11:00
22/2/2010

Uwaga na Comodo!

Comodo tworzy świetne, darmowe i wygrywające konkursy oprogramowanie (np. Comodo Firewall). Wygląda jednak na to, że model biznesowy oparty na freeware się nie sprawdza — firma wkracza w “szemrane” interesy, a to może poważnie zaszkodzić użytkownikom jej produktów.

Kontrowersje wokół Comodo

Jak zauważa dotTech, problemy są trzy:

 1. Sprzedawanie certyfikatów SSL twórcom wirusów komputerowych. Dzięki temu ich malware może atakować użytkowników z poziomu “bezpiecznego” protokołu HTTPS. Comodo co prawda reaguje, jeśli podeśle się im URL, który korzysta z ich certyfikatu do uwiarygodnienia dystrybucji złośliwego oprogramowania. Tylko co z tego, skoro ta sama strona po utracie certyfikatu jest w stanie uzyskać go jeszcze raz, a osobie zgłaszającej problem każe się siedzieć cicho?
 2. Dorzucanie do swojego oprogramowania toolbaru (dawniej SafeSurf, obecnie HopSurf — cóż za ironiczna zmiana nazwy). Softpedia już raz oznaczyła przez to oprogramowanie Comodo jako spyware i usunęła ze swoich zasobów.
 3. Comodo Internet Security (Firewall, AntyVirus i AntiMalware), Comodo Backup, Comodo system Cleaner, Comodo SecureEmail i Comodo EasyVPN od najnowszych wersji zaczęły zbierać dane na temat tego, jak użytkownicy korzystają z oprogramowanie. Firma Comodo nie wyklucza odsprzedaży tych danych firmie trzeciej, informując przy tym, że jeśli to nastąpi, dane w przypadku niektórych programów zostaną zanonimizowane. Z powyższego wynika więc, że dane które Comodo zbiera mogą posłużyć do identyfikacji użytkowników.

  Licencja EULA dołączana do najnowszych wersji oprogramowania firmy Comodo

  Nie ma oczywiście nic złego w zbieraniu danych w sposób dobrowolny i anonimowy, jak robi to wielu autorów oprogramowania, ale nie Comodo. Firma nie daje możliwości zrezygnowania z przesłania informacji (porównaj z np. crash reporter Mozilli).

Polityka prywatności Comodo też pozostawia wiele do życzenia:

Kim są i jaką politykę prywatności mają wspomniani w licencji 'partnerzy Comodo'?

Mam Comodo — co zrobić, jak żyć?

Jeśli prywatność nie ma dla ciebie znaczenia, albo nie pracujesz na komputerze z “delikatnymi” danymi, korzystaj z produktów Comodo dalej ;-) Możesz też poszukać alternatywy dla Comodo wśród tych aplikacji.

P.S. Mam dziwne wrażenie, że oprogramowanie typu freeware może być dla użytkownika czasem bardziej kosztowne niż najdroższy odpowiednik…

Wszystkim osobom piszącym, że powyższe informacje są obecnie nieprawdziwe, sugerujemy zwrócić uwagę na datę publikacji tego postu i skończyć z dramatyzowaniem. W momencie pisania zarzuty były jak najbardziej słuszne i nie widzimy powodu, dla których mielibyśmy je “usuwać” (podobnie jak z podręczników do historii nie znikają niewygodne dla danych narodów wydarzenia). Jeśli ktoś chce opublikować na łamach Niebezpiecznika artykuł o obecnym stanie oprogramowania Comodo, zapraszamy. Don’t shoot the messenger!

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

78 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No to trzeba nagłośnić sprawę…

 2. Używam CIS na windowsie od dość dawna, właśnie dlatego ze cenie sobie prywatność. No i ten news trochę mnie zszokował, bo co z tego, że mam multum opcji w tym programie, które dają mi możliwość pełnej kontroli nad wieloma rzeczami (i to za free), jak sami twórcy programu takim postępowaniem poddają w wątpliwość główne cele działania ich programu, takie jak prywatność, ochronę, anonimowość. Chyba zacznę się rozglądać za jakaś alternatywą, bo mimo ze na co dzień używam linuksa, to bez windowsa nie da rady z wieloma rzeczami, a gdzie jak gdzie, ale na winie dobra ochrona musi być.

 3. Toolbar jest opcjonalny przy instalacji.
  Wydaje mi się, że tymże firewallem można zablokować próbę wysłania przez niego samego prywatnych danych, mylę się?

 4. Ciekawa informacja, właśnie deinstaluje jądro aplikacji…
  Szkoda, że w ramce “Reason for uninstalling:” nie ma żadnej opcji dostosowanej do tego typu sytuacji :D

 5. Tak naprawdę, to nie ma czegoś takiego jak freeware, każdy musi na czymś zarobić :)…

 6. Softpedia oznaczyła produkty Comodo, w skrajnym przypadku, jako Ad-supported (stan na teraz).
  Dla szukających alternatywy może to ułatwi wybór – http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php

  • olo: Zaktualizowałem tekst o zapostowany przez Ciebie link do testu.

 7. A szkoda, był to naprawdę przyzwoity soft. Pewnie managment/marketing wkroczył i uznał że sprzedawanie danych swoich użytkowników to świetny “Business Model” (bo przecież większość nie będzie o tym wiedzieć).

 8. A to CI nowina… A szkoda, bo firewalla mają skutecznego. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – będę miał okazję do wypróbowania innych rozwiązań (: Właśnie katapultuje Comodo w kosmos

 9. sunbelt personal firewall – swietny, ale platny, choc obcietej wersji mozna uzywac bez limitow prawdopodobnie (jak i ja robie).. a z comodo to nie pierwsza afera

 10. Sam używałem firewalla Comodo podobała mi się pełna konfiguracja jaka była mi umożliwiona. Jak ja żałuję, że SPF już dawno został wykupiony przez Symanteca był to chyba najlepszy firewall jaki miałem.

 11. dzek: To nie pierwsza afera z comodo? Podaj jakieś odnośniki.

 12. a nie wystarczy po prostu nie update’owac comodo do najnowszej wersji i dzialac sobie spokojnie na starej, ktora nie zbiera informacji? ;>

 13. Muszę przyznać, że ten news zmroził mi trochę krew bo używam CIS od dobrych 2 lata i jestem zadowolony. Co w takim razie polecacie w zamian? PC Tools Firewall Plus + avast ?

 14. “Możesz też poszukać alternatywy dla Comodo wśród tych aplikacji.”
  A wśród nich na pierwszym miejscu Comodo Internet Security 3.12.111745.560
  ROTFL
  p.s. Comodo ostatnio zrobiło przeglądarkę “wolną od spyware” i bazowaną na Chromium. Testował ktoś? :)

 15. Wstrząsający news! A wydawało mi się, że był to jeden z lepszych antywirusów, znacznie przewyższający niektóre shareware… Chyba czas zainwestować w jakąś licencję…

 16. Płatne odpowiedniki tez potrafią kryć niespodzianki ;)

 17. @Piotr Konieczny

  Czytałem już wcześniej oryginalny tekst z dotTech i znalazłem również opis wpadki z certyfikatami SSL w Comodo:

  http://msmvps.com/blogs/hostsnews/archive/2009/05/16/1692519.aspx

  Pozdrawiam.

  • nie ma takiej strony

 18. Sprzedawanie certyfikatów SSL twórcom wirusów komputerowych. Dzięki temu ich malware może atakować użytkowników z poziomu “bezpiecznego” protokołu HTTPS ??????????
  —————————

  śmiem twierdzić że to zwykła NAGONKA komercyjnych konkurentów.
  Comodo w testach bije wszystkich na głowę skutecznością 100%.
  zbieranie danych- a kto tego w terażniejszych czasach nie robi !!!!
  spece z Microsoft są w tym genialni,a mimo tego jakoś nie zauważyłem drastycznych zmian i gwałtownej przesiadki chocby na : Linuxa.
  darmowy i perfekcyjny to jest afera !!!!!!!!

  crack.versus-algor

 19. Comodo najlepszy? Znam inne testy, i jest tu najgorszy : http://www.pcworld.com/reviews/collection/1597/free_antivirus_software.html

  • nie ma takiej strony…

 20. JA jako alternatywy używam Outposta free i aviry.

 21. Hmmm, ciekawe… to się tyczy od teraz wszystkich wersji Comodo Internet Security, czy tylko ostatniego wydania 3.14.130099.587 ?

 22. No mówi się trudno, wywaliłem COMODO przynajmniej do czasu wyjaśnienia sytuacji. Używałem jedynie firewalla i naprawdę złego słowa o nim nie mogę powiedzieć. No może oprócz tego, że niektóre wersje potrafiły się czasami wysypać, ale to dość rzadko występujące zjawisko.
  Trochę drażnił też fakt, że niektóre (nawet niekoniecznie drobniejsze) błędy które raportowałem kilkukrotnie na forum staff COMODO po prostu ignorował, za to musiałem użerać się z ‘pomagaczami’ którzy wmawiali mi, że wina leży w moim systemie albo traktowali jak głąba co umie najwyżej pasjansa włączyć.

  Problem teraz taki, że ciężko znaleźć coś na zamianę. Póki co jadę na trialu ESS, nawet mi się podoba ale opcji konfiguracji mało i znacznie mniej wygodnie tworzy się nawet proste reguły (typu aplikacja X ma mieć dostęp tylko do serwera Y).

 23. Śmiem twierdzić, że autor tego artykułu jest nierzetelny. A co z zapisami licencji innych firm? Równie dobrze, można by napisać, Uwaga na: Microsoft, Symanec, itp itd..jednak artykuł dotyczy tylko Comodo.. “dziwne”

 24. Sprawdziłem licencje z najnowszego wydania CIS [3.14.130099.587] i tam nie ma takiego zapisu jak podany przykładowo z programu BackUp.

 25. Nie mam kodu – nie instaluję:) Szkoda, że porządna firma się sku*****.

 26. Chcialbym tylko zaznaczyć, że artykuł jest nie do końca fair. Nie wiem dlaczego dopiero teraz pisze się o certyfikatach ssl, kiedy sprawa miała miejsce ponad pół roku temu i została wyjaśniona. Druga sprawa, to softpedia.. no panowie, wejdźcie na stronę i sprawdzcie, CIS jak najbardziej jest tam dostępny, a w artykule, że softpedia usunęła..
  Trzecia sprawa.. należałoby porównać licencje wszystkich pakietów, comodo, nortona, kasperskiego itp.. ciekawe czy tylko Comodo ma takie zapysy czy jest to standardowa praktyka?

 27. Radom:
  Sygate v5.6 build 2808 to chyba ostatnia wersja przed symantec’iem – uzywam do dzisiaj tu i owdzie :))
  niby staroc ale dziala jak zloto, no i na securityfocus.com/vulnerabilities tylko 2 wpisy dotyczace starszych wersji..

 28. Sygate v5.6 build 2808 (chyba ostatnia wersja przez symantec’iem) – uzywam tu i tam..
  wiem, ze staroc, ale dziala jak zloto :))
  a na securityfocus.com/vulnerabilities tylko dwie wpadki, ale starszych wersji..

 29. Sygate Personal Firewall był prześwietny, Symantec w trąbe zarobi za to kiedyś :)

 30. Kaspersky podczas pracy też wysyła dane do swojej siedziby co na ochranianej maszynie jest uruchamiane. Zainstalowałem wersje KAV do tego Sunbelt personal firewall żeby kontrolować co leci do sieci. I jak zacząłem odcinać kav od sieciowej aktywności, to wyszło że przed uruchomieniem jakiegokolwiek programu, wysyła zapytania (?) w sieć. Nie analizowałem tematu głębiej, ale takie działanie firmy jest dla mnie dziwne i niebezpieczne.

 31. Swego czasu testowałem Comodo Personal Firewall (fakt – niezły, niezły) i Comodo Antivirus. I tu zaczęły się jaja, bo programu nie dało się usunąć z systemu normalnymi mechanizmami Windows. Deinstalator nic nie dawał – po prostu silnik zostawał działając w tle jakby nigdy nic, ikonka w Trayu też ;) Na oficjalnym forum ludzie grzmieli… i co? I nic. Producent miał na to głęboko “wywalone”. A mi pozostała awersja do firmy Comodo. I jak widzę dobrze na tym wyszedłem ;)

  • I jak go usunąłeś? Będę niezmiernie wdzięczny za rzeczową odpowiedź.
   Pozdrawiam!

 32. IMO najlepszym firewallem jest Outpost, którego od zawsze używam w trybie kreatora reguł i jest to dla mnie chyba ideał konfigurowalności. Od jakiegoś czasu udostępniana jest też (ponownie, bo lata temu też była) jego darmowa (naturalnie uboższa) wersja – mam wrażenie, że mało osób o niej wie. Podobnie duże możliwości konfiguracyjne udostępniał Jetico, ale gorzej z wydajnością u niego było przy większym ruchu. Właściwie to bawiłem się nim już dość dawno, była to darmowa wersja 1, teraz jest jakaś płatna 2, więc może daje radę teraz. Comodo miało dobrą wydajność, ale konfiguracja, choć lepsza od kilku konkurentów, nie była odpowiednio wygodna.

  Dla uzupełnienia tylko dodam, że na antywirusa świadomie wybrałem Avirę i polecam ją innym.

 33. a jak oceniacie PC Tools Firewall Plus ? Warto to mieć zamiast innych. Do tej pory uważałem za bardzo dobry – bo miałem wpływ na wiele rzeczy – Sunbelt (dawniej Kerio) Personal Firewall, ale od czasu jak nie chciało im się go przygotować pod 7 i dziwnie podchodzą co do licencji na program dla domowego użytkownika po 30 dniach używania, szukam czego innego. Blokowania reklam nie potrzebuje bo mam lepsze programy od tego (admuncher), zależy mi na dobrym i bezpiecznym firewalu (za free).

 34. Breen: zwróć uwagę, że w artykule stoi: “Softpedia już raz oznaczyła przez to oprogramowanie Comodo jako spyware i usunęła ze swoich zasobów” — a nie że COMODO jest usunięty teraz.

 35. Dla wygnanych z krain COMODO polecam combo Outpost Free Firewall [ najnowsza wersja ] + Avira Free. Nie-do-zdarcia.. :)

 36. Firewallową alternatywą dla CIS może być też Online Armor Free http://www.tallemu.com/products-online-armor-free.php

  Wymaga on co prawda wprowadzenia maila podczas instalacji, ale może być to dowolny mail, na przykład nieistniejący lub należący na przykład do Zbysia czy Mira.

 37. Coś na rzeczy może i jest,bo skorzystałem z firewalla Comodo na początku lutego,by go wypróbować i jakie zdziwienie,gdy wpuścił wiele trojanów.Takie miałem podejrzenie a nie znałem wtedy tej informacji.
  Dodam,że staram się dbać o bezpieczeństwo i tyle trojanów to razem wziętych nie miałem.Ba-nawet używając wyśmiewanej zapory systemowej nie miałem w 1% tego,co wpuścił Comodo.

 38. po1. pokazane tylko warunki licencyjne( nie widzę tu przykładu konkretnych pakietów i zawartych w nich danych
  po2. sam Windows w licencji ma takie warunki ze szkoda gadać wiec jeśli kierować się tym co zawarte w licencji to zacznijcie od wywalenia Windowsa
  po3. nie wspominając o innych powszechnie instalowanych programach i dodatkach jak choćby sterowniki i kodeki … ze o gg nie wspomnę ….

 39. Comodo najlepszy – kazdy mowi ze uzywany przez niego jest najlepszy. Nie ma programu ktory jest bezwzglenie najlepszy – uzytkownik wybiera wg. wlasnego uznania a istotnym kryterium jest interface i opcje konfiguracyjne

 40. Wysłałem zapytanie do Comodo co do polityki prywatności opisanej w arcie, taką otrzymałem odpowiedź:

  Our legal team has advised me that the section you highlighted is old. It was simply included for products that are downloaded from the web. We used to track the IP address of the computer which downloaded the file in case an event came up where there was a dispute over whether they downloaded it or not. With the physical version of the product we do not take any information that is not provided to us by the user when signing up.

  Peace :-)

 41. ja uzywam comodo i nawet nie narzekam, jednak troche mozna sie przestraszyc jak sie czyta o tym sprzedawaniu cert. SSL…moze pomysle nad zmianą
  @krondar a probowałes usunąc comodo z usług windowsa? ja miałem podobny problem z Nortonem kiedys i msconfig pomogł :)

 42. Przy deinstalacji comodo jebnela mi plyta glowna. Poszlo sie jebac 8 stow. Odinstalujcie to gowno. Nie zartuje !

  • a co ma deinstalacja do uszkodzenia płyty głównej?

 43. A mnie przy instalacji Comodo powstał nowy komputer.

  Comodo to stosunkowo nowa ochrona, faktycznie w starszych wersjach były problemy z odinstalowaniem, teraz jest to nowy produkt i jak widać po różnych testach swobodnie konkuruje z najlepszymi.
  Chodzi tutaj o rynki całego świata więc staje się nerwowo i zaczynają pojawiać się dziwne artykuły.

 44. A mi jak zainstalowałem Comodo, to zaczęły się bad sectory na dysku robić. Nie wiedziałem z początku, że to wina tego programu. Po 3 miechach używania pamięć RAM też zaczęła sypać błędami i się windows zawieszał. Wtedy już miałem pewność, że to wina CISa. Jak przeinstalowałem Windows na nowo (a wszystkie dane przez CISa poszły się ***), to problemy ustąpiły. Teraz używam płatnych programów jak Norton i Kasperski i jestem mega zadowolony! Polecam Wam też zmianę jak chcecie, żeby Wam sie komputer nie zepsuł!

  • odinstalowanie comodo naprawiło ci bad sectory, dziwne, może to opatentuj

 45. Softpedia już raz oznaczyła przez to oprogramowanie Comodo jako spyware i usunęła ze swoich zasobów.

  Ciekawa, bo oto link do najnowszego CIS !!!!
  http://www.softpedia.com/get/Security/Security-Related/COMODO-Internet-Security.shtml

  • Luk: zajebisty z ciebie twórca teorii spiskowych! Szkoda, ze nie zrozumiales zdania które cytujesz ;) pozwól więc że Ci je rozłożę na czynniki: a) spójrz na datę artykułu, b) wyobraz sobie, ze w czasie jego pisania istniał taki okres t w którym comodo nie było dostępne do ściągnięcia z softopedii (z w/w powodow). A teraz za karę przeczytaj wszystkie posty otagowane jako fail ;)

 46. Bardzo dziwne. Pól roku ostrego testowania kilkunastu antywirów (w tym czterech płatnych) przekonało mnie, że jest najlepszy w wykrywalności.
  Co do szbkości to nie – jego defense+ b. długo trwa. Żadnych problemów z instalacją,
  deinstalacją, zawieszeń itd. Bezkonkurencyjna konfigurowalność – aż za dużo tych opcji i
  trzeba czasu, żeby się ich nauczyć. Na potrzeby testów utworzyłem sobie taki katalog z
  wszelakim badziewiem (obecnie tak około 150 sztuk). Na porządku dziennym są
  sytuacje, że np. Kasp wykrywa 10, Panda inne 10, NOD inne 10, żałosne Avasty czy AVG
  po 5, Avira 20, Norton ze 40 a Comodo 90. W zasadzie jest nawet jakby przewrażliwiony:
  zdarza mu się ostrzegać o zjawiskach, jakie się innym programom w ogóle nie śniły
  – np. “potencjalnie niebezpieczny globalny hak”.
  Wasz test na innej podstronie – Comodo oprotestował wszystko przed ściągnięciem.
  Jakbym tego ciężko nie przepracował, tobym nie pisał. Ale czytając artykuł i niektóre
  komentarze wkurzyłem się.

 47. Że niby co ? Katalogi to sobie można tworzyć, ale na 10 *nowych* zagrożeń które się pojawiają (świeże wirusy, wormy i ich odmiany, mutacje) COMODO nie wykrywa co najmniej 8-9, a wiem to stąd, że mam go zainstalowanego, obok na drugim kompie NOD32 *zawsze* wykrywa takie rzeczy wcześniej. O ile Firewall i Defense+ są niezłe (chociaż firewall ma błędy nie poprawione od wielu miesięcy, w niektórych przypadkach ekstremalnie denerwujące), to antywir moim zdaniem nie nadaje się absolutnie do niczego.

 48. Czytałem na ten temat na forum Comodo i ponoć jest to jakaś stara sprawa i w ogóle nie aktualna. Wiem jednak jedno bo przekonałem się na własnej skórze.
  Uruchomiłem ostatnio własnoręcznie napisany “złośliwy” kod. W pierwszym momencie śmiałem się że coś tak prymitywnego i starego dalej jest w stanie oszukać tak rekomendowany AV. Chodzi o dll injection. AV nie wykrył a FW przepuścił. Cieszyłem się jak dziecko. Jednak na drugi dzień, program już nie zadziałał a po kilku minutach wyskoczył komunikat i złośliwym oprogramowaniu. Nie czytałem licencji, ale czy jest tam coś na temat pobierania jakich kolwiek danych bez wiedzy użytkownika?

  • Jak wrzucasz np. na virustotal.com to też sobie sprawdzają pliki, wrzucisz, jest czyste, a po jakimś czasie okazuje się, że wykrywalne.

 49. W każdym bądź razie zmiana stringów wystarcza i comodo jest dalej ślepy.

 50. Testowalem antywira od Comodo i nie polecam zgadzam sie z poprzednikiem przepuszcza wirusy w porownaniu z konkurencja a zwlaszcza NODem! Natomiast Comodo Firewlla moge polecic spokonie. Testuje go intensywnie od miesiaca i mnie nie zawiodl. Trzeba opanowac wszystkie opcje konfiguracyjne ale potem jest dobra linia obrony przez zlym softem. Testy robie na Win7 32bit. Jestem programista wiec napisalem sobie kodzik do testow i CW nie zawodzi… Zwracam uwage ze soft dziala w chmurze tzn. nieznane pliki wysyla do analizy na serwery Comodo… i dlatego po jakims czasie sa wykrywalne na innych stanowiskach

 51. Ciekawi mnie bardzo, czy sprawa się jakoś rozwija? Czy pojawiły się, jakieś nowe wiadomości w sprawie?

 52. Nie wiem nic o tym ale testuje właśnie Comodo Premium 2012 i przepuszcza podwójnie spakowane wirusy natomiast Nod32 Eset 4 i smart 5 odrazu je wyłapuje przy pobraniu ,wszystko wskazuje na to że Nod jest lepszy a jego zaawansowana heurystyka umożliwia doskonałą ochronę jeśli comodo wykrywa Malware to dlaczego przepuścił taki plik ? jestem nie mile zaskoczony spodziewałem się lepszych efektów od Comodo hm.

 53. a jak sprawy stoją teraz?
  kurcze, używam go dłuższy czas i jestem zadowolony i nie wiem, czy mam niskie wymagania, czy co…

  tu padło porównanie do ESETa – z tym że ESET jest płatny, a Comodo jednak darmowe…
  ?

 54. Dave napisz do mnie na mój mail aprokowicz@gmail.com nie oceniam żle comodo jak każdy antywirus ma wady i zalety jak dodatek do comodo mozna stosować Malwarebytes ale pobierz go ze strony dobreprogramy tam jest pewne że nie sciągniesz wirusa Malwarebytes skanuje rejestr w 5 minut po upływie okresu testowego przechodzi w wersje pełną wyłączają się niektóre funkcje ale najważniejsze zostają po okresie próbnym trzeba go ręcznie aktualizować ale to trwa szybko , wyszedł niedawno specjalny program do komputerów który bazuje na chmurze i rejestruje działania hakera jest niewykrywalny dostępny dla organów ścigania jeżeli ktoś włamie się do kompa ten program rejestruje kazdy jego ruch i zapisuje wszytko więcej na ten temat napisać nie mogę pewnie nie długo pojawi się wszedzie program napisali Japońscy eksperci jest niesamowity narazie testują go .

 55. Temat jest nieaktualny. Poza sprzedażą certyfikatów SSL.
  Tyle, że certyfikaty można tak samo kupić na innych stronch. Sam
  CIS 2012 dobrze chroni. Nawet jak coś przepuszcza, to limituje,
  albo zostawia w piaskownicy. Polecam nauczyć się konfiguracji
  programu i nie zdawać się na automatykę. Co do całkowicie
  zmienionej wersji 2013 się nie wypowiem, bo póki nie będzie
  spolszczenia, to ciężko ją konfigurować. Prace nad spolszczeniem
  dobiegaja końca. 2013 jest znacznie lżejszą i szybszą wersją.
  Oferuje wirtualny kiosk i instaluje od razu wirtualną przeglądarkę
  Comodo. Na ile zdaje to egzamin wyjdzie dopiero w ciągu roku.
  Niestety wadą jest to, że nie ma wyświetlania połączeń w firewallu,
  albo ja jeszcze ich nie znalałem w tym skomplikowanym menu. Dla
  mnie interface 2012 był bez porównania bardziej przejrzysty. Co
  ciekawe 2012 przy aktualizacji dodaje kilka opcji z 2013. w tym
  oferuje wirtualny dysk 5GB. Oczywiście na błache dane.

 56. ESET jest znany z tego, że bardzo dobrze blokuje w czasie
  rzeczywistym pobieranie malware z netu. Tandem CIS + ESET jest
  naprawdę mocny do web i ściągania aplikacji.

 57. To ja Wam powiem cos, czego nie wiecie.
  W jednym przypadku ktory spotkalem Comodo Internet Security spowodowal wyswietlenie “Twoj system nie jest oryginalny” a ja dodam ze plytka jest, certyfikat jest, faktura jest a problemu nigdy nie bylo dopoki nie bylo Comodo!
  Powodem byl sterownik podgrywany przez Comodo. WON MI Z TYM..

  • kolejny użytkownik windowsa z witaminką

 58. Patrząc na datę tego niewsa, trudno oprzeć się wrażeniu, że
  powinno to zostać toto (na myśli comodo) co nieco “podretuszowane”.
  Niestety z przykrością stwierdzam, że tak się nie stało. Kiedyś
  miałem kompa o słabym procesorze i takim też ramie. Mulił mi te
  program strasznie. Jednak niedawno sprawiłem sobie maszynę jedną z
  silniejszych i problem ten sam. Jak to się objawia?: Przez dwa
  tygodnie spokój. Nic się nie dzieje. Wszystko działa harmonijnie.
  Pod dwóch tygodniach zwróciłem uwagę, że mam uruchomionego żadnego
  programu, a mój procesor oszalał – prawie 100% użycia. OK,
  pomyślałem skanuje system i trochę poczekam. Po 20 minutach
  nastąpił spokój. Kliknięcie w przeglądarkę i procesor 100% zajęty.
  Zainstalowałem specjalny program ochraniający prywatność. Okazało
  się, że w czasie gdy myślałem że toto skanuje komputer po to by
  mnie chronić, a tu wspomniany program pokazuje wyraźnie że comodo
  zbiera dane z moje komputera. Ok, program darmowy pomyślałem i “coś
  za coś”. Jednak nie lubię, gdy ktoś/coś robi cokolwiek bez moje
  wiedzy i mojej zgody. Odinstalowałem toto. Po każdym uruchomieniu
  Skypa zaczyna się próba dojścia do systemu przez comodo. Myślę
  sobie, a co mi tam, jestem na urlopie i przeinstaluję system od
  nowa, bo widocznie toto coś zostawiło ukrytego w rejestrze.
  Niestety, po uruchomieniu Skypa nadal są podchody do mojego systemu
  przez tę firmę. Tak więc artykuł powyższy jest nadal aktualny.
  Firma nadal zbiera w sposób nieuprawniony informacje z
  niezabezpieczonych komputerów. Myślę o podaniu sprawy do sądu,
  jednak chyba jestem zbyt małym graczem, abym mógł cokolwiek
  wskórać. Takich firm jest więcej. W Polsce także. Prawie wszystkie
  polskie uczelnie (studenci?) dorabiają sobie zbieraniem informacji
  o systemach w rodzimych komputerach. Celowo nie podaję nazwy
  ochraniającego moją prywatność programu, ale mogę dopisać, że są
  trudności w jego zainstalowaniu. Pozdrawiam

 59. Nie tylko Comodo zbiera informacje , to samo mamy w Win
  VISTA ,Win 7 ,Win 8 ,avast ,skype , mcafe , i wiele innych brakło
  by miejsca aby wszystkie wymienić. Niestety to samo jest w waszych
  smartfonach ukryte aplikacje typu fotka które są wysyłane na serwer
  bez zgody użytkownika i nie wiadomo kiedy wypłyną w necie.
  Większość aplikacji które instaluje się czy to na kompie czy na
  smartfonie zbiera informacje i wysyła Bóg wie komu. Wspomnijmy
  jeszcze o tak zwanych ciasteczkach w przeglądarkach które zbierają
  informacje czego szukamy co oglądamy w necie i wysyłają te
  informację w świat wiec jeśli chcesz wszystko ukryć przed światem
  po prostu odłącz internet. i jeszcze jedno wystarczy raz się
  zalogować do google naszą-klasę czy choćby facebook ,twister i sami
  podajecie na tacy wszystkie informacje o sobie kompie i co na nim
  macie czy co na nim robicie. życzę owocnych przemyśleń

 60. Zamiast siać niepotrzebną panikę, wystarczy uruchomić Wireshark i podejrzeć co Comodo wysyła w pakietach. Ja używam Comodo i śpię spokojnie. A jak macie problem, to sobie zablokujcie w firewallu połączenia wychodzące Comodo i po sprawie (poza aktualizacjami).

 61. Tak trudno wejść w ustawienia i wyłączyć wysyłanie danych do Comodo? Można to zrobić już z poziomu instalacji, a później bez problemu w menu.

 62. Witam używam wersji Comodo do Roota Android ma wiele cennych funkcji to znaczy że mam zrezygnować z tego programu ? Na kompie używam Eset jest szybszy od Comodo i bardziej czuły Comodo nie ma detekcji na PUP Eset potrafi oddzielać rózne syfki podpięte pod darmowe programy już podczas ich instalacji żaden inny antywirus tego nie potrafi , ciekawe czym teraz zastąpić Comodo Android wersja do Root Comodo ma tam fajne opcje blokowania dostępu do prywatnych danych ma nawet szyfrowanie plików ta wersja już jest wycofywana zastąpiła ją nowa ale już bez Root , z poziomu wyszukiwania w google play już nie ma tamtej chyba że ktoś ma link zapisany , nie widziałem bardziej rozbudowanej wersji programu na androida jak ta podaje link na Root działa znakomicie pokazuje wszelkie informacje kiedy jakiś program dobija się do prywatnych danych do tego jest też zapora nie wiem czemu wycofują tą wersje zobaczcie to ta program godny uwagi https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comodo.pimsecure

 63. chciałem ostrzec przed zainstalowaniem Comodo, to jakiś totalny paskudny suf, nie ulegajcie eufori że jest za darmo, free niech was to nie zwiedzie, zainstalowanie tego g…. to jedno a odinstalowanie czy pozbycie się haha to już inna dłuższa bajka … laik ot tak sobie tego sięnie pozbędzie to jest jak “rzepa” blokuje niektóre strony …. i jakieś metody nazwijmy to wyłączeń cmd praktycznie nie działają, dziadostwo się włącza, wraca jak koszmar … nie ściągajcie tego na swe kompy to jakiś szpiegowski syf nie antywirus

 64. artykuł już dawno nie aktualny, użytkuję od 3 miesięcy żadnych problemów, fajnie działa nie obciąża systemu co bardzo ważne na słabszych komputerach. Wysyłanie danych jak najbardziej można odznaczyć co za każdym razem robię. W tej chwili według mnie firma odrobiła lekcje i jej produkt jest wart polecenia…

 65. Czy ktoś mógłby poradzić? W sekcji konfiguracja można ustawić stan na Aktywna do wyboru przy:
  Comodo – Internet Security
  Comodo – Proactive Security
  Comodo – Firewall Security
  Na co ustawić Aktywna?
  Byłbym wdzięczny za radę.

 66. Nic się nie zmieniło Moi Drodzy. Comodulec nadal zasysa dane. Bez krępacji.
  Swoją drogą te nowe pakiety dla tumanów z niemal pełną automatyzacją powinny zawsze zastanawiać. Szczególnie użytkowników którzy chcą wiedzieć co w lesie popiskuje.

  Pozdrawiam.

 67. po deinstalacji comodo, zostaje jeden plik w systemie którego nie mogę usunąć

 68. To nie jest prawda co piszecie, że nie ma możliwości zrezygnowania z przesyłania danych statystycznych dla Comodo. Ja już od dłuższego czasu korzystam z Comodo Internet Secutity i zauważyełm już tą opcję zarówno w ustawieniach jak i przy instalacji aplikacji. Jak wejdziemy w ustawienia zaawansowane programu tam w sekcji “Podstawowe” w zakładce “Dziennik” znajduje się taka opcja, którą można w każdej chwili odhaczyć: “Przesyłaj anonimowe dane statystyczne dotyczące używania programu do firmy COMODO”. Ta sama opcja jest widoczna przy instalacji Internet Securitty. Nie wiem jak jest z innymi produktami Comodo, ale podjerzewam, że jest podobnie.

 69. Nie wiem jak comodo dawniej a jak dziś, samemu korzystam z niego od dawna i jestem zadowolony. COMODO mówię o CIS a nie osobnym pojedynczym pakiecie. Ale czy jest dobr czy nie,. wiem że lepszy na pewno niż avast.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: