10:38
10/10/2023

Radio VOX FM ma kłopoty. Ale tylko w okolicach Kielc. Co jakiś czas dochodzi tam do ataków radiowych. Ktoś na falach VOX FM (95.50MHz) nadaje obraźliwe treści skierowane przeciw Barbarze Iwan, kandydatce Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

Wedle portalu wKielcach.info, ataki występują od 29 września i mają różne długości. Jeden z ataków zagłuszył sygnał radia na 7 minut, podczas których odgrywano zapętloną wiadomość (czytaną głosem komputerowego lektora ala Ivona). Przykładowy fragment nagrania poniżej:

„Drodzy państwo, jeżeli chcecie mieć w rządzie nepotyzm, ku…stwo i kolesiostwo to głosujcie na Barbarę Iwan”.

Wygląda na to, że pirat jest świadomy tego, że łatwo można namierzyć źródło nadawania sygnału radiowego (co wyjaśnialiśmy w świetnym artykule Wojtka tutaj) …i dlatego regularnie zmienia swoją lokalizację. Po tym co podaje wKielcach.info wnioskujemy, że nadajnik nie jest dużej mocy:

Spot można było usłyszeć w różnych miejscach na terenie Kielc, między innymi na ulicy Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej.

VOX FM w oficjalnym oświadczeniu zaprzeczyło, że źródłem oszczerczych komunikatów są ich sygnał.

Oświadczamy, że Radio VOX FM nie stoi za emisją materiałów dotyczących pani Barbary Iwan, a treści zostały wyemitowane bezprawnie. Nadawca podjął natychmiastowe kroki – policja została zawiadomiona o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zakłócenia sygnału radia na wykorzystywanej przez Radio VOX FM częstotliwości, o sytuacji poinformowany został również Urząd Komunikacji Elektronicznej

Na koniec nadmieńmy tylko, że ten atak nie jest w żaden sposób wysublimowany, hakerski, ani spektakularny. Każdy jest w stanie go przeprowadzić. Podobnie jak w przypadku niedawnych incydentów z sygnałami RADIO STOP (por. To nie hakerzy zatrzymali polską kolej).

UKE ma zasoby, aby pirata namierzyć

Czy to nastąpi? Czas pokaże. Wielu zostało złapanych. Wielu też pojawiło się po pierwszym “mainstreamowym” opisie tego typu ataków. Czy teraz w całej Polsce radio-piraci zaczną zagłuszać lokalne stacje swoimi politycznymi przekazami? I czy — patrząc na to ile osób słucha dziś tradycyjnego radia — ma to w ogóle sens?

Jak “hackować” sygnał radiowy tanim modułem SDR?

Tych, którzy są zdrowo i niezdrowo zainteresowani radiem i hackowaniem sygnałów radiowych, czyli tym co można usłyszeć w eterze obok nas oraz jak to zmodyfikować i w konsekwencji zagłuszyć/przekonfigurować własne urządzenie np. tzw. “Interentu Rzeczy” ;) zapraszamy do udziału w naszych etycznych warsztatach z SDR lub zapoznania się z tym darmowym opisem jak hackować sygnały radiowe tanim modułem SDR.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

5 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Wystarczy stacja w samochodzie ze zmodyfikowaną anteną od CB i UKE może sobie szukać pirata do woli. Jakby to byli poważni goście, to by jeszcze puścili w świat komunikaty RDS, które można generować z karty dźwiękowej już na RTL8XX.

  2. Z tego co wiem podobne techniki wykorzystywane są podczas działań zbrojnych lub sabotażu. Nadajniki emitują sygnały zakłócające na częstotliwościach / kanałach, które wykorzystywane są przez systemy przeciwnika. Biorąc pod uwagę, że rosjanie lubią działania asymetyczne, uważam, że powinyn istnieć procedury i wyspecjalizowane służby, które zajmować powinny się przeciwdziałaniem tego rodzaju działaniom.

  3. Brawo dla tego Pana trzeba mówić prawdę o lachudrach z platformy

  4. Bardzo dobrze robił ten pirat, ostrzegał ludzi przed nadchodzącym złodziejskim, antypolskim rządem!

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: