13:02
22/10/2019

Jeśli u Waszych drzwi stanie prawdziwy kurier DPD i powie, że ma dla Was przesyłkę za pobraniem, zastanówcie się 2 razy czy ją odebrać. I uczulcie na to Waszych bliskich. Od tygodnia dziesiątki osób zostało naciągniętych na 100 PLN. Jak? W banalnie prosty sposób.

Puk puk, tu kurier

Odwiedza Was kurier (wedle relacji ofiar, przeważnie DPD). Kurier jest prawdziwy. Ten którego znacie, który regularnie Wam przynosi przesyłki, co dodatkowo może uśpić Waszą czujność. Kurier ma dla Was (lub waszych bliskich, których akurat nie ma w domu albo kolegów z biura) paczkę. Jest ona za pobraniem w kwocie 99 PLN. Jeśli ją odbierzecie, w środku znajdziecie “śmierdzącą koszulkę” lub …wieczko od słoika.

Koniec przekrętu. Ktoś po prostu masowo nadaje paczki “za pobraniem”, licząc na to, że adresat (lub bliska mu osoba, która przebywa w godzinach pracy pod adresem doręczenia przebywa) paczkę odbierze.

Biznes chyba nieźle się kręci, bo w ostatnich dniach pod profilem nadawcy paczek, firmy:

“Alexa Capital Sp. z o.o.
ul. Narutowicza 40 lok. 1, 90-135 Łódź Śródmieście, łódzkie”

pojawiło się sporo negatywnych opinii:

Co ciekawe, to nie jest nowy przekręt! Z niezamawianymi paczkami za pobraniem spotkaliśmy się po raz pierwszy w 2016 roku (por. Uwaga na niezamawiane przesyłki za pobraniem). Wtedy wysyłała je firma SET-BET Kazimierz Sławski.

Opłaciłem przesyłkę za pobraniem od oszusta — co robić, jak żyć?

Poszkodowanym sugerujemy udać się na policję i złożyć reklamację w DPD. Firma kurierska może odmówić świadczenia usługi na rzecz kontrahenta, co do którego ma podejrzenia, że nie działa zgodnie z prawem. I naszym zdaniem, DPD powinna to zrobić w stosunku do Alexa Capital. Ale ponieważ DPD może nie być świadome skali procederu, to warto im dać znać, co Was spotkało. Dodatkowym plusem może być to, że DPD będzie w stanie zablokować pobrane za paczkę płatności zanim przekaże je do Alexa Capital.

Co na to DPD?

Firma DPD wie o sprawie, traktuje ją poważnie i podjęła konieczne kroki. Poniżej prezentujemy oświadczenie firmy przesłane do naszej redakcji.

Umowa na świadczenie usług kurierskich z Alexa Capital sp z o.o., spółką zarejestrowaną według danych zamieszczonych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i niefigurującą dotychczas w rejestrach KRD, została podpisana na początku października 2019.

16 października wymieniona wyżej spółka nadała przesyłki z usługą za pobraniem. DPD Polska zrealizowała usługę zgodnie z podpisaną umową. Natychmiast po otrzymaniu sygnałów od odbiorców o podejrzanych, niezamówionych przesyłkach od Alexa Capital, konto tego klienta zostało zablokowane w celu uniemożliwienia składania dalszych zleceń, a umowa na świadczenie usług kurierskich została rozwiązana przez DPD Polska ze skutkiem natychmiastowym – zgodnie z obowiązującym prawem i wewnętrznymi procedurami.

Zostały również wstrzymane wypłaty pobrań na rzecz Alexa Capital za nadane przesyłki i wszelkie rozliczenia z tym podmiotem.

DPD Polska bardzo poważnie traktuje wszelkie sygnały o nieprawidłowościach związanych ze świadczonymi usługami i próbami wyłudzeń, szczególnie że w ostatnich latach cała branża TSL poddawana jest różnego rodzaju próbom ataków ze strony nieuczciwych kontrahentów lub oszustów. W tej sprawie jesteśmy do dyspozycji właściwych służb, a poszkodowani przez firmę Alexa mogą podjąć kontakt z organami ścigania.

 

Dajcie znać domownikom i osobom z recepcji w firmie

Przy okazji, wszystkim Czytelnikom sugerujemy przekazanie linka do tego artykułu osobom, które przebywają pod Waszym adresem w domu podczas Waszej nieobecności (mamie, tacie, dziadkom), a także wszystkim osobom u Was w firmie, które pracują na recepcji lub są odpowiedzialne za odbieranie przesyłek.

Pamiętajcie też, że to tylko jeden ze sposobów, w jaki Polacy codziennie tracą pieniądze. Niestety ataków jest większej i często na większe kwoty. Dlatego warto zapoznać się z tymi, które obecnie są stosowane w łupieniu Polaków:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

PS. Ciekawe skąd brane są adresy do wysyłki. I ile statystycznie osób odbiera te paczki (pewnie sporo, bo zysk z odebranych musi pokryć stratę/koszty nadania/zwrotu tych nieodebranych).

Aktualizacja 23.10.2019

Artykuł został uzupełniony o stanowisko DPD Polska

 


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

93 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Należy pamiętać o szybkim zgłoszeniu tego typu sprawy na policję. DPD zwraca pobrania po ok. 10 dniach roboczych od daty doręczenia paczki, policja może zablokować te środki “do wyjaśnienia”.
  Monitorujemy u nas tego typu podejrzane zachowania klientów, ponieważ w naszym serwisie wykonujemy zwroty pobrań w jeden dzień i co jakiś czas podobni oszuści zamawiają u nas usługi kurierskie.

  • Tylko oszołom płaci za produkt, który nie zamówił. Nie widzę podstaw do zgłaszania na policję skoro ktoś dobrowolnie przyjął paczkę.

  • Studenciku, czasem odbiera ktoś za kogoś innego i nie zawsze ma możliwość zapytać, czy zamawiał to czy nie.
   Nie myśl tylko w swoich wąskich horyzontach, bo potem widzisz samych oszołomów…

  • @studencik: albo jesteś głupcem albo kimś komu się taki proceder podoba.Mechanizm oszustwa jest bardzo prosty.Wyłudzone dane,przychodzi paczka,odbiera domownik adresata i najpewniej płaci. Adresat może nie przyjąć nie zamawianej paczki albo coś zacząć podejrzewać,ale jeśli to nie adresat odbiera to szansa na odparcie tej próby oszustwa jest mała,bo rzadko kiedy ktoś pouczył resztę rodziny by nie odbierali paczek poza tymi które są zamówione i informuje jakie paczki,za ile i od kogo mają przyjść.

   Powtórzę:
   REDAKCJA NIE MA RACJI,ŻE TO DZIAŁA TAK: “Jeśli u Waszych drzwi stanie prawdziwy kurier DPD i powie, że ma dla Was przesyłkę za pobraniem”. Tu na zdrowy rozsądek mało kto by się nabrał (choć na pewno i tacy są !).Problem jest poważniejszy.

   TO DZIAŁA RACZEJ TAK,ŻE PACZKĘ ODBIERA MAŁŻONKA/MAŁŻONEK/BRAT/SIOSTRA/RODZIC/PRACOWNIK DANEJ FIRMY.

  • Pracownik jak i członek rodziny ma obowiązek wtedy zadzwonić do adresata i zapytać. Kiedyś, gdy telefon komórkowy miała co trzecia osoba i połączenia kosztowały po kilka złotych to może brak pytania byłby trochę wytłumaczalny, ale w dobie biegania z urządzeniami za kilka tysiaków to smutne, że komuś żal kasy lub nie chce się zadzwonić. Adresat nie odbiera? (częsta przypadłość dzisiaj) – przesyłka nie zostaje przyjęta.

   Gdy do firmy (lub nawet domu) przychodzi kurier a ktoś nie powiadomił recepcji/domowników, że ma przyjść do niego to-a-to-z-firmy-X-za-Z-plnów a do tego nie ma z nim kontaktu to niech sobie zapieprza do punktu. Proste i skuteczne.

  • @postudiach – widać frajerów nie brakuje.

  • @kez87 – to gdzie tu oszustwo skoro ktoś odbiera czyjąś paczkę i nie sprawdza jej zawartości?

  • @Monter
   Pracownik jak i członek rodziny ma obowiązek wtedy zadzwonić do adresata i zapytać

   Racja,ale to w idealnym świecie w którym wszyscy dbają o bezpieczeństwo i nie otwierają np fałszywych faktur czy innego spamu z wirusami,świece gdzie nawet przysłowiowa Pani Halinka tyle wie o bezpieczeństwie że ekipa Niebezpiecznika nie zarobi na szkoleniach z podstaw podstaw – realnie nie wszyscy postępują zgodnie z tą zasadą którą podajesz…

   @Edi: Ale źeś ogarnięty… Oszustwo polega na tym,że osoba w dobrej wierze płaci myśląc,że odbiorca faktycznie to coś zamówił. Oczywistą formę obrony przed tym zjawiskiem podaje @Monter.Rzecz w tym,że nie wszędzie jest to tak robione.

  • Postudiach 2019.10.23 08:21
   Gdybyś był inteligenty to wiedziałbyś, że każdą paczkę można odebrać w punkcie do godziny 18.00 i jest na to kilka tygodni. Więc nie trzeba za kogoś odbierać bo może to zrobić osobiście ADRESAT PACZKI.

   Kez87 2019.10.23 08:40
   No to chyba nie słyszałeś o telefonie komórkowym? Bardzo dobrze, że oszukują bo może się nauczycie ŻEBY NIE ODBIERAĆ PACZEK CO DO KTÓRYCH NIE JESTEŚCIE PEWNI.

   Ps.
   I właśnie takie frajery chodzą na wybory bo się nabierają na obietnice wyborcze i później mamy co co mamy. To nie jest obraza tylko FAKT skoro wy z głupimi paczkami się nabieracie na byle prostacki przekręt.

  • Studenciku, jeśli odbiorca odmawia przyjęcia paczki, trafia ona od razu na drogę powrotną. Kiedyś dostałem “za pobraniem” paczkę, którą miałem już opłaconą. Odmówiłem przyjęcia. Skontaktowałem się z nadawcą. Obiecał zwrócić opłatę. Próbowałem od razu “odzyskać” tę przesyłkę w oddziale. Przesiedziałem ponad godzinę, ktoś jej tam niby szukał, w końcu jednak dowiedziałem się, że jest już w drodze powrotnej.
   Jeśli myślisz Studenciku, że z każdym można skontaktować się w dowolnej chwili, to chętnie bym zobaczył jak odbierasz telefon np. na egzaminie!

  • gr3 2019.10.25 16:21
   Który to przewoźnik ma taki zapis w regulaminie? Wiele razy nie odbierałem paczek za kumpla i ON sobie odbierał osobiście w najbliższym punkcie nadania.

   Jest coś takiego jak przekierowanie paczki, albo odbiór w punkcie. Jak ktoś chce to ma milion możliwości.

  • studencik
   Masz 100% racje. Plebs się nabrał, dobrowolnie zapłacił kurierowi za paczkę i jeszcze ma pretensje? Nie dziwię się, że politycy trzymają was krótko na smyczy …

   Jak bym tym wszystkim osobom, które się nabrały wystawił rachunek za dokładanie policji niepotrzebnej pracy i odebrał prawo do głosowania. Swoją głupotą, naiwnością obciążacie podatnika.

  • @studencik, czym innym jest odmowa odebrania paczki, a co innego, “nieudana próba dostarczenia”.

  • gr3 2019.10.26 18:27
   Możesz odmówić przyjęcia paczki ale tylko osobiście, gdy ci dostarcza kurier pod adres. Który przewoźnik umożliwia odmówienie przyjęcia paczki ( zapis w regulaminie) przez telefon ( gdzie nie ma opcji weryfikacji danych osobowych odmawiającego)?

  • Paczka zostanie zwrócona ekspresowo do nadawcy tylko wtedy, gdy sam odbiorca przesyłki odmówi jej przyjęcia. Jeżeli odebrania paczki odmówi ktoś inny (babcia, dziadek) to przesyłka wraca na magazyn i prawowity właściciel ma 14 dni na odebranie.

   Wszelkie inne postępowanie jest niezgodne z zasadami.

   Ponieważ jestem kurierem więc wiem jak to wygląda. Kurier powinien też poprosić o okazanie dokumentu tożsamości

  • studenciku: kiedyś pójdziesz na uczelnię, a paczkę “do ciebie” odbierze twoja dziewczyna. będziesz mógł śmiało ja zwyzywać wedle swojej racji. gratuluję rozstania :)

  • @ fajfus
   Za takie głupoty nikt się *NIE rozstaje ,a tym bardziej nie wiesza psów na kobiecie.

   ps.
   Dziewczyn jest pełno więc żadna strata ,gdyby Ona ze Mną zerwała czy Ja z Nią. Po trzech latach i tak przeważnie związek się sypie na skutek monotonności. Wynika to z faktu ,że budzi się w kobiecie instynkt macierzyński ,a facetowi to nie pasuje ,bo nie chce sobie życia rujnować w młodym wieku.

 2. Zamiast pociętych gazet koszulka i spodnie? To się musieli wykosztować, ciekawe skąd je biorą :D

  • Przy okazji jeszcze pozbywają się śmieci :D

  • ciucholand.

 3. Przecież to już nawet ciężko nazwać oszustwem, po prostu ludzie oddają pieniądze bo ktoś poprosił

 4. Spółka Alexa Capitals została zakupiona kilka dni temu od innej firmy ( tak wynika z danych w KRS) Właścicielem całości udziałów i jednocześnie prezesem zarządu jest jakaś pani Eva Ras ( chyba cudzoziemiec). Myślę że Policja powinna przepytać ta firmę komu sprzedali spółkę i notariusza bo przecież dane sprawdzić musiał.

  Moim zdaniem sprawa powinna być zgłoszona do prokuratury. 100 zł to ledwie wykroczenie, ale już za oszukanie dużej liczby osób na stówkę prokurator może zastosować inny paragraf – oszustwo na dużą skalę.

  • Na oszustwo (art 286kk) nie ma minimalnego limitu, od 1gr jest przestępstwo. Dlatego bardziej opłaca się ukraść niż przeklejać cenę w markecie. Bo za pierwsze do 500zł jest mandat, a za drugie sprawa w sądzie.

  • Przy oszustwie wartość strat niema znaczenia i jest to przestępstwo…

  • Eva Ras – oto i ona :) https://en.wikipedia.org/wiki/Eva_Ras

 5. Zaczynając czytać myślałem, że ktoś ma dostęp do bazy zamówień za pobraniem jakiegoś sklepu. Jakby złodziej ustawiał kwotę pobrania i wielkość przesyłki zgodną z zamówieniem i był szybszy od oryginalnego sklepu to łatwiej byłoby się nabrać. No ale najprostsza metoda też jest wystarczająco skuteczna.
  (U nas ustaliliśmy, że gdyby ktoś zamawiał coś za pobraniem to ma wszystkich poinformować.)

  Pierwszy raz spotkaliście się w 2016? No to chyba mam od was większe doświadczenie bo się spotkałem gdzieś w latach 90-tych ubiegłego wieku. No, może było to trochę mniejsze oszustwo bo niezamawiana zawartość była teoretycznie coś warta (jakieś broszury czy zestaw pocztówek). No i przesyłka nie kurierska tylko pocztowa.

  • W latach 90tych był jeszcze inny przekręt. Np. w magazynach muzycznych (papierowych!) typu BRUM!, MACHINA czy “Tylko ROCK” były drukowane reklamy firm (przeważnie warszawskich lub łódzkich) które wysyłały nowe i znane albumy na płyatch CD (oryginały). Ceny były atrakcyjne (ale nie takie, żeby wzbudzać czujność nadzwyczajną taniością) a często trudno dostępne w stacjonarnych sklepach muzycznych. Raz się na to nabrałem: zamówiłem 2 płyty, przyszła paczka za pobraniem za pełną kwotę a w środku tylko 1 płyta (tak, zgodna z zamówieniem). Przy próbie reklamacji (telefonu nikt nie odbierał, dopiero wysłałem listownie) otrzymałem odpowiedź że pewnie ktoś na poczcie ukradł albo sam teraz próbuję ich oszukać. Rodzice machnęli ręką a ja byłem małoletni i nie wiedziałem co z tym zrobić. Sposobów na oszustwo w Polsce zawsze było mnóstwo, więcej niż osób którym się chce pracować.

 6. Może pomocna informacja skopiowana z komentarza na stronie panoramy firm: “Nie jestem oszukanym ale pomogę. Spółka ALEXA CAPITAL została kupiona jak się wydaje kilka dni temu (wpis do KRS z dnia 17.10.2019 ) od firmy : KANCELARIA GOSPODARCZA EFFEKTI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedziba w Poznaniu ul. Święty Marcin 29 /8 przez niejaką panią EVA RAS (chyba cudzoziemiec bo nie ma PESELu) która została jedynym udziałowcem i Prezesem ALEXA CAPITALS. To wszystko wynika z wpisu do KRS. Dla policji to banał bo wam nie udzielą informacji z uwagi na ochronę danych ale jakby Policja popytała w tej firmie (EFEKTI) komu sprzedali spółkę ewentualnie przepytać Notariusza bo musiał spisać dane do aktu notarialnego to już mieliby oszusta na widelcu.. PS Może warto zgłosić sprawę do Prokuratury a nie na Policję bo choć 100 zł to wykroczenie to w przypadku oszustwa wielu osób prokuratur może zastosować inny paragraf… “

  • Pewnie firma kupiona na słupa.

 7. Policja może ściągnąć odciski palców z zawqartości paczki (denko, smierdząca koszulka) lub inny materiał badawczy, odciski jeżeli się znajdują to wrzucić do bazy a nóż tam są, a jak są to delikwenta zawinąć i przesłuchać.. proste :)

  • a nuż…

  • Chyba się bajek naoglądałeś, albo CSI Kryminalne zagadki… ;D ;D ;D

 8. Trzeba być idiotą żeby odebrać taką paczkę.

  • Też tego nie rozumiem. Ludzie odbierają cudze płatne paczki?! Albo paczki, których NIE zamawiali?! I to bez sprawdzenia nadawcy? WHY?

   I skoro DPD może zablokować pobranie, to dlaczego tego nie zrobili?! Mają jakiś % za pośrednictwo??

  • Sam jesteś idiota, przecież nie widać w kopercie co tam jest?

  • @Marcin Fajnie masz, ze odbierasz paczki pobraniowe ktorych nie zamawiales :D

  • przeciez wystarczy spr nr listu przewozowego – czy jest to cos co zamawialismy czy jakies badziewie…

  • Jeszcze lepiej: może się okazać, że współpracownik/współlokator, rodzina czy przyjaciel odebrał za Ciebie taką paczkę, zapłacił, i jeszcze będzie żądać zwrotu pieniędzy, bo przecież wyłożył za Ciebie w dobrej wierze. Istnieje zadziwiająco wiele osób, które w dobrej wierze odbiorą komuś paczkę i nawet za nią zapłacą, nie sprawdzając oczywiście, co to, bo przecież to nie ich paczka. Podobny problem jest często, gdy ktoś odbiera paczkę za ciebie (bez opłaty), a ta okazuje się uszkodzona albo niekompletna. Na reklamację za późno, odbiór podpisany. A pretensje z oszusta/nieudacznika przechodzą często na rodzinę/znajomych. I wielu oszustów to wykorzystuje.

  • Trzeba być idiotą by nie rozumieć,że na niebezpieczniku chyba źle zrozumieli mechanizm oszustwa.Testerzy bezpieczeństwa a taki brak wyobraźni,czy nic nie zamawiają ? XD

   Większość udanych przypadków oszustwa to nie jest przyjęcie przez ciebie nie zamówionej przez ciebie paczki której jesteś adresatem.Większość udanych przypadków tego oszustwa to najprawdopodobniej twoja rodzina i znajomi przyjmujący zaadresowaną na ciebie paczkę.
   To w tym przypadku skuteczność musi być większa.I tu obrona wymaga zakazania rodzinie i znajomym przyjmowania paczek o których im nie mówiłeś.

   “A, to teraz już wiem, po co są te ogłoszenia w gazetach: “kupię spółkę z o.o.””

   @Malgond: No nie tylko do tak żałośnie prostych machlojek.Do wyłudzeń niektórzy kupują też,ale spółka ZOO w porównaniu z działalnością jednoosobową jest korzystniejsza również pod względem podatkowym i pod względem zabezpieczenia się przed jakimś roszczeniem drapieżnej Polskiej skarbówki.Za działalność jednoosobową odpowiada całym majątkiem właściciel,za spółkę majątkowo odpowiada spółka (czyli to z jej majątku roszczenia) i może jej prezes/zarząd który może być przykładowo bezdomnym. Jak się rozpisze na kilka spółek albo jeszcze jakieś fundacje majątek i wszystko działa ponad 5 lat (skarga pauliańska) to komornik w razie problemów firmy (czy oczywiście przekrętów) może się pocałować w d… i wielkie g… ściągnie. Co najśmieszniejsze ludzie nie znający się na gospodarce i prawie bardziej szanują jako kontrahentów też takie spółki a nie samodzielne jednoosobowe działalności,co jest oczywiście głupotą.

  • idiotą to trzeba by cżeby odbierać cudze paczki pobraniowe, niezależnie czy małżonka/brat/siostra/kolega/sąsiad/menel spod klatki ;]

  • @Marcin – a słyszałeś o czymś takim jak sprawdzenie zawartości paczki przy kurierze?

  • @Paweł – naiwnych jak widać nie brakuje.

  • @Buba – i nawet nie sprawdza ich zawartości.

  • co wy gadacie o sprawdzaniu zawartości paczki przy kurierze?? Jedynie w wypadku, gdy opakowanie jest uszkodzone można spisać protokół. Jeśli z zewnątrz jest ok to kurier nie ma obowiązku stać i patrzeć jak sprawdzacie zawartość. Od razu się ulatnia. Wszędzie tak jest, na poczcie również, chyba że zapłacicie dodatkową kasę za sprawdzenie w obecności kuriera.

  • „ Też tego nie rozumiem. Ludzie odbierają cudze płatne paczki?! Albo paczki, których NIE zamawiali?! I to bez sprawdzenia nadawcy? WHY?

   I skoro DPD może zablokować pobranie, to dlaczego tego nie zrobili?! Mają jakiś % za pośrednictwo??”

   @Dagmara za pobraniem wysyłasz całkowicie za darmoszke. Firma nie ma żadnych profitów z tego aby dostarczyć paczkę, pobrać pieniądze, przechować je bezpiecznie i na koniec przetransferować je do nadawcy paczki.
   Brzmi racjonalnie ? Nie bardzo chyba :-).

  • edi, skończ robić z siebie pośmiewisko, nie ma żadnego przepisu pozwalającego ci otworzyć paczkę przed opłatą, a po opłacie kurier może w każdej chwili zniknąć, nic nie pozwala ci spowalniać jego pracę. Można jedynie wypełnić protokół o uszkodzeniu paczki i tyle.

   Jedynym rozwiązaniem jest tutaj tel. do rodziny/znajomego/sąsiada/współpracownika czy kogokolwiek, ale to nie zawsze działa, bo ten ktoś może być na wakacjach czy gdziekolwiek i w tej chwili mieć wyłączony tel., a odbierający może już być przyzwyczajony do odbioru czyichś paczek. Trochę wyobraźni do jasnej cholery

  • @Ediota – bodaj wszystkie firmy kurierskie mają możliwość sprawdzenia zawartości paczki przy kurierze.

 9. To co mnie najbardziej rozbawilo to jeden z komentarzy, gdze gosciu pisze ze sasiad odebral jego paczke (bo myslal ze to jego paczka na ktora czekal i “kurier zamotal”, cokolwiek to znaczy), a potem owy jegomosc napisal ze to on jest stratny 100 zl. Jakby mi sasiad odebral pobraniowa paczke na ktora nie czekam i kazal jeszcze oddac mu 100 zl, bo sie pomylil i okazalo sie ze to lipa, to chyba wysmialabym go w twarz i powiedziala ze trzymaja sie go zarty.

  • Mając 15 lat i będąc jeszcze na garnuszku rodziców również tak myślałem. Dobry sąsiad i dobre z nim układy to nieoceniona pomoc w rożnych sytuacjach. Kiedyś to zrozumiesz.

  • brb idę do sąsiada puścić ściemę że odebrałem jego paczkę i chcę 100 cebulionów

  • Współczuję Twoim sąsiadom takiego sąsiada.

 10. Spójrzcie na powiązania na aleo.com: https://aleo.com/pl/firma/alexa-capital-sp-z-oo-lodz To jest [KANCELARIA GOSPODARCZA EFFEKTI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ] fabryka Spółek na sprzedaż

 11. DPD ma w swojej ofercie pobranie natychmiastowe (wypłacane do 1 dnia roboczego) za kwotę 1% pobrania, więc pewnie dlatego :)

 12. Marcin, ty się pytasz czy stwierdzasz?

  • Ja nie jestem Marcin :)))

 13. Może podesłać Alexie adres domowy rzeczniczki prasowej dpd?
  Przypadkowo zupełnie..

 14. Próbował odemnie 2podwojnie miałam zapłacić za przysyłkę za pobraniem

 15. Sporo ofiar musi odbierać te przesyłki. Koszt nadania każdej z nich nie jest tani (w stosunku do kwoty ewentualnego zysku) a zwrot nieodebranej przesyłki do nadawcy też kosztuje!

  • Nadawanie na (najlepiej duże) firmy na pewno zwiększa prawdopodobieństwo odebrania przez osoby trzecie, recepcję, itp.

   Zwrot kosztuje, ale jak nadawca nie odbierze zwrotu to nie będzie jego koszt (chyba, że ma umowę). Poczta przy odmowie wysyła do magazynu, a potem niszczy lub robi licytacje. Nie wiem jednak co mogą w tej materii firmy kurierskie.

  • Jeśli masz podpisaną umowę na duży wolumen (a duży wolumen to raptem coś ok 2K paczek dziennie), to koszt wysyłki pojedynczej paczki jest niemal pomijalny. Na dodatek w tym “modelu biznesowym” nie obchodzą Cię kary za niedotrzymanie warunków owej umowy, ani nawet koszt zwrotu paczek, gdy cały “biznes” już się rypnie (co jak widać trwa coś ok. tygodnia). Tylko ile paczek można nadać w ciągu tego tygodnia, żeby komukolwiek chciało się w to bawić?

 16. A, to teraz już wiem, po co są te ogłoszenia w gazetach: “kupię spółkę z o.o.”

  • +1

 17. Na zdjęciu jest list przewozowy poczty polskiej a nie dpd, sam pracuje w dpd i tej sciemy nie spotkalem

  • Ale na szczęście Twój pracodawca spotkał i już odpowiednio zareagował :)

  • @Piotr Konieczny – odpowiednią reakcją byłby zwrot pieniędzy poszkodowanym.

 18. DPD ma możliwości sprawdzenia zawartości paczki przed zapłatą wystarczy to zrobić i po problemie

 19. Odebrać paczkę za pobraniem której nie zamawiałem to jednak pachnie chciwością a za to trzeba zazwyczaj “płacić”. Odnośnie spółeczki to założona 24.6.2019 gdzie jedynym właścicielem (wspólnikiem) jest niejaka Eva Ras (pisownia oryginalna), bez numeru PESEL czyli jakaś z du..y wyciągnięta nie z tego obszaru płatniczego że się tak wyrażę. Szukaj wiatru w polu a może w bramie z buteleczką dobrego wina.

 20. Przecież nadawcę można sobie wpisać jakiego ma się ochotę i kurier odbierając paczki przed budynkiem czy w innym umówionym telefonicznie miejscu nie będzie sprawdzał danych nadawcy. Ja obstawiam, że adres nie jest prawdziwy, dzięki czemu nadawca nie będzie stratny na paczkach zwróconych.

 21. Ciężkie kary na firmie są za nielegalne pozyskanie i wykorzystanie danych.. a nie jakaś policja, która tyłka ze stołka nie ruszy żeby odzyskać Wasze 100zł, które sami wręczyliście do ręki kurierowi.

  https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt

  PS. na zwrot towaru ma się 14dni. Polecam zwrot osobisty.

  • Co ci z tego że zwrócisz przesyłkę. Przecież i tak nie dostaniesz zwrotu pieniędzy.

  • Poza tym kar też nie ma od kogo wyegzekwować.

 22. A w ogóle, kupujecie cokolwiek za pobraniem?
  Ja tylko w ostateczności, gdy sprzedawca nie oferuje innej zapłaty.

  • To musisz bardzo ufać sprzedawcom… XD Różnica pomiędzy pobraniem a przelewem jest niewielka finansowo,za to jak przelejesz a sprzedawca np. nie ma twojego towaru na stanie to musisz się dopraszać o to co kupiłeś albo nawet bujać się ze “sporem” i chargebackiem.

   Ostatnio kupiłem tak RAMy w jednym z dużych sklepów.I z lenistwa zachciało mi się paczkomatu,opłaciłem najpierw. Dostawa wydłużyła się z deklarowanych 48 godzin do 2 tygodni i dobrze,że chociaż ostatecznie doszły takie jak trzeba i że przysłali kości RAM a nie coś innego. A zamawiałem z allegro z dużej firmy mającej 99,8%… Nawet jak nie trafisz na cyberzłodziejską “wyjebkę” to handlarze cię mogą wydymać bez mydła.

   A pobranie to tylko jedna rzecz – mniejsi sprzedawcy odsyłający ci nową rzecz albo wręcz tą samą zepsutą jako “naprawioną” czy inne takie rzeczy to robi się coraz częściej standard niestety.

   Oczywiście ja sprawdzam co przychodzi i rodzinę oraz znajomych zawsze informuję jak coś ma przyjść więc liczę,że niechcianych płatnych “prezentów” na mnie nikt nie przyśle.

 23. Od dzisiaj dhl wozi…

 24. Bez obrazy dla nikogo z poszkodowanych, ale jakim trzeba być tłukiem, aby opłacać przesyłkę, której się nie spodziewamy? Nawet jeśli jest adresowana do członka rodziny, tak trudno zadzwonić i spytać czy ktoś nie zamawiał czegoś za pobraniem? Rany…

  • I to jeszcze bez sprawdzenia zawartości.

 25. DPD mogło sobie wypowiedzieć umowę. Poczta Polska też ma paczki pobraniowe. Teraz oszust będzie nadawał w okienku i proceder może trwać dalej!

 26. Widać Polacy przestali myśleć, odkąd państwo rozdaje pieniądze na lewo i prawo. Nie do pomyślenia jest, żeby w erze osobistych telefonów komórkowych ktoś z rodziny nie zadzwonił do adresata przesyłki i potwierdził wiarygodność zakupu.

  • Nie sprawdzają nawet zawartości przesyłki.

 27. to dpd todziwna firma…

  zostawiaja awizo i mysla ze ktos bedzie sie bujal za nimi do centrum :)

 28. ciekawe skąd mają adresy…

  • a to już inna sprawa :)
   przy czym nie spodziewałbym się realizacji obowiązku z art. 14 rodo :P
   i to raczej nie ze względu na wyjątki przewidziane w ustępie 5 :)

 29. W World of Warcraft to już dekadę temu ten przekręt działał z powodzeniem :)

 30. Ja z niezamawianą paczką za pobraniem spotkałem się w 2000 r., tak że pomysł jest bardzo stary…

 31. Teraz takie pobraniowe niespodzianki przychodzą poprzez Paczkomaty InPost.

 32. kurier nie ma obowiązku stać i patrzeć jak otwieracie paczkę. I nie robi tego. Powiedzcie mi skąd to info o sprawdzaniu paczki przy kurierze? Z jakiego przepisu wynika jego obowiązek? Pomijając, gdy paczka jest uszkodzona z zewnątrz – wtedy na miejscu spisywany jest protokół.

  • z regulaminu firmy kurierskiej.

  • sprawdziłem regulamin DPD, nic nie znalazłem o tym, że kurier musi być obecny przy sprawdzaniu paczki. Jedynie to o czym wspominałem – jeśli widać uszkodzenie z zewnątrz. Fragment regulaminu:

   # po przyjęciu przesyłki, jeśli bezpośrednio przy przyjęciu zostało złożone pisemne oświadczenie o stwierdzeniu ubytków lub uszkodzeń, albo został sporządzony protokół, o którym mowa w punkcie 7

   h) powyżej;# w terminie 7 dni od dnia przyjęcia przesyłki w przypadku uszkodzeń i ubytków niedających się zauważyć z zewnątrz stwierdzonych po przyjęciu przesyłki;

 33. Moi drodzy,
  wrzućcie na luz, zaciągnijcie ręczny proszę :)
  uwagi i przytyki osobiste prosze zachować dla siebie. Może się okazać, że ktoś poczuje się urażony i zwróci się o zadośćuczynienie.
  Anonimowość? :), hmm . skoro tak uważacie :)

  natomiast to jest po prostu socjotechnika w stylu “na wnuczka” i inne tego typu.
  Ludzie co do zasady są najczęściej najpierw chętni do pomocy, ufni,
  a dopiero potem zaczynają myśleć.
  nie każdy ma złe doświadczenia.

  należy nieść kaganek oświaty a nie hejtu.

  pozdrawiam

  btw. mimo wszystko może jednak wycinajcie/ moderujcie wypowiedzi drodzy Administratorzy.
  mam nadzieję, że mojej nie “ocenzurujecie” :)

 34. Jestem doprawdy zaciekawiony opłacalnością takiego przedsięwzięcia. Sam prowadzę sklep internetowy, wysyłam przesyłki pobraniowe na podobne kwoty i w niektórych momentach co 5. przesyłka nie jest odbierana, a mówimy tu o prawdziwych zamówieniach potwierdzonych kodem SMS. Zastanawiając się jakiś czas temu nad identycznym przedsięwzięciem (zakładając wysyłanie paczek na losowe, istniejące adresy) doszedłem do wniosku, że aby w ogóle wyjść na zero, kwota pobrania musi być praktycznie odrzucająco duża. Jeżeli osoby faktycznie mają dojścia do zamówień jakiegoś istniejącego sklepu, wtedy faktycznie może się opłacać.

  Druga możliwość jest taka, że została podpisana umowa z DPD z płatnością z dołu o długim terminie (większym niż termin zwrotu pobrania i czas na dojście paczek). Wówczas koszty spadają do symbolicznych wartości (bo i tak się ich nie zapłaci), ale pozwolenie na wygenerowanie ogromnego salda nowej firmie jest co najmniej niemądre ze strony firmy kurierskiej.

 35. I gdzie tu przestępstwo, frajerzy jak zwykle psują zabawę

 36. Trzeba dodać, że w Polsce można zarejestrować działalność gospodarczą w cudzym lokalu… podczas rejestracji w CEIDG nie ma wymogu przedstawienia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, którego adres podajemy jako siedzibę firmy.

 37. To tylko pokazuje że przeklęte oszustwo nie ma granic wyobraźni. Ludzie wymyślają nowe metody oszustwa szybciej niż ludzie są zdolni się na nie uodpornić. Już oszustwa na socjalistyczne bony turystyczne czy całą masa pomysłów na oszustwa na tak zwane 500+. Mojego sąsiada oszukali na sztuczny mandat za wycieraczką auta.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: