17:21
18/9/2022

⚠️ Uwaga na SMS od PGE

Typ ataku: phishing (SMS)
Zagrożenie: utrata pieniędzy
Użyte marki: PGE

Ruszyła kolejna fala ataków wyłudzających pieniądze pod pretekstem niedopłaty do rachunku za prąd — przestępcy w SMS-ach podszywają się pod PGE. Po liczbie zgłoszeń od Was wnioskujemy, że w ten weekend skala ataku wydaje się być większa niż w zeszłych tygodniach. Wiele osób dostaje też wiadomości po kilka razy z różnych numerów:

Treści wiadomości są natomiast dokładnie takie, jak zazwyczaj:

PGE: Na dzień XX.09.2022 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie naleznosci LINK

Pod linkiem kryje się fałszywa strona, która podszywa się pod PGE a potem przekierowuje na fałszywą bramkę płatności:

 • Samo otrzymanie SMS-a niczym nie grozi. Oszuści nie wiedzą ile wynosi twój rachunek, te wiadomości wysyłają masowo, na ślepo.
 • Jeśli ktoś kliknie w link z SMS-a, też nic się nie stanie. Dopiero jeśli na wskazanej stronie poda dane, o które proszą oszuści, to straci swoje oszczędności.
 • Zalogowałeś się do banku po linku z tego SMS-a? Jak najszybciej skontaktuj się z infolinią swojego banku!

Rozesłaliśmy darmowy CYBER ALERT

Choć ten atak był już przez nas wiele razy opisywany, to ze względu na skalę rozesłaliśmy ostrzeżenie do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników naszej darmowej aplikacji mobilnej CyberAlerty i do subkrybentów naszego darmowego newslettera CyberAlerty..

Jeśli też chcesz otrzymywać ostrzeżenia o atakach wycelowanych w Polaków jako pierwszy, to zainstaluj naszą darmową apkę lub zapisz się na powiadomienia e-mailowe wypełniając ten formularz.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam informacje o tym ataku. To dzięki Wam możemy ostrzegać innych ❤️ Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać na redakcja@niebezpiecznik.pl


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Noe powinniscie dawa. Adresow twj bramki/ ip hosta ? To byloby poco e przy blokowaniu na fw i innych proxy a i moznaby odraz zglaszac do chrome ze to walek….
  Szacun za info w niedziele

 2. To jeszcze nowy numer z którego wychodzą tego typu wiadomości. +48 607 270 409

  • Numer akurat mogą podawać nawet Twój jeśli tak im akurat wyjdzie – numer telefonu w wiadomości przychodzącej albo w połączeniu telefonicznym jest łatwo podać dowolny

 3. Nawet ja dostałem! I to te fałszywe ;-)

  Podpowiem Kolegom i Koleżankom że w prawdziwych powiadomieniach o odłączeniu energii (przychodzących pocztą lub mailem) podany jest numer klienta/przyłącza oraz saldo do spłacenia.

  Pozakładajcie sobie wreszcie eboki kto nie ma i sprawdzajcie saldo przez neta sami, wchodząc z adresu eboka wpisanego w przeglądarce. Nigdy poprzez link z maila lub smsa.

  PS. Sorki nerdy za oczywistości ale widać że wchodzi tu dużo ludzi początkujących, którzy muszą mieć się z czego uczyć.

 4. Te numery co przychodzą to nadpisy czy przypisy?

 5. Czy ktoś dostał taki sms i nie jest w PGE? Może warto zapytać PGE czy nasze dane są nadal bezpieczne… Czy może odnotowali w ostatnim czasie jakiś incydent?

  • Raczej oni wysyłają do każdego. Nie ma to raczej związku jakiego masz operatora.

  • Dostałem, jestem klientem Energi.

 6. Też dostałem ale adres w linku był https://rotf.lol/…. :D

 7. Wysyłają to ludziom na Tarchominie, gdzie jest tylko RWE i nie ma żadnego PGE, a do tego link to rotf.lol, bardzo legitny, nieprawdaż.

 8. Do mnie też dotarł taki sms, z nr 726 137 247. Przesłałam do CERT, ale dla bezpieczenstwa zmieniłam aparat.

 9. Ta sama wiadomość z numeru 667 685 996

 10. Najlepsze jest to ze później ludzie dzwonią na infolinie inp0stu i zgłaszają ze dostają takiego smsa xD

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: