9:23
7/11/2012

Po internecie krąży interesujące video maszyny służącej do elektronicznego głosowania w trwających właśnie w USA wyborach prezydenckich. Maszyna po zaznaczeniu Baracka Obamy …oddaje głos na Mitta Romney’a.

Atak hackerów, spisek, czy może po prostu źle skalibrowany ekran dotykowy? Obstawialibyśmy na to ostatnie, ale okazuje się, że autorem filmu jest programista, który wpadł na ten sam pomysł co my i od razu przełączył się w “troubleshooting mode”.

Twierdzi on, że celowo zaczął wybierać inne nazwiska z listy, aby sprawdzić, czy przesunięcie kliknięcia jest stałe. Nie było… Okazało się, że tylko w przypadku Romney’a, strefa kliknięcia jest większa (i to kosztem Obamy):

USA - wybory

USA – ekran błędnie działającej maszyny wyborczej

Aby było ciekawiej, nikt z innych głosujących nie miał tego problemu. A więc znów wracamy do dylematu: bug czy spisek? Jak było naprawdę? Zapewne podobnie jak to było z zabójstwem Kennedy’ego, nigdy się nie dowiemy kto za tym stoi ;) Warto jednak zauważyć, że pomimo “błędnego” wyboru dokonanego przez maszynę, głosujący błąd zauważył. In people we trust!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

23 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Swego czasu media się nabijały z pretensji posłów PiS, że na kartach wyborczych ich kontrkandydat miał inny kwadracik do postawienia “ptaszka” – większy. Amerykanie wzorując się na PO wprowadzili ten sposób zwiększania ilości głosów na wyższy level :]

 2. Wcześniej słyszałem o sytuacji odwrotnej – papierowe karty do głosowania to chyba bardziej niezawodny i mniej podatny na fałszerstwa sposób. Zwłasza że firma liczącą lwią część głosów należy do Sorosza – osobe bardzo wspierającą Obame.

 3. “Zapewne podobnie jak to było z zabójstwem Kennedy’ego, nigdy się nie dowiemy kto za tym stoi”
  Tylko proszę nie mylić z tym kto strzelał, bo to wiemy.

  • Wiesz to co Ci powiedzieli a pewności nie ma.

  • może głupie pytanie, ale: kto?

  • Masz racje glupie pytanie

  • Głupie pytanie ma rację?

 4. skoro przesuniecie nie jest stale to zeby to zrobic trzeba miec dostep do softu, jak sie ma dostep do softu to raczej mozna zrobic duzo wiecej i to tak ze glosujacy nie zauwazy

  http://www.youtube.com/watch?v=1aBaX9GPSaQ

 5. przy okazji zeszlych wyborow w simpsonach maszyna glosujaca przyjmowala los tylko na jednego kandydata. Tylko autora filmiku nie wciagnelo.. hmmm moze dlatego nikt do tej pory sie nie skarzyl?
  http://www.youtube.com/watch?v=1aBaX9GPSaQ

  • O tym samym pomyślałem:-D

 6. Przecież Kennedy zginął, bo chciał znieść monopol wielkich banków, w postaci drukowanego pieniądza i wprowadzić jednostki monetarne w oparciu o posiadane rezerwy srebra :) Gdzieś to było nawet ładnie opisane.

  • Dokładnie. Wystarczy sobie zobaczyć zestawienie przypadków prób zabójstwa/lub udanych zabójstw amerykańskich prezydentów oraz próby rozmontowania systemu drukowania pieniędzy z powietrza, obecnie zwanego FED – dziwnym trafem pokrywają się nie mal identycznie, podobnie jak mapa światowych konfliktów z mapą światowego wydobycia ropy.

 7. Sarkazm rządzi ;)

 8. Rasistowska machina… mogli sprawdzić czy przesunięcie występowało by przy próbie zagłosowania na innego czarnoskórego kandydata :D

 9. A ja się pytam gdzie jest Macierewicz? swoją drogą ciekawe czy na maszynie były ślady trotylu?…

  • Gdzie jeszcze się wciśniecie gimbusy z tym smoleńskiem?

  • Jak się skończą gimbusom pieniążki od tatusia i będą musiały się zetknąć twarzą w twarz z ekonomiczną rzeczywistością ministra Rostowskiego i Tuska, odechce im się żarcików o Smoleńsku :]

 10. @kiler129
  Opanowali już cały Internet, niestety.

 11. Genialny hack na wybory.

 12. A to nie jest fotomontaż?

 13. Dotyk na infokioskach notorycznie tak działa że trzeba zaznaczyć pozycje obok aby wybrać tą którą chcemy.
  Błąd kalibracji.
  Jężeli by kliknął pozycję poniżej docelowej to pewnie by zaskoczyło , programista powinien znać tę przypadłość.

  • Komentujacy powinien czytac artykul ;)

   “(…) okazuje się, że autorem filmu jest programista, który (…) od razu przełączył się w “troubleshooting mode”.

   Twierdzi on, że celowo zaczął wybierać inne nazwiska z listy, aby sprawdzić, czy przesunięcie kliknięcia jest stałe. Nie było… Okazało się, że tylko w przypadku Romney’a, strefa kliknięcia jest większa (i to kosztem Obamy)”

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: