patologi (zwlaszcza w obszarach ogolnopojetej wolnosci…). Nie zdziwie sie nawet jesli ktorys z ichnich bogaczy na dniach ujawni sie jako antychryst… (zwlaszcza, ze ktores z Kim’ow moze uzyczyc oficjalnie troche ze swojej “boskości” :p )

 27. Facebook ma na Wasz temat gdzieś ok 1000 razy bardziej szczegółowe info i jak pokazała historia wykorzystuje je bez Waszej PEŁNEJ zgody do różnych niemoralnych celów. Ale fejsbug dobry bo amerykański …
  Inna sprawa – ciekawe na co Chińczykom informacja, że Janusz Cebula jadł dzisiaj na obiad bigos a wczoraj kapuśniak …

 28. Do tej pory w ogóle nie słyszałem o tej aplikacji, ale po tym artykule aż sprawdzę zainstaluje to sobie.

 29. Dajcie sobie siana z tą polityką. Jakby wystarczająco mało tego było to jeszcze na niebezpieczniku?

 30. […] ta była już parokrotnie krytykowana, także przez ekspertów z zakresu bezpieczeństwa, w tym polski serwis Niebezpiecznik.pl. Teraz głos zabrał jeden z czołowych amerykańskich polityków, sekretarz stanu, Mike […]

 31. dziękoje za te informacje

 32. Dla wszystkich czytających: Wystrzegajcie się symetrystów piszących że to nie ma znaczenia. EU i USA są mimo wszystko nadal demokratyczne.
  Chiny – nie. Dlatego jest istotna różnica. Chodzi o przyszłość naszej cywilizacji.
  Ponadto deprymowanie obu stron jest strategią dezinformacji troli zarówno Chińskich, jak i Rosyjskich, aby czytający negowa jakiekolwiek możliwości zdobycia wiedzy. “Masz się nie interesować” i “Masz być obojętny”. Wtedy jest największy chaos.

 33. […] Moglibyśmy, jak np. aplikacja robić różne brzydkie rzeczy, ale CyberAlerty projektowaliśmy z myślą o prywatności. Dlatego aplikacja nie prosi […]

 34. Serio?
  Taki “hakier” i padł mu dysk? I nie miał backupu?
  Coś tu śmierdzi….

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: