14:43
27/2/2012

Dziś rano Wikileaks zaczęło ujawniać 5 milionów e-maili, które zostały wykradzione z serwerów STRATFOR przez grupę LulzSec. Co jest wśród nich? O tym poniżej.

Włamanie do STRATFOR

Think Tank STRATFOR, zwany także “prywatnym CIA”, został zaatakowany na początku grudnia poprzedniego roku. W poświęconym temu wydarzeniu artykule Niebezpiecznik napisał, że Anonimowi odcięli się od ataku a jako jego źródło wskazali na LulzSec.

Wtedy, tuż po włamaniu do STRATFOR, opublikowano “tajną” listę klientów think tanku oraz ich hasła dostępowe a także numery kart kredytowych wykorzystanych do płatności. Resztę wykradzionych danych LulzSec zdecydowali się przekazać Wikileaks do analizy.

Teraz Wikileaks publikuję resztę wykradzionych danych

Po 3 miesiącach analizy Wikileaks zdecydowało się na publikację pierwszej części e-maili, z których wynika, że STRATFOR świadczył usługi “tajnego” wywiadu dla firm takich jak: Dow Chemical, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Raytheon oraz amerykańskich agencji rządowych (DHS, Marines, US Defense Intelligence Agency).

The Global Intelligence Files - List of Releases

The Global Intelligence Files - Wikileaks

Ponad 4000 z wykradzionych e-maili ma też dotyczyć informacji związanych z Julianem Assangem i Wikileaks — USA było żywo zainteresowane tym tematem. Jednak jak na razie żaden z tych e-maili nie został jeszcze ujawniony.

Fundusz Hedgingowy

Z wyciekniętych e-maili dowiemy się, żę George Friedman, założyciel STRATFOR planuje założenie wraz z Goldman Sachs hedge fundu o nazwie StratCap, który miałby korzystać z informacji zdobywanych przez STRATFOR. Friedman wystosował oświadczenie w tej sprawie: odmówił komentarza, twierdząc, że niektóre z e-maili mogą być prawdziwe, a inne sfałszowane.

Analiza Yes Men

Spora część opublikowanych wiadomości dotyczy analizy grupy Yes Men, czyli fałszywych przedstawicieli wcielających się w rolę wybranych firm i komentujących w ich imieniu bieżące wydarzenia dla prasy i telewizji. Yes Men w 2004 roku wystąpili w imieniu Dow Chemicals, twierdząc, że firma zostanie zlikwidowana a pieniądze ze sprzedaży zostaną wypłacone jako odszkodowania za katastrofę z 1984 roku. STRATFOR analizował YesMenów na żądanie Dow Chemicals.

Ponadto Wikileaks oskarża STRATFOR o wręczanie łapówek pracownikom globalnych instytucji w zamian za informacje przydatne do raportów. Kolejne e-maile mają zostać opublikowane na przestrzeni tego tygodnia.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

28 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “wcielających się w rolę wybranyc firm i komentujących w ich imieniu”

  Literówka się wkradła, zamiast “wybranych” jest “wybranyc”… Mam nadzieję że szybko zostanie to poprawione

  • @wiaxer, to portal o IT, a nie kolko nauczycieli j. polskiego…

  • @xerr
   Mimo wszystko na portalu IT także warto dbać o gramatykę. Choćby najpierw pisząc teksty w programie sprawdzającym pisownię (Word lub niektóre darmowe odpowiedniki). Niektóre literówki zawsze źle wyglądają.

 2. “W poświęconym _tego_ wydarzeniu artykule” wkradl sie maly blad…

  Pozdrawiam.

  Andrzej

 3. Oj oj, słabe źródła macie i dajecie się dezinformowac. Źródłem wycieku nie jest Lulzsec, to tylko przykrywka. Prawdziwe żródło jest inne a współpraca z WL będzie kontynuowana więc spodziewajmy się kolejnych rewelacji.

  • Wiem, ale nie powiem!

  • tits or gtfo

  • Kolega anonimus widze poinformowany

  • To co napisałem nie jest tajemnicą, wystarczy dobrze poszukac. Wskazówką jest sam Lulzsec, czemu aktualnie służy, i w jakim środowisku. Prześledźcie ogólnie znaną historię tej grupy a wszystkie odpowiedzi dostaniecie na talerzu. Pozdrawiam serdecznie niedowiarków.

  • No to może oszczędź nam trudu i podaj *wiarygodnego* linka z opisem problemu?

 4. z pewnością prędzej czy później wyjdą na jaw źródła wycieku i będzie wielkie zaskoczenie…
  i wielki smród ;)

 5. “wyciekniętych e-maili” ???

 6. Akcja z Yes Menów z Dow Chemicals mówiła tylko o wypłacie gigantycznego odszkodowania poszkodowanym za katastrofę w Bhopal w 1984 – nie było mowy o likwidacji firmy.

  • Katastrofa w Bhopalu ogólnie mówiąc była spowodowana błędami wynikającymi z oszczędności (jedną z nich była niechęć do budowy zakładu zdala od miasta motywowana kosztami m.in. transportu pracowników. Szerzej o katastrofie w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Bhopalu. Nieoficjalną liczbę ofiar szacuje się na 20 tys (oficjalnie mówi się o ok 3800 ofiarach, ale jak wiadomo w Indiach nie wszyscy mają dokumenty). Była to największa katastrofa przemysłowa w historii świata.

   Firma Union Carbide jak najbardziej nadal istnieje http://www.unioncarbide.com/. Ma podstronę dotyczącą katastrofy http://www.unioncarbide.com/bhopal.

 7. Najważniejsze są prawda i poświecenie niektórych ludzi by pokazać jak faktycznie funkcjonuje demokracja amerykańska czy brytyjska. Jaka jest skala manipulacji społeczeństwem i jaka jest w tym rola mediów które powinny być uczciwe i zawsze publikować informacje z niezależnych źródeł a także winny dodawać komentarze tych którzy są uwikłani w kłamstwa!

  Dziennikarstwo schodzi na psy i jedyny ratunek to publikacja kłamstw!

  • Ustrój polityczny nie ma tu nic do rzeczy; demokracja amerykańska i brytyjska funkcjonują bardzo dobrze. To nie państwo ma być regulatorem dziennikarstwa, ale odbiorcy treści, czyli społeczeństwo. A że dziennikarstwo i media schodzą na psy, to zupełnie naturalne w rzeczywistości w której dziennikarze mówią to, co ludzie chcą usłyszeć. Mówiąc inaczej- dziennikarstwo i media są tacy, jacy są odbiorcy. No ale jak ma być inaczej skoro ludzie czerpią swoją wiedzę o świecie z telewizji i internetu- i koło się zamyka.

  • …demokracja amerykańska i brytyjska funkcjonują bardzo dobrze…

   Nie da się tego spuentować pokrótce ale demokracja w wydaniu amerykańskim to głownie media i kasa – wygrywa bogatszy z lepszym zapleczem prasowym i telewizyjnym – jak na razie ale to się zmieni właśnie dzięki choćby Wikileaks a co do brytyjskiej demokracji to przykład Blaira pokazał jak się traktuje wyborców – nikt ich nie słucha – kłamstwa o Iraku nawet udowodnione nic nie zmieniły – afera goni aferę choćby teraz jest głośno o fundacji Blaira ale co to za demokracja jak nikt nie może go postawić przed sadem!

  • @progeo
   No i nadchodzi świat dwubiegunowy w którym przeciwwagą dla USA staną się Chiny (dawniej były dwa bieguny USA i b. ZSRR). Obie potęgi są od siebie nawzajem uzależnione, ale czasem będą się spierać i rywalizować w wielu obszarach i nadal w wielu dziedzinach USA niezmiennie będą niedoścignione (jednak kraj przestrzegający praw człowieka w wielu dziedzinach rozwija się szybciej i efektywniej). Dyktat kasy w USA i obłęd na punkcie z zasady słusznej ochrony praw autorskich, która jednak osiągnęła już poziom absurdu ostatecznie osłabią USA i ogólnie Zachód. USA i Zachód nie padną, ale ta część świata nie będzie już niepodzielnie rządzić i wpływać na resztę świata. Będzie trzeba liczyć się z innymi potęgami.

  • Oczywiście USA nie w pełni przestrzega praw człowieka (Guantanamo i traktowanie więźniów np. w Iraku), jednak liczy się to iż ogólnie można tam krytykować prezydenta i ogólnie mieć inne zdanie, zasadniczo liczyć na sprawiedliwy sąd (jak wszędzie są wyjątki jak np. Polak niesłusznie uznany w Teksasie za pedofila) itp.

  • Skoro już jesteśmy przy off-topie…Paweł, o tej zasadniczej sprawiedliwości sądów amerykańskich to chyba ironicznie napisałeś, prawda? W owych sądach “sprawiedliwość” wygląda następująco:

   -jeśli Twój prawnik/obrońca wygra dla Ciebie sprawę to dostanie wysokie wynagrodzenie, które będzie sprawiedliwe i adekwatne do jego umiejętności
   -jeśli Twój prawnik/obrońca przegra dla Ciebie sprawę to sprawiedliwie dostanie tego wynagrodzenia mniej.

 8. Dzisiaj jak dotąd bez JurassicSec bo nie było gotowego exploita na popularny CMS?

 9. Jaki cel ma publikowanie w kawałkach?

  • Taki, że mogą publikować teraz część, a następną dopiero jak skończą analizować? A nie czekać aż wszystko przeanalizują i dopiero to dawać?
   Już 3 miesiące analizowali i przynajmniej widać, że coś ciekawego w tym mają.

  • Okradzeni dowiedzą się, co nie zostało opublikowane, a co zostało, jak dalej będą grzeszyć to czeka ich dalsza kara.

 10. Ja publikuję.
  Ty publikujesz.
  On, ona, ono publikuje.

  PS.
  xerr: To, że jest to blog o IT nie zwalnia ze stosowania poprawnego słownictwa. A komentarze są od tego aby zgłaszać pomyłki, a autor mógł je poprawić.

 11. W tych “rewelacjach” ma być coś ciekawego?
  Chyba komentującym mózg wyprało.

  • Zauważ, że g**no jest dla Ciebie czymś ohydnym, a dla żuczka gnojowego jest domem i spełnieniem życiowego celu.

 12. Służby specjalne będą teraz mieć dużo roboty, by wyeliminować wszystkie przecieki i wszystkie osoby “sprzedające” się Stratfor. Ciekawa robota będzie dla nich. Swoją drogą praca w dziale analiz służb specjalnych jest zapewne bardzo pasjonująca. Myślę, że po publikacji wszystkich emalii będzie dużo większy szum, niż był przy okazji publikacji depesz dyplomatycznych. Dowiemy się jeszcze wielu ciekawostek. Choćby taki email ujawniający źródła informacji: http://wikileaks.org/gifiles/docs/175366_fwd-emre-s-new-sources-source-update-.html

  Przecież tych ludzi będzie dziecinnie prosto zidentyfikować.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: