20:44
18/4/2023

Od rana informujecie nas o tym, że różnymi kanałami otrzymujecie wiadomości rzekomo pochodzące od Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące rekrutacji. Oto treść SMS-ów:

MON zaprasza ochotnikow do sluzby w LitewskoPolskoUkrainskim Korpusie. Wszyscy chetni moga skladac wnioski droga elektroniczna na adres litpolukrbrig@ron.mil.pl

Podobną treścią ktoś spamuje także na Telegramie:

Zanim wyjaśnimy co na celu ma akcja, która choć wskazuje na prawdziwą skrzynkę pocztową LIT-POL-UKR Brygady to nie MON za nią stoi, podkreślmy wyraźnie, że Litewsko Polsko Ukraińska Brygada nie prowadzi żadnej rekrutacji (o czym sama poinformowała rano na Twitterze). Sprawę dementowało też konto Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

O co tu chodzi?

Po co ktoś podszywa się pod MON i informuje o rekrutacji, która nie ma miejsca? Zauważmy, że nie chodzi o przechwycenie danych “rekrutów”, bo podszywacze w fałszywym komunikacie wskazali poprawny adres skrzynki e-mail LIT-POL-UKR Brygady. Celem nie jest też zalanie skrzynki e-mail brygady lewymi aplikacjami od potencjalnie zainteresowanych osób, bo skrzynkę sparaliżować taniej i łatwiej można na inne sposoby.

Zgadujemy, że celem tej akcji dezinformacyjnej może być “podkładka” pod propagandowe treści, które zapewne za chwilę rozejdą się w rosyjskich mediach. Tamtejsze państwowe telewizje i gazety często cytują różne zagraniczne wydarzenia, celowo wypaczając ich sens. Teraz mogą np. zacząć pokazywać prawdziwe wpisy Polaków, którzy poinformowali dziś o otrzymaniu powyższych wiadomości na swoim Twitterze. Kontrolowani przez rząd Rosji dziennikarze świadomie będą mijać się z prawdą i twierdzić, że te screeny to dowód na to, iż Polacy otrzymali zachętę do rekrutacji od MON-u, aby wspólnie z Litwinami [tu wstaw dowolne bzdury, którymi rosyjski rząd chce okłamać obywateli].

O ten “atak” podpytaliśmy dowódcę Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, gen. Karola Molendę, słusznie podejrzewając, że polscy cyberżołnierze mogą wiedzieć na ten temat więcej. Oto komentarz:

W tym incydencie na uwagę zasługuje fakt, że przed wysyłką tych wiadomości rozpoznaliśmy operację, która mogła mieć charakter “wprowadzający” do dzisiejszych wydarzeń. Obiekty stale publikujące informacje pochodzące z rosyjskiego aparatu wpływu promowały w minionych dniach dezinformację o planowanym przez LITPOLUKRBRIG wkroczeniu na terytorium Ukrainy pod pretekstem misji pokojowej – rzekomo w celu umożliwienia Polsce dokonania aneksji. Takie fałszywe tezy o planach Polski co do zajęcia Zachodniej Ukrainy to znany wektor działań propagandowych Federacji Rosyjskiej i Białorusi. 

Jak zawsze, w takich sytuacjach zalecam daleko idącą ostrożność w ocenie informacji, a przede wszystkim poleganie na oficjalnych kanałach komunikacji Wojska Polskiego / MON. Podszywanie w celu wprowadzania w błąd to znana technika manipulacji, stale obecna w operacjach informacyjnych obcych aktorów państwowych, o czym więcej poczytać można na stronach tego raportu.

W skrócie, ta z pozoru niegroźna akcja spamowania Polaków komunikatami w które żaden obywatel naszego kraju nie wierzy to jeden z puzelków większego przedstawienia, którego odbiorcą nie jesteśmy my, a Rosjanie.

Wysłaliśmy CyberAlert w tej sprawie!

Ze względu na masowość i niecodzienność akcji wysłaliśmy w tej sprawie alert do użytkowników naszej aplikacji CyberAlerty. Warto aby wszyscy poznali mechanikę działania takich operacji dezinformacyjnych i przypomnieli sobie gdzie w podobnych sytuacjach szukać wiarygodnych danych.

Jeśli też chcesz być ostrzegany o atakach dotyczących Polaków, takich, które jak w tym przypadku mogą wywołać niepokój, lub takich w wyniku których możesz stracić swoje dane lub pieniądze, to pobierz naszą apkę. Jest darmowa i nie wymaga rejestracji. Jedyne co robi, to wysyła istotne ostrzeżenia. Apkę pobierzesz stąd.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Podejrzewam, że podobne źródło mogą mieć wszechobecne “sekretne oferty” wypłaty środków wszystkim Polakom z PKO BP czy PGNiG. Oprócz wyłudzenia pieniędzy mogą mieć na celu nastawienie Polaków przeciw państwu i spółkom SP albo wykorzystanie w propagandzie, że np. państwo płaci Polakom, żeby utrzymać społeczne nastawienie przeciw rosji (nie zasługuje na wielką literę) i jej surowcom energetycznym oraz za sankcjami, wbrew inflacji.

 2. ja to nawet nie wiedziałem że taki korpus istnieje :D Dzieki tej akcji już wiem.

 3. Ja nie dostałem takiego sms-a, zamiast niego mam alert rcb o ćwiczeniach antyterrorystycznych 18.04.23 ;)

 4. Czyli teraz tego typu informacjami będziecie się zajmować… “Nowy numer znów niepokoi polaków”, “Odebrał smsa, stracił 100 tysięcy” itd. Wydaje mi się, że to domena mediów ogólnopolskich, a Wy mierzycie chyba trochę wyżej?

  • Mamy nasze wewnętrzne algorytmy oceny tego co interesuje / jest istotne dla naszych Czytelnikow. Ten temat jest. Być może nie dla wszystkich, ale patrząc po liczbie zgłoszeń i pytań, dla istotnej części tak.

 5. I sam sobie odpowiem. Zły pomysł, oj zły.
  https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/komunikat-dot-domeny-milpl-

 6. MON informuje, ze doprecyzowanie danych osobowych obywateli Polski bioracych udzial w mobilizacji odbywa sie zgodnie z Ustawa o obronie Ojczyzny
  +48732055002

 7. Co do komentarza powyżej – nie trzeba ruskich żeby negatywnie nastawiać polaków względem “państwa” (od kilku lat polska to parodia państwa najniższych lotów – takich smoleńskich) lub spółek skarbu państwa (robią to same, od kilku miesięcy okradając polaków poprzez nieuzasadnione, kosmicznie zawyżone marże oraz dalsze sprowadzanie surowców energetycznych od ruskich). Także ten…
  A wracając do tematu – mon to ta sama organizacja, która rozpisała niedawno przetarg na ołtarze polowe. Logika każe myśleć, że mon wie czego potrzebuje wojsko w XXI wieku. Mon wie, wierzy oraz potwierdza, że wojsko w XXI wieku potrzebuje ciemnogrodzkich świecidełek, czyt. ołtarzy. Brak dalszych pytań. Państwo z Gównolitu.

  • Zjedz snickers’a.

 8. z bułgarskich relacji wynika, ze dawno już oni tak robią: https://factcheck.bg/en/disinformation-about-the-mobilization-of-civilians-in-bulgaria-the-czech-republic-and-poland/

 9. Piszecie żeby wierzyć oficjalnym kanałom (komunikaty rządowe, min i inne państwowe). Jakbyśmy im wiezyli to o rakiecie pod Bydgoszczą w ogóle byśmy nic nie wiedzieli

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: