22:18
22/6/2012

Subskrybenci newslettera magazynu dla programistów pt. Programista (programistamag.pl) chyba nie będą mieli łatwego życia przez najbliższe dni… Ich e-maile zostały upublicznione poprzez — o ironio! — błąd programistyczny! Rozesłany przez redakcję newsletter zawierał w swojej treści ponad tysiąc adresów e-mail.

Magazyn dla programistów popełnia programistyczny błąd

Napisało do nas wielu czytelników, poniżej zacytujemy jedną z wiadomości napisaną przez Marka:

Chciałbym przedstawić Wam niekompetencję, jakim wykazało się czasopismo internetowe “Programista” (http://programistamag.pl/). Otóż kilka dniu temu dostałem maila z powiadomieniem o wydaniu nowego numeru. Nie chciałem już otrzymywać od nich subskrypcji, więc kliknąłem w link, poprzez który rzekomo mogłem tego dokonać.

Dzisiaj ze zdziwieniem zauważyłem kolejny mail od nich. A co w jego treści się znajdowało, przekonajcie się sami: [wycięty link — przyp. red.].

programistamag.pl

programistamag.pl - ujawniona baza e-maili

Jak podejrzewam, są to maile wszystkich subskrybentów. Wyciągnąłem wszystkie maile, usunąłem duplikaty i policzyłem. Wyszło tego dokładnie 1067 sztuk.

Jest to moim zdaniem nie mała wpadka z ich strony. Może niech najpierw sami się nauczą programować, a dopiero później wezmą się za pisanie artykułów na ten temat.

Programistom z Programisty chyba nie tylko coś popsuło się w e-mailu, ale i mechanizm wypisania się ze subskrybcji nie działa…

Co ciekawe, zbierając materiał do tego newsa, przeszukaliśmy skrzynkę odbiorczą i natrafiliśmy na monit jednego z czytelników jeszcze z maja — że:

na unikatowy adres mailowy podany tylko w programistamag.pl zaczął przychodzić spam (…) sprzedali bazę?

Hmm… Jeśli wtedy oni nie sprzedali, to teraz niestety szansę na sprzedaż będzie miał ktoś inny… Ale cóż, błędy zdarzają się każdemu — kto jak kto, ale programiści powinni być pod tym kątem wyrozumiali ;)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

33 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W ogóle to cała stronę maja rozwaloną Taki komunikat wyskakuje gdy chcemy pobrać darmowy pierwszy numer
  Fatal error: Uncaught Kohana_Request_Exception [ 0 ]: Unable to find a route to match the URI: uploads/download/Programista_1_2012.pdf ~ SYSPATH/classes/kohana/request.php [ 676 ] thrown in /system/classes/kohana/request.php on line 676

 2. Jednym słowem LOL

  • A może niektórzy mają tak, że czniają na ortografię, ale tworzą doskonały kod? Bo, IMHO, zdolność tworzenia algorytmów i kodowania ich w jakimś języku programowania co najwyżej luźno jest związana z wykutą na pamięć pisownią.

 3. A ja, jako programista, nie wybaczam… błędów ortograficznych. Co ciekawe większość programistów jakich znam strzela byki za bykami, chociaż są też i wyjątki. Powyższy cytat maila potwierdza tylko tę smutną zasadę. Jak mam ufać zapewnieniu programisty, że nie zrobił błędu w kodzie źródłowym aplikacji, skoro w mailu widzę ortograf za ortografem? Moim zdaniem, najpierw warto nauczyć się języka polskiego a potem języka C, C++, Ruby czy co tam kto chce.

  • No to masz przesrane życie.

  • @dżingiel: Masz ode mnie okejkę, mam dokładnie to samo. Umiejętność pisania poprawnie stanowi zazwyczaj o inteligencji piszącego…

   @Camorra: aha. Trafny argument.
   Zauważ, że błędy w sofcie wynikają z niechlujstwa i zaniedbywania szczegółów.

  • @dżingiel: A o interpunkcję dbasz równie mocno? Bo brakuje Ci trzech przecinków (w miejscach oznaczonych gwiazdkami):

   “[…] większość programistów * jakich znam * strzela byki za bykami […] najpierw warto nauczyć się języka polskiego * a potem języka C […]”

   Żeby nie było: popieram Cię, też staram się dbać o poprawność językową.

  • Czyli Twoje kody też są słabe, bo nie istnieje słowo takie jak “ortograf” (“ortograf za ortografem”), a nawet jeśli to tylko w twoim mniemaniu jego znaczenie oznacza błąd ortograficzny.

  • @Camorra: *rzycie ;]

   @oink: jak już się czepiamy wszystkiego, “jego znaczenie oznacza”? :D

  • żarty żartami a na mojej uczelni prowadzący po sprawdzeniu kodu w sprawozdaniu i przeptyaniu mnie z niego zaczął sprawdzać ortografię w komentarzach :D

 4. A kilka dni później wysłali e-maila zatytułowanego – o ironio – “Czy wiesz jak zapobiec wyciekowi danych z Twojej firmy?”

 5. W gazecie same artykuły o C, C++, Objective-C, to nic dziwnego, że się na PHP i Kohanie nie znają. :)

 6. Ten zamazany adres email to mój? ;)

 7. Witajcie,
  Tak, nie ma co ukrywać zaliczyliśmy wpadkę, która nie daje nam spać po nocach. Był to wynik nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Chcieliśmy wysłać newsletter z krótkim info o magazynie w Empikach z modułu w CMS. Programista naszej strony akurat w tym samym czasie pracował na stronie – coś poprawiał i nie poinformował nas o tym, przez co doszło do wypadku. Prosimy o wybaczenie. Nic innego nam nie pozostaje niż o to prosić. Na pewno już nie będziemy wysłać mailingów z tego modułu w CMS. Korzystamy też ze specjalnego systemu mailingowego. Szczęście w nieszczęściu nie wyciekła cała baza. Jeśli chodzi o bezpłatne wydanie, to można je pobrać bez problemu stąd: http://programistamag.pl/magazine/show/12

  • Ja się nie znam, ale czy nowości i poprawki nie powinny być robione na lokalnej kopii, a dopiero działające i z przetestowaną integralnością wrzucane do działającego systemu?

  • Wpuścić programistę na produkcję… :D

  • Dokładnie development -> staging -> ew. beta ->produkcja, a w miejscu strzałek jakieś testy może chociaż. Ludzie z tak poważnego magazynu, chcący jak mniemam oświecać czytelników, powinni chyba wiedzieć o takich rzeczach. ;) No ale dobra, ja pierwszy kamienia nie rzucę ;P

 8. Blad w sofcie sie zdarza, natomiast wysylka mailingu bez testowania nie powinna miec prawa sie zdarzyc. Utworzenie 10 kont testowych i wyslanie na nie maila nie boli, a oszczedza kompromitacji. Ciekawi mnie jak z tego wybrna (o ile wogole zareaguja)

 9. @ Marcin, mailing testowaliśmy i zawsze testujemy, ale test był robiony jeszcze zanim programista zaczął pracę na CMSie. Ten błąd wyniknął z tego, tak jaki pisaliśmy wyżej, że nie mieliśmy pojęcia, że programista strony w ciągu dnia będzie robił poprawki w kodzie i akurat wtedy kiedy była zaplanowana wysyłka z modułu w CMS. (szanowny adminie, proszę o opublikowanie mojego wcześniejszego wyjaśnienia.)

  • tu muszę przyznać rację. programista powinien kodzić w nocy ;] mniej userów wtedy przeszkadza ;]

  • programista powinien korzystac z systemu kontroli wersji i robic zmiany lokalnie, nastepnie pushowac je na serwer. Przy wiekszych serwisach to jeszcze jest serwer developerski np dev.programista.pl
   Takie rzeczy wychodza jak znajomy znajomego sklada strone “po kosztach”.

   Co do wpadki to sadze ze ma niewiele zwiazanego z sama gazeta. (nie ta tematyka)
   Brakuje w Polsce gazet o tej tematyce. Brakuje mi w niej artykulow o programowaniu webowym: np Python czy Ruby :)

  • @Jakub, poruszyłeś ważną kwestię. Taki SDJ czy teraz Programista są głównie o C/C++, C#, Java, Obj-C. A nie ma nic dla skryptowców. Chętnie poczytałbym o Rubym, Pythonie, Perlu, Bashu czy PHPie. Ale takich “gazet” u nas nie ma. A przecież PHPowców w Polsce jest najwięcej, czasopismo by szło jak ciepłe bułeczki.

  • Hmm, było chyba jakieś PHP Solutions, jeśli mnie pamięć nie myli…

  • @Robert: tak, było. Niestety czasopismo upadło. Myślę, że głównie przez poziom artykułów.

 10. Witajcie,
  Tak, nie ma co ukrywać zaliczyliśmy wpadkę, która nie daje nam spać po nocach. Był to wynik nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Chcieliśmy wysłać newsletter z krótkim info o magazynie w Empikach z modułu w CMS. Programista naszej strony akurat w tym samym czasie pracował na stronie – coś poprawiał i nie poinformował nas o tym, przez co doszło do wypadku. Prosimy o wybaczenie. Nic innego nam nie pozostaje niż o to prosić. Na pewno już nie będziemy wysłać mailingów z tego modułu w CMS. Korzystamy też ze specjalnego systemu mailingowego. Szczęście w nieszczęściu nie wyciekła cała baza. Jeśli chodzi o bezpłatne wydanie, to można je pobrać bez problemu stąd: http://programistamag.pl/magazine/show/12
  @ Marcin, mailing testowaliśmy i zawsze testujemy, ale test był robiony jeszcze zanim programista zaczął pracę na CMSie. Ten błąd wyniknął z tego, tak jaki pisaliśmy wyżej, że nie mieliśmy pojęcia, że programista strony w ciągu dnia będzie robił poprawki w kodzie i akurat wtedy kiedy była zaplanowana wysyłka z modułu w CMS.

  • Hej,

   Jak widać reagujemy, fakt , przydarzyła nam się wpadka, trudno zaprzeczyć i jest nam przykro z tego powodu, na pewno na przyszłość dołożymy starań, żeby taka akcja już się nie powtórzyła. Z drugiej strony każdemu może zdarzyć się błąd, jesteśmy ludźmi, a nie maszynami.
   Mimo wszystko zachęcamy do lektury magazynu.

  • Najwyższy czas by opracować scenariusz BCM na wypadek wycieku danych.

 11. Przynajmniej się przyznali. :D

 12. Niby tu sie przyznali, ale w korespondencji mailowej twierdza, ze zadnego problemu nie ma i wycieku nie bylo. A spam przychodzi pomalu.

 13. “Jest to moim zdaniem nie mała wPadka”

  “nie mała” pisze się razem – czyli niemała…
  Podstawy j. polskiego… a jak już się pisze artykuły w necie… to już porażka…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: