10:55
18/8/2011

Trzy aktualizacje dla Rails 2.3.14, 3.0.10 oraz 3.1.0.rc6 zawierają poprawki dla 4 poważnych błędów bezpieczeństwa.

Response Splitting
Błąd w kodzie odpowiadającym za filtrowanie Content-Type pozwala atakującemu na wstrzyknięcie nagłówków HTTP do odpowiedzi serwera.
Versions Affected:  2.3.x.
Not affected:       3.0.0 or later
Fixed Versions:     2.3.13

SQL injection w quote_table_name
Metoda quote_table_name służąca do filtrowania nazw tabel zaczęła być wykorzystywana do innych celów (w tym escape’owania danych pochodzących od użytkownika) i przez to wymaga “uszczelnienia”.
Versions Affected:  All.
Fixed Versions:     3.0.10, 2.3.13, 3.1.0.rc5

XSS w strip_tags
Można było oszukać helper strip_tags zaprojektowany do usuwania tagów HTML ze stringów. Helper ten najprawdopodobniej w przyszłych wersjach zostanie zastąpiony przez składową libxml. Aby ulepszyć escaping HTML zaleca się zainstalowanie gemu loofah.
Versions Affected:  All.
Fixed Versions:     3.0.10, 2.3.13, 3.1.0.rc5

XSS (dla Ruby 1.8)
Bład w wyrażeniach regularnych w Ruby 1.8 powoduje, że niektóre dane mogą nie być escape’owane przez ERB::Util.h.
Versions Affected:  2.0.0 and later running on Ruby 1.8.x.
Not Affected:       Applications running on Ruby 1.9.x
Fixed Versions:     3.0.10, 2.3.13, 3.1.0.rc5

Filter Skipping
Błąd w wyborze template’ów pozwala atakującemu na wygenerowanie widoku, do którego nie powinien mieć dostępu.
Versions Affected:  3.0.0 and Later
Not affected:       Versions prior to 3.0
Fixed Versions:     3.0.10, 3.1.0.rc6

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ehh, gdzie te czasy, że trzeba było myśleć jak pisać. Teraz się wrzuca frameworka i żyje w błogiej nieświadomości problemu, a problem nie znika, tylko zmienia swoje położenie.

 2. Jasne, bo człowiek jest nieomylny i zawsze pamięta o całej budowie systemu, czy już sprawdzał, jakie dane dopuszczane co potwierdza ogrom ataków np.buffer_overflow. Framworki upraszczają system, ułatwiają walidację, zwiększają bezpieczeństwo. Poza tym walidację jak w wszystkich wymienionych dziurach można przeprowadzać błędnie, więc trzeba zawsze sprawdzać czy działa. Trzeba zaufać czemuś kiedyś.

 3. Ufać należy przede wszystkim sobie i swojej wiedzy, a do obcych produktów należy podchodzić z dużą nieufnością.
  Frameworki o ile upraszczają i ułatwiają wiele rzeczy (lenistwo!), to zwiększają możliwą liczbę punktów awarii i w efekcie wg mnie zmniejszają bezpieczeństwo. Jak widać powyżej – błędy w zasadzie trywialne, na poziomie szkolnym.

  • …odważna teza ;)

  • Pisz zawsze wszystko od zera. Nie ważne ile osób sprawdzi coś, pisz każdorazowo od zera. Łącznie z systemem operacyjnym, serwerem itd. PHP samo w sobie też miewało błędy. PHP jest złe i będziesz pisać od 0 samemu? Oczywiście kompilator też może mieć błędy, więc…

   Abstrahując od tego, że frameworki często wymuszają prawidłowe rozwiązania jak np.PDO i konstrukcja zapytań w nim(przy okazji escapowanie ich przez PDO) zamiast statyczne konstruowanie zapytań

 4. Jak sprawdzić czy dany hosting zapaczował błędy? poprzez php_info?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: