13:41
29/3/2018

Mieszkanie marzeń w super cenie, anglojęzyczna właścicielka i wreszcie propozycja “ubezpieczonej traznakcji”. To najważniejsze cechy przekrętu, który od niedawna przewija się przez serwisy ogłoszeniowe. W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy sporo bardzo podobnych zgłoszeń, a więc przestrzegamy!

Hello! I don’t speak Polish!

Wszystko zaczyna się od tego, że ofiara znajduje ofertę mieszkania do wynajęcia w bardzo atrakcyjnej cenie np. 900-1000 zł za miesiąc ze wszystkimi opłatami. Ogłoszenia takie mogły znajdować się na różnych serwisach (my poznaliśmy przypadki z OLX i Gratki i Otodom). Właściwie jest to rodzaj przekrętu nigeryjskiego, ale interesująco dostosowany do polskiego rynku wynajmu mieszkań. O co chodzi?

Kiedy ofiara odpowiada na ofertę, otrzymuje odpowiedź w języku angielskim, zwykle według takiego schematu.

Hello,
Please email me only in English because I was born and raise in UK, I DON’T speak Polish.

My name is Martina Zimmen and I just got an e-mail regarding your interest in my apartment located in (…)
I am looking for someone to rent my flat inherited from my grand-mother. I am the single owner, the apartment is fully paid and there is no legal problem. The apartment is unoccupied since I no longer live there.
(…)
The apartment is exactly like in the pictures, very clean and equipped with everything you need, has been recently renovated.
The rent per month is 920 PLN with All Utilities Included (water, electricity, internet, cable ).
(…)
Here are more pictures: https://imgur.com/…
Thank you,
Sophia Emmert

Jak uważny Czytelnik może zaobserwować, Pani wynajmująca jakoś nie może się zdecydować, czy nazywa się Sophia czy Martina. W innym ze znanych nam przypadków wiadomość była niemal identyczna, ale nadawcą była Hruba Hana. We wszystkich przypadkach do wiadomości dorzucono linki do zdjęć na imgur.com, które pokazywały zachwycająco ładnie urządzone mieszkanie. Nic tylko płacić i zasiadać na kanapie przed telewizorem!

Co ciekawe, wymuszenie przez oszusta odpisywania po angielsku wcale nie alarmuje i zniechęca ofiar. Czytelnicy, którzy donosili nam o tym problemie, wcześniej wynajmowali mieszkania w Polsce od osób z zagranicy. Dlatego nie widzieli nic złego w kontynuowaniu korespondencji.

Wpłać pan depozyt do Aviva/Airbnb

Gdy ofiara zauroczona atrakcyjną ceną odpowiada na wiadomość od Sophii, Martiny albo Hruby, otrzymuje odpowiedź zaczynającą się zwykle od takich słów…

Hi there!
Thank you for your prompt response and for your kind email. If you are still interested I agree to rent it to you. I promise you that you will love the place. You seem to be a nice person and I can assure you we will not have any problems. I prefer to rent my flat cheaper but to a nice and responsible person…

W dalszej części wiadomości oszust informuje, że klucze i pozwolenie na obejrzenie mieszkania zostaną dostarczone przez kuriera korzystającego z usługi “Escrow”. To też nic nadzwyczajnego. Usługi Escrow są często stosowane w biznesie i polegają na wykorzystaniu jakiejś zaufanej instytucji jako powiernika. Powiernik sprawdza czy kupiec wpłacił pieniądze i czy sprzedający faktycznie dysponuje tym, co oferuje. Jeśli do powiernika wpłyną pieniądze od kupca a “rzecz” od sprzedawcy, przekazuje on rzecz do kupca, a pieniądze do sprzedawcy. Oczywiście za tę usługę “weryfikacji” i pośredniczenia, powiernik zazwyczaj pobiera prowizję. W przypadku opisywanego przez nas scamu, oszuści proponują, aby skorzystać z usług Escrow świadczonych w ramach Aviva Insurance Escrow Account albo Airbnb Trust and Saftey Account.

Przyszły najemca ma wpłacić 2 tys. złotych do depozytu Escrow, po czym DHL lub UPS mają dostarczyć klucze na wskazany adres. Oszuści uspokajają, że dzięki skorzystaniu z uznanego pośrednika, gdyby klucze nie dotarły, wpłacone pośrednikowi pieniądze można w całości odzyskać. Transakcja nie ma więc żadnego ryzyka. Ba! Zainteresowany może sobie bezkosztowo obejrzeć sobie mieszkanie i jeśli mu się ono nie spodoba, to Aviva/Airbnb też zwrócą w całości wpłacone im pieniądze o ile z powrotem otrzymają klucze.

Na czym więc polega scam?

Wpłać w ciągu 24 godzin!

Ofiara otrzymuje e-mail od Avivy albo Airbnb, który w rzeczywistości przychodzi z adresów niepowiązanych z Aviva czy Airbnb np.

 • rental-department@financier.com,
 • booking@booking-center-airbnb.co.uk

Zapewne oszuści wykorzystują też inne domeny. Te maile od pośredników wyglądają “poważnie” i wzywają do wpłacenia depozytu w ciągu 24 godzin na zagraniczne konto. Oto fragment e-maila rzekomo od Airbnb:

W tym mailu był nawet profil właściciela mieszkania. Któż by nie zaufał takiej miłej pani?

A tak wyglądał cały e-mail “od Avivy”.

Jeśli ofiara na tym etapie zauważyła przekręt i odstąpiła od wpłaty “depozytu”, to miła Pani oczywiście starała się ponaglać. Pisała o tym, że wie iż Aviva/Airbnb już się kontaktowały z przyszłym najemcą i przypominała, że wpłata koniecznie musi być dokonana w ciągu 24 godzin. Czasami straszyła, że okazja życia może przejść koło nosa.

Stare ale jare

Nasi Czytelnicy nie nabrali się na to. Czy nabrał się ktoś inny? Tego nie wiemy, ale różne warianty przekrętów tego typu ciągle możemy obserwować na serwisach ogłoszeniowych (por. Nie opłacajcie usług kurierskich po linkach od sprzedawców z OLX).

Warto podkreślić, że oszuści nie zawsze występują w roli sprzedawców. Zdarzają się przekręty w drugą stronę. Oszust podaje się za nabywcę i informuję sprzedawcę, że znany bank wypłaci mu pieniądze za kupowaną rzecz, gdy tylko przesyłka dotrze na miejsce. W takich przypadkach oszuści też powołują się na różne procedury Escrow, a oszukiwani sprzedawcy otrzymują maile “z banku” zapewniające, że pieniądze już czekają i niebawem będą wypłacone.

Aktualizacja 30.03.2018, 8:25

Serwis OLX zwrócił się do nas z prośbą o dorzucenie do tekstu oświadczenia pani Aleksandry Głowackiej, Customer Service Managera z OLX.pl. Oczywiście nie ma z tym problemu :).

Zasady bezpieczeństwa serwisu OLX mówią wyraźnie:

Oferty z podejrzanie dobrze wyglądającymi zdjęciami, np. z internetu, katalogów, reklam mogą wprowadzić kupującego, w tym wypadku najmującego w błąd. Takie fotografie często nie oddają faktycznego stanu przedmiotu ogłoszenia, np. mieszkania. Zdarza się, że sprzedający nie posiada przedmiotu, który znajduje się na zdjęciu.

Serwis OLX uczula, by zachować szczególną czujność, jeśli ktoś wystawia przedmiot o dużej wartości w wyjątkowo niskiej cenie. Dotyczy to również mieszkań i domów. Szczególną ostrożność należy zachować gdy ogłoszeniodawca prosi o przelew z góry, np. przed podpisaniem umowy najmu mieszkania.

Jedyną rekomendowaną przez serwis OLX formą odebrania przedmiotu umowy między kupującym a sprzedającym jest odbiór osobisty, po wcześniejszym obejrzeniu przedmiotu umowy, w tym wypadku mieszkania.

Bezpieczne zakupy w internecie to ciężka sprawa

Od kilku lat Polacy nie mają zahamowań aby kupować przez internet. Robimy to częściej, z komputera, telefonu, z domu i z autobusu. I w większości przypadków dostajemy to za co płacimy i nikt nas nie oszukuje. To usypia czujność i już mało kto pamięta tę niepewność, jaka jeszcze kilka lat temu towarzyszyła każdemu zakupowi przez internet. A czy dojdzie, a czy mnie nie oszuka, a czy będzie pasowało.

Na polskich internautów czyhają lewe sklepy, fałszywe bramki płatności, zainfekowane aplikacje do zlecania przelewów przez telefon i wiele innych zagrożeń. Co ciekawe, kiedy podczas naszych wykładów uświadamiających pytamy uczestników czy wiedzą jaka jest najbezpieczniejsza forma zapłaty za transakcję, mało kto jest w stanie wskazać poprawną odpowiedź. A jest nią wybór płatności “za pobraniem”, czyli dopiero jak kurier przywiezie nam paczkę i po tym jak na miejscu ją sprawdzimy lub przedpłacenie zamówienia przy pomocy karty płatniczej. Dlaczego? Bo każdą “oszukańczą” transakcję na karcie płatniczej można reklamować w ramach procedury CHARGEBACK.

Bezpieczeństwie transakcji wykonywanych kartami płatniczymi poświęciliśmy drugi odcinek naszego podcastu Na Podsłuchu. Zapraszamy do jego “podsłuchania”. Wyjdzie Wam na zdrowie ;)

A jeśli chcecie dowiedzieć się na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę podczas internetowych zakupów i generalnie pracy na komputerze lub smartfonie podpiętym do internetu, to zaproście nas do waszej firmy. Przyjedziemy, pokażemy ataki na jakie najczęściej narażeni są Polacy na żywo i pokażemy jak je wykrywać, jak na nie poprawnie reagować oraz jak się przed nimi obronić nie wydając ani złotówki. Opisy 6 cyberwykładów jakie regularnie realizujem dla pracowników polskich spółek znajdziecie tutaj.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

74 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mnie to zawsze ciekawi jak to możliwe że osoby zakładające fikcyjne sklepy internetowe są bezkarne? Czy takich ludzi nie można po prostu namierzyć jak logują się na swoje konta lub wybierają kase z tych kont? Niby wszędzie są kamery a co do czego masa ludzi kazdego dnia jest oszukiwana a sprawy takie sa umarzane z powodu nie wykrycia sprawcy.

  • …tylko po co piszą w English, zawężają sobie krąg potencjalnych klientów tylko

  • Jacek 2018.03.29 14:12
   Policja nie namierzy bo ten ma konto na słupa
   VPN +
   Tor +
   dzikie połączenie +
   HDK+
   lokalna pralnia kasy

   AMPER 2018.03.29 18:24
   Ktoś kto nie zna angielskiego , nie wyjeżdża do UK bo się nie odnajdzie , pracy nie znajdzie.

 2. Ktos w ogole sie na to nabiera? Tu chyba oszust liczy na skale – na 1000 osob zawsze znajdzie sie duren ktory sie nabierze.
  A z innej beczki – kochany niebezpiecznik chyba zapomnial juz o memdump’ach :( Za to pamieta aby w kazdym artykule reklamowac swoje uslugi.

  • Tak, memdump na razie w odstawce. Jeśli chcesz pomóc w jego tworzeniu, zapraszam do kontaktu.

  • Kto się na to nabiera? Ostatnio czytałem rolnikach, którzy zapłacili za dwa ciągniki z ogłoszenia w internecie.

  • Co jest złego w reklamowaniu swoich usług skoro artykuły i postowany kontent się podoba?
   Każdy coś musi jeść i mieć na czym pokodzić, a z tego co się orientuje, nikt Niebezpiecznikowi za czytanie kontentu nie płaci, a dodatkowo reklamy te są małe i nie inwazyjne, do tego to jest text, można więc przeskipować pare zdań KOMON ;)

  • Cenie Niebezpiecznik, za duży wkład merytoryczny włożony każdorazowo w zamieszczane artykuły. Niejednokrotnie w sposób jasny i przejrzysty ukazujący złożone tematy, dzięki czemu nawet tzw “laik” się w tym odnajduje … Ale … niestety przyznam rację Velkanowi, trochę tej reklamy za dużo. Każdy wie, że organizują szkolenia zarówno stacjonarne, jak i można ich zaprosić na wykłady indywidualne (z czego zresztą kiedyś skorzystaliśmy), zatem po co powtarzać to w każdym artykule. Złapałem się na tym, że zaczynam już z automatu przewijać ostatnie linijki, bo wiem co tam będzie ;)

  • @Adam, zapominasz tylko, że nie czytają nas jedynie regularsi tacy jak Ty. Każdy artykuł trafia do kilku tysięcy (!) nowych/świeżych czytelników, którzy pierwszy raz wchodzą na Niebezpiecznika i nie są zapoznani ze wszystkim co robimy. Póki co, metoda przewijania ostatniej linijki jaką stosujesz będzie najodpowiedniejsza dla osób, które regularnie nas czytają. Poszukamy jednak podobnego rozwiązania jakie mamy z reklamami AdSense. Nie wiem czy zauważyłeś, ale na artykułach reklamy nie pojawiają się w pierwszych 24 godzinach. Serwujemy je po tym okresie, właśnie po to, aby nie denerwowały regularnie, codziennie czytających nas czytelników, ale były widziane przez osoby trafiające z SERP-ów. Od kwietnia testowo akapity z autopromocją będziemy wrzucali w klasę “autopromo”, więc będziesz mógł sobie je odfiltrować AdBlockiem. To najlepszy pomysł na jaki obecnie wpadliśmy, ale jesteśmy też otwarci na inne sugestie. Wszystkie poza paywallem rozważymy, bo paywall to zło. Information wants to be free!

  • Załóżcie Patrona to będę Wam podsyłać 1$ miesięcznie :)

  • @Piotr Konieczny, fajnie że pracujecie nad ułatwianiem życia stałym czytelnikom, każda taka inicjatywa będzie mile widziana.
   O ile reklamy mi nie przeszkadzają (bo ich nie widzę), to już wiercenie dziury w brzuchu płatnymi szkoleniami – trochę tak.
   Pomysł z tagowanym akapitem super, elegancko zamknie japę uczulonym (jak ja) na reklamy czytelnikom.

   Pomysł czytelnika Piotra z Patronitem też spoko, z tego 1$ miesięcznie spokojnie nazbiera się na prąd do serwerów, a z czasem może nawet na jakieś wakacje dla Redakcji, czego z całego serca życzę :)

 3. pierwsze co pytam jak szukam pokoju/mieszkania na wynajem, to to czy ogłoszenie aktualne… jak nie uzyskuje odpowiedzi, albo widze że kilkukrotnie mam taką szablonową odpowiedź to od razu wiadomo o co chodzi.
  a co do tego “za pobraniem” to chyba wiadomo że kurierzy nie mają za bardzo czasu żeby klient przy nich oglądał paczkę, bo mają kilkadziesiąt innych do rozwiezienia.

  • Jak mu nie dasz kasy to dalej nie pojedzie.
   Oni zawsze się spieszą, ale paczkę dostarczyć musi ;)

 4. Nie rozumiem, nie potrafię zrozumieć, jak można dać się zrobić na takie numery. Fakt, raz w życiu bylem na olx, i więcej tam nie wchodziłem, bo kojarzy mi się z bazarem Różyckiego, lub stadionem dziesięciolecia. Kupuję tylko w sprawdzonych sklepach, z odbiorem osobistym jeśli to możliwe

 5. polecam sprawdzenie mieszkania w ksiedze wieczystej zanim sie cokolwiek podpisze czy zaplaci.

  • Tak tylko musisz znać numer księgi. Numer możesz dostać w serwisach internetowych ale to kosztuje ok 32 zł/numer. I to nie zawsze znajdziesz odpowiednie mieszkanie.

  • @Velkan wystarczy wlasciciela zapytac

  • Numer księgi udostepnia wlasciciel i powinien obowiazkowo go dostarczyc bez problemow. Ksiegi sie pobiera z ekw.ms.gov.pl.
   Uslugi, o ktorej mowi Velkan powstaly za pomoca brute-forcingu i sluza raczej dla ludzi ktorzy chca sie dowiedziec czy sasiad nie ma hipoteki albo sprawdzic cos bez podejrzen i wieidzy wlasciciela, a nie wynajac mieszkanie.

   Wiecej o tych uslugach na https://niebezpiecznik.pl/post/brute-force-ksiag-wieczystych/ i https://niebezpiecznik.pl/post/wyciek-ksiag-wieczystych-to-wyciek-ktorego-nie-bylo/

 6. Już dwa lata temu, mało co się nie nabrałem na taki scam. Mieszkanie 100m2 w Warszawie, właściciel łamaną angielszczyzna gadala nawet ze mną przez telefon. Kwota 2k jako kaucja i ten sam proceder jak opisano w artykule. Chciałem znaleźć adres firmy posredniczacej i juz zaczęło śmierdziec, firma niby w wielkim biurowcu w UK, lecz nigdzie nie mogłem znaleźć ichniejszego numeru podatkowego. Pisałem do “właściciela” że to ściema i zgłoszę na policję – dostałem maila o takiej treści (ofc w j. Ang) :
  Tak. To przekręt, robimy to z Rosji, jeśli chcesz możesz do nas dołączyć i na pewno szybko zarobisz dużo pieniędzy”. Sprawa zgłoszona do olx i innych serwisów gdzie widziało ogłoszenie i tyle… Policja nawet nie ingerowala, bo raczej powinni mnie wziąć na świadka albo jakieś przesłuchanie.

 7. Po zagranicznych stronach pełno jest takiego scamu dla każdego większego miasta. Reguła jest jedna – jak ktoś proponuje przesłać klucze to niestety jest to oszust.

 8. Spotkałam się z tym w tym tygodniu. Jakoś nie wzbudziły we mnie zaufania dwie rzeczy:
  a) niezbyt imponująca angielszczyzna “pani specjalistki z firmy farmaceutycznej z Londynu”,
  b) jej zerowa wyszukiwalność (rozumiem specjalistów, którzy nie chcą być wyszukiwani na FB etc., ale jeśli są specjalistami, to firma się nimi chwali).
  Ale prawda jest taka, że mieszkania (przynajmniej w Warszawie) są absurdalnie drogie, szczególnie z perspektywy singla. A zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie w desperacji szukają nowego lokum. Wystarczy jeden desperat na tysiąc osób.

 9. Też miałem z tym do czynienia. Czerwona lampka zapaliła mi się w momencie kiedy przeczytałem, że mieszkanie należało do babci szanownej pani Sophi Emmert, która zmarła w 2006, czyli trzy lata przed oddaniem do użytku budynku, w którym znajdowało się owe mieszkanie. Potem jeszcze znajdowałem ogłoszenia bazujące na tym samym schemacie. Zdjęcia mieszkania i obrazek, żeby nie kontaktować się przez OLX tylko pisać na maila.

 10. Angielski też nie na poziomie C2 /native speaker/, a od takiej Pani oczekiwano by takowego…

 11. Mnie cwaniak parę dni temu chciał przekręcić na przedłużenie mojej własnej domeny ;-) mimo że od tygodnia we whois widnieje jako przedłużona. Nawet Fuck you nie mogę mu wysłać bo email odesłany na jakąś pokraczną domenę wraca z komunikatem że nie może zostać dostarczony ;-)

 12. Tego typu działania są wycelowane właśnie w ludzi “mniej ogarniętych” (nie obrażając nikogo). Jak ktoś ma trochę oleju w głowie, to nie będzie się pchal w takie dziwne układy. To jak metoda “na wnuczka” i to w przypadku, gdy dana osoba nawet nie ma dzieci… Tylko tam się gra na uczuciach babci, a tutaj chudym portfelu zainteresowanego.

 13. Zdjęcie z ogłoszenia łatwo wyszukać przez https://images.google.com – wystarczy je wrzucić i przeszukać Internet pod kątem jego pierwotnego pochodzenia. Jeżeli jest wykorzystane na innych portalach, nawet w zmienionej rozdzielczości, wyszukiwarka od razu to pokaże. Nie raz w ten sposób demaskowałem oszustów ;)

 14. Hruba Hana to będzie Gruba Hanka.

 15. > “I was born and raise in UK”
  Pierwsza linijka i już wiadomo, czego się spodziewać.

  A w tym samym czasie jakiś Brytyjczyk w UK próbuje wykonać podobny wałek i odpisuje ludziom: “Proszę pisać do mnie po polsku, bo ja urodzić się w Polsce”. ;-)

 16. Czy ktoś rzeczywiście nabiera się na takie próby wyłudzenia? Patrzę na ten tekst i już po pierwszym zdaniu widać, że to ściema.

 17. Myślę, że lepszym tłumaczeniem byłoby “Proszę pisać do mnie po polsku, bo ja urodziłem się i dorastać w Polsce”. :)

 18. Odbior za pobraniem WCALE nie jest najbezpieczniejszy. Kazdy kurier najpierw bierze pieniadze a dopiero pozniej daje przedmiot do rozpakowania. I gdy jest cos nie w porzadku to mozemy skladac reklamacje. Ale nie mamy pewnosci czy dostaniemy pieniadze z powrotem. Kurier nie wie co ma byc w przesylce i nie moze oddac pieniedzy.

  • No nie do końca, niektóre firmy oferują droższą opcje płatności przy odbiorze z możliwością sprawdzenia zawartości przed zapłaceniem.

 19. Myślę, że z tego należy zrobić wskaźnik i wszystko będzie jasne. Śruba *pHana…

  Czy wiadomo ile ludzi się na to nabrało? Mnie czytając to też uderzyło, że “pani” Martina nie potrafi się zdecydować jakiego nazwiska używa, ale już płatności jakiekolwiek przed obejrzeniem mieszkania, sporządzeniem umowy i sprawdzeniem dowodu osoby wynajmującej i zobaczenia wypisu z KW (osobiście) by mnie zaalarmowały. Bo bez tego nie zawieram umów.

 20. Ciekawe jak by zareagowal paypal lub nasz polski bank na probe zwrotu kasy. teoretycznie powinno to obojmowac ubezpieczenie.

 21. Ja polecam płatność przez Paypala jeśli płacimy za coś co fizycznie nie istnieje czyli np. zdjęcia, filmy. klucze do programów itd. bo po prostu paypal w wiekszości przypadków zwraca kasę oszukanemu.

 22. Z tego co sie orientuje, procedure CHARGEBACK dotyczy tylko kart kredytowych.
  Nie dotyczy ona kart debetowych!
  Mozna prosic o potwierdzenie/zdementowanie ?

 23. Działa to niestety w dwie strony. Są też lokatorzy, którzy wynajmują mieszkanie i nie płacą. A dzięki nowym przepisom, wprowadzonym dwa lata temu, takim lokatorom nie można nic zrobić przez długi czas.

 24. Przekręt opisany w artykule przerabiałem w 2015 – nabrać się nie dałem, zgłosiłem jako phishing. Kapnąłem się widząć jak złożony i dziurawy jest opisywany proces mający na celu wynajęcie mi mieszkania, ale przede wszystkim widząc jak oczywiste błędy popełnia osoba po drugiej stronia maila, wskazujące na nieudolne tłumaczenie z języka polskiego.

  Od początku 2017 co kilka dni dostawałem na mailu subskrybcyjnym od OLX właśnie mieszkania do wynajmu za około 70% normalnej ceny jak za pokazywany standard i lokalizację. Mieszkania nie szukałem, więc nawet nie próbowałem odpowiadać na ogłoszenie, ale rzuciło mi się po jakimś czasie w oczy, że te same oferty co jakieś dwa tygodnie są wystawiane z innego, świeżego konta, a w opisie widnieje ten sam numer telefonu. Po wykręceniu tego numeru okazywało się, że poczta głosowa jest pełna, zaś same oferty miały dość wysoką liczbę wyświetleń, więc sporo osób mogło dać się złapać.

  Od momentu odkrycia raportowałem każdą taką ofertę zaraz po tym, jak dostałem kolejnego maila subskrybcyjnego, zobaczywszy samo zdjęcie i cenę z tej puli ofert.

  Zakładam, że jeśli dla trzech dzielnic Warszawy (subskrybowane wyszukiwanie tyle obejmowało) zawsze miałem coś do zaraportowania, to autor(ka) przekrętu mógł(mogła) wystawiać też w każdej innej dzielnicy stolicy jak i w innych miastach – najprawdopodobniej nawet nie był(a) z Warszawy, bo jak odkryłem, zdjęcia mieszkania nie mogły odpowiadać określonej w opisie ulicy, więc czemu nie miałyby pochodzić w ogóle z innego miasta – np. widok z okna na coś charakterystycznego, czego według google maps nie było nigdzie w okolicy (nawet przeszedłszy się w street view po całym osiedlu). Czy też dach spadzisty w mieszkaniu na najwyższym piętrze budynku na ulicy, gdzie wszytkie budynki mają płaskie dachy.

  Wszystkie oferty przekierowywały na stronę OfertyWynajmu.pl (obecnie domena na sprzedaż), gdzie było się namawianym na jeszcze starszy przekręt pośredników wynajmu nieruchomości – “zamiast płacić prowizji przy wynajmie zapłać z góry za usługę wyszukania ci mieszkania i dostęp do poszerzonej, ekskluzywnej bazy ofert”. Nie jestem nawet pewien, czy taka metoda działania jest nielegalna – w sumie to jak opłacenie usługi modlitwy za płacącego – gwarancja braku skuteczności, ale i gwarancja dostarczenia owej nieskutecznej usługi w ramach ustalonej kwoty.
  A skoro cała działalność to pośrednictwo nieruchomości (nic złego z punktu widzenia prawa), to oferty o zaniżonej wartości można by wybronić, że nie istnieją, bo nieaktualne i wystawione przez pomyłkę, i że to nie szkodzi bo na OLX nic nie jest ofertą handlową w rozumieniu prawa. Łamany jest jedynie regulamin serwisu w ramach “kampanii reklamowej”. Może dałoby się im dowieść, że nigdy nikomu nie wynajęli mieszkania, i że żadna z ofert nie pochodziła z sugerowanej lokalizacji – ale wystarczy, żeby działali pod skrzydłem prawdziwego biura nieruchomości, aby mieć nabite księgi do tego stopnia, aby te oferty niknęły w gąszczu prawdziwych.

  Ciekawiło mnie, jak w sumie dorwać autorów w takim przypadku, ale przypuszczam, że to nie było jedyne źródło finansowania ich operacji, skoro domena została zdjęta – możliwe, że wyciskanie złotówek w ramach pośrednictwa to był tylko pierwszy etap, a na drugim rzeczywiście mieszkanie znajdowali i dawali kontakt do właścicielki – pani Sophii Emmert.

 25. Update:
  Teraz używa danych: Evelyn Dakka
  Dzięki panowie za ten artykuł!

  • Dzięki, potwierdzam !

 26. Na bydgoskim olx pokazaly sie wlasnie 2 takie ogloszenia…dzieki temu artykulowi upewnilam sie ze to “smierdzi”

 27. Sprzedaję nieruchomość przez otodom – właśnie dostałem niebywałą ofertę od amerykańskiego antyterrorysty z Afganistanu, który ma 6,2mln dolarów do wydania… :)

 28. Treść maila:

  Dziękuję za szczegóły i informacje o Twojej nieruchomości, mam nadzieję, że jesteś dobrą osobą, ponieważ chcę Cię poinformować, że kupię, a także mam propozycję biznesową dla Ciebie.
  Jestem kapitanem wojska ONZ w Afganistanie, w wojnie z terroryzmem. Opierając się na amerykańskiej decyzji ustawodawczej i wykonawczej w sprawie wycofania wojsk z Afganistanu, która wkrótce nadejdzie, zostałem wysłany do pracy w najbliższej bazie wojskowej waszego kraju.

  Naszą misją jest pomoc w walce z atakowanymi przez terrorystów państwami, głównie Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, w sprawie wojny z terroryzmem. Będę potrzebować nieruchomości dla siebie i dlatego skontaktowałem się z Państwem.

  Z drugiej strony chcę was poinformować, że posiadam w sumie 6,2 mln USD. które dostałem z ropy naftowej, zajmują się tutaj w Afganistanie.
  Zdeponowałem te pieniądze agentem Czerwonego Krzyża, informując go, że nawiązujemy kontakt z prawdziwym właścicielem pieniędzy. Mam prawo zatwierdzić każdego, kto wyśle ​​te pieniądze.
  Chcę zainwestować pieniądze w twoim kraju, gdy tylko zostanę oddelegowany do twojego kraju na dobry interes, i tak doradzisz mi, ponieważ nie jestem osobą biznesową.
  Nie mogę przenieść tych pieniędzy do Stanów Zjednoczonych, ponieważ będę w Europie przez około 3 lata, więc potrzebuję kogoś, komu mogę zaufać. Jeśli się zgodzisz, przekażę pieniądze do Europy, gdzie będziesz beneficjentem, ponieważ jestem umundurowaną osobą i nie mogę paradować takiej kwoty, więc muszę przedstawić kogoś jako beneficjenta. Jestem Amerykaninem i oficerem wywiadu, więc mam w 100% autentyczny sposób na przekazanie pieniędzy za pośrednictwem kurierów dyplomatycznych. Po prostu potrzebuję twojej akceptacji i wszystko jest gotowe.

  Proszę, jeśli jesteś zainteresowany tą transakcją, dam ci pełne dane, których potrzebujesz, abyśmy pomyślnie przeprowadzili tę transakcję. Postanowiłem znaleźć kogoś, kto jest prawdziwy, a nie wyimaginowany i dlatego poszedłem na zabezpieczoną stronę nieruchomości, gdzie Mogę być pewien, że ta osoba jest prawdziwa. Wierzę, że mogę ci zaufać. gdzie jesteśmy teraz możemy komunikować się tylko za pośrednictwem naszych urządzeń łączności wojskowej, które są zabezpieczone, więc nikt nie może monitorować naszych e-maili, wtedy mogę szczegółowo ci wyjaśnić. Docieram do ciebie tylko przez e-mail, ponieważ nasze połączenia mogą być monitorowane, po prostu mam aby mieć pewność, z kim mam do czynienia.

  Jeśli jesteś zainteresowany, proszę napisz, więc poinformuję Cię o dalszych pytaniach. Piszę ze świeżego konta e-mail, więc jeśli nie jesteś zainteresowany, nie odpowiadaj na tego e-maila i usuń tę wiadomość, jeśli nie otrzymasz odpowiedzi po 3 dniach. następnie wyszuka kogoś innego.

  Czekam na twoje dane kontaktowe, abyśmy mogli przejść dalej. W mniej niż 5 dni pieniądze powinny zostać odnotowane pod twoją opieką, a ja wpadnę na moje pieniądze. Daję ci 30% sumy, a 70% za ja. Mam nadzieję, że jestem uczciwa w tej sprawie. Odeślij mnie z powrotem z prywatnego adresu e-mail

  Czekam na otrzymanie informacji wkrótce.

  Pozdrowienia,

  Chris Micallef.

 29. Ja też właśnie otrzymałam na maila taką super ofertę jednak nie dostarczono zdjęć pomimo prośby. Tym razem “wynajmująca” to Joanna Peterrs, a ogłoszenie było n stronie otodom – mieszkanie za 990 zł/mc w cetrum Gdyni.

 30. Trafiłem na to samo w Gdańsku, super kawalerka do wynajęcia za 930zł ze wszystkimi opłatami, Pani nazywa się Patricia Mekken. Podejrzane od samego początku.
  https://www.olx.pl/oferta/elegancka-kawalerka-ul-krynicka-CID3-IDuLDhJ.html

 31. Teraz babka ogłasza się jako Joanna Pedden w Gorzowie Wlkp.

 32. Czy sprawa była zgłoszona na policje ? W tej chwili ta Pani ogłasza się w każdej miejscowości .Osoby oszukana proszę o kontakt na magdalenazak0109@gmail.com

 33. No dobra, a jak już ktoś dał się takiej Patricii Mekken oszukać (a znam taki przypadek), to co tym fantem zrobić? Policja raczej nie jest zainteresowana takimi przypadkami

 34. Do mnie napisała Joanna Pedden i właśnie dotarła do Lbl. Od razu zwęszyłam przekręt i na jej rozbudowany email odpisałam:
  Well, Joanna, or whoever you are,
  If you would be a woman who lives in the UK, you wouldn’t probably make such obvious mistakes in your e-mail. Besides, you are very famous in the Internet as a crook :D
  So delete my e-mail address from your fake database now. You should be extremely ashamed for earning moeny in that way. Find a regular job where you wouldn’t fool people.
  Sending love to Mrs/Mr. Fake :D

 35. Jesli ktos potrzebuje aktualnie prowadze rozmowe z panna Pedden tylko nie wiem jak mozna ja zlapac na drodze prawnej w takoej sytuacji.

 36. Także byliśmy wraz z chłopakiem zainteresowani wynajęciem takiego mieszkania i napisano do nas takie same formułki w języku angielskim. Po wyjaśnieniu Pani że trzeba wysłać pieniądze na serwis Airbnb napisaliśmy, że nie wydaje się nam to bezpieczne i odzewu już nie było a mieszkanie zniknęło że strony Otodom. Teraz po tygodniu ukazały się kolejne 3 mieszkania, w tym to, którym byliśmy zainteresowani, ale od innego sprzedającego. Ludzie uważajcie bo na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo realnie. Nawet podeslali nam więcej zdjęć mieszkania.

 37. Pani Pamela Kurath również rozsyła takie maile

  • potwierdzam, dostałam identycznego maila od identycznej pani Pameli Kurath – mieszkanie 900zł w centrum Gliwic

 38. ja również dostałam maila od Pameli. Mieszkanie było w Białymstoku.
  sprawa zgłoszona na policję

 39. Niestety ponad rok temu dałam się oszukać, trudny czas w życiu i uśpiona czujność sprowadziła mnie na manowce. Sprawa zgłoszona na policję i prokuraturę. Jak się okazało nie byłam jedną oszukaną. Ostatecznie sprawa umorzona.

 40. Opowiem Wam moją historie sprzed dwóch dni… Taktyka trochę inna, ale moja desperacja w poszukiwaniu mieszkania zamydliła mi oczy – chociaż do samego końca miałem wątpliwości. Na OLX pojawiło się świeże ogłoszenie – najem kawalerka, centrum Warszawy, cena atrakcyjna około 2300, ale realna w przypadku dobrej okazji. Dzwonie 5 minut po dodaniu, rozmawiam z gościem, poprosił aby zadzwonić za kilka minut bo już kogoś ma. Tak też zrobiłem, łącznie rozmawialiśmy kilkanaście razy przed wpłaceniem zaliczki. Bardzo racjonalna rozmowa, niby mieszkał za granicą, za kilka dni miał być w Polsce. Poprosił o kaucje w wysokości 1850 zł w celu rezerwacji – oczywiście na to się nie zgodziłem, jednakże 900 zł poszło się… Nie chce wchodzić w szczegóły, ale historia i sposób jego mówienia bardzo wiarygodny (w tle dzieci, elokwentny sposób wypowiedzi, etc.). Po dwóch dniach telefon wyłączony. Pewnie nie od razu, bo nie tylko mnie nabrał – do tego czasu był kontakt. Sprawa zgłoszona na policji, mam: adres, numer konta, numer telefonu. Konto zapewne na słupa. Jedyna szansa to oszukanie go po IP, czy policji będzie się chciało ? Wątpię, zobaczymy, na pewno nauczka jest na całe życie. Szczęście w nieszczęściu, że nie wpłaciłem mu tyle ile chciał…

 41. Uwaga, tym razem we Wrocławiu pojawiła się jako Joanna Hassden. ten naciągacz wciąż działa!

 42. josephhassden@gmail.com oszust wysyla ogloszenia w Katowicach i to za pomoca biura posrednictwa. pierdoleni oszusci

 43. Joanna Hassden nadal oszukuje ludzi w katowicach

 44. Witam
  Super artykuł.
  Odpowiedziałam na ofertę wynajmu kawalerki w Rybniku na OLX.
  Dziś dostałam maila od Michelle Prast. Treść zbliżona do opisanej powyżej.

 45. jak na fajniemieszkaj.pl uwaga nie placic mu 150 zl bo was wyciula na kase

 46. Właśnie szukam mieszkania i prawie się nabrałem. To ciągle jest uprawiane. W moim przypadku Pani nazywała się Ewa Karggen.

  Treść maila:
  Hello,

  Thanks for your email query regarding my apartment located in: Wroclaw,ul. Grunwaldzka
  I am sorry but i do not speak polish. I lived all my life in United Kingdom. This apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it.

  My name is Ewa Karggen. I’m a research engineer for a pharmaceutical company .

  The apartment is completely furnished with high quality furniture, all the necessary equipment and appliances. New fitted kitchen . The apartment is in excellent condition, very clean and well kept. You have full access to all building amenities, near you have public transportation, coffee’s shops and other facilities. Pets are allowed.

  The rent will be PLN 1100 per month including all utilities (water, electricity, internet, cable ). The time period for the lease is negotiable – what ever suits you well. I am asking for a rental guarantee (kaution) equal with 2 months rent because as you can see in the pictures my apartment is finished to high standards. The rental guarantee will be refunded at the end of the contract in full.
  If further interested, please give me some information about yourself (age, job, lifestyle or whatever you think makes you a good tenant).
  Also please let me know how many people would be living on the property and exact date when you would like to move in.

  Thank you and I look forward to hearing back from you.
  Ewa Karggen

 47. Na śląsku działa jako alisha bronwyn. Kompletnie osoba nie do odszukania w necie, także trzeba być czujnym ;d

 48. Też szukam mieszkania, dobrze, że znalazłam też wasz artykuł. Uważajcie na ogłoszenia na otodom

  Hello,

  Thanks for your email query regarding my apartment located in: Rybnik, ul.Chrobrego 20
  I am sorry but i do not speak polish. I lived all my life in United Kingdom. This apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it.

  My name is Alisha Bronwyn. I’m a research engineer for a pharmaceutical company .

  The apartment is completely furnished with high quality furniture, all the necessary equipment and appliances. New fitted kitchen . The apartment is in excellent condition, very clean and well kept. You have full access to all building amenities, near you have public transportation, coffee’s shops and other facilities. Pets are allowed.

  The rent will be PLN 750 per month including all utilities (water, electricity, internet, cable ). The time period for the lease is negotiable – what ever suits you well. I am asking for a rental guarantee (kaution) equal with 2 months rent because as you can see in the pictures my apartment is finished to high standards. The rental guarantee will be refunded at the end of the contract in full.
  If further interested, please give me some information about yourself (age, job, lifestyle or whatever you think makes you a good tenant).
  Also please let me know how many people would be living on the property and exact date when you would like to move in.

  Thank you and I look forward to hearing back from you.
  Alisha Bronwyn

 49. Ogłoszenie na otodom, atrakcyjna cena, uwazajcie …

  Hello,

  Thanks for your email query regarding my apartment located in: Rybnik, ul.Chrobrego 20
  I am sorry but i do not speak polish. I lived all my life in United Kingdom. This apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it.

  My name is Alisha Bronwyn. I’m a research engineer for a pharmaceutical company .

  The apartment is completely furnished with high quality furniture, all the necessary equipment and appliances. New fitted kitchen . The apartment is in excellent condition, very clean and well kept. You have full access to all building amenities, near you have public transportation, coffee’s shops and other facilities. Pets are allowed.

  The rent will be PLN 750 per month including all utilities (water, electricity, internet, cable ). The time period for the lease is negotiable – what ever suits you well. I am asking for a rental guarantee (kaution) equal with 2 months rent because as you can see in the pictures my apartment is finished to high standards. The rental guarantee will be refunded at the end of the contract in full.
  If further interested, please give me some information about yourself (age, job, lifestyle or whatever you think makes you a good tenant).
  Also please let me know how many people would be living on the property and exact date when you would like to move in.

  Thank you and I look forward to hearing back from you.
  Alisha Bronwyn

 50. Uwaga Wrocław! Zgłoszone, pewno i tak nic nie zrobią. W moim orzypadku wystarczyło wpisać imię i nazwisko i przekierowało tutaj, więc krótka piłka. Trzymajcie takie artykuły! :D

  Hello,

  Thanks for your email query regarding my apartment located on : Wroclaw,ul. Walonska
  I am sorry but i do not speak polish. I lived all my life in United Kingdom. This apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it.

  My name is Alisha Bronwyn. I’m a research engineer for a pharmaceutical company .

  The apartment is completely furnished with high quality furniture, all the necessary equipment and appliances. New fitted kitchen . The apartment is in excellent condition, very clean and well kept. You have full access to all building amenities, near you have public transportation, coffee’s shops and other facilities. Pets are allowed.

  The rent will be PLN 970 per month including all utilities (water, electricity, internet, cable ). The time period for the lease is negotiable – what ever suits you well. I am asking for a rental guarantee (kaution) equal with 2 months rent because as you can see in the pictures my apartment is finished to high standards. The rental guarantee will be refunded at the end of the contract in full.
  If further interested, please give me some information about yourself (age, job, lifestyle or whatever you think makes you a good tenant).
  Also please let me know how many people would be living on the property and exact date when you would like to move in.

  Thank you and I look forward to hearing back from you.
  Alisha Bronwyn

 51. Uważajcie na Lukas Finn. Odpowiedział na moje zapytanie dotyczące ogłoszenia na otodom i czytałam że an aribnb też kogoś próbował oszukać. lukas.finn63@gmail.com

 52. aktualnie działa z adresu lukas.finn1963@gmail.com

 53. Karolina Krasnodębska oszustka mieszkaniowa https://pl-pl.facebook.com/karolina.krasnodebska.77 to ona oszukuje ludzi na kwotę 199zł typu wpłać zaliczkę za oglądanie a my cię zablokujemy. wyłydza tym sposobem pieniądze. uważajcie

 54. A mnie w inny sposób chciano oszukać. Mianowicie jestem wynajmującą, moje ogłoszenie pojawiło się na kilku portalach. ale odezwała się do mnie z gumtree niejaka Chinka Zhua i chciała wynająć mieszkanie na cały rok i zapłacić z góry za wszystko…. Warunkiem było założenie konta na paypal

  Oto treść wiadomości od niedoszłego lokatora:
  Hello,
  Thanks for the details, I am a satisfied with the cost i’ll be coming down as soon as i have the accommodation sorted out and am willing to pay for it now via PayPal so send me your PayPal information for me to make the payment or go to http://www.paypal.com to create a free PayPal account if you do not have PayPal account already. Kindly get back to me with the information below:

  PayPal name:
  PayPal email:
  Whatsapp Phone number:

  I would like to pay in advance through PayPal and my reason is that I will be presenting the proof of my rent payment to my employer for verification before I leave here. Awaiting to read from you as soon as possible, here is my WhatsApp number +63 961 779 2984
  Kind Regards, Peace
  Zhu

 55. Kolejny scammer – Gdansk: Emma Elonen

 56. Kolejne, śmierdzące na kilometr ogłoszenie z OLX z 28 lutego 2022. Zdjęcia jak z żurnala mody mieszkaniowej. Oszust za 40 metrowe mieszkanie w Katowicach chce jedynie 1050 zł.
  // Oferuję do wynajęcia bardzo ładne, klimatyczne mieszkanie. Mieszkanie jest w pełni wyposażone w wysokim standardzie duży salon, jasna kuchnia, Napisz do właścicielki na numer wataapp +48_509_894_311 // Nick: kendrick_skala
  Napisałem przez OLX:
  U mienja niet tieliefona. Plis pisatsch na OLX.

 57. Tak, korespondowałam z tą panią… nie nabrałam się i pani zrobiła się bardzo niemiła. Warto powiedzieć, ze oni chcą by wpłata nie odbyła się on-line, tylko na konto pośrednika w UK w gotówce przez wyspecjalizowane do tego firmy.

  Swego czasu, takich ogłoszeń było dużo, po te same zdjęcia z różną leokalziacją w całej Polsce. Zgaszałam to wtedy do olx, gradki i otodom.

  Dzięki za to ogłoszenie
  .

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: