22:44
22/7/2014

Skrzynka e-mail Arkadija Dworkowicza została zhackowana. Ale nie ta rządowa, a prywatna na …GMailu. Problem w tym, że to właśnie na tej skrzynce wiceminister przechowywał oficjalną korespondencję. I ciekawie z tego faktu się tłumaczy.

Firmowe dane na prywatnej skrzynce

Korzystanie z prywatnej skrzynki pocztowej do celów służbowych jest nagminne. Nie tylko w Rosji, również w Polsce — zwłaszcza wśród urzędników np. żołnierze i wojskowa administracja biurowa upodobali sobie skrzynki na wp.pl.

Dlaczego wysoki rangą urzędnik państwowy, pomimo oficjalnego zakazu, przechowuje służbową, dość “wrażliwą” korespondencję na prywatnej skrzynce e-mail znajdującej się na zagranicznych serwerach państwa, które jest jednym z największych “wrogów” Rosji? Czyżby historie od roku opowiadane przez Edwarda Snowdena, który obecnie przebywa w Rosji, nie robiły na wicepremierze żadnego wrażenia? Koledzy wiceprepremiera tłumaczą go tak:

Korzystał z prywatnej skrzynki dla wygody. Wszyscy tak robimy. Inaczej nie da się pracować poza biurem.

Aż nie chce nam się wierzyć, że służby w Rosji nie wiedzą co to VPN i nie potrafią go skonfigurować na laptopie/smartphonie wicepremiera…

Za naruszenie tajemnicy korespondencji w Rosji grozi kara finansowa 80 000 rubli (ok. 7000 złotych) lub rok pobytu w zakładzie karnym. Za niedopełnienie obowiązku ochrony służbowych dokumentów z kolei grozi kara 300 000 rubli (26 000 złotych).

Co wykradziono wicepremierowi?

Anonimowy bloger Shaltay Boltay opublikował na swoim blogu wiadomości przychodzące na skrzynkę Arkadija Dworkowicza z czerwca i lipca 2014. Znalazły się wśród nich nie tylko zwykłe listy, ale również umowy z aneksami, prezentacje, oraz raporty analityków dotyczące budżetu Rosji (prognozy są negatywne). Wiarygodność dokumentów potwierdzają niektórzy z nadawców.

Nie wiadomo jak atakujący uzyskali dostęp do skrzynki wicepremiera, ale zapewne miał on ustawione słabe hasło i nie korzystał z dwuetapowego uwierzytelnienia.

Jak na złość, kilka dni temu Rosja zapowiedziała zmiany w prawie — wszystkie rosyjskie firmy przetwarzające dane osobowe ze względu bezpieczeństwa są zobowiązane do przechowywania ich na serwerach znajdujących się na terenie Rosji. Ustawa (którą Facebook, Twitter i inne firmy widzą jako zagrożenie dla ich działalności na terenie Rosji) wchodzi w życie 1 września — wicepremier ma więc jeszcze trochę czasu aby posprzątać swojego GMaila… ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

17 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ale dla wygody to znaczy, że interfejs GMaila jest wygodny i łatwy w użyciu z zewnątrz. Nie, że VPN i jakieś programy pocztowe.Jeszce laptopa trzeba ze sobą wozić. Tzn jesteś na imprezie u znajomego za miastem i chcesz sprawdzić pocztę, to GMail jest w sam raz ;)

  • Aż taka drętwa ta impreza, że czujesz potrzebę czytać służbową pocztę w trakcie? ;-)

  • Ja tam dla wygody proponuję w ogóle odejść od haseł. Autentykacja przez login – to jest to!

  • @Artur
   Czwartego dnia imprezy może zaistnieć potrzeba sprawdzenia czy świat jeszcze istnieje :D
   Zwłaszcza jeśli twój kraj (nie) jest uwikłany w żadną wojnę.

 2. Oficjalnie skrzynka została “zhackowana”, a naprawdę to kontrolowany wyciek z NSA ;-)

 3. Nasi wcale nie są lepsi… Aż się zdumiałam, jak to odkryłam.

 4. @command-dos 2014.07.22 21:27: a ja dalej zyje w tym magicznym swiecie dobra i zua.

 5. hehe, jeszcze mi powiedzcie, że wysyłał przez ukraińskie proxy z internet explorera ;) masakra…

 6. Celowe w 100%. Od kilku lat Rosja robi wszytsko, aby zachod uwierzyl, ze jest slaba wewnetrznie i miltarnie. A co najlepsze, zachod lyka te bzdury bez popitki. I to jest dopiero komedia.

 7. Jeszcze się zaraz od Putina dowiemy, że te “fałszywe” dokumenty wymyślił jakiś ukraiński rządzący, aby skompromitować Rosję, a żadnego ataku nie było.

 8. Może nie wiedzą, że wp.pl , to nie znaczy “wojsko polskie”? (:

 9. np. żołnierze i wojskowa administracja biurowa upodobali sobie skrzynki na wp.pl.

  to ma swoje uzasadnienie:
  wp – wojsko polskie

 10. Może są tacy, co myślą, że wp to skrót od wojsko polskie :) Poważnie, to kiedyś pytałem o to róźnych ludzi, ze przecież dane osobowe, giodo itp. Podobno wszystko mieści się w procedurach. Chyba po prostu niektóre ministerstwa nie czują jeszcze farby, że rozproszona infratruktura IT to całkiem duży strumyk gotówki z UE.

  • Dla mnie to Windows Phone :D

 11. “żołnierze i wojskowa administracja biurowa upodobali sobie skrzynki na wp.pl.”

  A ten wniosek to na jakiej podstawie?
  Może ktoś przeoczył jeden mały skrót między “wp.” a “pl” ?

 12. ciekawe czy tam sa lub na skrzynce byly maile z klauzula tajne, moze wtedy ten ruski by w kiciu skonczyl, wiecie cos o tym?

 13. […] wicepremier trzymał część swojej urzędowej korespondencji na prywatnej skrzynce na GMailu, którą zhackowano. Ale wiadomości urzędowe wyciekały także z serwerów ukraińskich ministerstw, m.in. z […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: