8:30
12/2/2013

Wczoraj w amerykańskich stacjach telewizyjnych przerwano nadawane programy i wytransmitowano wiadomość o takiej właśnie treści. Nie była jednak prawdziwa — ot, ktoś zhackował System Alarmowego Powiadamiania…

System nadawania komunikatów alarmowych w radio i TV

Emergency Alert System to amerykański system ostrzegania przed poważnymi zagrożeniami. Pozwala on odpowiednim służbom (np. prezydentowi USA) na natychmiastowe przerwanie transmisji w radio i w TV oraz wyemitowanie wzamian swojego oświadczenia — w tym celu FCC wymaga od wszystkich nadawców podpięcia do swojej sieci specjalnych dekoderów EAS-owych. Korzenie tego typu systemów alarmowych sięgają zimnej wojny — miały ostrzegać np. przed wybuchami bomb atomowych. EAS, wdrożony w 1997 do tej pory był sporadycznie wykorzystywany: jedynie lokalnie w trakcie klęsk żywiołowych.

Zombie

Zombie

Już w 2004 roku informowano o słabościach EAS-u — system był podatny na ataki DoS (zagłuszanie). Ostrzegano także, że potencjalny atakujący może wyemitować za pomocą EAS-a swoje fałszywe oświadczenie, bo protokół wykorzystywany przez EAS do uwierzytelnienia jest bardzo słaby i w dodatku nieszyfrowany …a na domiar złego, wszystkie stacje telewizyjne i radiowe po odebraniu sygnału z EAS-u automatycznie przerywają swój program i zastępują go odebranym komunikatem alarmowym.

Po 9 latach doczekaliśmy się dowodu, że obawy z 2004 były uzasadnione. Wczoraj amerykańska stacja KRTV i sieć CW przerwały swój program i wyemitowały wiadomość o trupach, które wstały z grobu i chodzą po ulicach miast. W komunikacie proszono także o niezbliżanie się do zombie i pozostanie w ukryciu:

Stacja wydała oświadczenie, w którym twierdzi, że wiadomość nie była prawdziwa, a inżynierowie pracują nad ustaleniem, co się stało. Jeśli to był viral wznowionego właśnie serialu The Walking Dead, to trzeba przyznać, że bardzo dobry ;)

P.S. Spoiler alert dla fanów The Big Bang Theory: w najnowszym odcinku Sheldon mówi Leonardowi, że Lorie w The Walking Dead umiera.

P.P.S. Polacy z Solidarności zagłuszali sygnał telewizyjny już w 85 roku, ale zamiast o zombie ostrzegali o wysokich cenach na sklepowych półkach i zachęcali do bojkotu wyborów — pisaliśmy o tym w tekście dotyczącym hackowania telewizorów.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

33 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Cóż, nie można odmówić hackerom poczucia humoru. Ciekawe ilu Amerykanów łyknęło tego newsa :)

 2. Doskonałe! Ląduje na najwyższej półce, tuż obok eksplozji nuklearnej w Czechach.

 3. Wiadomo coś na temat reakcji mieszkańców ‘najlepszego państwa na świecie’? Ciekawe czy coś w stylu Wojny Światów, czy się uodpornili….

 4. Ciekawe, ilu czerwono-szyich wciąż siedzi z dwururką w piwnicy. ;)

  • przetłumaczenie że chodzi o farmera a nie komunistę zajęło trochę na przyszłość pisz redneck

 5. Tak Latos, na pewno mnóstwo ludzi siedzi jeszcze w
  piwnicach z dwururka i czeka na zombie… (ehhhhhh…)

  • Niezbadane są myśli rednecków

 6. Szkoda że nie wykożystali tego w sposób bardziej praktyczny, dotarli do milionów ludzi. Mogli przekazać informacje że ludzie są bezpieczni, nie ma terrorystów, a jedynym zagrożeniem jest rząd i wiele wiele innych… A mamy dowcip i skoro robiony na taką skalę to w sumie dosyć marny.

  • albo wiem, mogli zacząć uczuć ich ortografii, albo korzystać ze sprawdzania pisowni w przeglądarkach

  • i że święty mikołaj nie istnieje…

  • Marny to jest Twój pomysł, a nie ten dowcip.

  • marni to jesteście wy skoro nie kumacie co napisał,
   widocznie sami byście do piwnicy wskoczyli z pełnymi
   portkami.

 7. Czy aby na pewno wczoraj?
  Poruszenie w USA. Władze uspokajają: nie będzie zombie-apokalipsy ( 8 miesięcy temu )
  Pierwszy przypadkowy artykuł.

 8. Jetem bardziej niż pewny, że ktoś to łyknął ;)

 9. Jesli to hack to oznacza ze zaczynamy miec b.powazne
  problemy: Dzis TV a jutro ktos przeprogramuje albo unieruchomi
  wszystkie urzadzenia w szpitalach, elektrowniach itp… nie wyglada
  to ciekawie :-/
  http://m.youtube.com/#/watch?v=lSVOVwVK0rU&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DlSVOVwVK0rU&gl=GB

  • Bez przesady, takie urządzenia w szpitalach nie są podłączone do zewnętrznej sieci.

 10. Po polsku pisze się “PS”, nie “P.S.” :-).

 11. Ale to im trzeba przyznać: zajebisty system. Głosowa transmisja o telefonicznej jakości + pasek tekstowy dopasowany do grafiki stacji. Mają rozmach…

 12. eee jak to nie skuteczne, ja już zamówiłem 3 takie
  urządzenia do naleśników

 13. Mamy w Polsce podobne systemy?

  • Raczej nie. Jak już to wszystko opiera się na ręcznym nadaniu komunikatu przez człowieka.

  • Najbliższe mi znane to Pani Wiesia z warzywniaka za rogiem.
   Jako backup jest przygotowany broadcast z wykorzystaniem protokołu opisanego w http://tools.ietf.org/html/rfc2549

  • Jestem system informacji drogowej, który wyłącza CD w radiach samochodowych by nadać komunikat, ale to chyba wszystko.

  • Naziemna cyfrowa mieć możliwość nadawania informacji tekstowych podpięty to centr zarzadzania kryzysowego. Nie pamiętam szczegółów, ale któreś województwo ma ten projekt właśnie wdrażany pilotażowo, żeby przetestować.

 14. “P.S. Spoiler alert dla fanów The Big Bang Theory: w najnowszym odcinku Sheldon mówi Leonardowi, że Lorie w The Walking Dead umiera.”
  To było chamskie…

  • Bazinga!

  • To są jacyś fani #TheWalkingDead, którzy nie czytali komiksu, i dla których jest to spoiler?

  • To sa jacys fani The Walking Dead? ;P

  • @Ślubek: Są. Nie hipsteruj. Nie widzę powodu, żeby czytać komiks, skoro podoba mi się serial. Na szczęście tę akurat radosną nowinę już znałem.

  • Akurat serial i komiks nie są ze sobą zgodne, więc to mógł
   być spoiler.

  • Zapewne oglądasz na TVP HD, a oni zawsze będą trochę do
   tyłu. Nie zaczęli/przetłumaczyli/wykupili jeszcze 3. sezonu. Na
   Fox/Fox HD w ten weekend jest 2. i 3. emisja S3E09. Oglądam po
   angielsku, więc nie kojarzę, czy mają lektora/napisy PL. Według
   [imdb.com/title/tt1520211] S3E10 premieruje 17.02.2013
   (ogólnoświatowo, nie w PL). Niestety, łażąc po necie, wcześniej czy
   później natkniesz się na kogoś, kto będzie bardziej na bieżąco w
   kwestii fabuły “The Walking Dead” i nie będzie siedział
   cicho.

 15. a mogli wlasny konkurs audio-tele zareklamowac. Frajerzy!
  Gdzie tu profit? :)

 16. @Ślubek
  Tak, nie każdy ma czas przeczytać komiks, obejrzeć serial i jeszcze zagrać w grę. Jak będę miał więcej czasu to przeczytam, na razie muszę się zadowolić serialem.
  @woz
  Dlatego unikam miejsc typu FilmWeb, ale nie spodziewałem się, że zobaczę spoiler na niebezpieczniku. I tak byłem pewny, że Lori w końcu zginie, więc ta informacja mnie jakoś nie zdziwiła, jednak wolałbym się w końcu o tym przekonać oglądając serial.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: