21:29
14/3/2023

Rodzaj: SMS phishing
Zagrożenie: Kradzież pieniędzy/danych
Użyte marki: BLIK

Złodzieje podszywają się pod BLIK-a! Wysyłają fałszywe SMS-y informujące o tym, że ktoś wysłał nam przelew na 300 zł. Aby odebrać pieniądze, trzeba kliknąć w link:

Jak widzicie, oszuści wysyłają SMS-y z idealnie podrobionej nazwy nadawcy, a to może spowodować, że więcej niż zazwyczaj osób potraktuje taką wiadomość jako prawdziwą. I da się okraść. Bo wciąż niewielu wie, że każdy może wysłać SMS z dowolnej nazwy.

Co kryje się pod linkiem? Oczywiście, że wyłudzające dane fałszywa bramka płatności. Oto o co prosi (przykładowa ścieżka dla jednego z banków):

Kto zauważył, że z 300 w SMS zrobiło się 500 na stronie bramki płatności? :)

Kliknąłem w linka, czy mnie zhackowali?

Nie. Samo kliknięcie nie stanowi w tym przypadku żadnego zagrożenia. Dopiero podanie danych na fałszywej stronie oznacza kłopoty. Jeśli to zrobiłeś, natychmiast zadzwoń do swojego banku.

Wysłaliśmy CyberAlert w tej sprawie

Ze względu na popularność BLIK-a i doskonale podrobioną nazwę nadawcy, podjęliśmy decyzję o wysłaniu ostrzeżenia do użytkowników naszej darmowej aplikacji mobilnej CyberAlerty oraz do subkrybentów naszego darmowego newslettera CyberAlerty, gdzie regularnie przesyłamy ostrzeżenia o istotnych atakach dotyczących Polaków.

Nie masz jeszcze naszej aplikacji?
Możesz ją pobrać klikając na ten link.
Wtedy będziesz otrzymywać takie ostrzeżęnia, jak to powyżej.

To nic nie kosztuje, nie wymaga podania żadnych danych, a będziesz na czasie z atakami, które mogą Cię okraść z danych lub pieniędzy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam informacje o tym ataku. To dzięki Wam możemy ostrzegać innych ❤️ Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać na redakcja@niebezpiecznik.pl

Przeczytaj także:

4 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Ok

  2. […] informuje Niebezpiecznik, na telefony Polaków przychodzi wiadomość rzekomo pochodząca od Blika. W niej podszywający […]

  3. Trzeba raz na zawsze zapamiętać sobie że “nie ma darmowych obiadów”. Nie ma przelewów znikąd, spadków po obcych osobach, wygranych w konkursach w których nie brało się udziału. Tak jest zdrowiej.

  4. he eh tylko stary dziad sie da nabrac

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: