21:42
28/6/2023

Rodzaj: smsishing
Zagrożenie: kradzież pieniędzy
Użyte marki: ZUS, GOV.PL

Otrzymujemy sygnały o różnych wariantach ataku, którego motywem przewodnim jest “pomoc rządowa”, np. dla rodziców. Złodzieje podszywają się pod rządowe strony, w tym ZUS. Oto przykładowe SMS-y, od których zaczyna się atak:

Linki w wiadomościach prowadzą albo do fałszywych stron rządowych, które obiecują np. “dodatek mieszkaniowy” albo “500+ na nowy okres karencji”. Język polski jak widać przerósł oszustów.

Potem już klasyka gatunku. Trzeba “wybrać swój bank” aby odebrać świadczenie. Dla każdego z banku złodzieje wyłudzają dane dostępowe a czasem także dane osobowe, przy pomocy których możliwe jest przejęcie konta bankowego ofiary i kradzież zgromadzonych na nim środków.

Jeśli potrzebujesz pełnej dokumentacji obrazującej ten atak krok po kroku, do wykorzystania podczas wewnętrznego szkolenia w Twojej firmie, daj nam znać mailowo — podeślemy.

Przykładowe IOC

zus-pl-dla500[.]online
24gov-pl[.]online

To tylko przykładowe IOC, pozwalające sprawdzić czy Ty lub Twoi koledzy/bliscy byli atakowani w tej kampanii. Jeśli potrzebujesz pełnych informacji na temat URL-i, adresów IP lub e-maili wykorzystywanych przez cyberprzestępców w tym i w innych atakach, to skontaktuj się z nami.

Wysłaliśmy CyberAlert w tej sprawie

Podjęliśmy decyzję o wysłaniu ostrzeżenia przed tym atakiem do użytkowników naszej aplikacji mobilnej CyberAlerty oraz do subkrybentów naszego newslettera CyberAlerty.

Zarówno newsletter jak i aplikacja są darmowe i nie wymagają podawania żadnych danych. Dlatego warto dołączyć użytkowników CyberAlertów, bo dzięki temu będziesz regularnie otrzymywać ostrzeżenia o istotnych atakach dotyczących Polaków, takich w których stracić możesz pieniądze lub dane. Tak wygląda przykładowy alert:

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam informacje o tym ataku. To dzięki Wam możemy ostrzegać innych ❤️ Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać na redakcja@niebezpiecznik.pl


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

Rozpocznij dyskusję, bądź pierwszy... ;-)

Dodaj komentarz

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: