12:54
22/1/2012

W internecie opublikowana została notatka zawierająca loginy, hashe haseł, adresy e-mail oraz imiona i nazwiska administratorów i moderatorów oficjalnego serwisu internetowego Platformy Obywatelskiej (http://platforma.org).

Atak na platforma.org

OperacionACTA

OperacionACTA

Pod powyższym podpisują się “Anonymous Polska” informując, że chodzi o Operation ACTA — ale warto zauważyć, te “wykradzione” dane były publicznie dostępne już 10 stycznia 2012, tak więc wszystko wskazuje na to, że teraz wykorzystuje się je w celach “propagandowych”. Po raz pierwszy opublikowano je na łamach DevilTeam wraz z opisem luki SQL injection w skryptach strony należącej do PO.

Na liście brak posłówwygląda to na zrzut bazy jedynie forum Platformy — obecnie forum nie działa. dane pochodzą z serwisu platforma.org/polskawbudowie.

Disclaimer: Żeby było jasne, Niebezpiecznik sprzeciwia się podpisaniu przez Polskę ACTA oraz jakimkolwiek innym formom cenzury internetu pod pretekstem “ochrony praw autorskich” — co nie znaczy, że nie potępiamy “piractwa komputerowego” (patrz nasz protest przeciw SOPA/PIPA/ACTA).

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

56 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Hmm, teraz widzę, że ślady w sieci wskazują na co najmniej 10/01/2012 ;)

  • Anonimowi, albo osoby które się pod nich podszywają (jesli można się podszyać pod anonimowych) mają to do siebie, że chwalą się nie swoimi ‘włamaniami’.

  • Albo anonimowi po prostu czekali z tym na dobry moment. Trollowanie.

 2. Trzecia wojna światowa rozpoczyna się w Internecie.

  • hmmm ciekawe spostrzeżenie :P to już się zaczęło więc zaraz będziemy z maczugami latać jak to Einstein powiedział :)

  • Społeczeństwo vs rządy? :)

  • @adr z maczugami i może, ale nie wiedziałem, że Einstein powiedział, że to Ci sami od tej 3ej wojny będą latali z maczugami :-), więc nie MY Panie kolego :]

 3. “Wiadomość jest jasna do odebrania: polskim internautom nie podoba się uchwalanie “cenzurujących” internet ustaw po cichu, bez konsultacji społecznych…” mi się wydaje, że nam się w ogóle cenzurowanie internetu nie podoba i mniejsza o to czy jest to po cichu czy nie.

 4. prawidłowo. niech sparalizuja wszystkie zwiazane z rządem na znak protestu. popieram w 100%.

 5. rano na telefonie na stronie http://anonymouswiki.forumotion.com widziałem to w oryginale, teraz tego tam nie ma:(

 6. Na pewnym forum ktoś opublikował te dane 10 stycznia 2012, więc to raczej nie ma związku z ACTA.

  • ACTA przeszła w grudniu, a wiadomo o niej od dawna… Może czkali na odpowiedni moment z upublicznieniem? Bez obecnego halo upublicznienie danych przeszłoby bez echa.

 7. Panie Piotrze, mam pytanie, czytał pan ACTA po polsku albo angielsku?

  • Oczywiście. I polecam jego przeczytanie każdemu internaucie — polska wersja, wraz z dodatkowymi dokumentami dot. jej “rozpatrywania/negocjowania/podpisywania” jest dostępna tutaj: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM%3A2011%3A0380%3AFIN%3APL%3APDF

  • W ustawie złe jest(czyli cała ustawa do śmieci):
   1. karanie tworzenia łamaczy “skutecznych zabezpieczeń”
   2. nakaz posiadania danych jednoznacznie identyfikujących userów mogących popełnić piractwo
   3. konieczność zatrudnienia nowych darmozjadów
   Czego ja w ustawie nie widzę(a słyszy się ostatnio, że jest):
   1.Karania za szyfrowanie
   2.Cenzurowania internetu

   @Piotr Konieczny
   Co budzi Twoje największe zastrzeżenia w tej ustawie?

  • W sumie to wszytko zależy od wykładni jaka miałaby być przyjęta.

  • @zzz1986 co do pierwszego to to jest wewnętrznie sprzeczne – jak zabezpieczenie ma być skuteczne jak się da łamacza napisać? o.O

 8. Jeśli wszedłem na stronę z tymi danymi poprzez link z wykopu grozi mi odpowiedzialnosć karna? Nieświadomośc boli teraz to wiem.

  • Z tego co wiem, to nie

 9. 1.Informatyk w urzędzie – 1300 – 1500 pln, na rękę
  2.Specjalista techniczny outsourcing-ujący z przetargu w Urzedzie – Umowa śmieciowa z Agencją Zatrudnienia – wyłonione z przetargu.
  3. Administrator serwisów ( Partie Organizacje ) – umowa o dzieło z 500 pln + pasjonaci
  4. Dyrektor departamentu Informatyki 8.000 wzwyż ( 8 pracuje – 2 pilnuje, jeden z tych 2 co pilnuje, ten drugi pilnuje pierwszego w przetargach :-) )
  5. Urządzenia UTM i Firewale – niełatane, subskrybcje nie kupowane z racji oszczędności.
  6. Serwery Linux – postawione samemu sobie i tak sobie działają.
  7. Setki zjazdów dotyczących IT w Administracji – wesoły Powerpoint i nic z tego nie wynika , blokowanie stron nieproduktywnych ale to do obejścia :-)
  8. Szkolenia z dobrych praktyk Security – śmiech na sali, życzeniowe.
  Niebezpiecznik działaj – bo dobrą robotę robicie :-)…

  • Tych dyrektorów to wywalić na zbity pysk — oni najmniej w tym wszystkim robią a wręcz przeszkadzają we wprowadzaniu dobrych rzeczy :/

 10. Onet też chyba nie działa :)

 11. Ktoś zrobił deface blogu Kasi Tusk, http://makelifeasier.pl

  • To nie jest oryginalna strona tej pani. Brakuje Ci “e” w URL.

  • Wybacz, źle wpisałem URL przy wchodzeniu na stronkę…

 12. Piotr Konieczny w głównym wydaniu Faktów… fiu fiu ;) Gratuluję :)

 13. http://prezydent.pl – Wygląda na to, że facebook kupił prezydenta :PP

 14. media ładnie lawirują tak aby ACTA była w oczach odbiorców czymś czym nie jest i rozmywają jej ideę. Przeciętny Kowalski ma znikome pojęcie o ACTA a dzięki mediom to “pojęcie” będzie przedstawiało zafałszowany obraz. Rząd dobrze wie co robi unikając nazwania czasowego upadku stron, atakami. Nie ma co się łudzić, tak czy inaczej rząd będzie chciał, na życzenie korporacji medialnych, wprowadzić takie czy inne zapisy które będą narzędziem kontroli internetu i internautów. A to dlatego, że internet jest zagrożeniem dla rządu i rządzących (upadki rządów totalitarnych). Jedynym środkiem, który może uratować demokratyczne wartości jest krok wyprzedzający, i nie jest to rewolucja, a jedynie ewolucja demokracji w stronę państwa przejrzystego i stawiającego dobro obywateli na pierwszym miejscu. Dla mnie posłem powinien zostawać tylko człowiek z doktoratem, a ministerstwami powinni kierować ludzie z właściwym wykształceniem kierunkowym.

  • Jako prawdopodobnie przyszła osoba ze stopniem doktora mogę definitywnie stwierdzić iż mam nadzieje że nikt nie potraktuje na poważnie koncepcji zawzartej w ostatnim akapicie

 15. http://policja.pl nie działa? – przynajmniej mi nie odpowiada na portach.

 16. U mnie także policja.pl nie odpowiada. Kacper, pewnie kolejna ‘awaria’ serwera ;-) Coś dużo ich wczoraj i dzisiaj.

 17. Najnowszy news-Aktualne cele ataku na dzisiejszy wieczór Anonimów:
  cbs.policja.pl
  tusk.pl
  platforma.org/pl/platforma/
  bor.gov.pl
  mf.gov.pl
  policja.pl ms.gov.pl
  premier.gov.pl
  sejm.gov.pl

 18. Działa i ma się dobrze: http://www.policja.pl/

 19. Panie Piotrze, od razu mówię, że mi wejście ACTA lata, bo w Polsce prawo i tak jest troszkę bardziej restrykcyjniejsze, ale chodzi o pewną sprawę. Pan przeczytał, ja przeczytałem, ale tam żadnych oznaków cenzury nie znalazłem, ani monitorowania sieci. Więc mam do Pana pytanie – co tam takiego według Pana jest, że pisaliście na blogu o “(…)narzędzia do walki ze “złem w internecie”, mające służyć “kontroli i monitoringowi” nie zostały przemyślane i co gorsza pozwalają na wiele nadużyć; w tym inwigilację obywateli. (…)”. Rozumiem, że ludzie słyszeli o SOPie i porównują to z ACTĄ, ale na prawdę, nie ma czego porównywać. Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • proponuje przeczytać jeszcze raz tym razem ze zrozumieniem

 20. Mnie się na przykład nie podoba w ACTA sekcja o DRM – a mianowicie, chcą wprowadzić takie same ustawodawstwo, które w USA nie pozwala uczciwemu nabywcy skopiować swojego egzemplarza książki do telefonu komórkowego / laptopa, żeby poczytać w trasie, i związuje media z urządzeniami.
  Nie łudźmy się, to nasze odtwarzacze medialne są teraz klientami korporacji i licencjobiorcami, nie my.

 21. Ogladalem Teleekspres, tak naprawde to nic sie nie stalo. :)))))
  beda to tuszowali jak najdluzej!

 22. Anonyscript kiddiemous Polska

 23. @ambroży

  Podaj dokładnie stronę na której jest część cenzurująca sieć. Ja chce konkretów, a nie tekstów “przczytaj jeeszcze raz”

  • “Prawa własności intelektualnej w epoce cyfrowej

   CC. mając na uwadze, że dostawcy usług internetowych nie powinni ponosić odpowiedzialności za dane przekazywane lub przechowywane w toku świadczonych przez nich usług w stopniu, w jakim wymagałoby to uprzedniego kontrolowania lub filtrowania danych; mając na uwadze, że Europejski Inspektor Ochrony Danych ostrzega w swojej opinii na temat ACTA, że dostawcy usług internetowych mogą zamieszczać „w umowach z klientami klauzule pozwalające na monitorowanie ich danych i unieważnianie abonamentu”, ”

   podkreślam: MONITOROWANIE, i chyba nie muszę tłumaczyć jak krowie na miedzy, jakie ma to konsekwencje

 24. Ja miałbym prostą prośbę do ludzi piszących nt. ACTA.
  Wskażcie proszę konkretny przepis tej umowy międzynarodowej (a nie jak wielu błędnie pisze: ustawy), który pozwala na blokowanie jakichkolwiek treści w Internecie.
  Wskażcie przepis, który pozwala na monitorowanie ruchu w internecie. Wskażcie przepis, który pozwala na udzielanie informacji wytwórniom bez nakazu odpowiedniego urzędu.

  No i odnieście się proszę do treści art. 4 ACTA:

  Żadne z postanowień niniejszej Umowy nie nakłada na Stronę wymogu ujawniania:
  a) informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z jej prawem, w tym z przepisami chroniącymi prawo do prywatności, lub z umowami międzynarodowymi, których jest stroną;
  b) informacji poufnych, których ujawnienie utrudniłoby egzekwowanie prawa lub byłoby w inny sposób sprzeczne z interesem publicznym; lub
  c) informacji poufnych, których ujawnienie naruszałoby zgodne z prawem interesy handlowe określonych przedsiębiorstw publicznych lub prywatnych.

  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM%3A2011%3A0380%3AFIN%3APL%3APDF

 25. @ambroży

  Wskaż mi palcem w ACTcie taki zapis, wystarczy strona, sam sobie doczytam.

  • Nadal nie rozumiesz, nie znajdziesz zapisu w ACTA zatytułowanego “Artykuł X: Cenzura i monitoring internetu”.
   Wprowadzenie poszczególnych zapisów jak:
   domniemanie winny każdego internauty (niedemokratyczne i niekonstytucyjne),
   prewencyjne monitorowanie internautów,
   brak wzmianek o procedurach chroniących przed nadużywaniem ACTA,
   stosowanie skutecznych środków tymczasowych (zapobiegawczych) bez udowodnienia winy (prewencyjne karanie),
   niedookreślone stwierdzenia i zapisy pozwalające na manipulację i stosowanie prawa wybiórczo,
   wyłączenie urzędników z odpowiedzialności za działania podjęte w związku z działaniami wynikającymi z ACTA,
   stwierdzenia że zapisy te są stworzone dla federacji i stowarzyszeń (definicje->posiadacz praw),
   kumulatywnie, te zapisy dają możliwość łatwego cenzurowania, usuwania treści nieodpowiednich tylko na podstawie domniemania winy, do tego wobec osób trzecich można stosować środki tymczasowe (wedle tylko podejrzenia).

 26. Ja mam inne.

  Strona 15 Punkt 4
  “Żadne postanowienie niniejszego rozdziału, nie może być interpretowane w taki sposób, aby nakładało na Stronę wymóg pociągnięcia swoich urzędników do odpowiedzialności za działania podjęte w związku z wypełnianiem ich urzędowych obowiązków”

  Mówiąc z ichniego na nasz: totalna samowola i bezkarność urzędnika jakiegokolwiek urzędu, i działających na zlecenie tych urzędów; instytucji firm/instytucji jeśli tylko ich działania podejmowane są w oparciu o ACTA.

  Strona 20 – Artykuł 11 (skrót)
  informacje […] dowolnej osoby zaangażowanej w jakikolwiek aspekt naruszenia lub podejrzewanego naruszenia […] w tym informacje […] dotyczące osób trzecich, co do których zachodzi podejrzenie […]

  Z prawniczego bełkotu na nasz: Ktoś podejrzewa, że wy tu wszyscy łamiecie prawo i od dzisiaj jesteście monitorowani a każdy odwiedzający ten serwis zostaje uznany za podejrzanego bo coś za często go odwiedza (pewnie coś knuje albo jest powiązany, a jak napisał komentarz to jest nawet współautorem w przestępstwie) – i wszelkie informacje prześwietlą i was przy okazji też (a nawet wstecz) – entliczek pentliczek dajcie mi człowieka a sie znajdzie paragraf…
  Przesadzam? NO PEWNIE że przesadzam! Ale z taką bezkarnością ONI też przesadzą. I to nie raz i nie dwa.

  Strona 21 – punkty 1 i 2 (polecam całe)
  […] prawo zastosowania środków tymczasowych […] w szczególności gdy jakakolwiek zwłoka może ble ble ble […] […] przyznaje prawo do podejmowania natychmiastowego działania w odpowiedzi na wniosek o zastosowanie środków tymczasowych i do podejmowania decyzji bez zbędnej zwłoki.

  Na polski: dobreee! Na prawdę dobre! Wielu wielu się o to starało – już za czasów wujka sTalina podejmowane były próby stworzenia takich bezkarnych ekip szybkiego reagowania – Sił Szybkiego ACTA (czytaj SS ACTA). Nie ma to jak wypić piwko o 19:oo, wyskoczyć na szybką akcje o 20:oo i wrócić o 21:oo do domu z uśmiechem mówiąc żonie: trzech strzeliłem.

  Nie no, jaja sobie robię – ALE takich praw to chyba nie mają nawet ABW czy CBŚ.

  source (pewnie leży bo wielkie jest zainteresowanie społeczeństwa):
  http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-wniosek_ACTA.pdf

  PS. Tak sobie pomyślałem… ilu tu jest administratorów? Pewnie sporo. Wszyscy jesteśmy kryminalistami – posiadamy narzędzia do podsłuchiwania i inwigilowania, szyfrowania i deszyfrowania, nielegalnego kopiowania i łamania i bóg wie do czego jeszcze. I jesteśmy winni zgodnie z polskim prawem. Serio.
  Mamy mamy… Linux tcpdump, md5, hash, crypt, perl, bash etc. etc. etc. … KRYMINAŁ!

 27. @Ambroży: Art. 27, a przytoczony przez “@Polak rozłamany” art.4 jest bardzo dobry. Po wprowadzeniu odpowiednich zapisów prawnych wynikających z art. 27 nie będzie żadnego naruszania prawa. To polecam jako bonus: http://prawo.vagla.pl/node/9564.
  Porozumienie, pod egidą MKiDN zostało podpisane jeszcze przed ACTA. Niektórzy nazywają takie działania “atakiem wyprzedzającym”. Wybrańcy narodu uznali, że do stanowienia prawa naród nie jest im potrzebny. Naród jest potrzebny do wyborów.
  “Artykuł 4
  Uprawniony identyfikuje oraz rozpoznaje naruszenia praw własności intelektualnej. W tym celu może monitorować środowisko cyfrowe”

  Przekształcenie takiego “Porozumienia” w rozporządzenie wynikające z art. 27 ACTA, to już czysta formalność.

 28. Strona 19, przypis nr. 16 do puntu 2 – co to są “zasady podstawowe” ? To to samo co prawa podstawowe ? A w przypisie:

  “przyjęcie lub utrzymanie systemu przewidującego ograniczenie odpowiedzialności dostawców usług internetowych”

  co do szyfrowania strona 20 i punkt 5 i 6. W punkcie 6 podpunkt b(ii):

  “produkcji, przywozu lub rozpowszechniania urządzeń lub produktów, włącznie z
  programami komputerowymi, lub świadczenia usług, które:

  są głównie zaprojektowane lub wyprodukowane w celu obchodzenia skutecznego
  środka technicznego; lub

  mają jedynie ograniczony cel handlowy inny niż obchodzenie skutecznego środka
  technicznego.”

  Czy “system przewidujący ograniczenie odpowiedzialności dostawców usług internetowych” oznacza zautomatyzowanego systemu monitorowania danych (“środek techniczny”) ? A skuteczne szyfrowanie nie jest “programem komputerowym” mogącym służyć do obchodzenia “skutecznego środka technicznego” ?

  Nie jestem prawnikiem – moja wolna interpretacja…

 29. @boom, @polak,

  Czytaliście to co linkujecie? Zobaczcie sobie art. 27. i powiedzcie czy lubicie czasem wejść na stronę przez anonimizujące proxy? Bo ten art sugeruje że nie będzie można.
  art 27, ust 6 a) (i) – DRM, którego nie obejdziesz, bo nie będziesz mógł, lub może szyfrowanie, którego nie bedziesz mógł obejść, albo nie będziesz mógł użyć dla zaszyfrowania swojej transmisji? Ktoś to ładnie opisał, że ten traktat napisany jest ogólnie. Tak, nie ma w nim słowa o napier.* w obywateli, ale w Polsce prawo interpretują prawnicy i sądy – jak komuś to będzie pasowało, tak naciągnie proces ustawodawczy, że dokręci Ci śrubę w d.* tak że nie będziesz mógł do kibla pójść, bez zgody premiera. Zbyt ogólne prawo jest niebezpieczne! howgh.

 30. Oczywiście wskazanie art. 27 nie było skierowane do ambrożego, ale do @booma. My fault.

 31. Mam dokladnie taka sama watpliwosc. Czy ktos mogly wskazac w ACTA artykol odnoszacy sie do “totalnej inwigilacji” oraz do pominiecia wladzy sadowniczej przy egzekwowaniu kary za wykroczenia w cyberprzestrzeni ? Bo to chyba dwa najciezsze zarzuty ? Odpowiedzi w stylu “przeczytaj dokladnie” prosze sobie darowac.

 32. Przed chwilą na TVN24 Boni mówił że nie wiadomo czy będzie ACTA podpisana, czyli protesty internautów by działały.

 33. Widzieliście cache w googlu strony kancelarii prezesa RM?
  link: http://tnij.org/o2ki

 34. A mi to wszystko śmierdzi…

 35. Zaik, Sopa, Spav za bardzo lobbują ten rząd.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: