12:09
14/7/2023

Od dziś dostępna jest nowa wersja aplikacji mObywatel. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie tzw. mDowodu, którym już niebawem będzie można się posługiwać na terenie Polski. Niestety, rollout nowej wersji mObywatela nie obywa się bez problemów. Słyszymy dużo narzekań na stabilność pracy aplikacji. Dlatego jeśli na weekend ruszyliście tylko ze smartfonem, bez plastykowego prawa jazdy, dowodu osobistego lub papierowego dowodu rejestracyjnego, polegając na elektronicznych wersjach tych dokumentów w mObwyatelu, to chwilowo odradzamy aktualizowanie mObywatela do nowej wersji. Lepiej jeszcze trochę poczekajcie.

Poniżej przegląd błędów i problemów, jakie raportują nam Czytelnicy na Twitterze (w tym wątku):

mObywatel 2.0 nie daje sie zwyczjanie zaktualizować z poziomu AppStoru [nowa wersja wgrywa się, ale jej uruchomienie wyświetla błąd i nie pozwala obejść komunikatu błędu — dop. redakcji].

Okazuje się, że dopiero ręczne odinstalowanie i zainstalowanie aplikacji pozwala skorzystać z nowej wersji. Ale też nie bez problemów. Oto błąd, który zgłosiło nam kilkadziesiąt osób i którym nowa wersja mObywatela wita część użytkowników:

Po instalacji [nowej wersji] musimy tworzyc swoj profil od zera. Niestety proba jakiegokolwiek pobrania dokumentu (np. dowodu tożsamości) konczy sie bledem serwera i porpozycja ponowienia proby. Wykonalem test (okolo 10-15 razy) na 3 urzadzeniach ios (iphone 14 pro, ipad 2, iphone 11 pro – ten sam rezultat.

O ile w ogóle, cokolwiek w aplikacji się pojawi, bo inna grupa Czytelników widzi taki komunikat błędu:

A niektórym apka po prostu crashuje:

q

Podkreślmy jednak, że są tacy, którym aplikacja zaktualizowała się bez problemów i działa bez przeszkód.

Ale są też tacy, którym po aktualizacji logowanie trwa wieki:

…i nie zawsze się udaje:

a nawet jak się uda, to nie działają niektóre moduły.

Najwięcej narzekań słyszymy na błędy pojawiające się podczas prób skorzystania z modułu eRecepta, który komunikuje się z Internetowym Kontem Pacjenta, co w sumie może wskazywać na niewydolność tego drugiego systemu a nie samej aplikacji. Ale innym modułom też zdarza się wyłożyć:

Przyczyny?

Powyższe problemy sugerują, że jednym z powodów problemów może być zainteresowanie aplikacją, które przerosło możliwości infrastruktury. Wzmożony ruch “dociążył” infrastrukturę bardziej niż spodziewało się tego Ministerstwo Cyfryzacji. Miejmy nadzieję, że na dniach sytuacja ustabilizuje się a ewentualne błędy i problemy ze stabilnością mObywatela umożliwiające jego poprawne działanie w niektórych przypadkach zostaną usunięte.

Sami — jako twórcy aplikacji CyberAlerty ostrzegającej przed istotnymi atakami hackerskimi na Polaków — doskonale wiemy, jak trudne jest dziś wypuszczenie apki, która działa stabilnie na pierdyliardzie różnych kombinacji sprzętowych i zmodyfikowanych wersji Androida. A jak na to nałoży się jeszcze różne dodatkowe aplikacje (np. filtrujące ruch, oszczędzające baterię lub ingerujące w DNS), które użytkownicy lubią sobie sami instalować, nie zawsze będąc świadomi ich działania, to wypuszczenie apki, która u wszystkich działa staje się “mission impossible”.

Dajmy więc COI chwilę na ogarnięcie tematu. Niech te dzisiejsze problemy (wiwat deploy w piątek!) będą niewielką ceną za wygodę, jaką niebawem wszyscy zyskamy, potwierdzając sobie tożsamość cyfrowo, legitymując się wszędzie “smartfonem”, czy regulując opłaty urzędowe wprost z jednej apki.

PS. W tej wersji aplikacji nie znajdziemy jednak obsługi pełnomocnictw czy zastrzegania PESEL-u. Obie funkcje mają się pojawić później.


Aktualizacja (14.07.2023 12:31)
Jak poinformował nas minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, dziś od 7:00 do 12:00 nową wersją mObywatela zainstalowało 100 000 Polaków.

Minister odniósł się też do problemów ze stabilnością aplikacji. Poinformował, że wynikają one ze specyfiki aplikacji — proces jej instalacji wymaga (chwilowo) więcej zasobów niż jej późniejsze typowe użytkowanie. Chodzi m.in. o konieczność użycia HSM-ów do obsługi kryptografii, np. w momencie wygenerowania certyfikatu dla nowego użytkownika. Podsumowując, kiedy wszyscy już zainstalują aplikację, stabilność jej działania powinna się unormować.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

210 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ludzie, ale kto rozsądny robi deployment ze zmianą głównej wersji w piątek…

  • Chyba tylko Mynister Cieszyński

  • Deploy w piątek o północy jest liczony jako czwartek. Cały piątek na testy

  • Testy na prodzie zawsze w modzie

  • ci, którym dobrze płacą za nadgodziny ;)

  • No jak to kto manager który jeszcze nie spędził całego weekendu w biurze zamawiając pizze dla zespołu gaszącego pożar po jego genialnym pomyśle dotyczącym daty deployu.

  • A co w poniedziałek serwery są szybsze i obsługują większy ruch?

 2. Świetna aktualizacja! Muszę na kilka dni wrócić do fizycznych dokumentów, bo nic mi nie działa w tej aplikacji.

 3. A na razie jest jak zawsze – czyli nie działa. Nie przetestowana aplikacja jak zawsze!!! Jak robi coś rząd to musi być uszkodzone!!!

  • Testowałem aplikację o 02:00 dnia 2023.07.15 i aplikacja zapomniała, że mam logować się biometrią. Po zalogowaniu się hasłem i ponownym włączeniu biometrii wszystko działało.
   Mam czystego Androida bez nakładki.

   Dziś rano na innym telefonie innej osoby, również z czystym Androidem, również poszło bez problemu.

   Zastanawia mnie. Czy problemów nie ma parę, lokalne i zdalne, i te lokalne nie są zależne od przeróbek w systemie przez różnych vendorów.

 4. Korzystając z pracy na 3 zmianie, zrobiłem aktualizację ok 3. Pobrało się z appstore bez problemu, potwierdzić tożsamości nie dało się mimo wielokrotnych prób, korzystając z logowania do banku. Dopiero około południa się udało.
  Tak więc jak dla mnie: ta, yhm, obciążenie duże.

 5. Cytat z waszego artykułu:
  “Dlatego jeśli na weekend ruszyliście tylko ze smartfonem, bez plastykowego prawa jazdy”
  PLASTYK? Naprawdę?
  Plastyk to np. Pan od rysunków w podstawówce lub rzeźbiarz itd.
  Prawo jazdy jest PLASTIKOWE.

 6. Problem był już z samego rana (5:00) wtedy wszyscy rzucili się za instalacje i logowanie??

 7. U mnie prócz samego faktu, że aplikacja nie pobiera danych to dodatkowo nie można włączyć uwierzytelniania biometrycznego. Wyskakuje komunikat o braku odcisków i konieczności dodania ich w telefonie, mimo że takowe są zarejestrowane i działają w innych aplikacjach.

  • Częściowo potwierdzam. Choć u mnie zadziałała opcja biometria + PIN. Mimo to do aplikacji wchodzę tylko na odcisk palca, o pin nie woła…

  • U mnie też biometria nie działa. Też komunikat o braku odcisków.

 8. aktualnie występują problemy z ich serwerem dlatego pojawia się że nie można połączyć z internetem lub błąd 503 serwera tak dowiedziałem się na infolinii niebawem to ma się ustabilizować przy próbie dodania dowodu
  Bo już kwestia autoryzacji przez hasło do logowania profilu działa

  Co do innych problemów są nabierzaco zgłaszane i będzie poprawka wkrótce niebawem

  • Co oni tam namieszali, że na andku logowanie biometrią działa tylko, kiedy mamy połączenie z netem? Bez połączenia trzeba się logować hasłem, bo opcja biometrii jest nieaktywna. Z jakiego powodu?!

 9. Ciągle amatorszczyzna – od samego początku. Apka najpierw była nie dość, że prymitywna, to jeszcze ledwo działała. Po latach “rozwoju” niby dało to już się jako tako użytkować, ale zapowiedziano szumnie wersję “2.0”, która miała być “super/duper”. I co? I nic. Czyli powtórka z rozrywki. Już testując betę spotkałem sporo problemów, część bardziej upierdliwych raportowałem np. niemożność potwierdzenia apką logowań do obywatel.gov.pl itp. (w starej jakoś to działało, choć dalekie od ideału).
  Czy naprawiono? Nie wiem, bo po aktualizacji stwierdza, że certyfikat stracił ważność, próby pobrania z pz.gov.pl, dowodu osobistego (eDO) czy bank kończy się tym samym – “sprawdź, czy masz połączenie”. Oczywiście połączenie jest, tylko serwery im padły z przeciążenia i efekt jest jaki widać. Czy też właściwie nie widać.
  Nikt normalny nie robi hurtowej aktualizacji tego typu aplikacji dla wszystkich, czy nawet 100 000 aplikacji w tym samym czasie. Bo to nie ma prawa działać. Wprowadza się stopniowo, nawet przez kilka – kilkanaście dni. I wtedy ma to szansę zadziałać bez przeciążenia.
  Na dodatek nie powinni rozgłaszać z wielką pompą wielkiej premiery cudownej aplikacji mObywatel, bo efekt jest do przewidzenia – rzucenie się dużej ilości użytkowników do aktualizacji aplikacji i próby sprawdzenia co nowego. No i wielki zawód spotkał ogromną większość.
  Dziś pewno nie dam rady zaktualizować certyfikatu, no chyba, że w nocy – i to jest raczej najrozsądniejsze rozwiązanie, choć na 100% nie jestem pewny, czy będzie działać, może będą coś kombinować po swojej stronie w tym czasie, przez co będą marne szanse na zaktualizowanie certyfikatu i zaktualizowanie dokumentów.

  • Gdy nie poinformowali o nowej wersji to większość by nie zainstalowała, a tak po reklamie w mediach wszyscy chcą od razu. Cel osiągnięty, ogłosimy kolejny sukces… przy okazji wybaczycie nam chwilową niewydolność serwerów…

  • niestety logowanie do profilu zaufanego przez mobywatel ni ch…ja nie dziala

 10. Zaktualizowałem o 5-30 podczas porannego posiedzenia na tronie :) i działa. HTC 5G PRO

 11. Więcej przedłożonego enterprajsowego szytu, Orakli, obstakli i innych Asseco.

 12. tragedia. uzywalem wersji beta i wczoraj przestaly dzialac potwierdzenia push, dzis zaktualizowalem i chce zebym skonfigurowal wszystko od poczatku, ale sie nie da – blad polaczenia. g. warte jak zawsze….

 13. ” Chodzi m.in. o konieczność użycia HSM-ów do obsługi kryptografii, np. w momencie wygenerowania certyfikatu dla nowego użytkownika. ”
  Przecież HSM-y są właśnie do tego. Co to za brednie. No chyba że używają takie na USB…

  • Najwolniejszy HSM na jakim pracowałem generuje 12 par kluczy RSA 2048b w jedną sekundę (Utimaco Se10). Czyli 200 000 par kluczy to niecałe 5 godzin ciągłej pracy. A powątpiewam, że mają takie wolne. Do tego te urządzenia bardzo dobrze kolejkują żądania. Generalnie mam wrażenie, że napisał o HSM licząc na brak wiedzy co to w ogóle jest. Teraz dostałem podobną odpowiedź – zgłosiłęm, że od wdrożenia mObywatel 2.0 nie działa 2FA (za to same powiadomienia push już tak). To jest jakiś dramat…

 14. A ja nieświadomy zmian wybrałem się do apteki…

 15. To poprostu nie dziala.

 16. Korzystam ze starszej wersji aplikacji. Wszytko działa szybko i stabilnie.

 17. Tak to jest, jak się prowadzi “student-driven-development”… I ja niby mam wierzyć, że moje dane są bezpieczne? Jest już w necie nowy bohater, który próbuje zdetronizować sławne “isPies”, a mianowicie “createPunktyKarne” :P

  • Pewny możesz być jedynie tego, że Twoje dane nie są bezpieczne. Tak samo jak miały być bezpieczne dane użytkowników lotto, a mimo to wyciekły.

  • Czy udało się komuś dodać dowód przez uwierzytelnianie w PKO. Ja mam w dalszym ciągu “błąd serwera”

 18. u mnie “Sprawdź połączenie z internetem”

 19. U mnie nie udaje się po weryfikacji pobrać dokumentu, podobno nie m połączenia z internetem. Nie ważne czy Wi fi czy mobilny.

 20. To po prostu ostrzeżenie by zrezygnować z tej formy uwierzytelniania swojej osoby. Szkoda było wygodnie. Prawo jazdy, legitymacja rencisty, karta duzej rodziny, recepty. Itd. Bay Bay na telefonie z Androidem.

  • Mam aplikację dość długo, problem wywiązał się po dzisiejszej aktualizacji M-Obywatela do wersji 2.0, która niestety jest bez użyteczna i nie działająca sama aktualizacja jak również ponowne zainstalowanie niestety nie działa i pewnie długo nie podziała jak to się lubi powtarzać ,jak ktoś chce KONIECZNIE coś popsuć,co dobrze działało (oprócz bilkomu w starej wersji)to polepszy i ……niestety przedobrzy z aktualizacją

 21. Jeden z telefonów u rodziców dokonał aktualizacji aplikacji automatycznie w ciągu nocy. Tak więc robiłem od rana za domowy tech-support (bo recepta w telefonie…) i jakoś się udało, ale po długiej walce pełnej errorów. Dobrze, że pacjentem był telefon na Android, bo chyba na tę platformę był priorytet pracy. Mój iPhone niestety się z nową apką nie dogaduje kompletnie ;)

 22. U mnie wyskakuje błąd “brak internetu” a internet jest stabilny

 23. U mnie nawet biometria niechce działać mimo ze mam w tel ustawione odciski to apka pokazuje, e ich nie ma

 24. Totalna ujnia nic nie działa. Testował ktoś w tym Ministerstwie Cyfryzacji tę apkę przed dzisiejszym dniem? Czy poszli na żywioł jak ich minister

 25. Dosyć jasno widać że udało się tym co zrobili to wczesną porą, tam się wiele systemów integruje, pod obciążeniem wiele może pójść nie tak, polecam wyluzować i poczekać :)
  Swoją drogą niecierpliwi jesteśmy, jak gierka wyjdzie niedorobiona to też urrr burrrr :D

 26. Wielkie brawo. tak samo działał e-toll.

 27. Nie udało się załadować treści ekranu…

 28. W 99% czasu Niebezpiecznik mówisz dobrze. Ale tym razem jest to pierdolenie. Dajcie się temu wygrzać i będzie działać. Przyjebanie się bez sensu.

  • Przecież się nie przyjebali. Przyjebałeś się ty. Bo byłeś zbyt leniwy aby doczytać całość ich wpisu.

  • Przecież nikomu nie działa, więc do czego mieli się przyjebać? Jak już ludzie to poinstalują, to będzie można oceniać UI/UX.

 29. Hm. Ale przy tym stosunku liczby pobrań do leżenia systemów to ile będzie trwał pełny deploy dla paru milionów obywateli? Miesiać?

 30. Nie zainstalowało, tylko aktualizacja pobrała się automatycznie. Sama aplikacja jest obecnie bezużyteczna, a ja nie mam dostępu do swoich cyfrowych dokumentów. Jeśli mieli wypuszczać takie zmiany to należało dodać drugą aplikacje mObywatel 2.0, zamiast aktualizować działająca.
  Tłumaczenie, że wypuścili taki chłam, bo ciężko jest przetestować przy tylu urządzeniach i konfiguracjach jest niedorzeczne.
  Jakie państwo takie aplikacje…

 31. Chyba przekręciliście jedno słowo… jest:

  “Podsumowując, kiedy wszyscy już zainstalują aplikację, stabilność jej działania powinna się unormować.”

  a chyba powinno być:

  “Podsumowując, kiedy wszyscy już ODinstalują aplikację, stabilność jej działania powinna się unormować.”

  • Właśnie swoją wy…łem w kosmos – jeszcze odinstalowywanie trwało chyba z minutę. Nie wiem, czy tam jakichś szpiegów nie ma w tej apce.

 32. Mam aplikację dość długo, problem wywiązał się po dzisiejszej aktualizacji M-Obywatela do wersji 2.0, która niestety jest bez użyteczna i nie działająca sama aktualizacja jak również ponowne zainstalowanie niestety nie działa i pewnie długo nie podziała jak to się lubi powtarzać ,jak ktoś chce KONIECZNIE coś popsuć,co dobrze działało (oprócz bilkomu w starej wersji)to polepszy i ……niestety przedobrzy z aktualizacją

 33. To jakieś nieporozumienie. Ktoś wrzucił do sklepów Apple i Google jakąś wersję alfa. Beta lepiej działała.

 34. To nie prawda. Ja np. nie aktualizowałem do nowszej wersji. Po zalogowaniu odmówiłem pobrania jakiejś funkcji weryfikacji tożsamości kliknąłem pomiń i w tym momencie aplikacja się wysypała.

  • Ale oni wolą kłamać bo Berlin płaci za fejk.

 35. aktualizacja z starej dzialajacej wersji rano 14.07, proba uruchomienia po 17 blad internetu , zablokowane przy okazji pue ….

 36. Bez zmian…

 37. Jesteście zbyt pobłażliwi. Jeżeli wiedzieli, że zainstalowanie od początku aplikacji wymaga ciężkich obliczeń kryptograficznych a ma się pewną przepustowość infrastruktury to nie wymusza się na użytkownikach ( i to 8 milionach bo podobno tylu ich jest) tego samego dnia aktualizacji do jakiejś marketingowo nazwanej wersji 2.0. Trzeba było stopniowo migrować użytkowników zostawiając części możliwość dalszego korzystania ze starej wersji. Osobiście nie interesują mnie nowe ikonki i widoczki w wersji 2.0. Korzystam głównie z e-recepty. Teraz ja jak i wszyscy inni nie mamy takiej możliwości bo cała apka nawet bez aktualizacji się sypie. pewien Pan zabrał projekt NASKowi bo sobie wymyślił, że się na nim będzie promował i wymusił zmiany. Oczywiście musiały wejść przed wyborami a nie po wyborach nawet jeśli wtedy apka byłaby bardziej dopracowana….

 38. Ta nic nie działa nawet po prz instalowaniu badziew zrobili jak zwykle, ja rozumiem że mogą być problemy ale może najpierw testy dla chętnych na beta testy a potem dla wszystkich ale u nas w kraju Minister po północy na iPhonie się chwali że u niego działa a reszta se radzcie… Przetermstowalem wszystkie możliwości logowania każda powtarzam KAZDA nawet po przeinstalowaniu aplikacji kończy się albo białym ekranem albo błędem ..
  Porażka

 39. wielkie gówno ta nowa aplikacja mobywatel2

 40. Nie ma to jak wypuszczać Apkę i nie dostosować serwerów do przeciążenia…

  • Dziś (15 lipca) przed 6:00 udało się aktywować wersję 2.0 i pobrać dokumenty (na Androidzie). Moim zdaniem zmiany interfejsu aplikacji poszły w złą stronę, całość jest bardzo “rozstrzelona” co jest o tyle dziwne, że zastosowane fonty do bardzo dużych nie należą, więc aplikacja razi mnóstwem wolnej przestrzeni a widoku “kompaktowego” brak. Dokumenty w menu startowym trzeba przewijać lewo-prawo, a panelu z ich listą nie da się z kolei ustawić jak domyślnego, więc aby dostać się np. do prawa jazdy muszę zawsze wykonać kilka “klików” więcej niż w poprzedniej wersji. Niepotrzebnie ukryli też ustawienia pod profilem zamiast w menu “więcej”. No ale to szczegóły. Najważniejsze, że w końcu działa :)

 41. Nie wiem czy tam pracują informatycy po zdalnym nauczaniu … Jak można wypuścić aplikacje z tyloma błędami?? Ktoś w ogóle testował aplikacje zanim wprowadził aktualizację??? No kurwa jak z przedszkolakami, zero pojęcia

  • @Damian

   Niee, po zdalnym przynajmniej by kumali że istnieje zjawisko przeciążenia serwerów czy inne zatory w ruchu sieciowym uniemożliwiające płynne gra… yyy uczestniczenie w zajęciach. Raczej bym powiedział że tu typowe niedouctwo osób ustawiających przetarg, znaczy definiujących przedmiot przetargu, polegające na tym że w aplikacji dostrzega się tylko frontend, a komunikacja modułów, panie, to telepatycznie bez związku z czasem, przestrzenią i przepustowością, samo się robi.

 42. To dziadostwo mnie nie działa do tej pory!

 43. Ta aplikacja działa tak jak cały sytem prawny i demokratyczny w tym kraju. Niedouczeni ludzie biorą się za rzeczy, o których nie maja pojecia, ale są opłacani dobrze bo to kumoterstwo nie zna w tym kraju granic. Banki okradają ludzi z oszczędności obciążając ich za braki zabezpieczeń, sądy skazują za respektowanie prawa i konstytucji, a teraz jeszcze “działający” mObywatel. Po jakimś czasie się okaże, że wykradziono dane kilku milionów Polaków, ale winny będzie Twardowski z Księżyca.

 44. Zaktualizowałem, był opisany błąd, ale ubiłem proces i uruchomiłem jeszcze raz i działa. Niestety po aktualizacji uruchamianie, przeglądanie czy pobieranie dokumentu trwa strasznie długo.

 45. Kilka dni temu zapisałem się na beta testy i bez problemu zainstalowałem 2.0. wszystko działało.
  Niestety błędem było puszczenie aktualizacji dla wszystkich od razu.

 46. Nie działa. Nic się nie daje zrobić – przy aktualizacji krzyczy że jest aktywna aplikacja (nie odinstalowała się poprzednia przy aktualizacji?) bez możliwości zrobienia czegokolwiek (starej nie da się już uruchomić a w nowej powyższy komunikat). Po odinstalowaniu nowej wersji i ponownym zainstalowaniu, dalej nic nie można zrobić – teraz krzyczy, że nie ma internetu… (opcja pz potwierdzanego w punkcie potwierdzania)

 47. Brak połączenia z internetem… Taki błąd teraz generuje apka w momencie autoryzacji… Masakra.

 48. U mnie wywala błąd połączenia z internetem, który działa normalnie, bo przy próbie dodania dokumentu (musiałem odinstalować i zainstalować mO 2.0), potwierdzam dokument bankowością elektroniczną, do której oguję się bez problemu.

 49. Jaki R.ąd taka aplikacja to jak ma działać??

 50. Kompletny klops. Nie działa. Albo działa tak jak nasz rząd

 51. Najwygodniej dla władzy było by gdyby każdy obywatel miał urządzenie telekomunikacyjne o predefiniowanych parametrach.
  Jak te teleekrany w “roku 1984”

  Jakiś miesiąc temu jeszcze raz przeczytałem. Jakby mi ktoś w twarz z liścia strzelił. Fabuła dzieje się już.

  Wiem, wiem. Przeginam z defetyzmem i odchodzę od tematu artykułu. Jednak im więcej ludzi zainteresuje się książką … tym lepiej.

 52. To nie prawda co mówią w cyfryzacji. Ściągnąłem 2 dni temu betę gdzie utworzyłem wszystkie dokumenty spełniające już 2.0 i co?
  Dziś od rana wygasili mi wszystkie certyfikaty. Sami więc zrobili młyn bo serwery obciążają nawet ci co wcale nie musieliby.

 53. Nie działa. Zwróćcie mi pieniądze bo teraz nie mam dokumentów wcale

 54. Niestety generowanie mDowodu przeciążyło rządowe serwery… Śmieszne.
  Albo serwery padły od zbierania informacji na temat użytkowników…
  Trochę zdziwiło mnie kiedy zobaczyłem w zakładce uprawnienia w Google Play, że aplikacja ma dostęp do Bluetooth: Wykrywanie i parowanie urządzeń w pobliżu, kierowanie informacji do urządzeń, łączenie z urządzeniami. Po co aplikacji która autoryzuje połączenie przez internet uprawnienia do BT ?

  • U mnie wszystkie uprawnienia są wyłączone i aplikacja działa (co prawda dopiero na drugi dzień udało się uruchomić, ale ruszyła).

 55. U mnie najpierw było info, że migracja niemożliwa, bo już istnieje aplikacja, a teraz przy zakładaniu mDowodu, po zalogowaniu do Profilu Zaufanego mówi, że nie mam internetu…

 56. Tłumaczenie się obciążeniem brzmi jak żart, tak mogą mówić studenci albo juniorzy a nie ludzie którzy za stworzenie tej aplikacji i infrastruktury biorą zapewne miliony i do tego z publicznych pieniędzy. 100 tys. użytkowników między 7 a 12 to aż tak wielu? Czyli system nie jest w stanie obsłużyć 6 requestów na sekundę? W takim tempie aktywacja ośmiu milionów użytkowników starej wersji potrwa wiele dni. U mnie nadal błąd połączenia :)

 57. Nie wiem czy to nowe, ale żeby móc zaktualizować apkę musiałem specjalnie zmienić w androidzie język z angielskiego na polski i przelogować się w sklepie play, bo wskazywało, ze aplikacja nie jest dostępna w mojej lokalizacji

 58. Wszystko u mnie działalo do czasu zmiany wersji na 2.0
  Od dzisiaj wogóle nic nie mogę zrobić, gdy chce się zalogowac to wyskakuje info “sprawdź czy masz internet i spróbuj ponownie”
  Internet u mnie smiga , a aplikaca nie.
  Chyba pan minister za bardzo się od dzisiaj chwalił czymś nowym co nie działa, a działalo.

 59. Prosta sprawa mieli dead line do dziś nie wyrobili się lipa jak tra lala apka na android też nie działa cały dzień próbuje dodać dokument i dupa pieprzenie że swrwery przeciążone fikcja mają to na VMware wystarczy dodać nody dramat jak czegoś nie zdążysz doszlifować nie puszczaj w obrót przed wyborami bo na miejscu opo puścił bym tekst że dziadzio nie może zrealizować recepty przez lamerów

  • Mieli wydać. Nikt nie mówił, że ma działać. Tak to jest jak biznes rządzi w IT

  • Tylko. że to ONI tzn. KPRM/Ministerstwo sobie ten dead line ustalali. Trzeba było najpierw zrobić działającą apkę a potem wprowadzać ustawę o mDowód. Nie ma usprawiedliwienia.

 60. A teraz wyobraźmy sobie co będzie jak wprowadzą blokadę pesel (oby oczywiście jak najszybciej), zablokujesz pesel, chcesz go na szybko odblokować i coś załatwić, a tu w aplikacji kręci się kółko. Próbowałem przez cały dzień, na różnych netach, wszystko, łącznie z kilkukrotnym reinstalem aplikacji i albo się kręci kółko, albo brak połączenia albo wyskakuje komunika, że nie mogę aktywować i mam przeinstalować aplikację.

  Oczywiście za kilka dni trochę się poprawi, ale nigdy nie będzie działać w 100% tak jak powinno :(

 61. Nie mogę dodać dowodu, wyskakuje komunikat problemem z Internetem

 62. Czego ten rząd nie dotknie, to zepsuje. Gratuluję! A teraz głowa w piach i cicho-sza. Ile to jest “trochę czasu”, którego potrzebuje COI?

 63. Używałem apkę od przeszło 2 lat – może i nie była wspaniała, ale działała. Dziś przedpołudniem mi się zaktualizowała i mam to co lwia cześć komentujących, znaczy najczęściej “brak Internetu” – chyba sobie odpuszczę zabawę tym barachłem na tydzień lub dwa.

 64. Jaki rząd, taka apka. Bezsensu. Odinstalowałem i nie wracam do niej.

 65. Biedaki. Nikt nie przewidział, że ktoś zainstaluje aktualizacje, I zwalają na obciążenie serwerów. A najlepszy jest komunikat po autoryzacji w ePUAP – Brak Internetu. Jeżeli takie podstawowe błędy występują w aplikacji to strach pomyśleć co jest w środku. Ciekawe czy zwrócą koszty wszystkim, którzy musieli potwierdzić tożsamość a nie mogli i z tego tytułu zapłacili mandat (bilet kolejowy) czy ponieśli dodatkowe koszty ?

 66. Tylko czekać aż wyjdą problemy z bezpieczeństwem aplikacji.

 67. U mnie już działa

 68. Dowód osobisty -brak serii i nr jak w poprzedniej wersji
  Prawo jazdy – nie uruchamia się
  Punkty karne – zniknęła zakładka i nie mogę jej dodać
  Erecepta – zniknęła i nie ma jej do dodania
  Moje pojazdy – widać było jak na dłoni ile dni do przeglądu, ile dni ważna polisa . Teraz trzeba zagłębiać się w każdy pojazd oddzielnie
  Generalnie mam mniej na ver.2

 69. To raczej nie obciążenie, próbuję dzisiaj od 5.30 i ciągle błąd serwera

 70. Rozumiem ze może są osoby które nie wpisują się w mój profil osoby ale:
  – dowód osobisty potrzebny jest tylko w niektórych przypadkach na codzień, zawsze wożę dowód w zasięgu 200m od swojego tylka, nie działa mO wracam zabieram dowód i zycie toczy się dalej
  – nigdy nie wpadł bym na pomysł np poleciec samolotem bez fizycznego dowodu, przecież telefon może się nagle wyłączyć i co wtedy?
  – recepty przychodzą smsem, wystarczy przedyktowac kod farmaceucie
  – prawo jazdy jest totalnie zbędne bo policjantowi podaje pesel, on go wstukuje w bluebirda i jak moje dane się pokrywają jest Ok

  Ogólnie ludzie jak technologicznie zaawansowani by nie byli postawili wszystko na jedna kartę (a bardziej gowniany smartfon za zł z abonamentu). W serwerowni tez macie jeden UPS, jeden procesor i jedna kostkę ramu i jeden backup którego nikt nie monitoruje? Ah tak zapomniałem, ze tak tez czasami się dzieje….

 71. Przed chwilą w końcu poszło. Od wczoraj kilkadziesiąt prób i byłem w stanie otrzymać wszystkie powyżej opisane błędy. Dodatkowo chcąc zalogować się poprzez eDO pojawiał się błąd pod postacią nieakceptacji adresu e-mail. Że niby brakowało @ lub kropki. Teraz w nowej aplikacji nie ma erecept… Kto to klepnął, że trafiło na proda?

 72. A ja nie mogę dodać biometria, pisze, że dodaj najpierw odcisk palca. Tyle, że ja już mam dodane kilka odcisków, które działają.

 73. Aktualizacja piątek g.7 Galaxy A52 Android 13
  Wszystko OK , dokumenty pobrane. Problem pojawił się przy próbie weryfikacji logowania do profilu zaufanego – zwisa apki.

 74. Próbuje się zalogować od rana i dalej błąd serwera, nie mam nawet jak podpisywać recept bo miałem ustawione zatwierdzenie aplikacją mObywatel przez powiadomienie push! Jak mogli zepsuć jedyną dobrą rzecz którą zrobili??

 75. Hmm a za niecały rok ministerstwo zobowiąże nas do używania KSEFu. Wszystkie faktury będą przez niego przechodzić i tam nie będzie miejsca na tłumaczenia przeciążenia serwerem.

 76. Nadal informuje o rzekomym problemie z internetem, jest na to jakaś rada prócz czekania?

  • Sprawdź czy nie ma nowej aktualizacji aplikacji, mi co prawda zmieniła tylko komunikat z brak internetu, na problem z serwerem

 77. Dziadostwo i tyle.Jak macie słabe serwery to nie wypuszczanie czegoś co nie będzie hulać.Ale tak to jest jak PIS coś wypuści

  • @Darek

   Oni nie rozumieją związków przyczynowo-skutkowych ani związku działania aplikacji z serwerami czy jakąkolwiek inną infrastrukturą.

 78. Nieaktualizowanie nic nie daje bo stara wersja i tak nie jest w stanie połączyć się z serwerami, wywala błąd że nie ma internetu.

  • Kłamstwo. Wczoraj aktualizowałem. Działa. Dzisiaj odinstalowałem na nowo zainstalowałam. Działa. Kłamiecie.

 79. BTW release w piątek i wyjebongo. W weekend nikt w tym państwie z kartonu nie pracuje.

 80. To wina Donalda a mi tak apka nie działa.

 81. Programiści zatrudnieni do tworzenia tego systemu są wzięci z klucza “swój – obcy “.
  Wynik jest taki ,że “swój” oznacza ,że minister się loguje , a reszta nie…
  Kwalifikacje programistów to poziom -1.

 82. Co z tego że chwalicie się o 100 000 zainstalowanych aplikacji jak u części użytkowników nie działa, dziadostwo.

  • Matołom nie działa. Mi działa normalnie. Ma dowód prawko auto bilety rencistę… wszystko OK. Wy jesteście jakieś debile niedouczone.

 83. Świetny artykuł, ale autor nie zwrócił uwagi na jeden drobny szczegół. WasA aplikacja CyberAlert ma niewielki budżet, i jest bardzo mocno optymalizowana pod względem kosztów, ale mObywatel 2.0 to apliakcja pisana za kilka milionów zł, więc mieli bardzo dużo czasu i budżetu na przemyślenie tego, aby nie było z tym problemów. Przykładowo, dobrze wiedzą że każda większa aktualizacja ich aplikacji kończy się bardzo dużym peakiem na samym początku, plus wiedzieli napewno że generacja kryptografii pochłonie więcej zasobów, więc niedopuszczalne jest to że nie wkalkulowali tego deployment produkcyjny.

 84. Dziś rano około 6:00 udało się w pełni uruchomić apkę , bezproblemowo.
  Pózniej pewnie będą kłopoty,normalne…zapychają się serwery kiedy wszyscy chcą to zrobić jednocześnie.
  Pozdrawiam.

  • Ale e-Recept nie ma. Zniknęły i tyle…

 85. O ile zalogować się do aplikacji mogę, to na następnym ekranie z pytaniem„ Chcesz logować się aplikacją do usług online?” po kliknięciu „Nie teraz” aplikacja najpierw długo mieli, a potem wraca do ekranu logowania. Kolejna próba ją zamyka. I tyle z użytkowania.

 86. Jak można w ciemno i bezrefleksyjnie instalować na swoim urządzeniu niesprawdzoną aplikację firmowaną przez człowieka o nieskazitelnej reputacji?

  A tak na marginesie, zobaczycie wszyscy jak w przyszłym roku 1 lipca pięknie wysypie się system KSeF palaliżując działalność firm.

 87. Godzina 9.45 zalogowałam się ale dokumentów nie może pobrać . Już nawet weryfikacji z banku dziś nie przesyła. Lipa.

 88. Mam wasze dane ze starej porzuconej Apki Obywatel hehehe fuju

 89. Przed chwilą pojawiła się nowa aktualizacja (niedziela ok 10.15). Zainstalowalem. Bez zmian. Wróć! Zmienił się komunikat z “błąd serwera” na “brak internetu”. Lub odwrotnie… Już się gubię. Współczuję starszym i mniej technologicznym uzytkownikom. Jak ktokolwiek z nich ma uwierzyć i zaufać, że ich dane są bezpieczne. Skoro kompletny paraliż ogarnął oficjalną rządową strukturę za grube miliony i dla milionów userów, to wielkie wycieki danych są możliwe w każdej chwili. Wiarygodnośc legła w gruzach.

 90. Ciekawe po co mobywatel pozwala wprowadzać dane Ukraińców będących poza Unią europejską a już nie innych obywateli UE? Dlaczego takie rasistowskie traktowanie? NIECH ZROBIĄ UKRAIŃCOM INNĄ APLIKACJĘ TO MOŻE WSZYSTKO ZACZNIE DZIAŁAĆ!

 91. Mobywatel traktuje na równi Polaków jak Ukraińców i stąd te problemy. Nie ma możliwości wprowadzenia danych obywateli UE.Niech zrobią dwie oddzielne aplikacje dla Polaków i obywateli UE oraz oddzielnie Ukraińców.

 92. Po aktualizaji następnej nadal -bład serwera !

 93. Po drugiej aktualizacji też wywala – błąd serwera !

 94. Co tu dodać…
  Widać wszystko było dokładnie przetestowane na telefonie ministra Cieszynskiego bo u niego działa.

 95. U mnie problem rozwiązany po usunięciu danych aplikacji w ustawieniach Androida. Od tego momentu wszystko działa ok.

 96. Zauważyłem, że na iOS po zrzuceniu aplikacji do tła i wrócenia do niej nawet po dłuższym czasie (kilka godzin) aplikacja nie wymaga logowania biometrycznego. W tle cały czas jest odblokowana. Tak ma byc?

 97. Dalej nie działa i co teraz zrobię jadę pociągiem i jak pokażę dowód

 98. Nieprawda. Wina jest po stronie banków. To serwery banków nie wyrabiają potwierdzeń. mObywatel działa normalnie.

 99. Wczoraj (piątek) do godzin popołudniowych wszystko działało o.k., ale potem (i dzisiaj) w usługach są tylko ‘Polak za granicą’ i ‘Naruszenie środowiskowe’; eRecept nie ma (a wczoraj były)! Są mDowód, certyfikat COVID i mPrawo jazdy.

 100. Nieprawda, że to kwestia obciążenia. Po usunięciu danych aplikacji (android, sama się zaktualizowała) aplikacja przestała wyświetlać błąd połączenia z internetem i pozwoliła dodać mDowód. Ale np. w danych moich pojazdów w poprzedniej wersji miałem wszystkie trzy, teraz jest tylko jeden pojazd… Może jestem głupi i nie umiem dodać pozostałych.

 101. A udało się może komuś przez Milenium aktywować to cudo , niestety wczoraj popełniłem niewybaczalny błąd i dopuściłem do aktualizacji :(

 102. Recepty to na apce myIKP… Działa, z palcami nie ma problemów… Rozumiem, że musieli tam dać recepty, żeby było więcej :)

  @Redakcja
  Można prosić o jakieś informacje o możliwościach tworzenia fałszywych dokumentów? Bo zabezpieczenie falującą flagą mnie nie przekonuje :)

 103. Była dziś kolejna aktualizacja, ale nie rozwiązała niczego. Nadal aplikacja się wykłada po naciśnięciu klawisza „Nie teraz” na ekranie z pytaniem o używanie profilu mObywatel do logowania do usług.

 104. Uwaga – to apka do śledzenia obywateli, taki pegaZUS na własne życzenie.

 105. Cóż miał być sukces w kampanii wyborczej.. Jest SUKCES :-)

 106. U mnie poszło bezproblemowo zadziałała również opcja biometria + PIN. Jednak do aplikacji wchodzę tylko na odcisk palca, bez PIN-u. Zniknęła natomiast zakładka Punkty karne i e-recepta nie ma ich do dodania.

 107. Dziś rano (sobota 15.07) była aktualizacja na Androida i u mnie zaczęło działać.

 108. A co z ważnymi dowodami bez warstwy elektronicznej ?

 109. Dowód rejestracyjny trzeba wozić ze sobą?! Albo mieć w tej apce?! :o

 110. U mnie występuje bardzo poważny błąd związany z bezpieczeństwem danych. Loguję się do aplikacji za pomocą biometrii i do tego momentu jest ok. Niestety po wyjściu z aplikacji i nawet zablokowaniu na dolny czas telefonu, mObywatel się nie blokuje. Aplikacja cały czas jest zalogowana i nie zablokowana. Używam iPhone 14 Pro Max z iOS 17 beta 3.

 111. Nie mam e-recepty!!!!!!
  Ktoś wie jak zrobić, żeby była?

 112. Oczywiście u mnie też te same problemy, co u wszystkich. Po kilku godzinach w końcu niby odpaliła, ale zakładka “Punkty karne” znikła i nie ma jej do dodania.
  E-recepta również znikła całkowicie, też nie ma jej do dodania.
  Poprzednia wersja działa bardzo dobrze, wszystko było, teraz zrobili gniota, który nie dość, że źle wygląda (trzeba przewijać dokumenty w poziomie, zamiast normalnie kliknąć w kafelek), to na dodatek brakuje jej podstawowych rzeczy.
  To jest żenujące.

 113. Pasowałoby, żeby ta apka stała się takim portfelem na dokumenty. Niech tam można podpiąć uprawnienia wydawane przez inne ‘państwowe’ instytucje. Np uprawnienia na wózki widłowe, patent żeglarski, obsługę wyciągu narciarskiego i inne. A w dalszej kolejności niech dadzą możliwość wgrania tam dokumentów wystawianych przez prywatne firmy. Np legitymacja takiego czy innego stowarzyszenia, związku czy fundacji.

 114. Aplikacje nie wgrywa dokumentu ,cały czas błąd serwera

 115. Klasyczny bajzel po Polsku najpierw coś wprowadzają a potem naprawiają nic nowego

 116. Jak chcecie żeby Wam działała super aplikacja to tylko aplikacja w formie papierowej

 117. Około tydzień wcześniej dostałem dostęp do bety – swoją drogą bardzo krótki czas testów, skoro za kilka dni kilka milionów obywateli dokona aktualizacji. I co? Apka się sypała, nie działały w ogóle pewne funkcje jak np. cofnięcie/wstecz. Poszukałem w opcjach zgłaszania błędów. Naprodukowalem się opisując wszystkie znalezione błędy, a po 1-2 dniach ktoś mi odpisał, że to nie tu się zgłasza takie błędy i podali jakiegoś maila,gdzie mam pisać. Zastanawiam się w takim razie do czego jest ta funkcja zgłaszania błędów w apce? I dlaczego tak krótkie beta testy tak dużego projektu były?

 118. U mnie na Sony Xperia 5 IV wszystko działa jak należy !!!

  • Grzeczny sługa matrixa z Ciebie… może jeszcze 10 lat temu myślałem że “cyfrowa tożsamość” ułatwia życie. Ale to pułapka !

   Zresztą, zaszczypani kowidianie pchają się pewnie bardzo entuzjastycznie w takie “ułatwiające życie” nowości. Chcą aby było “wygodnie i smart”.

   Wake the f..k up, Neo, before it’s too latę.

 119. ten rzad spieprzyl wszystko co możliwe i niemożliwe

 120. Jest zmiana w zachowaniu aplikacji teraz przy próbie potwierdzenia tożsamości w bakowości pojawia się komunikat “the page you are looking for cannot be displayed because an invalid method (HTTP verb) is being used” zobaczymy co jeszcze pójdzie nie tak i kiedy wywieszą białą flagę

 121. Obecny problem to chyba nie przeciążenie serwerów, próbowałem dzisiaj (niedziela) o 3 w nocy aktywować i dalej sen sam problem czyli błąd serwera, restarty telefonu, sprawdzenie na innej sieci, reinstalacja aplikacji, czyszczenie danych apki – na androidzie 13 nic nie pomaga.

 122. Błąd serwera nadal !

 123. Niedziela 16 lipca godz 13.31 i dalej nie działa. Błąd połączenia z serwerem. Porażka? Nie. Żenada aparatu państwa i porażka ministra który powinien za to polecieć że stołka.

 124. Breaking news: już w poniedziałek dotychczasowa apkę mObywatel zwei punkt null zastąpi najnowszy rządowy wypust pod nazwą eSóweren800+ (błąd zamierzony). Dla uniknięcia problemów z logowaniem, każdy obywatel będzie miał ustawione defaultowe hasło: osiem gwiazdek.

 125. W aplikacji po wybraniu opcji -> Wybierz dokument->
  Dowod osobisty-> pojawia się informacja
  “Zobacz tutaj dane swojego dowodu osobistego. Ale jesli chcesz potwierdzic tozsamosc potrzebujesz fizycznego dokumentu.”.
  Jak należy to rozumieć? MObywatel służy m.in. właśnie do potwierdzania tożsamości a w tym jak rozumiem także danych zawartych w dowodzie osobistym takich jak jego numer, data ważności itp. Czy w związku z powyższym zapisem należy rozumieć, że aplikacją mogę tylko potwierdzić tożsamość ale nie szczegółowe dane zawarte w dowodzie osobistym ??

 126. Mieszkam w Szwecji. Od ponad 10 lat jest tu apka BankID która służy do autoryzacji pinem albo odciskiem palca dosłownie wszystkiego : zakupów, przelewów, logowania do banku (obojętnie jakiego), wysłania pitu, umówienie wizyty u lekarza itp itd. Ostatnio dodano cyfrowy dowód. Mega prosto i działa to po prostu ZAWSZE. Da się.

 127. Jeśli nie załapuje po aktualizacji radzę wyinstalować, pobrać ponownie, przebrnąć przez uwierzytelnianie – powinno pomóc. U mnie działa.

 128. Mnie zastanawia jedna rzecz – jak właściwie pokazać te dokumenty na ekranie telefonu? Przecież jako ‘privacy freeq’ nie dam komuś do ręki swojego odblokowanego telefonu! Tak, oczywiście – teraz weryfikacja ma się odbywać poprzez skanowanie/wpisanie kodu/kodu QR, ale widziałem taką sytuacje (przy odholowywaniu samochodu), że właściciel fury dał strażnikowi miejskiemu telefon do ręki, żeby ów przepisał dane wozidełka do kapownika.

  Czy macie na to jakiś patent, pomysł?
  Ja w zeszłym roku zainstalowałem aplikacje mObywatel na starym telefonie, na którym poza tą aplikacją, chronioną hasłem, nie było nic innego. Wtedy można było instalować mObywatela na trzech urządzeniach – nie wiem jak jest teraz. Taki telefon mogłem dać do ręki osobie, która chciała potwierdzić moje dane. Wg wytycznych, gdy sprawdzamy gołym okiem miała być 1) trzepocząca flaga naszego kraju 2) orzełek miał zachowywać się jak hologram 3) coś tam jeszcze jakieś dynamiczne tło, nie pamiętam. Co prawda pani na poczcie patrzyła tylko na mój ekran, nie chciała nic dotykać. Pamiętajcie, że policjant lub inny mundurowy ma prawo wziąć dokument do ręki, aby potwierdzić jego autentyczność (czy nie ma przypadku fałszerstwa, podrobienia dokumentu), więc nie ma co dyskutować, że nie ma podstawy prawnej. W nowym mObywatelu 2.0 oczywiście weryfikacja powinna być kryptograficzna, ale jednak machanie komuś przed twarzą odblokowanym telefonem mnie mierzi. Nie mam nic do ukrycia, jednak czy jako fani prywatności macie jakieś pomysły? W zasadzie mógłby powstać na temat temat osoby artykuł (priv): jak okazywać nasze zdigitalizowane dokumenty w urzędach itp.

  • Jeśli mowa o Androidzie, to istnieją tzw. profile użytkownika (user profiles), czyli można utworzyć dodatkowy, dedykowany profil, z innym wzorkiem/PINem, jedynie po to aby zainstalować na nim aplikację mObywatel. Po przełączeniu się na taki profil, żadne dane z głównego profilu (takie jak np. pliki, kontakty, inne aplikacje) nie będą widoczne.

   Dodatkowo, istnieje jeszcze opcja tzw. przypinania aplikacji (app pinning), dzięki której można zablokować przełączanie/chowanie wyświetlanej aplikacji, tj. nie można zrobić nic oprócz interakcji z przypiętą aplikacją.

   Oczywiście najlepiej nikomu nie dawać swojego telefonu do ręki, natomiast ww. rozwiązania pozwolą się zabezpieczyć na wypadek gdyby jednak taka sytuacja miała mieć miejsce.

  • Jestem prawie pewien, ze to moduly e-recepty czy punktow karnych powodowaly wiekszosc problemow, wiec dlatego je po prostu teraz wylaczyli. Jak widac z pewnym efektem. Jesli w siwzie byly ujete to sie nie bojcie – wczesniej czy pozniej wroca.

  • Jest na to procedura weryfikacji, na dole masz “kod QR” Urzędnik generuje QR na swoim urządzeniu, ty zczytujesz. Robi się synchro i twoje dane przechodzą na urządzenie urzędnika. Nie wiem czy ci się to podoba… Mi osobiście nie :) Moje dane wychodzą na urządzenia nad którym nie ma żadniej kontroli, nie wiem czy jest służbowe, zabezpieczone, jak długo te dane tam będą.. Czy może to telefon prywatny z jakimś syfem.. Jeśli to pierwsze, to ile służbowych telefonów trzeba kupić do tysięcy urzędów (bo szeregowi urzędnicy nie mają służbówek) tylko do tego celu? A jeśli to drugie, to…

 129. Dodam, że nie ma dodatkowej funkcjonalności, którą miał mObatel 1.0 – eRecepty.

  Jak można coś co działało tak zniszczyć??

  Dzwonię na info mO2.0 rozmowa “ma pan stałe leki i nie może się pan posłużyć mO2.0 – nic na to nie poradzę”

  Oczywiście alternatywna ścieżka jest IKP ale po co skoro eRecepty działały??

 130. Dodam, że nie ma dodatkowej funkcjonalności, którą miał mObatel 1.0 – eRecepty.

  Jak można coś co działało tak zniszczyć??

  Dzwonię na info mO2.0 rozmowa “ma pan stałe leki i nie może się pan posłużyć mO2.0 – nic na to nie poradzę”

  Oczywiście alternatywna ścieżka jest IKP ale po co skoro eRecepty działały?? #sprawadlasuperwizjera

 131. Update poszedł od ręki, przez weekend jedynie był problem

 132. Do tej pory mi g.. nie działa. Mogli sobie darować tą 2.0
  Jedynka działała i było dobrze.
  Dowodu fizycznego też mi już od miesiąca nie potrafią odnowić.
  Komuna wróciła pełną gębą.
  Do czego to doszło żebym sie musiał prosić o szykanę którą nakłada na mnie państwo i jeszcze tego nie móc uzyskać.

 133. Ja tam nie wiem, zaktualizowało się samo gdzieś w weekend w sumie nawet nie wiem kiedy dokładnie. Bangla wszystko jak powinno. Jedyny problem jaki wystąpił, o ile można to tak nazwać, to konieczność zalogowania hasłem i włączenia spowrotem biometrii za pierwszym razem. System to czysty “motorolkowy” andek 11.

 134. Po usunięciu danych aplikacji w Androidze i ponownym zarejestrowaniu wszystko ruszyło. O ile dobrze widzę, to wszystko jest.
  I mam teraz dwa dowody osobiste o różnych numerach. Elektroniczny, ważny 5 lat i plastikowy, ważny 10 lat.

 135. ponowna instalacja załatwiła sprawe
  JUz wszysko ok mozna dodac dokumenty

 136. W moim przypadku nie działa, Android 12, TCL. W dalszym ciągu “Wystapił błąd”

 137. Działa, ale rozwaliła się integracja z epuap i nie da się jako uwierzytelnienia dwuskładnikowego używać PUSH w mObywatel

 138. Nie da się wpisać kodów aktywacyjnych do telefonu i e maila

 139. Działa już? Zastanawiam się czy już aktualizować, czy jeszcze jest kibel.

 140. aby aktywować do mObywatel mDowód ,doszedłem do potrzeby wpisu “użytkownik”. Co ja mam tam wpisać? Kto mi coś doradzi?

 141. aby aktywować do mObywatel mDowód ,doszedłem do wpisu “użytkownik”. Co ja mam tam wpisać?

 142. Dramat. A autorzy – prosze nie usprawiedliwiajcie tworcow mObywatel bo jak mam telefon z popularnym systemem, bez kombinacji i nie dziala to sory. Nie ma co usprawiedliwiac – ta aplikacja to przyklad tego jak dziala ten kraj.

 143. dzisiaj jest 25.07. Nadal lipa. Po oierwotnym krótkotrwałym działaniu. nagle “twój certyfikat stracł ważność” i od 2 dni nie daje się odnowić.
  “wystąpił błąd z zalogowaniem…
  “nie ma takie strony….
  “spróbuj ponownie
  I tak sto razy

 144. 7/26 w dalszym ciągu “wstąpił błąd – Spróbuj ponownie” przy dodawaniu dowodu.

 145. O ile aplikacja dość szybko zaczęła działać poprawnie (przynajmniej u mnie), to kwestia bezpieczeństwa danych osobowych jest już dyskusyjna. mDowód ma możliwość przekazania danych osobowych dla innej osoby. Tudzież inna osoba np. panienka w okienku na poczcie może zażądać sprawdzenia czy ja to ja – w tym przypadku wystarczy przekazanie imienia i nazwiska, ewentualnie zdjęcia, żeby dana osoba mogła sprawdzić, że ten typ to na oko ten sam co na zdjęciu.
  Jednak mDowód jest wyjątkowo szczodry: przekazuje WSZYSTKIE dane osobowe zawarte w mDowodzie. WSZYSTKIE, bez możliwości wyboru. Czyli imiona włącznie z imieniem ojca i matki, nazwisko, PESEL, datę urodzenia (zawarta i tak w pesel…), zdjęcie, obywatelstwo, dane dokumentu. Po co panience z okienka pocztowego WSZYSTKIE moje dane osobowe?
  Zgoda, mogłyby być sytuacje, że niezbędne byłoby przekazanie kompletu danych osobowych. Ale to wyjątek, a nie reguła. Wtedy użytkownik mógłby świadomie zaznaczyć dodatkowe dane do przekazania. Ale tak się nie da. Dlaczego? Bo przeciętny “Kowalski” miałby z tym problem? Bzdura. Teraz przeciętny urzędnik ma problem z prawidłową weryfikacją i pobieraniem danych, na ogół wystarczy im popatrzenie na to co się wyświetla na smartfonie klienta, choć to żadna weryfikacja (wystarczy wyświetlić obrazek z podrobionymi danymi i luz – nikt tego nie sprawdza, bo nie umie?). Ale jeśli nauczą się weryfikować i wszyscy będą udostępniać komplet swoich danych osobowych? Kto zagwarantuje, że nie pojawią się masowe wycieki tych danych? Co prawda ciężko zrobić zrzut ekranu smartfona (weryfikacja jest z poziomu mObywatel), bo apka blokuje możliwość zrzutów ekranu, co nie oznacza, że tego nie można zrobić (np. zdjęcie drugim aparatem, przepisanie danych, itd.).
  A tyle się mówi/pisze/informuje, że należy przekazywać/pobierać tylko niezbędne dane do weryfikacji i nic więcej. A tu aplikacja rządowa szczodrze przekazuje wszystko na tacy. Ktoś tu chyba nie odrobił lekcji z bezpieczeństwa danych osobowych…

 146. A ma ktoś jakieś oficjalne lub nieoficjalne informacje co będzie z mWeryfikatorem? Na razie nie da się nim zweryfikować dokumentów z mObywatela. A nie wyobrażam sobie żeby każdy urzędas korzystał z prywatnego telefonu z mObywatelem do weryfikacji dokumentów klientów.

  • W nowej ustawie jest o tym tylko jedna wzmianka, ale podobno go wycofują na poczet korzystania z mObywatel tak jak opisałeś. Urzędnik będzie pokazywał kod QR, petent go skanował i udostępniał swoje dane urzędnikowi, niezłe jaja.

  • Jak napisałem wyżej – udostępnianie i weryfikacja jest z poziomu mObywatela. Udostępniający przekazuje WSZYSTKIE dane osobowe: nazwisko, imiona, PESEL, adresy, ba – nawet imiona rodziców! Pełny komplet danych bez znaczenia ile faktycznie tych danych trzeba przekazać, żeby zweryfikować, że ja to ja. Potrzebne tylko imię i nazwisko? No i co z tego – odbiorca dostaje PEŁNY KOMPLET DANYCH. Pełny! I taki urzędnik czy panienka z okienka pocztowego dostaje wszystko o nas. Bezpieczne? W życiu. To już lepiej legitymować się kartą dowodu osobistego.

   Z drugiej strony, na razie większość sprawdzających nie potrafi korzystać z weryfikacji i wystarczy im popatrzenie na ekran smarfona osoby sprawdzanej – to też nie jest bezpieczne, tym razem z innego powodu – wystarczy wyświetlić zdjęcie jakiejś podróby i już…

   Eh, a tak trąbili o nowościach i bezpieczeństwie. A wyszło jak wyszło. Za publiczne pieniądze. I to spore…

 147. Pomaga odinstalowanie aplikacji, instalacja od nowa i załadowanie wszystkich dokumentów.
  W innym przypadku (po upgrade) mogłem dodać mdowód (i on działał poprawnie), ale po dodaniu np. prawa jazdy dostawałem komunikat “twój certyfikat stracił ważność należy go odnowić …” i można go było w kółko odnawiać, ale efekt był ciągle ten sam.

 148. Próbuje już kilka dni. I nie przychodzi mi kod weryfikacyjny przy logowaniu się do epuapu w mObywatelu.

 149. Nadal nie działają PUSHe, potwierdzanie tożsamości ani zmiana metody autoryzacji z SMS na Push…. Support wysyła tylko formułki, że wydali aktualizację (której w Google Play nie ma w żadnej nowej wersji bo gdyby była, to po prostu by widniała)….. Porażka level 1000….

  • Tak, dokładnie – co ja sobie głowę nałamałem, żeby to uruchomić, łącznie z ponownymi instalacjami, zmianami autoryzacji itp. Zawiadamiałem ich o tym, jedynie co mi odpisali, że zamykają zgłoszenie i problem będzie rozpatrzony w przyszłych wersjach. Czy coś w tym stylu.

 150. Są problemy, wiadome to bylo od poczatku. Polscy informatycy nie do konca opanowali sztuke programowania. Jak mozna publikowac tak niesprawna aplikacje? Na przyklad mam samochod, ktory jest ubezpieczony, ale jego ubezpieczenie nie jest widoczne w aplikacji mobywatel. Ta aplikacja nie nadaje sie do niczego, podobnie jak inne proby cyfryzacji typu epuap.

 151. W poprzedniej wersji wszystko u mnie działało bez zastrzeżeń…update do 2 i wszystko się skonczyło! Odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nie pomaga, 20 prób i tylko komunikat : dane zostały przesłane.. i czekaj na uzupełnienie na stronach administracji??? i zawieszenie!!!

  • Ja już sobie dałem spokój i wróciłem do fizycznych dokumentów, ot update :).

 152. Dopiero 100000 tysięcy? Przecież m obywatel prawdopodobnie założą miliony, a więc kiedy będzie normalnie. Ja miałem aplikację już ponad rok, działało wszystko dobrze teraz jak weszła nowa m obywatel 2.0 nie mogłem się zalogować, a więc odinstalowałem, zainstalowałem nową i się zaczęło, nie mogę się w ogóle zarejestrować. Tragedia, muszę nosić ze sobą wersję papierową. Pozdrawiam

 153. “będą niewielką ceną za wygodę, jaką niebawem wszyscy zyskamy, potwierdzając sobie tożsamość cyfrowo, legitymując się wszędzie “smartfonem”, czy regulując opłaty urzędowe wprost z jednej apki.”

  ten kto to pisal jest SHEEPLE… cena to bycie pod kontrola NWO, chyba nie myslisz geeku a jednoczesnie naiwniaku ze “RP” robi to tylko po to by Ci usprawnic zycie ?

  Albo idziesz z nimi reka w reke i promujesz matrixa ? 1984, kochaj swoje wiezienie, nowy wspanialy swiecie, ale z Ciebie durak…

  Smart swiat , cyfrowe wiezienie bez krat, kolejny wchodzi w ten kanał a na koncu Wielki Brat…
  sami pchacie sie systemowi do paszczy ! Nie ma dla was nadziei….

 154. […] z prawem ograniczaniem …praw obywatelskich. Podobny problem ostatnio obserwowaliśmy podczas udostępnienia nowej wersji mObywatela. Aplikacja przestała działać, bo za dużo osób ją zainstalowało jednocześnie, ale nie można […]

 155. Czy ktoś skanowł kod QR ihonem 14 pro ? nie czyta kodu , cy ktoś coś ?

 156. Witam,

  czy występują Państwa problemy z powiadomieniami Push? U mnie, podczas próby zalogowania do profilu zaufanego pojawia się informacja o takim powiadomieniu, jednak po kliknięciu i zalogowaniu się do aplikacji powiadomień brak. Ostatecznie muszę czekać i generować kod sms.

  • U mnie ten sam problem.

  • W dalszym ciągu ten problem występuje – powiadomienie nie wyświetla się w aplikacji, w związku z czym nie da się niczego zatwierdzić i zmienić sposobu logowania.

 157. Na mnie m-obywatel sam wymusił nowelizację. Oczywiście musiałem ustawić nowe hasło i wybrać od początku wszystkie opcje. W zasadzie działa, ale stara wersja była bardziej przyjazna…… Jeśli chodzi o popularność aplikacji to zamiast meczy lepiej bedzie dodac trochę”golizny”…..

 158. Niech jeszcze TV dodadzą. Na pewno będzie działać jeszcze lepiej!

 159. Ja takiej aplikacji nie mam w ap store oczywiście problemem jest że nie przebywam na terenie Polski

 160. Guano jak cały ten bantustan.
  Zainstalowałem pierwszy raz, 1000x wpisywane hasło, autoryzacja przez bank pomogła.
  Po instalacji aplikacja wykłada się w momencie wpisania hasła.
  Hasło weryfikuje prawidłowa i nic więcej nie potrafi.
  Jest 2023.10.22

 161. W M obywatelu mam coś takiego przy logowaniu id.Zaloguję się biometrią nastepnego dnia aplikacja żąda logowania hasłem i włączenia biometri czy ktoś też coś takiego ma?

 162. Rzucam wam wyzwanie porównania mObywatel z eDO. Bo kaj nikt nie wie czy lepiej mieć tylko mObywatel czy też eDO.

 163. Usiłuję zainstalować aplikację M-Obywatel. Dodaj główny dokument–>i do wybrania:
  – mDowód …elektroniczny dokument tożsamości (nie posiadam takowego, mam zwykły, plastikowy)
  – Diia.pl – dla obywateli Ukrainy
  – inny dokument dla osób, które nie mają dowodu osobistego. A JA MAM DOWÓD OSOBISTY!!!

  co mam zrobić???? wychodzi na to, że zrezygnować z aplikacji???? bo nie mam mDowodu????

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: