15:34
6/11/2023

Otrzymujemy wiele zgłoszeń o tym, że odbieracie połączenia od …Straży Granicznej. A raczej oszustów, którzy pod SG się podszywają. Jeśli otrzymasz takie połączenie — rozłącz się. Celem tego scamu jest wyłudzenie od Ciebie pieniędzy, ale w bardzo ciekawy sposób. Oto nagranie jednej z dzisiejszych rozmów:

W skrócie:

W słuchawce słychać głos lektora, który po angielsku informuje o przechwyceniu przesyłki, zaadresowanej do Ciebie i zawierającej “illegal stuff”. Z tego względu Straż Graniczna wydaje na Ciebie nakaz aresztowania. Ale możesz nacisnąć “1” aby porozmawiać z funkcjonariuszem prowadzącym waszą sprawę.

Po naciśnięciu jedynki otrzymacie propozycję “wykupienia się” od aresztu poprzez …wprowadzenie danych swojej karty płatniczej w celu zapłacenia grzywny.

Co robić, jak żyć?

Niestety, nie da się “zablokować” otrzymania takiego połączenia — oszuści dzwonią z różnych numerów polskich telefonów (każdy zgłaszający nam ten spam wskazał inny numer — ale często zbliżony do własnego, różnica co do jednej cyfry. Oszuści po prostu spoofują numer aby ominąć ewentualne filtry.). Co więc robić? Po prostu jeśli otrzymacie takie połączenie, to się rozłączcie, nawet jeśli czekacie na jakąś zagraniczną przesyłkę. A jeśli ktoś do Was zadzwoni, twierdząc, że z Waszego numeru dzwoniono do niego z tym scamem, to podeślijcie mu ten artykuł, żeby zrozumiał, że nie macie z tym nic wspólnego.

Ze względu na komunikację w języku angielskim, nie wróżymy temu scamowi wysokiej liczby ofiar. Nie mniej jednak, ten atak jest w pewien sposób innowacyjny więc uważamy, że należy przed nim ostrzec. Bo zapewne kwestią czasu jest kiedy te roboty zaczną komunikować się z Polakami w języku polskim (prawda, Klaro?). A więc uczulcie na takie telefony swoich znajomych, np. wysyłając im linka do naszego artykułu — albo lepiej — instalując im darmową aplikację CyberAlerty.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam informację o tym ataku. To dzięki Wam — i wspólnie z Wami — możemy chronić Polaków przed zagrożeniami ❤️


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

29 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Macie może jakieś info ilu osób do tej pory udało im się oszukać?

 2. na pewno jak dzwonią z anglijskim komunikatem to dużo seniorów zrozumie o co chodzi ^^ ja sama z tego nagrania nic nie zrozumiałam za 1 odsłuchem ^^

 3. Potwierdzam, właśnie miałam taki telefon z numeru +48691317755.

  • Ty śmieszku, to numer jakiegoś gościa

  • Ten numer jest podpisany jako: Gosia Borowka

 4. Oj oj…
  Druga fala?
  Odebrałem taki telefon jakieś pół roku temu, kiedy zacząłem rozmawiać z gościem po angielsku (w końcu w takim języku jest wstęp) powiedział że nie rozumie i po polsku zapytał czy możemy rozmawiać po polsku. Na moje stwierdzenie łamaną polszczyzną że nie bardzo mogę bo nie batdzo umiem facet się rozłączył.
  Szkoda bo miało być takie fajne nagranie próby scamu a tak wyszła doopa

  Ale wszyscy moi znajomi od razu dostali info o takiej akcji.

 5. Słychać, że to automat. Człowiek nie mówi tak jednostajnie. Dlaczego SG miałaby do kogokolwiek zwracać się w języku innym niż urzędowy? W Polsce angielski na pewno takim nie jest.

 6. Do mnie dzwonili z +48 691 289 912, trochę mnie zaskoczyło że z pl numeru a gada po angielsku, doszedłem do wciśnij 1 zanim zdążyłem się zorientować że to spam.

 7. Potwierdzam, otrzymałem taki telefon już 4-5 razy (pierwszy raz 2 sierpnia). Za każdym razem z innego numeru i od innego operatora.

 8. Da się oddzwonić na te numery?

 9. Jakby ten automat zadzwonil do mnie w nocy to bym obsral zbroje. Syntezator mowy jak z horroru

 10. Wygląda na to, że robią spoofing numerów telefonów. Mnie “trafiło” z dwóch stron:
  – miałem rano telefon z nieznanego numeru, ze wspomnianym nagraniem,
  – popołudniem dzwoniła do mnie osoba utrzymująca, że dzwoniłem do niej wcześniej i oddzwania (zakładam, że scamerzy wylosowali mój numer jako źródłowy do połączenia do tej osoby).

 11. Zastanawia mnie od kogo ci spamerzy kupują numery telefonów. Akurat do mnie zadzwonili w czasie kiedy moja paczka z UK przechodziła kontrolę celną. Chyba nie od urzędników państwowych?!

  • możemy po gdybać

 12. Aktualnie ‘grany’ numer telefonu to 501158438. Połączenie dosłownie sprzed chwili.

  • 501158438 –>> Agnieszka Nartowska

   Zawsze możesz do niej zadzwonić: Cześć Agnieszka :)

 13. Panie mukh4r: po co Ci te info? Ciekawe nie?…

 14. Dziś do mnie dzwonili, jakiś facet z akcentem zza wschodniej granicy podawał się za straż graniczną, na pytanie po co do mnie dzwoni wydzierał “jest pani z ukrainy tak czy nie?!” – mnie trochę bawi, ale pies wie, co oni jeszcze wymyślą

 15. Dziś miałem dwa telefony z dokładnie tym samym komunikatem. Oba z różnych numerów: 733434460 722352285 żaden nie widnieje na żadnej liście spamowej

 16. Dzisiaj miałam już 2 takie połączenia jeden z 723756638

 17. To samo przed chwilą z 500 519 069.

 18. Dziś telefon z 511801962

 19. […] pierwszej fali takich telefonów informowaliśmy w listopadzie 2023. Oto nagranie komunikatu, który było odtwarzany ofiarom pół roku […]

 20. Znowu to robia, tylko tym razem z info ze dowod zostal uzyty przy przestepstwie…

 21. Od wczoraj dzwoniły do mnie 3 numery z podobnym scamem, tym razem podszywają się pod policję, komunikat jest prawie taki sam.
  Numery:
  +48600217094
  +48509830886
  +48537736866

 22. Wczoraj też miałam taki telefon 509833357

 23. Dzisiaj miałem to samo z numeru: +48 535 537 025

 24. U mnie dziś 2 telefony:
  510628185
  510625405

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: