21:19
18/5/2015

Ci z Was, którzy sprzedają coś na aukcjach internetowych albo w serwisach z ogłoszeniami powinni mieć się na baczności. Oszuści wymyślili nowy sposób wyłudzania pieniędzy poprzez zapisanie Waszych numerów telefonów na płatne usługi SMS Premium.

Numer na blokadę iPhona

Jak każdy przekręt SMS-owy, tak i ten ma na celu wyłudzenie kodu, jaki przychodzi w SMS-ie na telefon niczego nieświadomej ofiary (por. Moje dziecko wpisało zły numer telefonu). Oszuści najpierw pozyskują wasz numer telefonu z aukcji internetowych (Allegro, OLX). Ale aby zapisać go na usługę premium SMS potrzebują kodu, który to usługa — w celu potwierdzenia aktywacji — wysyła na wasz telefon. Jak go wyłudzają? Taką oto ckliwą historyjką:

Witam. Czy samochod/motor/etc. jest nadal aktualny? Chcialbym jutro po niego przyjechac. Nie moge odebrac bo syn zablokowal mi iphona i zeby dzwonic i odbierac musze dodac numer do zaufanych. Wymaga to potwierdzenia kodu. Przyjdzie on do Pana sms a pan mi ten kod odesle.Przepraszam za klopot… . Prosze odpisac czy wyslac ten kod zebym mogl zadzwonic. Pozdrawiam.

sms-zablokowany-iphone

sms-kod-iphone

Oczywiście rzekoma blokada iPhona i konieczność “uwierzytelnienia rozmówcy” w celu dodania go do zaufanych numerów to ściema. Jeśli ktoś zgodzi się na wysłanie kodu, oszust wpisuje jego numer telefonu na usługę premium, ta wysyła kod, a ofiara — myśląc, że kod pochodzi od potencjalnego kupca — przesyła mu go, licząc że to pozwoli na odbycie rozmowy i sprzedaż przedmiotu. Nic bardziej mylnego — zamiast pieniędzy za sprzedaż dostaniecie np. rachunek za HDPLAYER-a :-)

Oto numer telefonu, z jakich wysyłany jest ten scam:
735202845

Uważajcie na te przekręty i ostrzeżcie znajomych. Od kilku dni dostajemy od czytelników wiele zgłoszeń dotyczących tego scenariusza oszustwa.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

52 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Nic bardziej mylnego” – oj, oj :) Ktoś się tu Polimatów na YT z Radosławem Kotarskim naoglądał :D

  • Zgadza się, to ty, przypiąłeś sobie jakże popularne wyrażenie do jakiegoś ziomka z YT, może pora zrobić przerwę.

 2. http://ringmycellphone.com/call-your-telephone.html

  Wiecie co z nim zrobić :p

  • That Phone Number has exceeded the Threshold, please login to continue calling 48735202845

   :)

  • YOUR PHONE NUMBER HAS BEEN BLOCKED! :(

 3. Power + Vol (-) robi screenshoty, nie trzeba ich cykać drugą kamerką :D

  • zależy od modelu, na moim telefonie (SGS mini2) jest to home+power, a na ace 4 jeszcze mi się nie udało ogarnąć skrótu do SS

  • To jakaś xperia, a w xperiach jest właśnie taki skrót :P

  • Android 4+ ma obsługę gestów i można wygodnie i szybko robić screenshoty przesunięciem dłoni w prawo lub w lewo po ekranie (bokiem małego palca) :) W SGS3 (4.3 offcial) używam tylko tej metody

  • @behegrzmot a to nie jest przypadkiem jeden ze smartsmieci samsunga? u mnie na 5.0 nie dziala

  • Mówisz że niepotrzebnie zainstalowałem apkę do SS bo i tak zrobiłbym je rzeczonym skrótem (którym robię je teraz niby dzięki apce)? Być może, kiedyś to pewnie sprawdzę…

   A Samsung to nie jest na pewno – ten ma przycisk Cofnij po właściwej stronie. To faktycznie może być jakiś Soniacz.

  • Jak tak zrobiłem to naliczyło mi jakąś opłatę.

  • CO wy kminicie ;D
   przecież ewidentnie widać na obydwu zdjęciach logo SONY ;x jaki samsung

  • Jest to Soniacz bo nawet ma nazwę Sony nad ekranem.

  • @djluke nie może tylko na pewno, przecież na zdjęciu widać logo sony :P

  • @djluke

   screenshoty są dostępne pod skrótem Vol-/Power i w menu Power od Androida 4.0 (przynajmniej w czystym, OEMy mogą coś zmieniać)

   @behegrzmot

   To jest jeden z miliona bezsensownych pomysłów Samsunga w TouchWizie. Współczuję, szczególnie na i9300 (który jest nieużywalny bez roota).

  • nieee, tak się trzyma żeby zresetować, ss to power + vol+

  • U mnie to jest Fn + PrtSc, a nie jakieś durne Vol-/+ +/- On/Off… Kupcie sobie normalny komputer…

  • And btw. tak się robi prawidłowo zdjęcia telefonem: http://i.imgur.com/STbpI7Z.jpg

  • @Chris Warrick no właśnie na ace4 Vol-/Power blokuje tylko ekran, nie robi SS, a ma androida 4.4

 4. Nowa moda na artykuły bez tytułu? ;)

  • Aby zobaczyć tytuł, wyślij SMS na numer … ;)

 5. Dlatego numery Premium mam zablokowane.

  • Tylko ze ty nie wysylasz smsa na konto premium tylko na normalny numer

  • @kris, autorowi zapewne chodziło o blokadę zapisywania się na usługi SMS PREMIUM, a nie samo wysyłanie smsów na takie numery.

 6. Witam wszystkich,
  Sprawa jest o wiele poważniejsza i dotyczy wielu numerów telefonów.
  W naszym serwisie “enumery.pl” niemal codziennie od kilku miesięcy użytkownicy zgłaszają ten problem.
  Jest wiele wersji tego przekrętu i z naszych analiz wynika, że jest coraz więcej amatorów wykorzystujących to oszustwo.
  Najprawdopodobniej są to całe grupy osób, które zakładają serwisy typu “dowcip przez sms” lub oszukańcze “zlokalizuj telefon”, następnie szukają ofiar po niemal wszystkich serwisach ogłoszeniowych, próbując wyłudzać KOD do subskrypcji niepotrzebnych informacji, reklam oraz kolejnych zabaw SMS przy pomocy naiwnych próśb typu tej cytowanej w powyższym artykule.
  Podpisuję pod tym by informować znajomych o tym przekręcie, proszę także o dodawanie informacji o oszukańczych numerach na naszej stronie.
  Pozdrawiam

  • A wystarczyłoby zdelegalizować jako zjawisko przekrętogenne – przecież przez to jedynie samo gunwo idzie, nic pożytecznego z tych pseudo-usług nie ma.
   Takie numery powinny być standardowo zablokowane z możliwością odblokowania na życzenie – jak któryś kandydat na prezydenta zgłosi taką propozycję to na niego zagłosuję :)

  • Zgłaszam na prezydenta djluke! :)

  • podatki z tego sa :>

 7. Zablokować a sprawców osądzić i spalić.

 8. Miałem coś podobnego, kiedy sprzedawałem samochód. Dostałem smsa o prawie identycznej treści i naprawdę nie domyślałem się o co może naprawdę chodzić. Kiedy gość poprosił o wysłanie mu kodu, który przyszedł od numeru INFO 60… coś we mnie zaskoczyło. Skubańcy robią się coraz sprytniejsi.

 9. To ogólnie skandaliczne że opłatę za usługę może inicjować odebranie SMSa. Operatorzy powinni się ogarnąć.

  • ale to nie odebranie aktywuje usługę. ten numer (kod) odsyłasz do oszusta, a on aktywuje za ciebie bo wkońcu ma kod który został wygenerowany na dany numer telefonu

 10. Myślę że żeby się przed tym ustrzec wystarczy zablokować sobie Usługi Premium. W Orange online wszystkie blokady są dostępne z poziomu www. Wystarczy kliknąć i aktywować blokadę. Wtedy nawet jak podacie taki kod i tak was na usługę premium nie zapisze, bo macie blokadę.

 11. Dobra rada: Prosić o ten kod, ale go nie podawać. Aktywacja usługi wymaga wpisanie kodu, jak się kodu im nie poda, to nic się nie stanie. Jak przyjdzie kod, to zazwyczaj z nazwą usługi i numerem tej usługi (np. z 72068 i tekst “Twój kod dla usługi JAKAS_USLUGA to: ZXCZXCZXC”). Wtedy wystarczy wyszukać kto jest operatorem tego numeru i zgłosić do operatora zawiadomienie o scamie z taką a taką nazwą usługi. Zapytacie dlaczego zgłaszać usługę? Bo skoro oszust chce nas do niej dopisać, to musi być właścicielem tej usługi. Operator jak zablokuje usługę, to oszust nie wypłaci z niej kasy… Proste i skuteczne. Sam tak blokowałem usługi, które nie ujawniały prawdziwej kwoty za smsa (był tekst, że usługa kosztuje np. 1zł, ale ta cena była za przelew paypal, kod sms kosztował 30zł+).

 12. Jak naiwnym trzeba być aby dać się nabrać na taki numer.
  Smutne jest to iż rodzaj scamu jest bardzo tandetny to wielu ludzi “zaniepokojonych” wiadomością nabierze się.
  W takich przypadkach nie powinny być blokowane tylko karty sim, ale powinien powstać mechanizm który pozwoli operatorom na blokowanie dostępu do zasobów sieci na podstawie numeru IMEI urządzenia. Wydawania kolejnych pieniędzy na sprzęt, zniechęciło by tego typu scamerów być może chociaż trochę.

  • Nie ma sensu blokować urządzeń, bo smsy można wysyłać z bramek, nawet nie potrzebuję telefonu do wysyłania smsów, bo niektóre sieci umożliwiają wysyłanie ich ze strony… Za to warto blokować usługi SMS PREMIUM. Gdy dostaniesz taki scam, to prosisz o ten kod autoryzacyjny, on Ci przyjdzie na 90% z nazwą usługi. Gdy go dostaniesz, to szukasz kto jest operatorem danego numeru z którego przyszedł sms i dzwonisz na BOK i zgłaszasz scam z takiej a takiej usługi premium i dodajesz, że masz na to dowód w postaci smsów od scamera. Taki oszust nie wypłaci z tego kasy, a sama firma może wszcząć postępowanie, jeżeli się na nich naciśnie i będą mieli jakieś realne dane oszusta…

 13. Ale ja nie rozumiem. Przecież kod aktywacji będzie z innego numeru. Jeżeli to przechodzi, to co w takim razie stoi na przeszkodzie, aby właściciele sms’ów premium sami wysyłali kody do ludzi i potem je aktywowali?

  • Faktycznie nie rozumiesz. Ja muszę wpisać Twój numer telefonu do usługi SMS PREMIUM (której jestem właścicielem). Ty dostajesz od usługi, na którą Cię wpisałem, kod autoryzacyjny. Ja go potrzebuję, żeby usługa została aktywowana, więc proszę Cię o ten kod. Już rozumiesz? Ja nie mam dostępu do wysłanego do Ciebie kodu. Jeżeli natomiast pytasz o sytuację z operatorem takiej usługi – no to miałby ktoś mocno przechlapane, by nie mówić brzydko. Firma, która udostępnia usługę tworzenia usług SMS PREMIUM, sama ma swoją usługę, na którą zapisuje ludzi, bo ma też dostęp do kodów autoryzacyjnych… No ale to wiadomo byłoby kto za tym stoi…

  • Dziękuje za wyjaśnienie ;)
   Czyli tak naprawdę jeżeli się pozwala na autoryzację nie z telefonu na który to przychodzą rachunki to nie można na 100% stwierdzić kto to autoryzował. A co za tym idzie czy ktoś kto założył taki numer sam sobie nie autoryzuje kodów.

  • Nadal nie rozumiesz :) Autoryzacja polega na wpisaniu kodu na stronie usługi premium. Ten kod dostajesz na swój telefon. Tzn. najpierw na stronie podajesz numer telefonu, system wysyła SMSa z kodem na ten numer telefonu, później przepisujesz kod z telefonu do formularza na stronie. W ten sposób usługodawca wie, że dany numer telefonu potwierdził chęć udziału w usłudze, bo podał kod, który przyszedł na jego numer. Nie można autoryzować usługi z innego numeru. Tutaj oszuści tylko próbują dzięki socjotechnice zmienić Twój sposób myślenia. Starają się przekonać Cię, że kod, który dostajesz w SMSie z treścią “Twój kod dla usługi JAKAS_NAZWA_USLUGI to: JAKIS_KOD”, nie jest czymś złym i że ten kod generują oni dla potrzeb weryfikacji. Normalnie, gdybyś otrzymał takiego SMSa bez wcześniejszych informacji, od razu byś pomyślał, że Ty żadnej usługi nie zamawiałeś, a usługi zazwyczaj są płatne ;)

  • Tak na zakończenie, chodzi mi o ten aspekt “później przepisujesz kod z telefonu do formularza na stronie”. Nie ma weryfikacji że przepisujący=osoba która zamówiła usługę. Zgadza się, dostaniesz kod, stwierdzisz że nic nie zamawiałeś, zapomnisz. A tu nagle przyjdzie rachunek za usługę. A jak to? No otrzymał Pan sms z kodem. Otrzymał. Wpisany został? Wpisany. Więc Pan płaci.

  • Rachunek za usługę nie przyjdzie. Jeżeli dostałeś kod i zapomniałeś o całej sprawie, to nikt nie autoryzował tej usługi na Twoim numerze, więc nie zostaniesz obciążony. Musiałbyś albo wpisać ten kod na stronie albo podać ten kod oszustom. Jeżeli nie mają oni dostępu do Twojego telefonu (pomijam kwestie podsłuchów), to nie dostaną tego kodu i nie uaktywnią Ci tej usługi.
   Przepisujący kod na stronę, to osoba, która zamówiła usługę. Raczej chodziło Ci o porównanie “właściciel numeru == zamawiający usługę”. Ale tego i tak nie da się sprawdzić, bo… Drugą opcją aktywacji usługi SMS PREMIUM jest wysłanie ze swojego numeru specjalnego SMSa na specjalny numer i w ten sposób aktywujesz usługę. Bez potwierdzenia itp. Ale tutaj musisz celowo wysłać SMSa ze SWOJEGO numeru, żeby uaktywnić usługę. Taki dzwoniący oszust (czy nawet internetowy) musiałby Cię przekonać do wysłania takiego SMSa, co raczej będzie trudne, bo to bardziej może dać Ci do myślenia (musisz wysłać SMSa na krótki numer, które zazwyczaj są płatne… coś musi nie grać). Ale równie dobrze, jako oszust, mogę chodzić po mieście i każdą napotkaną osobę pytać, czy pozwoli mi na chwilę skorzystać z telefonu, bo mój się rozładował… Część osób pozwoli, część nie, nvm. Ważne jest to, że gdy dostaniesz taki telefon do ręki, to przed wybraniem jakiegoś numeru do telefonowania (co możesz udać), możesz wysłać takiego SMS PREMIUM… I wtedy też “właściciel numeru != zamawiającego usługę”. Lub kolejna opcja: możesz zadzwonić na wysoko płatny numer telefonu, też z Twojej usługi i udawać, że chwilę rozmawiasz… A tam 30zł/min leci…

 14. No poziom gimnazjum… może szanowna redakcja profesjonalnie doklei stopkę z linkami do operatorów z informacjami jak zablokować sobie całkowicie usługi Premium??? A do ogłoszeń można mieć jakiś “starter za 5zł” i po sprawie… A zapomniałem, cyborgi tutaj… tylko ładowarkę na korbkę :)

 15. dzis dalem sie na ten nr naciagnac, nie wiem co we mnie wstapilo ze nie skminilem zze to moze byc jakis przekret, na szczescie z konta chcialo mi wziasc cos kolo 18zl i i paru groszy a mialem 17 zl na kacie wiec zaraz przyszedl sms ze zbyt maly stan konta po czym od razu wyslalem smsa o tresci STOP HDPLAYER i na szczecie udalo mi sie uchronic przed strata kasy na kacie…

 16. Dzisiaj dostałem takiego SMSa z numeru 696 594 500

 17. Mnie wczoraj ścierwo chciało naciągnąć na ten numer, ale jedym co zyskał/li, to od razu (następnym razem napisz to oddzielnie, ty tępy naciągaczu) zawiadomienie na policję. Takie chwasty trzeba piętnować, bo inaczej kiedyś obudzimy się już w samym…rynsztoku

  • My już tam jesteśmy, a państwo działa tylko teoretycznie jak powiedział (słusznie) Pan minister.

 18. Ale jeśli świadomie podajemy jakiś numer na stronie z rejestracją subskrypcji SMS MT to zawsze w treści poza kodem jest podawana informacja co to za serwis i koszt. W tym przypadku tak samo będzie informacja że aktywujesz serwis taki a taki. Chyba że ktoś już zrobił jakiś numer po bandzie i przychodzi tylko sam kod pin. Jeśli wariant pierwszy to trzeba mieć IQ dwu cyfrowe z parzystą na początku aby się na to nabrać.

 19. uwaga na numer 666 495 366
  przekręt z blokada tel

 20. A ja tam podaje im te kody ;-) tylko wymyślone przeze mnie :-)) a niech sobie wklepują ;-) potem numer na czarną listę :-)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: