18:34
26/10/2023

Na telefony Polaków wysyłane są SMS-y, które informują, o tym, że “adres wysyłki jest nieprawidłowy” i należy go zaktualizować. Nie klikaj w link z tego SMS-a, bo jeśli uzupełnisz znajdujący się pod nim formularz, to zostaniesz okradziony.

Oto treść wiadomości:

Twoj adres wysylki jest nieprawidlowy i wysylka zostala zawieszona. Musisz zaktualizowac swoj adres w ciagu 24 godzin: LINK

Znajdująca się pod linkiem strona udaje Pocztę Polską i oprócz zebrania danych adresowych, prosi też o podanie numeru karty płatniczej w celu dokonania opłaty za przekierowanie paczki.

Otrzymałem taką wiadomość, czy coś mi grozi?

Nie, dopóki nie klikniesz w link i nie uzupełnisz formularza. Oszuści nie mają ani Twoich danych adresowych, ani nie są świadomi czy czekasz na jakąś paczkę. Te SMS-y są wysyłane masowo. Oszuści liczą na to, że otrzymają je osoby, które niedawno coś kupiły online i przez to założą, że ta wiadomość dotyczy paczki, na którą czekają.

Wysłaliśmy cyberalert ostrzegający o tym ataku

Otrzymają go użytkownicy naszej bezpłatnej aplikacji na Androidy i iPhony. Aplikacja nazywa się CyberAlert i jedyne co robi, to ostrzega Cię przed atakami zagrażającymi bezpieczeństwu Twoich danych i pieniędzy. Apka nie wymaga rejestracji ani podawania jakichkolwiek danych. Pobierzesz ją z oficjalnych sklepów — tu bezpośredni link.

Ostrzeż znajomych!

Jak zwykle, na koniec prosimy o przesłanie tego posta lub powyższej grafiki znajomym, zwłaszcza tym mniej technicznym. Atak może nie jest najbardziej wyrafinowany, ale nasila się sezon zakupów online, więc dobrze przypomnieć o metodzie “na przesyłkę”.

I dziękujemy Czytelnikom, którzy przesłali nam informację o tym ataku. To dzięki Wam możemy ostrzegać innych

Przeczytaj także:

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Manipulują, oszukuja i okradaja….” znam ” takich delikwentow . Myślą, że są bezkarni…do czasu…takie osoby powinno sie likwidowac , a nie upusty prawne im dawać…jeszcze maja ” powiazsnia ” że Służbach Bezpieczeństwa….a to już jest ewenement na skalę światową…

  • To niestety nie jest ewenement. Powiązania przestępców z władzą są stare jak świat vide korsarstwo. Służb “nie stać” na fachowców od IT, bo arogancki Pan Generał ze służb nie strawiłby, że smarkaczowi w swetrze i okularach musiałby zapłacić tyle ile wynosi jego żołd. Ponadto specsłużby to największe organizacje przestępcze (vide np. Learjet CIA z tonami kokainy rozbity w Meksyku a i w naszym nieszczęsnym kraju afery bakszyszowe, elektroniczne, VATowskie, Amber Gold, paliwowa, z częściami do okrętów, z nieruchomościami Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, respiratorowi itp. itd. NIE MOGŁY I NIE MOGĄ SIĘ DZIAĆ bez kryszy ze strony specsłużb) i specłużby wolą, by ktoś z uprzywilejowanym dostępem do sieci i wykonujący polecenia specsłużb… nie był uczciwy, bo doniesie na generałów i polityków, tylko był przestępcą z hakiem w postaci teczek na jego działalność w posiadaniu jego zleceniodawców…

 2. A to powód dla którego nie powinno się nic zamawiać za pomocą poczty polskiej

  • Poczta Polska BEZPRAWNIE żąda przy odbiorze przesyłki podpisu na elektronicznym tablecie. Jest to bezprawne, bo zgodnie z polskim prawem podpisujący MA PRAWO I OBOWIĄZEK weryfikacji “integralności podpisu z podpisywanym dokumentem” jak prawniczo nazywa się możliwość sprawdzenia co się podpisuje, z gwarancją, że tego podpisu nie da się przenieść na inny dokument. Zapewniam 100%, że takiej integracji nie ma, gdyż gdy podpisałem się przy odbiorze listu poleconego “czytelnym podpisem” Feliks Dzierżyński, pani z okienka… podpis wykasowała i zażądała “mojego prawdziwego podpisu”, co jest kolejnym bezprawiem, gdyż wg polskiego prawa podpisujący jest najwyższym autorytetem w sprawie swojego podpisu i gdy poda (nie dotyczy zaprzeczania!), że to jego podpis, to sąd MUSI to uznać za jego podpis i sąd NIE MA NAWET PRAWA powoływać biegłego w celu podważenia tego twierdzenia! Niestety Polacy jak BARANY podpisują się na prawo i lewo w elektronicznych tabletach, nie wiedząc co się potem z ich wzorcami podpisów dzieje (a można dane z ich podpisów wprowadzić np. do robota przemysłowego z pozycjonowaniem do mikrometrów i równie precyzyjnie kontrolowanej sile nacisku, z przypiętym długopisem)…

 3. Co by nie było, to operator płatności powinien blokować te transakcje mniej więcej w tym samym czasie w którym Niebezpiecznik wysyła alerty.

  • To nie takie proste karte przestepcy wykorzystuja takze do zakupow w prawdziwych sklepach np. na Amazon (z wysylka do “siebie”)

 4. Jaką kartę? Przecież tam jest bramka płatnicza, ma jakieś ID i jest spięta z konkretną domeną. To się powinno od razu świecić na czerwono u operatora tej bramki.

  • To jest fałszywa bramka a jej operatorem jest sam przestępca, więc u niego wszystko świeci się na zielono :)

  • W artykule jest “jak wypełnisz te dane to *zostaniesz okradziony*”. Znaczy co, “okradziony” z numeru karty? “Okradziony” sugeruje, że stracę jakaś kasę. A jeśli bramka jest fałszywa, to żeby mnie okraść z kasy to przestępca musiałby się jeszcze przebić przez 3D Secure, a potem bank odmówić mi chargebacku. Żeby nie było, nie twierdzę że nie powinniśmy zachowywać czujności, ale albo artykuł jest nieprecyzyjny, albo operator bramki śpi.

 5. “Wysłaliśmy cyberalert ostrzegający o tym ataku” – nie dostałem. Powiadomienia mam włączone dla apki (ale opcja “Ciche”, czyli tylko bez dźwięku), “Usuwanie uprawnień wyłączonych aplikacji” wyłączone. Co robić?

  • Czy masz androida?

  • Mam Android 13.

  • Kolejny alert już mi się wyświetlił :)

  • No i pieknie!

 6. Do mnie dzisiaj przyszedł SMS o podobnej treści. Nr telefonu z którego przyszedł +447514968900. Cytuję treść sms-a: “W adresie Twojej przesylki nie ma numeru domu i nie mozna jej dostarczyc. Prosze o jak najszybsza aktualizacje:https://lihi3.cc/xI3Pl

  • A do mnie, przed kilkoma godzinami, z +447706xxxx90 przyszedł googlowy RCS (po raz pierwszy coś takiego RCS-em, a nie SMS-em dostałem):

   “””
   Poczta Polska: Przesyłka dotarła do magazynu, ale nie mogła zostać dostarczona ze względu na niekompletne informacje adresowe. Proszę potwierdzić swój adres w linku hxxps://covgo.cc/jakiesID (ocenzurowałem)
   Kliknij powyższy link, aby zaktualizować lub skopiować powyższy adres URL, aby przejść do wyszukiwarki Google: https://www.google.com wprowadzać zmiany.
   “””

   Najwyraźniej autorowi mana skończyła się w połowie tekstu. ;) Pierwsze zdanie nawet w miarę składne, ale końcówka…

 7. Niestety kliknąłem w link z rozpędu i otworzyłem stronę, ale nie wykonałem już później żadnej akcji. Czy coś mi grozi? Czy możliwe, że telefon został zainfekowany przez samo wejście na stronę?

 8. Dzis otrzymałam wiadomosc o rzekomo złe podanych danych do wysylki przez co paczka nie moze zostac dostarczona, proszac mnie o uzupelnienie danych w linku ktory rowniez został przesłanyXD ja mam jedna zasadę, widze link nie wchodze to od razu jest to rowniznaczne z fake zamiarem. Ciekawe ile osob dalo sie wrobic

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: