12:34
29/4/2022

Przestępcy korzystają z tego, że właśnie dobiega ostateczny termin rozliczeń podatkowych. Dziś na skrzynki Polaków trafia taka wiadomość e-mail podszywająca się pod Ministerstwo Finansów:

Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r. Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł. Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022
Odbierz teraz.
*proszę postępować zgodnie z instrukcjami, abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r.
@ 2022 Ministerstwo Finansów

Warstwa słowna nie najgorsza, ale o tym, że to scam można zorientować się już po lewym adresie nadawcy (o ile ktoś w przypływie szczęście, że dostał kasę od Państwa w ogóle na to popatrzy). Zobaczmy co dzieje się kiedy klikniemy na link:

hxxps://u26018790.ct.sendgrid[.]net/ls/click

Użytkownicy komputerów zostają przekierowywani na Google, a użytkownikom urządzeń mobilnych wyświetlana jest taka strona, wyłudzająca dane karty płatniczej.

Po wypełnieniu i wysłaniu formularza jesteśmy jeszcze proszeni o kod do autoryzowania transakcji kartą …czeskim komunikatem:

A więc atak polega na wyłudzaniu danych kart płatniczych. Akurat wczoraj opisywaliśmy jak minimalizować ryzyko związane z wyciekiem (lub udostępnieniem, hehe) naszego numeru karty płatniczej — więc odsyłamy Was do tego artykułu: 5 rzeczy które warto ustawić na swoim koncie bankowym, aby było bezpieczniejsze.

Spodziewamy się więcej ataków w trakcie majówki

Ten atak w skutkach (nawet jeśli ktoś powyższych 5 rad nie wdroży) raczej nie będzie straszny. Ale zbliża się długi weekend, a przestępcy lubią wykorzystywać takie okazje na różne akcje, bo długie weekendy sprzyjają wolniejszym reakcjom na ataki. Dlatego miejcie się na baczności!

Swoją drogą, ataków, którymi Polacy są codziennie jest więcej i zdecydowanie sprytniejszych oraz poważniejszych w skutkach. Jeśli chcesz je poznać i dowiedzieć się jak się przed nimi skutecznie zabezpieczyć, to wpadnij na nasz pełen praktycznych porad wykład pt. “Jak nie dać się zhackować?“. W najbliższych tygodniach odwiedzimy z nim te miasta:

Ten wykład zawiera wszystko, co każdy dziś już nie tyle powinien, co musi wiedzieć o atakach ze strony cyberprzestępców, jakimi codziennie obrywamy. Ten materiał widziały już dziesiątki tysięcy osób i nie bez powodu oceniają go na 9.34/10. Całość jest prowadzona przystępnym językiem, więc materiał zrozumie każdy, nawet osoby nietechniczne. Zapraszamy Cię z Twoimi rodzicami lub dziećmi (14+ lat). Gwarantujemy brak nudy i potężną dawkę porad, które podniosą Twoje bezpieczeństwo i ochronią Twoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Stawiamy tylko na sensowne rady, te które — jak pokazują setki analizowanych przez nas ataków — faktycznie działają.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

5 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. O widzę, że już spoofing adresu nie używany, bo Gmail wykrywa popularne domeny.

 2. A to z akcji od PGE, linkiem w smsie hxxps://vk.sv/9o6qLl
  który prowadzi do https://sunmest.uno/pge/87315823/1895292/

  Zapomniano o tym:
  https://sunmest.uno/pge/

  • Hostowane najczęściej u Hostingera.
   Kiedyś rozdłubałem to do dna, łącznie z ich botami i kanałami komunikacyjnymi ale zainteresowania tym nie było.

   Mają się świetnie nadal ;)

 3. Ja w swojej skrzynce mam jeden pod drugim Wasze ostrzeżenie oraz wałasnie taki mailik
  od Finanse GOV.

 4. Zastanów się czy nie przekazać tych materiałów do CSIRT NASK :) Szkoda Twojej pracy.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: