15:06
11/7/2016

Czytelnicy zgłaszają nam od rana link do serwisu Ministerstwa Finansów umożliwiającego sprawdzenie statusu zwrotu podatku. Robią to, ponieważ link wygląda na podejrzany:

min-fin

Po pierwsze, zamiast domeny w linku jest adres IP. Po drugie, serwis prosi o PESEL i kwotę przychodu, ale nie szyfruje tych danych (brak HTTPS), a zatem naraża każdego korzystającego z niego internautę na wyciek jego danych, nie mówiąc już o tym, że łamie dobre praktyki.

Co prawda w serwisie nie ma możliwości wykonania jakiejś operacji na “koncie” użytkownika, czy też przekierowaniu jego zwrotu na inny numer rachunku, ale wciąż — nie przystoi ministerstwu prowadzenie takiego serwisu. Dlaczego taki “potworek” powstał? Czyżby Ministerstwo Finansów nie miało finansów na certyfikat SSL?

PS. Szczęśliwie, nie wszystkie Urzędy Skarbowe korzystają z tego serwisu — pytanie dla czego, czyżby same wiedziały, czym to grozi?

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. stan zealizowany ??

  no fake jak nic ;)

 2. “Czyżby Ministerstwo Finansów nie miało finansów na certyfikat SSL?”
  Przecież mogą użyć Let’s Encrypt :D

  • Tylko to koszt pseudo-informatyka, który wklepie jedno polecenie raz na trzy miesiące…

  • A zauważyłeś, że LE wydaje tylko DV, a tutaj potrzeba EV?

  • @mpan
   Lepsze DV niż nic. Zresztą sprawdziłem kilka urzędowych stron, większość nawet jak ma https to nie ma EV.

 3. “Aplikacja do sprawdzania postępu w załatwianiu zwrotu z zeznań rocznych”? To nie jest ani po polsku, ani po urzędowemu, skąd pomysł, że jest to serwis Ministerstwa Finansów?

 4. Nom, tak od rana (w pewnej strefie czasowej) 17 marca z grubsza ;) Wtedy też się zastanawiałem, czy da się to wykorzystać do złożenia korekty 1%.

 5. dla czego (?)
  Jeez….

  • Też mnie to jakoś ukłuło w oczy. Może dlatego, że do webowej fuszerki naszych urzędów już się przyzwyczaiłem. :P

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: