15:35
14/4/2024

Od rana na polskie numery telefonów spływają SMS-y, które zwracają się do Was po imieniu i nazwisku, a następnie informują o ryzyku wpisania Was na listę dłużników i zachęcają Was do pobrania raportu. Odradzamy przechodzenie na stronę “BazaWindykacyjna[.]pl“, a poniżej wyjaśniamy dlaczego może się to skończyć otrzymaniem przez Was wezwania do zapłaty 1299 złotych.

Zacznijmy od tego, jak wygląda przykładowa wiadomość:

MONIT
Imię Nazwisko informujemy o ryzyku dokonania nowego wpisu na liste dluznikow. Pobierz raport o sobie na BazaWindykacyjna[.]pl Haslo: XXX

O co chodzi nadawcy?

Jeśli ktoś przejdzie na podaną w spamerskiej wiadomości stronę, zobaczy taki komunikat:

Strona zachęca do “sprawdzenia siebie” i sprytnie informuje o “braku ponoszenia opłat przed otrzymaniem raportu“, co technicznie jest prawdą, bo spółka Work Select Logistyka Sp. z o.o. KRS: 0001093703, NIP: 9571170846 z siedzibą w Gdańsku, al Grunwaldzka 56/202, stojąca za tą stroną domaga się płatności po otrzymaniu raportu, a nie przed (xD). Oto cytat z umowy, którą w kolejnym kroku podpisuje się poprzez kliknięcie na poniższej zgodzie.

Regularna cena Usługi wynosi 1299.99 PLN i jest płatna w modelu “postpaid”, czyli po wykonaniu Usługi w nieprzekraczalnym terminie płatności do 15.04.2024 (24 godziny od zawarcia tej Umowy)
[i dalej:]
W przypadku braku terminowej płatności przez Zamawiającego, Strony ustalają, że wszelkie ponaglenia i wezwania do zapłaty na etapie polubownym (przedsądowym), oraz w przypadku niepowodzenia również w późniejszym czasie, będą płatne przez Zamawiającego, oraz doliczane do łącznej kwoty zaległości. Strony uzgadniają następujące ceny: Połączenie telefoniczne: 3,00 PLN, wiadomość sms: 1,50 PLN, list tradycyjny: 40,00 PLN, wizyta windykatora terenowego: 150,00 PLN. W przypadku braku płatności przez Zamawiającego w terminie określonym w §4.1, Zamawiający wyraża zgodę na umieszczenie informacji o jego zadłużeniu w publicznym Rejestrze Dłużników prowadzonym przez Wykonawcę, oraz w innych publicznych internetowych giełdach i rejestrach długów, oraz Krajowym Rejestrze Długów na etapie przedsądowy oraz póżniejszym.

Oczywiście do “sprawdzenia się” spółka wymaga podania swojego:

 • e-maila,
 • PESEL-u
 • adresu zamieszkania.

które wpisuje w treść umowy zawieranej z Wami przez internet nie tylko na raport, ale też na szkolenie przez internet. Szkolenie dostarcza od razu, bo akceptując zgodę na formularzu “pozyskania raportu”, zrzekacie się prawa do odstąpienia od umowy.

Skąd spółka ma Wasze numery telefonów oraz nazwiska?

To doskonałe pytanie! Wszyscy zgłaszający nam tę wiadomość Czytelnicy zgłaszali ją jako spam, czyli niechcianą/niezamówioną informację. Informowali, że nie mają żadnych długów i nie znają nadawcy. Ale jednocześnie potwierdzili, że imię i nazwisko w SMS się zgadza. Dane typu numer telefonu i pasujące do niego imię i nazwisko mogą pochodzić z wycieków, ale mogły też zostać pozyskane przez spółkę leganie. Dlatego:

Wszystkim, którzy otrzymali tego SMS-a i odbierają go jako spam, sugerujemy wysłanie na adres e-mail iod@BazaWindykacyjna.pl żądania udzielenia informacji co do tego, na jakiej podstawie “Work Select Logistyka Sp. z o.o.” przetwarza Wasze dane i kiedy wyraziliście na to zgodę. Spółka zgodnie z RODO ma obowiązek udzielenia Wam takiej informacji, a jeśli tego nie zrobi, możecie i powinniście zgłosić skargę na tę spółkę do UODO.

Dostałem tego SMS-a, czy coś mi grozi?

Nie, jeśli nie wypełniłeś formularza. Po prostu zignoruj tę wiadomość i — jeśli chcesz dowiedzieć się skąd spółka pozyskała Twoje dane — wyślij do spółki żądanie udzielenia informacji na podstawie RODO (jak wskazaliśmy wyżej).

Jeśli wypełniłeś formularz, podałeś spółce swoje dane i otrzymałeś od niej raport oraz wezwanie do zapłaty, skontaktuj się z nami i czytaj dalej.

Wysłaliśmy w tej sprawie CyberAlert

Ze względu na skalę kampanii i liczbę zgłoszeń oraz zawartość SMS, który posługując się poprawnymi danymi osobowymi przeraził niektórych odbiorców, postanowiliśmy w tej sprawie wysłać CyberAlert do użytkowników naszej aplikacji mobilnej CyberAlerty. Nasza aplikacja jest całkowicie darmowa i nie wymaga podawania jakichkolwiek danych, a jedyne co robi, to wyświetla Wam ostrzeżenia, kiedy widzimy w polskim internecie coś, co może zagrażać Waszym oszczędnościom, Waszemu bezpieczeństwu lub Waszej prywatności (zazwyczaj 2 do 4 na miesiąc, tylko w istotnych sprawach). Apkę pobierzesz z oficjalnych sklepów Google i Apple lub klikając tutaj.

Rada od prawnika

Zapytaliśmy o tę sprawę prawnika, dra Pawła Litwińskiego z kancelarii Barta Litwiński. Wg niego, mamy do czynienia z tzw. podstępem w rozumieniu art. 86 Kodeksu cywilnego a całość wygląda na zaplanowany system “wyłudzania nienależnych opłat“.

Nie wchodząc w szczegóły, podstęp to intencjonalne działanie, podjęte w celu wywołania u składającego oświadczenie woli fałszywego przeświadczenia. Tutaj właśnie tak to wygląda: stworzono mechanizm celem wprowadzenia ofiar w błąd. A skoro tak, to ofiara podstępu może się uchylić od skutków swoich oświadczeń wywołanych podstępem – trzeba napisać pismo i wysłać osobie, która żąda od nas zapłaty. Niestety, Kodeks cywilny wymaga tutaj formy pisemnej (a więc list zwykły z własnoręcznym podpisem lub email z podpisem kwalifikowanym) i trzeba to zrobić w terminie roku od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o podstępie.

Paweł Litwiński wątpi, że poszkodowani w rzeczywistości będą pozywani o zapłatę. Według niego to “nie ten model biznesowy – sprawca najprawdopodobniej liczy na dobrowolne zapłaty“. Prawnik, podobnie jak my, radzi poszkodowanym, aby złożyli oni także skargę do Prezesa UODO i dodaje, że:

całe przedsięwzięcie nosi moim zdaniem znamiona przestępstwa oszustwa (kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd) (…) całe przedsięwzięcie zostało zaprojektowane właśnie po to, żeby uzyskiwać opłaty od konsumentów (…) a do tego działa to tak, że przeciętnego Kowalskiego zwyczajnie wprowadza w błąd. Stąd kolejnym adresem powinna być prokuratura lub Policja, która moim zdaniem powinna się tym zająć z urzędu. I wreszcie na koniec Prezes UOKiK, ze względu na to, że mamy tutaj moim zdaniem naruszenie zbiorowych interesów konsumentów oraz nieuczciwe klauzule w regulaminie (kilkukrotny wzrost opłaty).

TwojDlug[.]pl

Na koniec odnotujmy, że ta sama spółka już tydzień temu wysyłała Polakom podobne SMS-y. Wtedy korzystała z domeny TwojDlug[.]pl. Obie domeny powstały w marcu 2024. Serwis BazaWindykacyjna[.]pl wskazuje na adres IP: “46.242.233.159”. Na ten sam adres IP wskazuje jeszcze inny serwis spółki: selectrentcar[.]pl. Serwis rejestr.io informuje że prezesem jest Pan Dariusz Andrzej Szlachetka, powiązany z 4 firmami:

Co ciekawe, druga ze spółek Pana Dariusza, Net Palmer, związana z “technologiami IT” ma niezbyt przychylne opinie w serwisie Aleo.com, sugerujące, że już w 2023 roku osoby wchodzące w interakcję ze spółką Pana Dariusza otrzymywały niespodziewane wezwania do zapłaty.

Ale może faktycznie mam dług?

To zawsze możesz sprawdzić — w internecie jest wiele serwisów, które — w przeciwieństwie do omawianej tu spółki — pozwalają przeszukać swoje bazy dłużników bez konieczności rejestracji czy podawania jakichkolwiek danych, a już na pewno bez płacenia za to. I to tam sugerujemy się udać w pierwszej kolejności, jeśli ktoś z Was nie jest pewien, czy ma jakieś nieuregulowane zobowiazania.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy podesłali nam informacje o tej kampanii SMS. To dzięki Wam możemy ostrzegać innych przed możliwymi niedogodnościami . Zgłoszenia możecie nam przesyłać wprost z aplikacji CyberAlerty


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

81 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Witam, otrzymałam takiego smsa a następnie raport oraz wezwanie do zapłaty, proszę o kontakt co powinnam zrobić dalej.

  • Zignoruj. Bo wyglada na to, ze Pan Darek liczy tylko na zarobek od tych, ktorzy zaplaca ze strachu. Jesli bedzie Cie chcial windykowac, bron sie w sadzie i umowa powinna zostac uniewazniona patrzac na sposob w jaki Pan Dariusz zdobywa klientow. Złóż też skargę na Pana Dariusza i jego spółkę do UOKIK. Im więcej zgłoszeń od poszkodowanych wpłynie, tym lepiej.

  • Przeca gosc, ktory naciaga ludzi, nie pojdzie do sadu i nie zalozy sprawy.

 2. Dostałem SMS o dostałem raport o przelałem pieniędze . Co dalej

  • Idź się zbadaj, bo najwyraźniej nie umiesz czytać ze zrozumieniem – nawet artykułu nie przeczytałeś, bo przeoczyłeś, że jest tam napisane “co dalej”.

  • Po prostu zapłaciłeś tzw. frycowe xD

  • pewnie głosowałeś tez na tuska

 3. No raczej zamówiłaś raport i zawarłaś umowę. Tym samym zobowiązałaś się do zapłaty. Skontaktuj się jutro (w poniedziałek – czyli JAK NAJSZYBCIEJ) z rzecznikiem praw konsumenta w swoim powiecie i zapytaj go, czy możesz się powołać na odstąpienie od umowy zawartej przez internet do 14 dni.
  Dwa wyślij maila z żądaniem wyjaśnienia na jakiej podstawie przetwarzają twoje dane.
  SP

 4. Kilka lat temu w podobnym modelu działała firma-oszust “De Lege Artis”. Dzisiaj jej założyciel siedzi w więzieniu za oszustwa i wyłudzenia.

  • Skąd informacja, że Habiak siedzi? Usiłowałem wyszukać tą informację i nic.

 5. Dostałem SMS-a, wysłałem pieniądze ale nie dostałem raportu, co dalej? Jak go dostać?

  • Wystarczy zamówić usługę w firmie “dajwryja”

  • Zamów ponownie raport i zapłać a dowiesz się jakim jesteś przygłupem

 6. Też otrzymałem takiego smsa, ale przekierowującego na stronę TwojDlug.pl . Tak czy inaczej podejrzewam, że dane są od Facebooka albo jakiejś usługi połączonej – to jedyne miejsce, gdzie mogę imię wpisałem z umlautem nad a, a właśnie tak przyszło w smsie

  • Dlatego na Facebookach i innych mediach społecznościowych NIGDY nie zakłada się kont na swoje prawdziwe dane – to absurd.

  • też dzisiaj dostałem takiego, tylko że w moim akurat imieniu wysłali bez polskich znaków a na fb mam z polskimi

  • @raj, na linkedin też radzisz nie zakładać profilu ze swoimi prawdziwymi danymi?

 7. Przecież to jawne oszustwo gość powinien z automatu mieć zarzuty.

  • Na szczęście, jeszcze nie ma automatów stawiających zarzuty. Ale zawsze możesz zawiadomić odpowiednie służby.

 8. Niestety polskie prawo jest tu dziurawe. Taka baza długów powinna być nadzorowana przez KNF.

  Noni co ważne to nie pierwsza taka akcja. Była Pobieraczka, było CAFIDG. słyszałem o akcji z gasnicami. Gdzie najpierw firma dostaje niezamówiona fakturę na gaśnice, oczywiście z przebitka 200%…

  Takie akcje będą, póki prokuraturzy nie będą zbierać takich spraw, bo indywidualnie sprawy nienzaczna, za mało. A przecież ziarnko do ziarnka…

 9. Witam skoro wiadomo kto jest sprawcą wyłudzeń,to dlaczego nie interweniuje wydział sprawiedliwości.Czy prawo jest jeszcze prawem ,czy już nie.

  • “Wydzial Sprawiedliwosci” to ma teraz wazniejsze sprawy na glowie a nie tam sciganie jakis panow dariuszow…
   Wszystko po staremu.

  • A TY coś słyszałeś o bezprawiu w państwie i tusko-bodnarowcach ?

  • w PL prawo skończyło się od kiedy rządzi koalicja 13 grudnia tusk mówił ze będzie “prawo jakie oni rozumieją” czyli jak w bantustanie.

 10. Ewidentny byk na stronie BazaWindykacyjna.pl [jakich kolwiek] powinien być dzwonkiem alarmowym.
  Warto znać język ojczysty.

 11. Też dostałem tą wiadomość tydzień temu ale postanowiłem dla testu zobaczyć co jest na rejestracji jak zobaczyłem tam piękne lorem ipsum to nie powiem trochę mnie to rozbawiło.

 12. Niestety raport zamówiłem.Po czasie zauważylem na niebezpiecznik.pl że to wał jest.
  Zgłosiłem sprawę na policję.Nic nie będę przelewać.

  • Hej,ja niestety też raport zamówiłam i zgłosiłam sprawę na policję tylko pan policjant wyśmiał moja naiwność,a ja jednak się martwię bo jest to umowa zawarta na odleglosc i firma działa teoretycznie legalnie wiec mogą zastraszać i domagać się kasy.

 13. Wygląda na następny Pobieraczek.pl
  Dostanie milion kary od jakiegoś urzędy, ale za 2-3 lata. Ile ludzi wcześniej naciągnie to jego.

 14. Witam. Niestety zostałem ofiarą przekrętu windykacji. Wszedłem w stronę później zamówiłem raport na szczęście pieniędzy nie wysłałem. Rozumiem, że prawdopodobnie nic mi nie grozi bo chcą tylko wyłudzić od tych co uda się odrazu ale chciałbym się zabezpieczyć… w jaki sposób najlepiej to zrobić? Umowę dostałem 14.04.24r godzina 22:06

 15. Ja takim podstępem zostałem zapisany do subskrypcji codziennego horoskopu.
  przyszedł SMS z opisem ktoś ci wysłał kartę z życzeniami i link. Otworzyłem link bo akurat były moje urodziny, nie było tam informacji o horoskopie, Ale od tego czasu codziennie przychodził SMS, dopiero po wielu dniach sprawdziłem biling i w nim ze jestem obciążany. Poszukałem w internecie jak się wypisać z tego, znalazłem i wypisałem się. Nie pamiętam czy udało mi się skontaktować tym usługodawcą. Zglosilem reklamacje do Plus gdzie miałem telefon, ze pozwalają mnie okradać, w odpowiedzi dostałem przecież już sie pan skutecznie wypisał z tej usługi i takie tam. Moja rekreacja była zmiana operatora z przeniesieniem numeru, i to była najlepsza decyzja, od tego czasu spamu nie dostaje i telemarketerzy prawie nie dzwonią. Przy okazji po-blokowałem usługi płatne SMSem

 16. Jakim geniuszem trzeba być, żeby poświęcić czas na przygotowanie tego całego procederu, myśląc, że to nigdy nie wypłynie na wierzch i nikt nie poniesie za to konsekwencji xD

  • A no takim, że niewielkim nakładem pracy – bo nie łudźmy się, za wiele się nie napracował – kilkadziesiąt – kilkaset osób naciągnie na kasę. I pojedzie sobie na wakacje, bo niska szkodliwość czynu, albo nawet i to nie… A ja czy ty na takie wakacje będziemy pracować w pocie czoła dwa czy trzy miesiące…

  • Nie liczy na to, że nigdy nie poniesie konsekwencji. Liczy, że konsekwencje będą mniejsze niż zysk.

 17. Irytuje mnie że te cwaniaczki zakładają coraz nowe firmy i naciągają kolejne pokolenia ludzi. Pamiętam jak tego typu scamy przychodziły normalnie pocztą, wtedy np jako “sprawdź swój wpis do książki adresowej” i jak przedsiębiorca im odsyłał poprawione dane w formularzu to go kasowali na kilkaset złotych na podstawie dopisku drobnym druczkiem że zawiera umowę. To jest kolejna odsłona tego samego procederu.
  Powinna być jakaś procedura zgłaszania tego na policję drogą online, na zbiorczy adres dotyczący takich przypadków, to by bardzo pomogło w sprawach gdzie poszkodowani są z różnych miast.
  I tak, wiem, że “trzeba było czytać”. Ale powiedzcie to w twarz np swojej babci, która się tak przestraszyła że będzie w bazie dłużników, że wszystko wyklikała i jest w szoku. Albo wujkowi wychodzącemu z ciężkiej choroby i mającemu problemy poznawcze. Przerzucanie winy na ofiary jest do kitu. Tego typu scamy są tak skonstruowane, żeby wpłynąć na zafałszowanie obrazu sytuacji przed podjęciem decyzji. I powinny być ścigane “z urzędu”, tym bardziej w warunkach recydywy.

 18. Kiedyś na coś takiego złapaliśmy się, ale ~20 lat temu. PolskiRejestrInternetowy z siedzibą w Hamburgu. Stworzyli rejestr firm i organizacji na swojej stronie, a potem przysyłali zapytania czy chcemy zaktualizować dane.
  np. na poprawny numer telefonu,

  Po wysłaniu im poprawionych danych okazywało się, że nawiązaliśmy bardzo drogą umowę obsługi.

  W efekcie… przez kolejne kilka lat wysyłali regularnie żądania płatności i groźby windykacyjne. Niespełniliśmy ich temat w końcu się zakończył. Po latach okazało się, że inne firmy też nacięły się na tych oszustów i płaciły żądania w walucie euro.

 19. Pytanie – skoro wiadomo kto i po co wysyła te przestępcze smsy to dlaczego jeszcze bandyta/ci nie siedzi na dołku i nie dostaje gumą co najmniej 3 razy dziennie żeby zrozumieć swój błąd?!
  Co w temacie robi policja? co robi prokuratura?

 20. Ale mają oferty pracy na windykatorów terenowych, ciekawe czy siekiera jest w zestawie narzędzi pracy :):):)

 21. Jawne oszustwo, byłem u adwokata, spojrzał na umowę przez 5 minut i powiedział by złożyć odstąpienie od umowy, i zgłosić sprawę na policję,( od razu zachować numer zgłoszenia i wszystkie dokumenty związane ze sprawą)-firma prowadzona przez tego samego człowieka w przeszłości też prowadziła oszustwa- NET PALMER.

  • KRONOMON, MELIA…

 22. Cytat ze strony:
  Naszym celem jest … oraz edukacja w zakresie zarządzania finansami tak aby nie zadłużać się ponownie. Nie musisz być sam z problemem!
  Czyli cel edukacyjny został spełniony – sporo osób się nauczyło, jak się nie dać naciągnąć januszowi :)

 23. Komentarze wyglądają jakby czytelnicy niebezpiecznika masowo padali ofiarą czegoś tak prostego. Ale najpewniej na jakiejść grupce poszkodowanych ktoś wkleił linka, chcę w to wierzyć.

  • Nasz alert dociera szeroko poza kręgi naszych Czytelników i z tego co widać w logach jest szeroko cytowany. I bardzo nas to cieszy.

 24. Wiem, że program w szkołach może być przeciążony, i że uczniom co innego w głowach gdy się ma kilkanaście lat, ale już wtedy powinno być kilka lekcji szczegółowo omawiających różnego rodzaju przekręty. Nie tylko internetowe przekręty. Lekcje, na których będą dokładnie omówione mechanizmy, jakimi kierują się przestępcy, naciągacze i inni szubrawcy i na co należy zwracać uwagę. Wszystko po to, by w krytycznej sytuacji włączyła się czerwona lampka w mózgu i uratowała delikwenta.

  PS.
  Niedawno uświadomiłem sobie, że od jakiegoś czasu czytam regulaminy. :)
  Najpierw wyszukiwałem fragmentów dotyczących przekazywania danych, potem opłat a teraz praktycznie całość przelatuję. Kiedyś tylko klikałem OK. :D

 25. DARIUSZ ANDRZEJ Szlachetka o PESELU 58111000455.. wiecie co robić ;)

  • Wspólnik Aleksej Erolskii?

 26. Dałam się nabrać, nie zapłaciłam, gdzie zgłosić

 27. Ciekawa zbieżność nazwisk
  https://www.prawodrogowe.pl/informacje/kronika-legislacyjna/dwanascie-lat-wiezienia-zabil-5-osob-byl-pod-wplywem-narkotyku

  Artykuł z 6 kwietnia 2012 + 12 lat więzienia = kwiecień 2024
  No ale nie ma żadnych dowodów na to że to ten sam człowiek.

 28. Ale wy zdolni jesteście… ja nawet jak bardzo próbowałem nie mogłem pobrać tego raportu, przecież tam nawet zarejestrować się nie da xD
  Jakieś lorem ipsum i przyciski żadne nie działają, zasłużyliście na stratę pieniędzy, a Dariuszek będzie sądzony prędzej czy później

 29. Niestety też dałem się nabrać. Pieniędzy nie wysłałem ale boję się, że będą wysyłać wezwania.

 30. Ja również dałem się nabrać i wysłałem kasę ale brak aktualizacji, że raport opłacony. Martwi mnie fakt, że mają dane osobowe i co dalej …

 31. Ciekawe, zakładając że SMS w hurcie kosztuje minimalnie 5 gr(no chyba, że puszczany był greyroutami chociaż teraz coraz ciężej o dobrze działające greyrouty) to jedna na 26 k osób musiała to kliknąć, żeby sprawca wyszedł na zero.

 32. A to nie jest tak, że przy umowie zawartej na odległość w ciągu 14 dni można z niej zrezygnować bez podania przyczyn?

  • Tu bardzo sprytnie raport powiązano ze szkoleniem online i klauzulą chęci natychmiastowej realizacji zamówienia co oznacza utratę prawa do odstąpienia od umowy (art. 27 Ustawy o prawach konsumenta).

 33. BIK podchwycił Wasz alert i rozsyła takie maile :)

  Ostrzeżenia BIK
  Informację otrzymaliśmy z serwisu Niebezpiecznik.pl i wysyłamy dalej, aby Cię ostrzec i doradzić, co zrobić.
  (…)

 34. A co jeśli wypełniłem formularz na bledne dane (niepoprawny pesel, nieistniejący kod pocztowy, ulica, ale moje imię i nazwisko wraz z numerem telefonu są prawdziwe)?
  Chciałem zrobić screena i przesłać go do CERT- co tez uczyniłem.
  Coś może z tego wyniknąć?

  • Nic, bo przecież nie Twój pesel jest w umowie, więc nie jest ona zawarta z Tobą ;)

  • @stukot wow, pierwszy normalny komentarz widzę. Rzadko tu się to zdarza. Po co okazać minimum ludzkiego wsparcia i empatii dla ofiar, lepiej zwyzywać i pogratulować oszustowi bo przecież dobrze robi, że naciąga frajerów…
   I potem tacy ludzie się dziwią, że nikt nie kara takich wyłudzaczy skoro ofiary wstydzą się zgłaszać takie sprawy i uznają, że to ich wina.

 35. Moze mi ktoś wytlumaczyć w czym rzecz? Ktoś nie czyta dokumencików i regulaminu, daje sobie wcisnąć naciąganą usługę a potem płacze że zlodzieje oszuści i bandyci! Przeciez sami piszecie ze to sprytnie skonstruowana np umowa itp.. Inczej: nieostrożny (zeby nie pisac glupi) Kowalski alceptuje wszystko na ślepo a potem idzie na policje ze go niby oszukali… Jak dla mnie praktyczna edukacja na wlasnej skórze w nakczystszej możliwej formie!

  • @Janek

   Chętnie Ci powiem w czym rzecz. Posłużę się w tym celu przykładem.
   Wyobraź sobie że partnerka/mama/córka/babcia jedzie autobusem i jakiś typ jej przecina/rozpina torebkę i wyciąga portfel. Jej wina! Każdy wie że jadąc komunikacją miejską trzeba mieć oczy naokoło głowy i torebkę trzymać na brzuchu. Innym razem jedzie autem i ktoś jej przez okno na skrzyżowaniu wyhacza torebkę z przedniego siedzenia. Noż jej wina! Tylko [tu wstaw ulubiony epitet] wożą torebki na przednim siedzeniu. Partner/tata/syn/dziadek stracił telefon bo nosił go w tylnej kieszeni spodni? No jego wina! Kto nosi… itd itp.
   Jednak osoba okradziona w jeden z tych sposobów (z powodu swojej głupoty czy jakkolwiek to nazwiemy) może zgłosić się na policję, i jej zgłoszenie jako ofiary zostanie przyjęte. Bo przestępstwem nie jest tu głupota, tylko kradzież. W naszym systemie prawnym nie wolno kraść, a wolno być nie zawsze mądrym i nie bez przerwy uważnym.
   W naszym systemie prawnym nie wolno też oszukiwać. To, że coś ma umowę i regulamin, nie oznacza jeszcze, że nie jest oszustwem. Istnieją zapisy niedozwolone, istnieje kodeks karny, ogólnie prawo.
   Próbują je obejść piramidy finansowe, fałszywe agencje pracy, fałszywe call centers, scamy “na garnki”, skarbnice, i cała masa innych kryjących się za umowami oszustw. Bazują one na powszechnej nieznajomości prawa wśród ludzi, obietnicach, zastraszaniu, respekcie przed “papierkiem” i “wezwaniem do zapłaty” itd.
   Wiele ludzi zajmujących się tego typu oszustwami pozostaje bezkarnych bynajmniej nie dlatego że to co robią jest zgodne z prawem! Tylko dlatego, że organom ścigania trudno jest skutecznie zebrać wystarczająco dowodów, czyli grupę poszkodowanych, którzy w oszustwach czy pocztowych czy internetowych pochodzą z całej Polski (nie jak w przypadku kieszonkowca co zasadniczo kradnie w jednym mieście / na jednej trasie). Zdarza się też zniechęcanie do złożenia zawiadomienia, gdy dany funkcjonariusz nie ma wystarczającego doświadczenia z oszustwami mającymi umowę. To tworzy złudne przekonanie że jak jest umowa to nie ma oszustwa. Otóż może być.
   Co nie zmienia tego, że z praktycznego punktu widzenia, lepiej uważać i nie dać się wykiwać, niż potem udowadniać oszustwo. Podobnie jak lepiej nie dać się okraść, nie dać się wykorzystać seksualnie, nie dać się zabić, nie dać się włamać do mieszkania i tak dalej. Nie zawsze się udaje i wtedy jest się ofiarą. Nie jest fajnie być ofiarą, jest to przykre i często zawstydzające, ale nadal ofiara nie jest sprawcą i prawo (przynajmniej w teorii) stoi po jej stronie. To tak proste.

 36. Składanie skargi do UODO jest daremne. Urzad nic z tym nie robi tylko odnotowuje sobie, że tak sie stało. Kiedyś to przerabialem i tak mi oficjalnej odpisano. Ponoć nie mają w tym urzędzie uprawnień żeby sprawcę ukarać ani pociągnąć do odpowiedzialnością karnej.
  Jedyne co można zrobić żeby pocoagnac ich do odpowiedzialnością w tej kwestii to złożyć zawoadomienie na policje lub do prokuratury. Już widzę te kolejki na komisariatach z tłumami pokrzywdzonych na dzienniku podawczym

  • @Piotr

   Tak, przyjmowanie zgłoszeń jest obecnie niewydajne. Jakby wszyscy naraz zgłosili te ataki, system lokalnych punktów przyjęć zostałby zDDoSowany. Tu widzę główne pole do ulepszenia.

 37. Czytać się nie da na telefonie. Zróbcie proszę coś z tym bo ważny artykuł, a tekst jak na kompa.
  Dzięki z góry.

  • Nie wiem czy to pomoze, ale jesli skombinujesz koraliki to moge zarzucic wersje na abakusa (kodowanie ASCI)

 38. To jest typowy straszak. Na 1000 osób 100 zapłaci z obawy i już jest 30 tys na koncie. Proste.

 39. Mam flashbaki z pobieraczka.pl z 2008, 13-stoletnia ja ukrywająca przed rodzicami swoją głupote : D

 40. Pytanie czy będą przychodzić wezwania do zapłaty…

 41. Gościu liczy na wystraszone ofiary i tyle. Zapłacą to będzie miał kasę.

 42. Ja niestety dalam sie nabrac , wplacilam 239 pln i czekalam na rozwoj sytuacja, napisalam skargi gdzie sie da, zwraz wysylam im te oswiadczenie woli w wyniku podstępu, i dzis dostalam pocztą zwrot kasy, bank odrzucil wplate na ich konto

 43. Niestety zapłaciłam, po czym brak kontaktu z firmą, wysylam pisma ze skargą gdzie sie da, oswiadczenie o uchyleniu się skutków prawnych. A dzis dostałam pocztą dostalam kase zwrotem, podobno bank nie przepuscił przelewu.

 44. Niestety zapłaciłam, po czym brak kontaktu z firmą, wysylam pisma ze skargą gdzie sie da, oswiadczenie o uchyleniu się skutków prawnych. A dzis dostałam pocztą dostalam kase zwrotem, podobno bank nie przepuscił przelewu. Podawali rozne numery w umowie i w mejlu inny ze niby nastapila zmiana, moze to mialo wplyw. Czekam na rozwój sytuacji

 45. Niestety, również otrzymałem takiego SMS. Cytuję: “informujemy o ryzyku dokonania nowego wpisu na listę dłużników. Pobierz raport o sobie na BazaWindykacyjna.pl Hasło: …..”
  Po wejściu na ich stronę dokładnie ten sam opis co w tym artykule powyżej: Otrzymałeś SMS ? Możesz być w bazie dłużników! Sprawdź siebie bez ponoszenia jakich kolwiek opłat przed otrzymaniem raportu! …. itd” Oczywiście mało to zrozumiałe dlatego próbowałem się do nich dodzwonić. Bezskutecznie. Na ich infolinii jedyne co to muzyki można posłuchać i tak nikt się nie odezwie. Raz to czekałem nawet 4 godziny z telefonem włączonym na głośnik.
  Niestety, zamiast to sprawdzić najpierw chociażby tutaj, kliknąłem uzupełniłem dane, przyszedł raport o braku wpisów oraz rzekomo zawarta umowa na kwotę 239,99 – kwota obowiązuje tylko jedna dobę, po przekroczeniu terminu 1299,99 a wszystkie kontakty z ich strony; sms, maile, telefony wezwania miały kolejny swój cennik.
  Niestety nie na rękę mi się z nimi użerać więc poczułem się bardzo zmuszony przelać kwotę 240 zł, ale bardzo proszę o pomoc co mogę z tym zrobić i gdzie to zgłosić? to perfidne, wyrafinowane wyłudzanie od ludzi pieniędzy oraz robienie z nich dłużników.
  Po prostu szok. Ostrzegam przed nimi wszystkich których znam.
  Gdzie mogę szukać pomocy w odzyskaniu pieniędzy ale co najważniejsze w ukręceniu takiego procederu i pociągnięcia do odpowiedzialności jawnie wprowadzających w błąd ludzi oraz wyłudzających kasę.
  Nie wiem nawet, czy zawarcie umowy na odległość bez własnoręcznego podpisu z osobą prywatną jest zgodne z prawem.
  Oczywiście o rzekomym zawarciu tej umowy człowiek dowiaduje się dopiero po fakcie, kiedy już zamówi ten niby raport.

 46. Atak jest i tyle bardzo skuteczny, że wyciekły dane partnera Pra Group.

 47. Też dałem się nabrać i nie mogę uwierzyć ,że podałem numer PESEL .co mogę zrobić żeby zabezpieczyć swoje dane które podałem.

 48. Też dałem się nabrać i wypełniłem raport. Wstyd mi że niesprawdzilem tego przed podaniem danych . Boje się tylko że mogą być dalej wykorzystane . Co robić żeby zabezpieczyć dane które podałem ?

 49. Też wypełniłem i podałem dane ,ale wstyd że niesprawdzilem strony przed wypełnieniem. Jak teraz zabezpieczyć się przed wykorzystaniem danych które podałem ?

 50. Wał stary jak świat. Bardzo podobnie działa firma WORD-NET z Krakowa. Proszę opiszcie również ten temat. Jest mnóstwo poszkodowanych / nieświadomych osób. To już ze trzecia ich spółka – te same sposoby działania. Sprawa dotyczy strony https://word-biznes.pl/.

 51. Odmowa przyjęcia korespondencji przez firme

 52. Nadal trudno uwierzyć że ludzie się łapią na takie smsy

  • Gdyby sie nie łapali to spamerzy by nie używali takich metod..

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: